Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

Rosana

Tohle ještě ujde, ale další díly jsou katastrofa. Asi jsem ten film neepochopila. Jenom tam pořád někdo křičí, nadává, nic se tam neděje a nic to neukazuje. ()

Paxxx.cz

Tohle už asi zná snad každý zcela nazpaměť (velmi trefně vystižení takového toho všedního života na venkově :)), ale i tak je to pořád sranda a dá se na to vcelku dívat...8/10. ()

Asgy

Tenhle film je potřeba brát s velkým nadhledem a spíš jen pro pobavení, pak se na to dá dívat. Docela mě baví "soundtrack", něco tak příšernýho člověk často neslyší. K téhle buranské komedii to ale sedí. ()

Malýprinc

Nechápu špatné hodnocení tohoto filmu a negativní postoj většiny předních uživatelů. Je to snad jen póza, že JÁ takový film odmítám? Proč ale? To se nedokážete povznést a zasmát se dokonale přirozenému výstupu Heleny Růžičkové a Stanislava Třísky? Vždyť je to o nás, Čechách! A ať se nám to líbí či nelíbí, takový jsme byli a někteří stále jsme. Není zde žádný světoborný děj, ale film je postaven na přirozenosti a hláškách! Ty jsou nezapomenutelné. Proč by musely být bůh ví jak inteligentní, aby jsme se jim mohli zasmát a nestydět se říct, že mám tenhle film rád? Troška se trefil přímo do hřebíčku a právem je to jedna z nejznámějších českých komedií osmdesátých let. ()

kobejn

"Mami a co je to coura?" (pár facek) a Růžičková na to: "Hajzle jeden!" tak tadle ukázka v dnešních zprávách tv prima mě pobavila, otázka je, zda li by mě bavil celý film...i dnes...ale možná jo, já to bral dycky jako takovou pokleslejší verzi Homolků, nebo vesnickou verzi...je to prostě blbé stejně jako my lidi (ty blbý) - naše zrcadlo, lidí...sem tam se tomu dá i zasmát. ()

sta

Jediné Slunce, seno..., které je vtipné, i když mi je dvacet. U dvojky jsem se smál dvakrát (a bylo mi mnohem méně) a u trojky jsem se už prostě nesmál - smát se hlouposti je totiž moc nízké :) ()

Jillen

Troška je Béčkař jak poleno a dokazuje to stále dokola. Jeho humor mě prostě nebaví a nevidím v něm nic převratného. Herecké obsazení je až na pár lidí strašné a to co tam předvádějí také. Dávám 35% ()

Džejkop

Takový slepenec zábavných a méně zábavných situací. V porovnání s dvěma dalšími pokračování se pořád jedná o slušnou komedii. Přesto nechápu tu abnormální popularitu celé trilogie. Když český venkov, tak volím raději Bohuše. ()

aluna

Překousnu svojí čistou nenávist k trapnýmu humoru našeho Zdendy a přiznám, že Jahody i Facky jsou vtipnou, letní a pohodovou prázdninovou exkurzí do komunistických českých vesniček. A těch hlášek!! (Jen bych někam zakopala (nebo nakopala?) toho děsně vtipnýho debila s Panenkou Marií Podprsenskou). ()

Vojcl

Oproti současné Troškově tvorbě (Kameňákům apod.) mi tenhle film připadá jako inteligentní zábava nabitá spoustou kultovních hlášek... O žádné převratné dílo se skutečně nejedná, ale člověk se u toho zasměje i po více schlédnutích, takže za mě slabší 4! ()

kaylin

Ať už si o sérii filmů "Slunce, seno,..." myslíte cokoli, jedno se jim prostě nedá vzít. Jsou vtipné. Zdeněk Troška dokázal zachytit českou povahu, lidské vztahy a naší hloupost takovým způsobem, že nám prostě nezbývá nic jiného, než se tomu smát. Samozřejmě, že takoví nejsme všichni, samozřejmě, že si všichni myslíme, že tohle je jen o nějakých lidech, kteří možná existovali, možná ne, ale zkuste se nad tím zamyslet a možná si uvědomíte, že tohle je opravdu o nás všech. Falešné domněnky, že titulovaný člověk je za každou cenu lepší než člověk bez titulu. Rodinné stereotypy, které se naprosto nemění. Život v přetvářce a ve snaze se za každou cenu zalíbit všem v okolí, protože co kdyby si mezi sebou o nás povídali. Za našimi zády! Všechno je jen iluze, kterou si vytváříme kolem sebe. Že tenhle film vůbec není tak hluboký? Ale no tak, to víte, že je. Smějeme se tomu, jací sami jsme, protože nám prostě nic jiného nezbývá. Můžeme si říkat, že jsme naprosto někde jinde, že už je to třicet let, co jsme se chovali takhle, jenže ono se zase tolik nezměnilo. Jen se podívejte kolem sebe. Lidé se pořád snaží žít tak, aby si ostatní mysleli, jak je všechno v pořádku, jak růžově se mají, i když popravdě si nemohou dovolit to, za co utrácejí, i když doma to vlastně taková idylka není. Pořád žijeme ve stereotypech, které nás nejsou schopny naplnit štěstím. Proč je žijeme? Protože je to jednodušší, protože je to jistota, kterou máme. Mám rád tenhle film a nestydím se za ty lidi, co tam jsou. Musel bych se pak stydět za nás za všechny. Nejsme závistiví? Nechceme se předvádět s něčím, co není naše, nebo co stejně neumíme? Nemyslíme si o každém jen to nejhorší? A nepomlouváme za zády? Nevím, ale pořád mezi námi vidím lidí, kteří takoví jsou. Možná jsem takoví i já, možná ne. Ať to posoudí jiní, ale pořád si můžeme říct, že si ze sebe umíme udělat srandu. Někdy mám pocit, že tohle je vážně to poslední, co nás drží nahoře. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/motocyklove-deniky-proposition-v-zajeti.html ()

Damiel

11 % - Absolutně nechápu, co na tom porád všichni vidí. Vtipné to vůbec není, pokud si chtěl Troška utahoval ze života buranů, nezdařilo se ani za mák; s potenciálem takového Chytilové Dědictví se tohle absolutně nedá srovnávat. ()

PogoJoe

Nehledě na pozdější Troškovy trapné paskvily, první dvě Slunce sena jsou geniální, neopakovatelné, správně vesnicky jadrné a opravdové. Troška tohle zažil a přenesl atmosféru skutečných Hoštic i do filmu. Vždyť kupříkladu scény/hlášky "Angelika", "se divim, že si v tom ještě nerozbila hubu", "beztak tam má hovno" a mnohé další řadím mezi vůbec nejlepší v historii komedie. A ty postavičky - od bábrle Škopkové po starýho Sobotku (strašidlo) jsou neskutečně originální a k popukání. Já tenhle film prostě miluju a podle mého názoru patří mezi nejlepší české komedie všech dob. A štvou mě lidi, kteří ho odsuzují kvůli pozdějším Troškovým děsným výtvorům. ()

vanadium

Velmi vtipná trilogie, která neomrzí ani po snad již dvacátém zhlédnutí. Dokonale ztvárněný život na české vesnici. ()

Skip

Docela příjemná letní komedie vonící sluncem. V jihočeských Hošticích je veselo a na všechny ty vesnické figurky je radost se dívat. Není to sice žádná extratřída v komediálním žánru, ale čas od času se podívat není špatné. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů