Základní instinkt

• USA Basic Instinct (více)

Vyšetřování brutální vraždy vysloužilého rockera, kterému někdo zasadil při sexu mnoho bodných ran sekáčkem na led, dostane na starosti detektiv Nick Curran (Michael Douglas). Jako první jede detektiv se svým parťákem Gusem vyzpovídat rockerovu přítelkyni, spisovatelku Catherine Tramellovou (Sharon Stoneová). Té je však smrt jejího přítele naprosto ukradená, detektivy s úsměvem na tváři sprostě vyhodí a Nickovi je jasné, že s touto dámou budou potíže. Sám má však za sebou náročné období. Jeho vinou zahynuli při vyšetřování staršího případu omylem dva turisté. Nick byl sice zproštěn viny, ale musí pravidelně docházet za psycholožkou, se kterou sem tam prožije milostné vzplanutí, doktorkou Beth Garnerovou. Z Catherine je hlavní podezřelá. Třicetiletá žena je vdova po boxerovi, spisovatelka, která má vystudovanou i psychologii. Oba rodiče jí tragicky zemřeli, zdědila po nich velký majetek. Před rokem napsala knihu, ve které hlavní hrdinka zabije svého přítele, bývalého rockera, sekáčkem na led. Psycholog po rozboru knihy dospěje k závěru, že pokud spáchala žena tento vražedný čin, jedná se o velice nebezpečnou psychopatku, protože vraždu musela naplánovat ještě mnohem dříve, než kniha vůbec vyšla. Detektivové v čele s Nickem po ní jdou. Chtějí jí odvézt k výslechu, Nick u ní najde staré noviny s článkem o jeho osobě. Catherine pak cestou sdělí Nickovi, že už píše další knihu. Bude o policistovi, který se zamiloval do nesprávné ženy, která ho pak zabije. Při výslechu si Catherine s detektivy hraje, hlavní pozornost soustředí na Nicka. Provokuje ho sexuálními dotazy, nabízí mu cigaretu, přestože ví, že kouřit přestal. Následuje nejslavnější scéna z filmu, kdy dá spisovatelka nakouknout detektivům pod sukni, přestože si nevzala spodní prádlo. Catherine navrhne vyšetření na detektoru lži. Ačkoliv vyšetřením projde jako nevinná, Nick je stále přesvědčen, že žena lže. Má také podezření, že nehoda, při které zemřeli její rodiče, nemusela být nehoda. Večer dojde v baru mezi Nickem a jeho kolegou jménem Nilsen k roztržce. Nick si dá panáka, přestože s alkoholem před několika měsíci přestal. Do hospody dorazí Beth. Nick s ní odejde k ní domů, kde se spolu pár vyspí, ale Beth je vyděšená z Nickova surového přístupu v posteli. Pohádají se a detektiv začne znovu kouřit. Druhý den se k němu dostane informace, že Catherine studovala na Berkeley, přičemž v té samé době tam byl jeden z profesorů zavražděn sekáčkem na led. Rozjíždí se akce, jeden tým jede do Berkeley, druhý má zjistit, jak to bylo s nehodou jejích rodičů a Nick má za úkol sledovat Catherine... (TV Prima)

Lonelybiker

Odvaha Sharon Stone je obdivuhodná :-) Malinko mi ke konci nedochází celý ten dějový propletenec a nepobral jsem to, ale jinak výborný thriller se skvělou hudbou. ()

StaryMech

Detektivní napínák s prvky černofilmu si prostřednictvím odkazů na klasická díla žánru, v první řadě Hitchcockovu "Závrať" (stylizace obou ženských postav, Goldsmithova hudba, víc herrmannovská než goldsmithovská, atd.) škodolibě pohrává s ustálenými vzorečky - výklad Catherine jako druhého já režiséra, který obdobným způsobem svádí diváky a manipuluje jimi, má určitě něco do sebe. Erotické scény na pomezí měkké pornografie, Douglas na pomezí sebeparodie, Stone rozmanitě svůdná (málokterý recenzent si odpustil připomínku průkopnického "záběru bobra"), scénář na pomezí rozpadu, s efektním a krajně nepravděpodobným rozuzlením a ještě efektnější a méně pravděpodobnou douškou. ()

maestrum

Ve své době takřka kultovní film nejen kvůli "roztahovací" scéně, ale hlavně kvůli soundtracku. Ten přivádí, už i tak mistrné napětí, k dokonalosti. ()

Ardath

Drsný moderní film-noir, na který se zřejmě nebudete chtít koukat se svými prarodiči. Sharon Stone se svou "roznožkovou scénou" je legendární, stejně jako celý tento Verhhoevenův bravurní thriller. ()

