A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

Pollini

Je cítit ten spielbergovský odér, je to příjemná podívaná z neoriginální budoucnosti, kde je představeno několik zajímavých myšlenek. Navíc je to celé dotaženo do úplného konce a tak jsem neváhala se brzo podívat podruhé. ()

Rorschach_SK

"Ale ty nemôžeš rásť! povedala Víla. - Prečo? - Pretože bábky nikdy nerastú. Narodia sa ako bábky, žijú ako bábky a zomierajú ako bábky. - Ach, už mám toho po krk, byť stále bábkou! zvolal Pinocchio a udrel sa po tvári. Bolo by načase, aby som sa už aj ja stal človekom, ako sú iní." Niektoré vedecké hranice by sa nemali prekračovať. To platí aj v prípade prototypu detského robota Davida, prvého svojho druhu, schopného milovať a túžiť byť milovaný. Bohužiaľ, hrou osudu a nepripravenosti mu nebola dopriata láska "jeho matky" a tak sa vydáva na cestu, v stopách Pinocchia, za bájnou Modrou vílou s nesplniteľným snom na perách, stať sa skutočným chlapcom a zaslúžiť si matkinu lásku. Je to cesta spoznávania okolitého sveta, plná nebezpečenstva a s nejasným cieľom. ()

StarFsh

Každému je asi jasné, že naša veda možno nikdy nedosiahne takú úroveň, aby sme boli schopný zostrojiť robota schopného emócií. Tak o čo vlastne trojici Aldiss - Kubrick - Spielberg v tomto filme išlo? No predsa o to, aby poukázali na to, ako sa niektorí jedinci správajú k svojim vlastným deťom, ktoré dokážu bez akýchkoľvek zábran odložiť do detských domovov, hoci každé malé dieťa od narodenia potrebuje k svojmu správnemu vývoju lásku a opateru svojich rodičov. Ich vzájomnú emocionálnu interakciu. "Adoptovaný" David si preto váži rodinné zázemie podstatne viac, než Martin - ich vlastný syn, ktorý rodinu považuje za niečo samozrejmé a neuvedomuje si to, aké šťastie mal, že sa narodil práve svojim rodičom. Okrem toho tento film poukazuje aj na množstvo etických problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť v našom hypotetickom budúcom vzťahu k takto vyspelej technike, čo je základom každého dobrého sci-fi a preto si nezaslúži menej než 5*. ()

bombit

Chudák robot! Při sledování tohoto filmu do mě stoupala marnost od nohou. Hluboké, moudré, lidské a tedy nevyhnutelně velice smutné. ()

daetoxx

Sory ale ne. Ke konci už sem spal nudou, to protahování do nekonečna bylo vážně ubíjející. Jako já chápu tu podstatu a myšlenku a to hezký co má v srdíčku malej teplej David, ale na mě je to zkrátka moc. První polovina filmu mě velmi bavila, ale ta druhá ?? - neslaná slaďárna, to se radši kouknu na Sám Doma. Mohlo to bejt trochu víc psycho. Za mě 2* a to jsem hodný. ()

Milan-K

Asi nejsmutnější film, který jsem kdy viděl. Kam se hrabou všechny ta válečná dramata a romantické frašky... V tomhle robotickém filmu je tolik lidské lásky... Spielberg je majstštych! Konec filmu a věčné čekání na maminku je asi nejhorší scéna, kterou znám... Smutná pohádka pro dospělé ()

Gattolino

Výborný film, citlivý, strašidelný, dramatický, psychologický, snový i pohádkový, ale nesoucí svou zvláštní nadčasovou realističnost. Skoro chvílemi surreálno. Věřil bych, že se i vyvíjel postupně a že ho pan Spielberg tvořil s nadšením. Má v sobě tolik poloh, že je těžké některou z nich vyzdvihnout nad jinou. Rozhodně dílo, které vyvolá v člověku řadu hlubokých otázek. Samozřejmě velmi dojemný, ale troufám si říci, že to určitě nebylo vykalkulované. Na to je dílo příliš opravdové. A krásná hudba - v závěru mi připomněla Turn of a Century od Yes, také podobně osudové dílo. Jestliže jedním z mých kritérií na film je, zda se k němu mohu vrátit nebo jej už vidět nemusím (byť by byl velmi kvalitní), tak tohle je film na opakované shlédnutí. A takových není zas tak moc. ()

burg

Asi to nejdojemnější a nejsmutnější sci-fi, jaké jsem kdy viděl. O kvalitách svědčí už to, že film zvládla i moje žena, která na podobný filmy vydrží koukat tak pět minut :) ()

