Filmová balada režiséra Františka Vláčila je volným přepisem románu Alfréda Technika "Mlýn na ponorné řece". Má všechny rysy Vláčilova výrazného režijního rukopisu. Děj se odehrává v první polovině 18. století, v období, kdy katolická církev vynakládala mimořádné úsilí na postupnou rekatolizaci a na zvýšení svého vlivu, kdy vyhledávala „kacíře“, aby na jejich negativním příkladu mohla upevňovat svou moc nad nevědomým lidem. Děj je zasazen do krasového území kdesi na Moravě, do krajiny plné kouzel, o níž se od pradávna vyprávěly podivné zvěsti. I o mlynáři Spáleném šíří jeho nepřátelé pomluvy, že je ve spolku s peklem. Mlynář však pouze rozumí řeči přírody a zná tajemství ponorné řeky, která pohání jeho mlýn. Dostane se do konfliktu s knězem, fanatickým, ale racionálním poslem božím, který hodlá udělat všechno pro to, aby mlynáře zničil… Diváka upoutají znamenité herecké výkony, zejména Miroslava Macháčka v roli kněze a Vítězslava Vejražky jako mlynáře, ale i atmosféra snímku, o kterou se zasloužil kameraman Rudolf Milič. (Česká televize)

JoudaCZ

Ve scénáři to sice trochu skřípe (např. k vysvětlení "zázračného" přežití požáru mlýna by přeci mělo bohatě stačit to, co mladý mlynář faráři ukázal, tedy sklepní prostor se studnou), ale o to tu nejde. Film si drží po většinu filmu napětí a atmosféru tajemna. Lehce naivní herectví některých postav (Olmer, Hašek, Chadimová) vyvažuje Vejražkův klidný projev a zejména Macháčkovo vynikající ztvárnění fanatika s lidskou tváří... ()

Jester_X

Vláčil nastiňuje svůj oblíbený konflikt přírodního (pohanského) a křesťanského prvku. Neskrytě se staví na stranu prvně jmenovaného a celou dobu ukazuje, v kom leží pravé lidství a kdo zajde pro hloupé pokrytectví a nevděčnost. Postava Martiny, dívky propadnuvší lásce, již není okolním světem přáno, je snad předobrazem Markety Lazarove. Prostředí Moravského krasu slouží výborně Vláčilově poetice a jeho silným obrazům, které podtrhávají děj. ()

JIRKKA

Mám rád historické filmy a v kombinaci s Františkem Vláčilem a hudbou Zdeňka Lišky, to nemůže dopadnout špatně.Vždycky si mně podmaní skoro lyrické obrazy, kterými je prokládán příběh, práce se zvukem. A skvělý hlavně Miroslav Macháček, chování jeho postavy kněze je působivé. ()

A_Shearer

Vláčil, který se teprve rozjížděl, ale už tak famózní. Zvláště oceňuju perfektního kněze (ve skvělém podání Miroslava Macháčka), který na rozdíl třeba od Kladiva na čarodějnice není banálním ztělesněním zla, ale mnohem fikaněji problematickým. Ta postava je jednou z perel české kinematografie. ()

kodel

Divák musí přimhouřit oko nad dobově podmíněným, až čítankově jednoduchým scénářem s typizovanými postavami odpovídajícími Jiráskově pojetí "Doby temna" (záštiplné panstvo versus osvícený lid) a s kulhající zápletkou (v krasových oblastech byli místní lidé skvěle obeznámeni s jeskyněmi a jejich vlastnostmi už od pravěku, těžko by je byli ochotni spojovat s ďáblem). Ale Vláčilovo zvukovo-obrazové čarování, dechberoucí kompozice scén (kázání v kostele nebo třeba rozpad procesí v okamžiku, kdy mlynář nalezne vodu!), skvělé herecké výkony a nádherná černobílá mizanscéna dávají na tyto nedostatky snadno zapomenout. Velmi výstižné recenze: Marigold, Radek99. ()

Vondy

Jen skrze mlýn dojde do ponorů Sloupského potoka, propadne se do Punkevních jeskyní, kde projde umělým jezírkem, vyleze skrze vývěry Punkvy a je u Kolíbek v Rudici. Dokonalost. Režisér bohužel dostál svému jménu a film se děsně vláčil, ale konec za to opravdu nestál. Hlavně pro úžasnou práci s kamerou, světlem a vizuál celkově musím dát alespoň 3 hvězdy. Jednu za herecké výkony. ()

Stefi_836

Příběh samotný je v pořádku, ale kdyby to nebylo tak utahané.....je tam spousta scén, které se zbytečně vlečou a jejich stopáž je proto naprosto nadbytečná............ kdyby byly aspoň o třetinu kratší, film by krásně odsýpal a dala bych  čtyři hvězdy. ()

milos.bradik

Výborné herecké výkony. Démonický Macháček jako jezuita i Vejražka jako moudrý mlynář, který nevyhovuje vrchnosti. Ostatně opravdu všichni hrají výborně. Přesto tento film nesnese srovnání s daleko lepší Markétou Lazarovou nebo Údolím včel. Je výborný, ale naivní. O tom svědčí například výrok mladého mlynáře (Vít Olmer) "Máme tak čisté svědomí, že nám nikdo nemůže nic udělat". Také konec je trochu zvláštní a připomíná to spíš takový ten happy end za každou cenu. ()

Lednové tipy z VOD služeb

Lednové tipy z VOD služeb