Nag0

Neviem či mám začať váhať nad štúdiom psychológie, alebo si nainštalovať zrkadlo nad posteľ s prísľubom obohatenia môjho promiskuitne stráveného voľného času. Asi vynechám oboje. Vražda, sex, ďalšia vražda, viac sexu, sex počas vraždy, alebo vražda počas sexu?!..............Každopádne, atmosférický thriller, v ktorom je narušených postáv viac, ako umelých sladidiel v diétnej cole. Neviem či mi záver docvakol presne tak ako mal, za čo môžu asi aj po stý krát vytasené, hompáľajúce sa vnady Sharon Stone, ktoré mi pravdepodobne úplne odkrvili mozog behom vyše dvojhodinovej (!) stopáže (posledná milostná scéna ma už bolela ako kopanec do brucha). Postava Sharon ma naozaj nadchla, sexi, inteligentná, bohatá, dofetovaná bisexuálka...I mean, what's not to like?! Seriózne, film oplýva pár priam elektrizujúcimi momentami, s prísľubom rozuzlenia, ktoré ma posadí na zadok. Nestalo sa, no aj bez tohto aspektu je tu stále skvelá atmosféra, ako som už spomínal, naozaj nie trápne erotické scény, a slušná zápletka, ktorej som ale prichádzal na chuť stále menej a menej postupom času. Prehodnotím po druhom vzhliadnutí, zatiaľ teda za 4*. ()

Pedro72

Na tom filmu byl skandální jen marketing a tempo tak pomalé, že se myšlenky mají dost času rozběhnout na všechny strany. Ale aspoň vzniklo dost materiálu pro řadu parodií. ()

Jirkacek

Snímek Základní instinkt mne nedlouho po své premiéře tak nadchnul, že jsem si jej koupil na videokazetě a když se videorekordér odebral do věčných lovišť, prodal jsem celou sbírku kazet. Později se Základní instinkt ke mně domů opět vrátil a to v podobě DVD, což svědčí o tom, že se jedná o kvalitní eroticko-kriminální thriller. Film se mi líbil ještě z dalších důvodů a tím nejpádnější byla Sharon Stone v roli úspěšné spisovatelky Catheriny Tramellové. Její nahé tělo se zde objevilo hned několikrát a já jen mohl závidět Michaeli Douglasovi alias detektivu Nicku Curranovi, který ji nejdříve vyslýchal kvůli podezření z vraždy milence a později s ní souložil hlavanehlava, nohanenoha, rukaneruka a tak dále. Vše začalo právě vraždou sexuálního partnera Catherine a bývalého úspěšného rockera, kterého někdo během soulože rozpíchal sekáčkem na led. Vyšetřování se ujal Nicka Currana a jeho partner Gus, ale neměli to zprvu s Catherine lehké. Velmi jsem se bavil jejími vtipnými odpověďmi a komentáři, třeba při výslech na policejní služebně, kde nám Sharon ukázala i rozkrok bez kalhotek. V té době také vyšlo najevo, že spisovatelka Catherin ve své poslední knize detailně popsala stejnou vraždu a tím si vlastně vytvořila alibi. Nick rozhodně nebyl nějakým vzorným detektivem, sám zabil pár lidí během akcí, pil alkohol, užíval kokain a kouřil. Aby zvládal svou práci, pomáhala mu policejní psychiatrička a detektivova bývalá milenka Beth Garnerová v podání Jeanne Tripplehorn. Případ pak nabral na obrátkách s vraždou policisty Nilsena, který Nicka neměl rád a dobíral si ho, včetně Beth. Když jsem viděl film poprvé, byl jsem zvědav, jak to všechno dopadne. Když jsem viděl snímek podruhé, všímal jsem si hlavně určitých detailů. A při třetím sledování jsem se dokonale bavil. Sharon Stone v té době byla okouzlující a pro mne se stala synonymem krásné a dokonalé ženy. O to více se mi líbil její zadek, kterého jsem si ve filmu užil dosyta. Tedy on se tam objevil i ten Douglasův, ale ten mne až tak nezajímal. Každopádně ani poprvé, ani podruhé a ani potřetí jsem nepochopil, kdo vlastně všechny ty vraždy - a že jich bylo - vlastně spáchal ! Tak zajímavě dokázal režisér Paul Verhoeven své dílo zakončit. Navíc film prošpikoval skvělými hláškami a hlavně tajemnou atmosférou, nabitou erotickými scénami, za které by se nemuselo stydět ani soft porno. Pro mne se Základní instinkt stal jedním z nejlepší detektivních filmů vůbec a já mu za to rád uděluji pět základních hvězdiček *****. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Byla bych pěkně blbá, kdybych napsala knihu a pak podle ní vraždila." - "Tak kniha je vaše alibi." Sharon Stone a její slušný slovník. "Jak dlouho jste s ním chodila?" - "Nechodila sem s ním... Šou*tala sem s ním. Pokud je to všechno, tak běžte dop*dele!" Nejlepší scéna je výslech a přehození nožky. To je ta, kde zahlédnete kun*ičku Sharon Stone. Erotické scény vypadají hodně realisticky, ač v nich není nic moc vidět. Prdel a kozy Sharon Stone však uvidíte několikrát. Jeanne Tripplehorn tu má taky jednu pěknou šu*ací scénu s Douglasem. Herecky, hudebně, režijně je to výborný. "Budou šou*tat jako norci, mít kupu spratků a žít šťastně až do smrti." Lechtivý thriller, kde nejvíce zářila Sharon Stone. - 70%. P.S: Udělala to, nebo ne? S konce jsem byl trochu zmatený. :D ()