Ganka

Drsný film. Už v padesáté minutě jsem z něj měla husí kůži. Podání toho, jak se lidé dokáží fixovat na zvířata či stroje a přitom zapomínají na lidi. Je to vlastně dost smutné. Vlastně nejabsurdnější pro mě na tom sci-fi filmu bylo to, jak se matka více zajímala o robota než o vlastního syna. Jinak je tenhle trend výjimečného robota už docela nuda. Je mi jasné, že se tím tvůrci snaží podporovat kult osobnosti, ale chtělo by to trochu nápaditosti, takových filmů už tu bylo docela dost. Navíc mi film přišel hodně překombinovaný...Teď jen doufám, že si můj notebook neusmyslí, že je chlapec a že mi neuteče... ()

beet2

Snímek se od začátku snaží být něčím, čím není, výpravným ryze Spielbergovským trhákem. Hlubší myšlenku a zajímavé scény si divák zapamatuje až po druhém shlédnutí. A i když jsem film viděl naposled před pár lety, tak na obličej malého Davida a závěrečnou scénu si pamatuji dodnes ()

Icesmell

"That was the everlasting moment... And for the first time in his life, he went to that place... where dreams are born." Zasáhlo mě to teda do pořádné hloubky... a i po těch letech TO tam pořád je. "Everlasting moment"! ()

Nini650

Od první chvíle, kdy jsem trn film viděla poprvé (a je už pár let) toužím po Teddym... Film je moje srdeční záležitost :) Joel Osmet je sice otravný, ale asi to bude tou jeho celkovou "robotickou" vyzáží. Vždycky se k tomu filmu budu vracet a vždy budu Davidovi a Teddymu fandit. :) ()

ferika

Film je temer genialny. Len ..................... Tento film vidiet, ked mi je dobre, tak mi bude okamzite "blivno"! Tento film vidiet, ked mi je zle, tak si bezim pozicat revolver s jednou gulkou. Su ludia, ktori trpia chorobne dobrou naladou - tento film je mozno pre nich jedinym liekom. Technicky je super, ale prezil som ho ho jeden raz a stacilo to. Mimochodom, milujem detskych hercov. Tomas Holy ci Zaneta Fuchsova su moje stabilne jednicky. Ten staticky vyjaseny kukuc tohto hrdinu mi pripada ako pohlad kapra pred stedrovecernou vecerou. Sorry, su to vsetko len pocity - moje osobne a nemozem si pomoct. Mozte so mnou nesuhlasit, mozte mi nadavat, ale to je vsetko, co s tym mozte urobit. Mea culpa! ()

Priaxxa

Viděla jsem film poprvé 18 let od doby, kdy byl natočen (ty jo, to zní opravdu zvláštně :-D). A celkově mám z filmu vlastně dost smíšené pocity a říkám si, co jsem to 146 minut sledovala. Příběh je zajímavý, ale popravdě mě zhruba od poloviny filmu prostě zpracování nějak nebavilo a konec se mi teda nelíbil vůbec. Ano, je to vlastně taková pohádka o tom, kterak vytrvalý robot k lásce maminky přišel, jenže... Jenže jsem se prostě od poloviny filmu děsně nudila. Vlastně mi dokonce i trochu vadilo, že se film ubral do skoro až snové polohy. A ten konec se stříbrnými mužíky... No... Nic pro mě :-). Vyobrazení robotů fajn, to se mi líbilo hodně. Dokonce se mi i hodně líbily scény s Davidem a Martinem, tedy synem náhradních rodičů, to bylo dost silné. Tohle zobrazení pravého lidského zla, včetně třeba i přístupu matky k Davidovi poté, co se jí vrátil pravý syn, to bylo pěkné a přesné. Dávám 3 hvězdy. 2 za celkový dojem z filmu a jednu extra pro H. J. Osmenta, který mě u obrazovky udržel :-), protože se té role zhostil opravdu výborně. Celkově ale film byl pro mě dost velkým zklamáním, asi jsem měla až příliš vysoká očekávání :-). Zajímavě pojaté sci-fi, pro mě ale určitě nic, co bych si nutně toužila pustit znovu. ()

