Po bitvě u Lipan se zbytky husitských vojsk soustředily pod vedením Jana Roháče z Dubé na hradě Sion. Tato adaptace Jiráskovy dramatické předlohy byla prvním českým celovečerním hraným barevným filmem. Pro novou distribuci v 60. letech byl film viditelně a nešetrně zkrácen (díky tomu je film značně nepřehledný a zmatený). (oficiální text distributora)

quokam odpad!

Vydrzel jsem se divat pet, deset minut, byt mam rad historicke filmy. Bohuzel. Laska k SSSR je tesne po valce asi pochopitelna, ale ve filmu o postave z 15. stoleti  jaksi nema co delat. ()

jerzy1976

Na dnešní dobu neskutečně patetický film, nicméně rok natočení hovoří sám za sebe a doba byla prostě taková. Hlava mě ale nebere, kde se vzal celým filmem prostoupený motiv česko-polské vzájemnosti. Ještě že se tam neobjevil nějaký spřízněný bojar-husita z Rusi... Ale výprava na svou dobu určitě výborná, hrad Sion vypadal reálně (třeba Rážova V erbu lvice z 90. let by se tady mohla učit - Lemberk točený na Novém Hradě u Adamova...no...ehmm), šermovačky asi taky poplatné tehdejším možnostem...a hlavně první náš barevný film - to se musí ocenit. ()

str0001

Je zde sice podobnost s povedenou husitskou trilogií od Otakara Vávry, ale tento snímek je podstatně slabší. Jak zde již zaznělo, bohužel si zde léčíme dávné křivdy našeho národa. A co je horší, tak nás to dodnes nepostilo a léčíme si je i dnes ve filmech o minulém režimu. Nutno si ale uvědomit, že jde o první český celovečerní barevný film. Podle mě jde o koukatelného průkopníka. ()

axelson

Nejlepší scéna celého filmu je korunovace císaře Zikmunda Lucemburského na českého krále. Koruna, kterou byl herec Otto Čermák korunovaný podle mne byla opravdová kopie svatováclavské korunu, kterou dal údajně vyhotovit Karlův syn, český král Václav IV. Nápadná podoba a složení diamantů a perel je stejná. Měl jsem tu čest ji vidět ve Vladislavském sále na Pražském hradě. I kostmi byly ve filmu úžasné, přesně dle doby. ()