Mělký hrob

David, Alex a Juliet hledají spolubydlícího. Mezi šílenci, počítačovými fanatiky a jinými asociály, kteří mají o pokoj zájem, působí Hugo jako zjevení. Sympaťák na první pohled. Pohoda ale končí hned druhého rána, kdy objeví Huga v posteli bez známek života. Ještě než úmrtí nahlásí úřadům, najdou vedle jeho těla kufřík plný peněz. Svědomí velí volat policii, jenže vidina hromady peněz je lákavější. Během několika dnů projde jejich přátelství těžko uvěřitelnou zkouškou a cena, kterou za ohromné bohatství zaplatí, bude vysoká. (Bontonfilm)

ZkuKol

Peníze kazí přátelé a mrtvoly zakopávejte hluboko. Dvě základní posleství téhle velmi černé komedie. Boyle tu ještě není tak sebejistý jako ve svých pozdějších dílech, ale jeho videoklipový rukopis je tu již jasně čitelný. Ústřední trojce je obsazená i zahraná skvěle, gangstři jsou drsní a policajti divní. Některé scény jsou zbytečné, některé dialogy též, ale furt je to nadstandartní zábava s dobrým nápadem i provedením... 80% ()

ranp

Zvláštní film-drsný, morbidní.. Ale určitě stojí za vidění. Co může poštvat proti sobě přátele? Ženská a (nebo) peníze. Tohle byl ten druhý případ a dopadlo to tragicky. Název filmu je lakonický, ale vše dokonale vystihující. Další z velmi dobrých Boylových filmů, u mě poctivých 80%. ()

Ferinka

Přátelství je velmi zvláštní vztah a bezpochyby může skončit stejně rychle, jako začalo. No a pokud v něm ještě figurují dva muži a jedna žena (o hromadě peněz nemluvě), je o napětí a zvraty postaráno, právě jak nám skvěle demonstruje tento film. Prostě a jednoduše Angličané mají na dramaticko-kriminalisticky laděná díla buňky už od renesance a Mělký hrob je důkazem přeživšího britského cynismu a pschologického dramatu. Herci v čele s McGregorem byli výborní a závěrečná scéna mi dopřála to potěšení, abych měla vyražený dech a ústa dokořán. O hvězdičku méně snad jen kvůli několika nelogičnostem, ty se mi ale třeba časem osvětlí a hodnocení změním. ()

Cejny

Celkem temný film, i když to ze začátku vypadá tak nevinně. Nakonec se to vyvine v celkem slušné psycho odehrávající se v jednom velkém bytě mezi 3 spolubydlícími. Celkový dojem ale není víc než na 3 hvězdičky. ()

Maynard.

Danny Boyle a jeho první celovečerák... Začátek je parádně vtipnej, při vybírání svejch spolubydličů sem se vážně řechtal a zavzpomínal na časy, kdy k nám na privát chodil jeden uchazeč za druhým. Na rozdíl od hrdinů tohoto filmu sme vybrali jediného jedince, který slyšel na inzerát : Kdo nepije rum, nemá rád lidi :o). Zdravím Wikyho. Z komediálního začátku se film ale dostane do totální schýzi, deprese, která je ukončena způsobem K.J.Erbena... Tenhle rejža si diváka dokáže omotat kolem prstu díky jedné "jednoduché" věci, což je vždy výběr perfektně sednoucí muziky, která utváří atmošku, kterou zrovna rejža chce a kterou když on chce, tak sežerem. Příběh sice není tolik silný a úderný jako v jeho dalším nesmrtelném kousku Trainspotting, ale i zde se děj parádně zamotává a na konci neskutečně graduje. Ještě si neodpustím poznámečku, že mít takovýhle kamarády, tomu já říkám neštěstí! A nemít prachy? Jóó to vadí, to vadí... A nebo to je snad opačně? ()

Arkanoid

Ohýbanie charakterov zapríčinené túžbou po peniazoch a strachu z odhalenia zločinu vedie k narušeniu všetkých hodnôt a strate ľudskosti. Atmosféra balansuje medzi vtipom s nadhľadom a napätím z možných ťahov bývalých priateľov. Potecha pre každého fanúšika dusenia postáv na vlastnej šťave. ()

Sdoom

Danny Boyle už na začátku kariéry dokazuje svou velikost. Drží režii pevně v rukou, děj má neuvěřitelný spád, nechybí emoce a napětí. Navíc se mi líbí, jak to z černé komedie postupně přechází v docela slušné psycho, aby se to na konci vrátilo zpět k černé komedii. (HDrip, orig.) ()

sedm.1

Tomu já tedy říkam debut! Danny Boyle se ještě před „cestou do feťákovi duše“ vypravil nejdříve do světa, kde hrají prim peníze. Celé je to v podstatě o tom, že pořekadlo, „prachy kurví charakter“, je milionkrát pravdivější, než cokoliv jiného. Že vidina peněz je silnější než cokoliv, čemu je jakýkoliv člověk schopen odolat, že zničí i ta nejpevnější přátelství a nejférovější vztahy, a že dokáže obyčejné lidi dohnat i k činům, které by pro nic jiného nebyli schopni udělat. Vše pak samozřejmě vyvrcholí v intenzivním finále, které má k happy endu zatraceně daleko, ovšem i to je prostě jen ta nejskutečnější realita. Samotná zápletka je tedy vážně výborná, ikdyž sice asi jen málo kdo neodhadne, jak to dopadne, nicméně ten vývoj vztahů a následných činů ústřední trojice hrdinů je zpracována opravdu strhujícím a zatraceně působivým stylem, navíc s několika opravdu luxusními scénami, kde nejednomu diváku musí běhat mráz po zádech. Silný je film i po stránce atmosférické, napomáhající především postupné proměně z odlehčeného vztahového dramatu v mrazivý thriller, a opomenout pak nemohu samozřejmě ani herecké obsazení, které nemá chybu, všichni svým postavám dali přesně to potřebné a uvěřitelné, aby jim mohl každý uvěřit, že i z toho nejobyčejnějšího človíčka se může díky penězům stát nezastavitelná, krutá bestie. Zkrátka, Mělký hrob je perfektní, mrazivá zábava, která jistě potěší a osloví většinu filmového obecenstva napříč. ()