Jirkacek

Snímek A.I. Umělá inteligence z roku 2001 jsem si ke sledování nevybral náhodou, protože žánr sci-fi je jednoznačně můj nejoblíbenější, jelikož mi umožňuje uniknout z reality současného šíleně zrychleného světa. V tomto filmu se sice nejednalo o lepší stránku budoucnosti, která by mne přenesla do růžového světa, spíše naopak, protože v něm přírodní zdroje pomalu docházely a technologie naopak nezadržitelně expandovala. Kvůli tomu vlády světa omezily porodnost a tak každá rodina mohla mít jen jedno dítě. Pro mne to byla naprosto šílená představa, neboť mám rád volnost, svobodu a chci si dělat co se mi zlíbí a ne si nechat od někoho poroučet a řídit se debilními zákony. Snad se takového světa nedožiji, i když to k takovému systému bohužel spěje. V téhle budoucnosti ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil, což vedlo ke zmíněnému omezení porodnosti. Namísto lidé byli vyvíjeni dokonalí roboti, kteří nemuseli jíst, pít a spotřebovávat suroviny. Roboti navíc už dosáhli takové úrovně, že byli lidem k nerozeznání podobní a rok od roku dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby (William Hurt) byl tak dokonalý, že byl schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Měl podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David (Haley Joel Osment) a společnost ho předala manželům Henrymu (Sam Robards) a Monice (Frances O'Connor) Swintonovým. Jejich syn Martin (Jake Thomas) ležel v nemocnici v umělém spánku v mrazícím boxu, kde čekal, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Jeho otec Henry jednoho dne dovedl domů dítě - robota, jako náhražku za nemocného syna, za což mu jeho žena Monika předvedla hysterický výstup. Robot se jmenoval David a manželé si ho měli vyzkoušet, a pokud by se rozhodli si ho nechat, měli aktivovat jeho emoce pomocí několika za sebou vyřčených slov. Profesor Hobby však manžele varoval, že si to mají dobře rozmyslet, protože to byl krok nevratný. Monika si jej ovšem časem zamilovala, hrála si s ním a dala mu Martinovy hračky. Dostal také plyšového medvídka Tedyho, který se mi líbil nejvíc z celého filmu a chtěl bych takového mluvícího a chytrého plyšáka mít doma. Pak se však stalo to, co nikdo nečekal a Martin se uzdravil. Velmi záhy se ukázalo, že pro dva chlapce není v rodině místo a kvůli několika incidentům mezi nevlastními bratry Monica malého, vroucně milujícího robota odvezla do lesa daleko za město, kde ho vysadila a odjela. Šokovaný David se spolu s Teddym potloukal lesem, kde potkal jiné roboty. Touto situací byla uzavřená první část filmu, která připomínala spíše rodinné drama než sci-fi a která trvala poměrně dlouho a moc mne nebavila. Začala druhá část, jež byla mnohem akčnější s pořádnou dávkou událostí, napětí a bavila mne podstatně více. Když jej opustila matka, vzpomněl si David na pohádku o Pinocciovi, ve které se z loutky stal normální kluk, když jej proměnila Modrá víla. David se rozhodl vílu najít, poprosit ji proměnu a poté se chtěl vrátit k mamince, kterou opravdu miloval. Jenže nejdříve byl v lese chycen spolu s ostatními roboty a odvezen do bojové arény, kde byli roboti v rámci divokých her ničeni lidmi, kteří umělou inteligenci nenáviděli. Majitelem arény byl lord Johnson-Johnson (Brendan Gleeson), který tak chtěl dát větší