PowPow

Natočeno bez diskuze skvěle, psychologicky i eroticky funguje mistrovsky. Na konec by ale přece jen patřilo nějaké logické vysvětlení toho všeho, abych si mohl říct "sakra, tak to je chytře vymyšlené". To nejisté tajemno možná napoprvé působí skvěle, ale později si nutně musíte uvědomit, že se tím tvůrci zároveň ušetřili jakéhokoli vysvětlení vší té hromady nelogičností. A taky nepůsobí uvěřitelně, že je Douglas až tak moc retardovaný. ()

Ferguson

V tomhle filmu je všechno - cool vražda, automobilová honička, překvapivé rozuzlení, přesně obsazení herci, žádné nadbytečné scény, super hudba a cool dialogy. A Michael Douglas ve vrcholné formě. ()

Bizap123

Velmi napínavý romantický trhiller, spojený s detektivkou, až mi to Eca připomíná. Je vtipné jak si člověk postupně uvědomuje, že jsou psychopati všude okolo. Na konci ani člověk neví, jak to vlastně skončí, a o tom to je napětí nikdy neskončí. Romantické vztahy se vyvíjí značně pomale oproti dynamice, kterou vidíme ve vyšetřování. Výsledkem je vypěstovaný vztah k oboum hlavním akterkám. Dokázali byste milovat Bes i přes její manipulaci, je přece charismatická a krásná. Každá mince má dvě strany. ()

JirkaProchaz

Základní instinkt - všechno se motá kolem závislostí, na což doplatí hlavní hrdina filmu. Jak se během vyšetřování vraždy změní povaha detektiva, který se zamiluje do hlavní podezřelé, to je podle mě hlavní myšlenka snímku. Základní instinkt je v tomto případě o sexu, alkoholu a chuti přežít. Navíc ta legendární bezkalhotková scéna tomu prostě dává grády. ()

MrdDoHrnce

Nejlépe ghondocený erotický film na csfd? děláš si prdel - nic proti, mě se to líbilo, ale prostě mě ten film neojel tak moc. A co hůř, nebyl tam žádný gej. Celou stopáž jsem se kuli tomu síjel v klubíčkovu a plakaů. Nesměj se ty zmrde. nic proti, mě se to líbilo. Ale z erotiky preferuji jiné kousky PS: Pomo je úchyl ()

JustEdems

Není to vůbec tak laciné jak to zprvu zní.  Ani zdaleka. Takhle promakaný scénář a takhle skvěle napsané postavy u takového filmu jsem dlouho nezažil. Naposledy snad u Seven. Jednoznačně jeden z nejlepší thrillerů. Vše na sebe skvěle navazuje a celá skládačka tak dává perfektní smysl. Psychologie filmu je naprosto nervydrásající. Ústřední postavy mají mezi sebou takovou chemii, že by kolumbijští dealeři mohli jen závidět. Nick je zajímavý antihero se zajímavým story backgroundem. Catherine je naprostá femme fatale N.1. I kdybych věděl co mě s ní v posteli čeká, tak bych do toho stejně skočil po hlavě. Andělská "potvora", co by pomotala hlavu každému chlapovi, co má mezi nohama to co má mít. Noirová atmosféra z filmu stříká stejně, jako krev z těla bývalé rock & rollové hvězdy v úvodní scéně. K tomu bezchybný Jan de Bont v doprovodu s podmanivou hudbou Jerryho Goldsmitha. Prostě i když tuhle úchylnou parádu vidím třeba po sté, stejně z ní nespustím oči tak, jako detektivové z klína Mrs. Stone při výslechu.  "Tebe taky vyslýchali na detektoru, když jsi zastřelil ty dva lidi ne?"  "Prošel jsem." "Vidíš. Oba jsme nevinní."  ()

CSGoddess

Další kůltovní ptákovina která mě za kundu nechytila. Stone i Douglas mají lepší filmy než tenhle rádoby erotický paskvil. A režisér umí natočit lepší filmy jakbysmet. ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

13.04.2012

Alespoň prozatím. Je ale pravděpodobné, že studio Warner Bros. nakonec projekt The Maccabees zruší úplně. Důvod? Antisemitismus a hulvátství Mela Gibsona. Alespoň to tvrdí scenárista Joe Eszterhas.… (více)

Mel Gibson a židovské statečné srdce

Mel Gibson a židovské statečné srdce

10.09.2011

A taky nějaké židovské základní instinkty. Co to všechno znamená? Shrňme to jednoduše: Mel Gibson to jako filmař nevzdává a plánuje pro studio Warner Bros. produkovat a pravděpodobně i režírovat… (více)