Borec3

Zručně vystavěná fabule šestákové esence "britské chuti třech lidí a problému". Pořád jsem si říkal, že to dopadne nějakou "vyjevenou držkou", ale držku ujetou až tak abstraktním směrem jsem nečekal. A to je jenom dobře :) Bod zlomu je dokonalost sama. ()

jondoe

Zlahka nadpriemerny morbidny thriller z prvkami cierneho humoru, ktory dokazuje, ze peniaze kazia charakter. Zapletka je jednoducha ale skvele napisana. Herci su mladucky, ale spravaju sa ako ostrielany profesionaly-zvlast Ewan McGregor execekuje. Tento film je zaroven aj prvym celovecernym filmom Dannyho Boyla, ktory nam priniesol kultovy Trainspotting ci oscarovom ovenceneho Milionara z Chatrce. Uz tymto filmom vsak dokazal, ze bude patrit medzi poprednych reziserom. Na malom priestore prezentoval Melky hrob, ktoremu nechyba atmosfera, napetie, vtip a aj davka akcie. Solidne tri hviezdicky. ()

Jaccobos

To je úžasné, když se do toho zahledíte... na první pohled jednoduchá zápletka, ale když se v tom snažíte vidět detaily - tu destruktivitu, kdy si ničí životy pro peníze, a ten grandiózní moment, kdy řvoucí Julie v autě zjistí, že má v kufru papíry... a konečně zjistí, že se zničila pro nic ! To je moc moc moudrý film, moc se mi líbil, lepší než Trainspotting Akorát mě trošku dostala záverečná scéna, kdy Ewan leží na zemi s nožem v rameni, penězma pod sebou a vesele zdraví inspektora ... ()

BlackTom

Danny Boyle v mojich očiach nikdy veľkým režisérom nebude, ale mám ho v podstate celkom rád. Jeho dokonalý Trainspotting by ma bavil aj po 120-tej projekcii, preto som bol dosť zvedavý na jeho rejžovské začiatky. A som samozrejme spokojný. Trojica čudákov obývajúca jeden dom, ktorá takmer do polky nevzbudí nijaké aplauzy sa v druhej polke tak geniálne trápi, že to proste nemôže byť prepadák. Zvlášť Ewan McGregor je nazožratie, o jeho poslednom zábere ani nehovoriac. Po Boyleových rozpačitých "novinkách" je to pre mňa príjemné prekvapenie. Čierna komédia s hororovým podtónom, pár mŕtvolkami, kufrom plným peňazí a šialencom na pôjde. A predstavte si pod tým naozaj ČOKOĽVEK a predsa budete šokovaný. ()

casioa....

Tretí najlepší film Dannyho Boyla. Väčšinu času som však "prevracal očami", a čakal...a čakal. Na ten totálny výj*b McGregora so zvyškom svojích priateľov :-) Koniec všetko zachránil! ()

Mistickzz

Vynikajúci debut jedného z mojich najobľúbenejších režisérov Dannyho Boyla, ktorý tu predviedol nezameniteľný talent a cit pre film, nastolil dusnú atmosféru, postupne vykresloval charaktery a pripravil parádne finále s nejedným prekvapením. A samozrejme Ewan McGregor rulezz. 85% ()

honzii

Mělký hrob je stejně tak drama, jako thriller, jako komedie, jako krimi. Danny Boyle na svůj debut bravůrně střídá žánry a proto je tento film nejen výživnou zábavou, ale taky dost mrazivou. Stejně jako hlavní charaktery si ke konci filmu říkáte, jak to mohlo proboha zajít tak daleko. Ewan McGregor perfektně nejednoznačný, Eccleston naprosto přesný a Kerry Fox krásně nečitelná. Jeden z nejzvláštnějších a nejznepokojivějších filmů, jaké jsem kdy viděl, na který musím pořád myslet. Boyle se definitivně uvelebil na mém listu nejmilejších režisérů. ()

Loki_Six

"I am not ashamed. I have known love. I have known rejection. I am not ashamed to declare my feelings; take trust for instance, or friendship. These are the important things in life. These are the things that matter, that help you on your way. If you can't trust your friends, well, what then... What then?... Oh, yes. I believe in friends. I believe we need them. But if one day you can't trust them any more, well, what then... What then?" ()

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

Danny Boyle se vrací ke kořenům. Konečně.

09.05.2011

První film, kterým na sebe upozornil, byl téměř hitchcockovský Mělký hrob. O svém příštím počinu nazvaném Trance tvrdí, že půjde o podobně temný, sexy, vyhrocený thriller. Scénář podle svého… (více)