prostor lidem. Ti chodili do arény sledovat, jak byli roboti trháni na kusy, spalováni či políváni kyselinou. Když se totéž mělo stát u mučednického kůlu i Davidovi, měl chlapec štěstí, neboť volal úpěnlivě o pomoc a protože vypadal jako člověk, lidí jej zachránili. Spolu s ním uprchl i s jiným robotem jménem Joe (Jude Law), který předtím dělal profesionálního giggola, ale jednoho dne na něj žárlivý manžel jedné ze zákaznic navlékl vraždu své ženy. Tak Joe musel utéci a proto se setkal s Davidem, jehož následně doprovázel na cestách při hledání modré víly, která by z Davida udělala člověka. Joe zavedl kluka do města, kde předtím začínal svou milovnickou kariéru a v němž měl sídlo také doktor Vím. Doktor však nebyl skutečný, spíše se jednalo o počítačový program, který za peníze odpovídal na různé otázky. Davidovi s Joem se podařilo od doktora zjistit, že modrá víla existuje na zatopeném Manhattanu, kam chtěl David sám zamířit. Když vyšli ven od doktora zatkla Joea policie za vraždu, s pomocí Davida, který ukradl policejní obojživelný vrtulník, se jim podařilo odletět na zpola zničený Manhattan, kde záhy přistáli. Vzápětí David našel kancelář a laboratoř doktora Hobbyho, který mu vysvětlil, že byl nejlepším robotem, kterého vytvořil a že modrá víla je pouze pohádky, takže se z něj nikdy nemůže stát normální kluk. Zklamaný David poté v laboratoři našel několik stejných robotů jako byl on a když jej doktor na chvíli opustil, skočil do vody. I když se nemohl utopit, tak jej z vody zachránil Joe, který jej naložil do vrtulníku, jenže vzápětí se zde objevila policie, Joe zatkla a to bylo naposledy, co jsme ho viděli. Vzápětí se s vrtulníkem ponořil do vody, kde se mu povedlo objevit sochu modrovlásky, kterou prosil o pomoc. A prosil a prosil a prosil a prosil a prosil a prosil a prosil a prosil a prosil a prosil a prosil a prosil a prosil až uběhlo 2000 let a vše zamrzlo, lidé vyhynuli a na Zemi přistáli mimozemšťané. Tak začala třetí a nejkratší část filmu, kterou si podle mne mohli tvůrci v čele s legendárním Stevenem Spielbergem už odpustit. Mohlo tak zůstat u nesplněného chlapeckého snu o fungující rodině, vše mohlo skončit hluboko pod hladinou oceánu a takhle jsme ještě sledovali 20 minutovou nástavbu, kde vše dospělo k rozhodnutí. Jak to dopadlo už pochopitelně prozrazovat nebudu, ale není o co stát. Bohužel jsem se často u filmu nudil, hlavně v úvodní pasáži, ale stále jsem byl zvědav, kam to celé bude směřovat. Druhá část s dalšími roboty konečně přinesla pořádnou napínavou zábavu a zajímavé pátraní po modré víle, která ještě více zesílila mou zvědavost o vyvrcholené tohoto filmového počinu. Nu a třetí část byla zbytečná. Suma sumárum, A.I. Umělá inteligence ode mne dostala tři inteligentní hvězdy ***. () (méně) (více)

Dstar

....já to zkrátim.....pominu li zbytecne protazene sceny...patri toto dilo mezi nejlepsi filmy sveta... herecké výkony...převážně Davida ,jsou ohromující a fascinujicí...nikdy jsem nezaznamenal takovýto herecký výkon u dětského herce.( v té době nejlepší na světě díky tomuto filmu a filmu Šestý smysl)...z našich se tomu přiblížil Tomas Holý...klobouk dolu .... Stevene...jsi jednoznačně nej.rejža na planetě! 95% ...takto si cenim toto dílo... ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)