Letní komedie Slunce, seno, jahody je úsměvným obrázkem ze života jihočeské vesnice. Zápletka se točí okolo studenta Šimona Pláničky, který do vesnice přijel na prázdninovou praxi. Chce tu v místním kravíně experimentovat na téma dojivosti krav v souvislosti s kulturou prostředí. Zpočátku o tom nechce nikdo ani slyšet, vše se ale změní, když se po vši rozkřikne, že Šimon je synem krajského funkcionáře... Lidovou komedii natočil režisér Zdeněk Troška ve své rodné vsi Hoštice u Volyně, hrají v ní herci i neherci a jako kompars vystupuje téměř celá vesnice. (Bontonfilm)

lekr

První díl slavné trilogie mě kupodivu moc nikdy neohromil. Některé vtipy jsou sice kultovní ale mnohem více vtipů je taky trapných. Příběh je špatně situovaný a vzbuzuje hodně trapných situací které nezachrání ani skvělá Helena Růžičková...Troška se mi prostě jako ambiciozní režisér nikdy nezdál..dokáže sice naplnit sály kin k prasknutí ale mně zatím vždy ( vyjma Slunce seno 2 ) přišly všechny filmy jako dost velký sračky.... ()

rakovnik

Výborná komedie. Lehká, oddychová, pohodová, taková letní. Své kouzlo má pro mě především v zimě, kdy se těším na teplo a sluníčko. Mnohým hodnotitelům tento "lidový" humor nesedí, mě se ale pan Troška trefil do noty. Považuji se za obyčejného českého člověka a tak tento film i beru. Hlášky z filmu jsou nesmrtelné, tedy alespoň mezi námi, obyčejnými lidmi :-) Jak jinak, vynikající výkon Heleny Růžičkové. ()

Martin741

Troskova tvorba 80. rokov bola aspon ako -tak kvalitna, coho dokazom je trilogia Slunce, seno. Jednicka dostala nazov Slunce, seno, jahody. A rozhodne ma stycne body s realitou Ceskoslovenska /a konkretne juznych Ciech/ roku 1983. Zaujimave dedinske ruralne prostredie, seno, slnko, mentalita tohoto obyvatelstva. To vsetko patri k nespornym atributom Slunce, seno, jahody. Ako zaujimavost moze sluzit aj ten fakt, ze vo filme hrala pani Jirina Jiraskova /Svetaci/. Ovsem z priemeru normalizacnych filmov to nijako nevybocuje. Dokazom nech je absencia vyznamnejsich hercov tej doby : nie je tu ani Hrusinsky, ani Mensik, ani Zazvorkova, ani Bohdalova. Preco asi? Odpoved nech si najde kazdy sam. Davam do popredia vysoko nakazlivy buransky humor, vybornu Skopkovu - H. Ruzickova /trilogia Ecce Homo, Homolka az Homolka a Tobolka/ , zaujimavy vidiek s miestnymi buranmi, staru Kelisovu, staru babku v posteli Ernu Cervenu /Jen ho nechte, at se boji, Faunovo velmi pozdni odpoledne/ a celkom obstojne hlody. 69 % ()

shyster

Česká klasika, která dala světu tolik krásných hlášek. Pro všechny DVOJAMÍŇHVĚZDIČKÁŘE: Je jasný, že to není váš "oblíbený" Fellini nebo Lars von Trier, kde umělecké hodnoty jsou bez diskuze, že byste si raději přečetl Heideggerův opus Bytí a čas, a že je to další důkaz pokleslosti české kultury. Ale musíte přijmout jeden fakt: Je to přesný obraz lidí na vesnici (tedy většiny a nejen tady) za komunistů. V době, která tak přála průměrnosti a která v nás vypěstovala závist ke každému a ke všemu, co se této průměrnosti vymykalo. ()

cariada

Když jsem na tom byl jako dítě v kině působylo tohle jako zjevení. Bába s postelí a parapletem k tomu Helena a pěkně rázná Jirka Lábus a spousta jiných herců. Nezapomenutelné hlášky, které jsem začal více vnímat až v pozdějším věku. Sice tomu moc neprospívá častá repríza v tv hlavně Nova , která je schopná to točit 2 i 3 za rok. Přesto by mě zajímalo co se z toho filmu tenkrát muselo vystřihat. ()

Elyssea

Hrozně vtipné. Popadala jsem se za břicho. Pubertální hlas Veroniky Kánské mi trhal bubínky a neuvěřitelně žlutý a velký měsíc rozhoupal žaludek. Absence příběhu mi po Kameňácích ani nepřipadá zvláštní. Zvláštní je jen to, že to Nova rok po roce opakuje a stále to má doboru sledovanost. Ach jo. ()

bourec

I přes fakt , že film točil Troška, je to povedený. Sice trochu uječený, buranství z toho přímo pryští. Ale já mám paradoxně filmy z venkova hodně rád.Tohle a i dvojku nadhodnocuju. Ale nemůžu si pomoct. 80%. ()

