Příběh filmu režiséra Františka Vláčila a libretisty Vladimíra Körnera se odehrává v druhé polovině 13. století. Český zemanský synek Ondřej z Vlkova přišel do řádu ještě jako dítě. Nestalo se tak dobrovolně. Snad si ani neuvědomoval, že byl vlastně obětován na usmíření otcova násilného činu, spáchaného na něm samotném, a že byl tedy dvojnásobnou obětí. Až po deseti letech odříkání poznává, že existuje ještě jiný svět, ještě jiný život než ten, který uzavírají pevné zdi řádového hradu. Podlehne volání domova, volání rodného Údolí včel, a pokusí se o návrat. Již se zdá, že bude mít více štěstí než bratr Rotgier, jehož pokus o únik skončil krutou smrtí. Ale i v jeho případě se ukazuje moc řádu silnější a náboženský fanatismus znovu triumfuje nad v té době beznadějným pokusem jedince o vzpouru proti síle dogmatu spojeného s mocí. (Bontonfilm)

Udet

...drsný příběh z raného středověku geniálně převedený na plátno.. ..pan Vláčil byl nedostižný při podobném námětu, jeho atmosféra je prostě neopakovatelná.. Mladý zeman, novic řádu templářů Ondřej z Vlkova a jeho přítel řádový rytíř Armin von Heide. První toužící po návratu na rodnou tvrz a druhý, do písmene zachovávající řádové regule, přímý, čestný, nebojácný, ale již bez citu.. ..vždy si vzpomenu na scénu rozmluvy Armina se slepou dívkou: ,,Podej mi ruku pane..! .,..to nesmím..'' ,,a co když se tě dotknu já..?'' ,,..přijdeš o ruku..'' Velmi silný příběh který se vryje hluboko do paměti i do srdce.. ()

latimerie

Ze spojení Vláčil a Körner nemohlo vzniknout nic špatného. Postavy, které nikdy nebudou černobílé. Rozpor, kdo je viník a kdo je oběť, není vyřešen. Dech beroucí záběry, přičemž každý z nich má dokonalou kompozici. Úžasné herecké výkony Petra Čepka a Jana Kačera. Z toho vás mrazí až do morku kostí! ()

Sadova302b50

Dost nevšední film, na kterém si hlavně cením kombinaci dechberoucí temné středověké atmosféry, úžasné hudby (opět pan Liška) a také skvělých hereckých výkonů. 83% ()

Maghasius

Znamenitý film o tom, jak se může projevit víra na někom, kdo nemá pro co jiného žít, než pro ni. Jan Kačer opravdu dobře zahrál náboženského fanatika a Liškova hudba tenhle film posouvá ještě malinko výš. Zkrátka jeden z těch vynikajících českých filmů z doby, kdy sice nebylo možné natočit co jste chtěli, ale přinejmenším byl umělcům nechán dostatečný prostor, aby se s tím mohli nějak popasovat a stvořit něco, co sice bude omezeno dobovou ideologií, ale ne natolik, aby to muselo nutně ztratit uměleckou hodnotu. Zvládnuto na výbornou. Nevím ani jak bych mohl čekat méně od režiséra, který stál za jedním z nejlepších českých(československých) filmů. Nezbývá než dát zasloužilých 5*. ()

benden

Nádhera. Filmová nádhera. Skvělí herci v zajímavém příběhu, který doslova zaujme od začátku po závěrečné překvapivé finále. Za sebe píšu, takhle si představuji historický film, který nenudí, který má zajímavý děj, kde herci nehrají, ale prostě příběhem žijí..... ()

marhi

Obdivuji vystihnutí ducha doby. Tohle je nahý středověk, kdy život člověka ovlivňovala víra. A navíc herecké neumění Jana Kačera, které naopak dává snímku o to větší autenticitu. Ale život by byl barevnější. ()

stuj

Odřené 4 hvězdy. Nebýt nečekaného konce nutícího k zapřemýšlení "proč vlastně?", nechal bych průměrné tři. Film pro meditativní náladu. Akci nečekat, jen se nechat vtáhnout do atmosféry pochmurného středověku. Celkově se postavy v těchto starších drama filmech chovají trochu mákle. Někdy jako děti, někdy jako zaslepení blázni. Porovnání fanatické víry jednoho s až anarcho přístupem druhého. ()

A_Shearer

Geniální Vláčilův ( a Körnerův) mnohovrstevnatý výtvor, který alespoň pro mě osobně má ještě o řád větší sílu než Markéta Lazarová. Říká se, že je to příběh o fanatismu a touze po svobodě. V mých očích je to především film o přátelství. O přátelství tak silném, že nutí Armina von Heide obětovat své tělo i svou duši, aby zachránil duši svého přítele. Který o to ovšem vůbec nestojí, ale to mu není nic platné. Vláčilovo dílo má všechny parametry naturalisticky pojaté antické tragedie. Tohle je skvost. ()

Marcimor

Pro mě jednoznačně nejlepší Vláčilův film a "středověký" film vůbec (Sedmou pečeť nevyjímaje). Dokonale vykreslené a zahrané postavy, vynikající příběh, vše zasazené do věrně zobrazeného středověku. Zde 5 hvězd znamená 100%. ()

horskejvlk

No tak má to umělecký přesah, to ano. Když ale prostudujeme myšlenku díla, je vše filmařsky, nikoliv však umělecky, zpackané. Petr Čepek jako bodrý slovanský “Pepík” moc, svým divokým vzhledem Avarského bojovníka, nezapadá. Poklona české lovecké štvanici, s naprosto nestíhajícími lovecky nevhodnými  Německými ovčáky,  se taky nevyvedla ani nechápeme proč ve scéně je, jako symbolika v myšlenkách stále štvaného Ondřeje z Vlkova ? Tvrz která s padací bránou působí neumětele, tak i nevhodná Věra Galatiková jako svůdná Ondřejova vrstevnice-macecha, tak i režisérsky nezvládnutý obraz souboj rytíře Armina a Ondřeje s pytláky-uhlíři. Kbelcové přilby jsou zcela špatně vyrobeny, tak by majiteli způsobily spíše újmu. Řádový bratr “Sivold” odpovídá na pozdrav polsky přičemž musel být dle jména i přijímací politikou německy mluvící. Mohl bych pokračovat, tak proč film funguje? Protože František Vláčil byl umělec a jeho pojetí, byť se vymyká původnímu obrazu, je přesto magnetické a hlavně působí autenticky, moc pomohla hudba a kamera. Údolí včel se zabývá nadčasovost myšlenkou o fanatismu,  přesvědčení o své pravdě která  je ospravedlňující i vraždit. Proto je oproti, ve své době populárnější, Markétě Lazarové nadčasová. ()

Oscar76

Skutečný film, kde hovoří obraz a to, co je nevyřčeno a vznáší se mezi tím minimem slov, která zazní. S obrazem dokonale souzní Liškovy parafráze na obecné představy o dobové musice. Nadčasový obsah díla má mnoho vrstev od duality bytí ve smyslu svobody a povinnosti ke zcela lidským potřebám obyčejného života. Jeden z nejlepších českých filmů vůbec. ()

spawnegon

na rovinu cekal jsem malinko vic / kamera a hudba ve filmu vytvari obraz stredoveku ktery se jen tak nevidi / atmosfera ktera pro me celkove u filmu vzdycky znamena hodne je na vysoke urovni / ale i presto me neodraduje od toho ze jako ja divak jsem nemel k hlavnimu herci zadny emocni vztah ktery vedl k tomu ze mi vlastne bylo temer jedno co se s nim stane / tohle je jedna z veci ktera mi vadila / taky proto davam pouze 4* ()

mischa

Už poněkolikáté jsem shlédl toto úžasné dílo a nemám potřebu psát o ději nebo ho opěvovat. Jdu dále myšlenkami, jak asi bylo Ondřeji, když znovu viděl pláž moře, kde kdysi dospíval v muže po boku svého přítele Armina. Ano, zatoužil být svobodný , a proto "dezertoval", ale už stejně nikdy zcela svobodný být nemohl. Stále slyšel hukot moře a stále cítil chlad severu. Než se rozhodl o návrat do rodné země, měl v kláštere oporu svého přítele, který mu byl oddán. Co asi cítil, když se znovu octl v místech, kde zřejmě bude žít až do své smrti a nebude už mít po boku Armina, který sice spáchal hrůzný čin, ale i přesto., až do poslední chvilky, zůstal Ondřejovým přítelem. ()

Andrmen221

Nesedí mi herectví Jana Kačera, nevím proč. Čepek je jedním slovem úžasný. Somr snad nikdy nezemřel brutálněji. Za zminku také stojí pan Husák a Lanďák. Další důkaz toho, že 60. léta patří k zlatému období české kinematografie. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

16.10.2022

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (více)