Kwaichi

Najmenej vulgárna a podľa môjho hodnotenia preto aj najlepší diel trilógie. Aj keď som vtedy nežil, myslím že najlepšie vystihuje dedinský život v tej dobe. Ako vidíme o zábavu mali postarané a nenudili sa od rána do večera. ()

tomtomtoma

Lidová taškařice přízemnějšího buranského rázu, která snad v době zábavných estrád byla příjemným vybočením v oblasti zábavy. Ale ta lidovost a buranství zabíjí mnohé pokusy o komiku, kterou jen sráží a asi dost vypovídá o stavu české společnosti a touze po masovém způsobu zábavy. Herecké výkony jsou velmi nevyrovnané, a zachraňuje to jen několik profesionálů, kteří pak nad ostatními ční velmi vysoko a výrazně každému utkví v paměti. Děj filmu se odehrává kolem žárlivosti a vymyšlené nevěře mladého páru a cizího přivandrovalce. Okrajově pak nabízí humornější linii se zvýšením dojivosti krav v závislosti na kultuře prostředí. Šimon Plánička (Pavel Kikinčuk), student a pražský přivandrovalec, se zaobírá experimentováním v živočišné výrobě na zemědělském statku. A také je opakovaně podezírán z tělesného sblížení s vesnickou dívkou Blaženou (mladicky rozkošná Veronika Kánská). Té dělalo největší radost pozornost všech mužů, což nedokáže vstřebat její milý Venca (Broněk Černý). Z výrazných rolí je zde rázná a vznětlivá Škopková (dobrá Helena Růžičková), matka Blaženy, a místní farář (Luděk Kopřiva), bdící nad čistotou lidských duší vesnice. Z dalších rolí: servírka Miluna (Petra Pyšová), myslící si na Vencu, vesnická drbna Kelišová (Marie Švecová), vytrvale slídící informátorka, trpělivý Škopek (Stanislav Tříska), uzurpovaný svou manželkou, senilní babička (Erna Červená), vydaná na milost náladovosti a ráznosti Škopkové, Blaženy malý bratr Jirka (Martin Šotola), nenávidějící králíky, předseda JZD (Miroslav Zounar), živočichář Béďa (Jiří Lábus), hloupoučká sekretářka Evička (Jaroslava Kretschmerová), farářova hospodyně Cecilka (Vlastimila Vlková), zpívající řídící školy Hubičková (Jiřina Jirásková), a tlustý Josef (Jiří Růžička). Slunečně zářivé a v příjemném prostředí podšumavské vesnice Hoštice. Ale stav všeobecné kultury není zřejmě na vysoké úrovni. ()

C0r0ner

Byly doby, kdy ještě Troška netočil totální trosky, jako třeba posledních deset let. Slunce, seno je dnes už celkem legendární sérií, která kulminovala druhým dílem, nabitým hláškami a totálně do sraček šla dílem třetím, který byl trapný až běda. Buranství je tady ukázáno tak nějak mile a ne otravně jako v Dědictví. 55% ()

MarekT

Rozhodně to není film úplně na odpis, jelikož je zde vidět, že Troškův záměr ukázat život na obyčejné vesnici byl myšlen dobře. Charaktery jsou dobře roztříděné, a jak je u Trošky nezvyk, některé postavy jsou i dobře zahrané (Růžičková, Lábus a hlavně Kopřiva), bohužel u jiných je to horší (Růžička, většina mladších postav). Přesto i přes ten dobrý úmysl a překvapivě dobře napsaný scénář, na němž je vidět, že autor z vesnice pochází, nemohu se přenést přes ty dvě hvězdy, které dávám za zpracování a herce. Důvod je prostý - Troškův italský styl humoru mě prostě nesedí a místy mi přijde trochu sprostý, ale narozdíl od těch jeho kamenožertovných výtvorů nemohu říct, že by tu nebyly dobré vtipy - zasmál jsem se pětkrát, což je ale na 83 minut málo. Nepomůže tomu ani fakt, že v pojetí venkova je v lecčems lepší než tematicky podobné Vesničko má středisková. Rozhodně další důkaz, že před revolucí Troškovi řemeslo šlo od ruky, nicméně pro mě to není až taková klasika, jako pro část národa (tím jim však nechci spílat, sám nejsem úplně bez poskrvnky a hlavně každý má právo se smát, u čeho chce). ()

Fallen_One

První díl je jasně nejlepší, ve všech aspektech. Odpůrce popravdě nechápu, humor je to originální a velice nakažlivý :o) ()

Juto

Film je mimoriadne hlasný, hrubý a hlúpy. Film má však priamosť, ktorú som ocenil, na rozdiel od ťažkopádneho tempa toľkých českých filmov. 6/10 ()

dr.fish

Postavím-li vedle sebe Vesničko má středisková a Slunce seno, Troškova komedie je opravdu jen otep sena, nic víc. 60% ()

WolfR

Slunce, seno, jahody, je pro některé kultovní komedie. Pro mě je to lehce nadprůměrná oblíbená Česká komedie, ale nic víc. Tento film si zakládá na tradičních českých vtipech a obsahuje pár podařených scén s příjemných vesnických lokací. Všechno to pojednává o životě obyvatelů jedné vesnice. Jejich rutinní život, ovšem naruší nový obyvatel se svými nápady jak zlepšit prosperitu zdejšího kravína. Z toho, je ovšem na větvi většina obyvatel vesnice v čele se zdejšími drbnami. Totální vesnická atmosféra. V celku dobré zfilmovaní života na vesnici s herci, kteří se do svých rolí v tomto filmu hodí, přestože nějakým skvělým hereckým uměním neoplývají. Je to rozhodně jeden s těch lepších projektů, jinak zatracovaného Zdeňka Trošky. Prostě oddechová komedie. Tak tak 4 hvězdy. Český humor no. Krapek nostalgické. Však to znáte. ()

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů