Krakatit je název pro třaskavinu s nepředstavitelně ničivým účinkem. Sám její vynálezce, inženýr Prokop, se jí zalekne, avšak pro mnohé jiné představuje vytoužený nástroj absolutní moci. Ve stejnojmenném románu Karla Čapka, vydaném roku 1924, byly Prokopovy pokusy a jejich následky čistě autorovou vizí. Proti tomu filmová adaptace, jež vznikla nedlouho po druhé světové válce a útocích na Hirošimu a Nagasaki, zčásti zjevně reflektuje skutečné události. Mimo naléhavý morální apel dodnes strhuje svou delirickou atmosférou a vizuální vynalézavostí v reálných exteriérech i fantastických kulisách. (NFA)

Alchemilla

Atmosféra hustá tak, že by se dala krájet. Karel Höger a filmová hudba byly zdroji mých dětských nočních můr. Kra ka tiiiit. ()

Otan

Určitě ve své době hustej film a dodnes mám při něm takovej stísněnej pocit.Všechna čest.Né všichni se v rolích našli,ale to tak prostě bývalo.Myslím,že i s tím málem prostředků co na to měli se s tím filmaři poprali dobře.Určitě náš lepší film. ()

rezna007

Když vím, že dávají tento film, tak si ho nikdy nenechám ujít. Viděl jsem ho snad již 100x, ale vždy má tento film něco do sebe. Prostě stará klasika. ()

the_weaver odpad!

Môj úplne prvý odpad!, po 214 ohodnotených filmoch, dávam s čistým svedomím. A súčasne som pochopil, prečo je takéto hodnotenie k dispozícii.↵  Na začiatku filmu je upozornenie: "Děj se odehrává ve fantasii horečného snu". A skutočne, film vyzerá akoby šlo o divokú fantáziu horúčkovitého sna ministra Václava Kopeckého zodpovedného za komunistickú propagandu po prevrate.↵  Film nie je primárne protivojnový, ale protiburžoázny a proti západným krajinám. Buržoáziu vykresľuje ako ľudí, ktorí bažia výhradne po tom, aby rozpútali vojnu a západné krajiny ako základňu, ktorá má slúžiť tomuto cieľu. Emigranti (z krajín mierumilovnej ľudovej demokracie) sa tam prijímajú jedine preto, aby pomohli vo vojne (proti východnému bloku). Táto ideológia sa prvoplánovo (bez nejakých metafor) hustí do diváka hodinu v kuse, čo je tak úbohé, až je to smiešne. Obdivuhodné je, ako táto zvrátenosť graduje až do finále, ktoré je ako vystrihnuté z propagandistickej nástenky KSČ v nejakej továrni.↵  Niet potom divu, že v tejto fraške potom nemôžu vierohodne fungovať bežné filmové motívy ako love story. Jediné, čo sa dá ako tak vážne vyzdvihnúť, je hudba, ktorá občas dobre prispieva k ponurej atmosfére. A ešte vizuálne efektné titulky.↵  Hlavné ponaučenie z tohto filmu pre mňa je: dávať si veľký pozor na akékoľvek ďalšie filmy, ktoré režíruje Otakar Vávra, či v ktorých má hlavnú rolu Karel Höger, pretože práve títo dvaja mi tu symbolizujú silnú kolaboráciu s komunistickým režimom. ()

Nick321

"Podvedl's mě ďáble. Já nechci válku. Nechci zavinit nové miliony mrtvých. Válka nesmí být! Krakatit nesmí být!". Říká se, že svět díky vědě ztratil své kouzlo. To byl taky rozdíl mezi vědci a alchymisty. Nebyl mezi nimi až takový rozdíl a přesto jeden podstatný. Přestože se alchymisté obecně označují jako podvodníci a primitivové, spoustu toho, co si později pro sebe nárokovali vědci jako objev, věděli. Jen si to nechávali pro sebe, byla to tajemství pouze pro zasvěcené, protože věděli jakou paseku by to ve světě udělalo. Střelným prachem počínaje a atomovou bombou - zde Krakatitem následovně. Vědec Prokop objeví neskutečně silnou, ale nestabilní třaskavinu Krakatit a stejně jako doktor Frankenstein se zděsí toho, co vynalezl. V mrákotách bloudí Prahou, narazí na prospěchářského spolužáka Tomše, kterému jde především o vyhrabání se z dluhů a tak z Prokopa zbaveného smyslů vymámí velkou část tajemství Krakatitu. Celý děj je napůl v realitě a napůl v Prokopově fantazii, na jehož závěru Prokop pochopí, že věda má lidem usnadňovat život, ne je ničit. A to je něco, čehož dodnes nebylo a asi ani nikdy nebude dosaženo. Raději se budou vyzbrojovat obě strany konfliktu místo, aby se vynaložily peníze na léky, hlad a další nedostatky. ()

Liya

Tenhle film mě opravdu zasáhl. Skrývá v sobě tak hluboké pravdy, přitom sdělené v tak křišťálově čisté podobě, až to mrazí. Vynikající výkon Karla Högera... A na svou dobu velice zajímavé efekty (silnice táhnoucí se k horizontu, hrozivé výbuchy v dáli, elektrické výboje ve horské stanici - při nich mi až běhal mráz po zádech) . Jeden z nejlepších filmů z kategorie "pro pamětníky"... ()

zain

geniální Čapkův výtvor převedený do skvělého filmu, Karel Höger jako ing.Prokop je nezapomenutelný ()

JARDAHONDA

Svržením atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki překročil svět práh atomového věku. Došlo k naplnění vize Karla Čapka, který již o dvě desetiletí dříve předpověděl v románu Krakatit okamžik mravního rozcestí mezi mírovým a vojenským užitím energie nevídané účinnosti. Stejnojmená filmová adaptace režiséra Otakara Vávry vznikla v roce 1948. Přes jisté zaktualizování zachoval přepis to nejzávažnější - před humanisty na nebezpečí sebezničení lidstva bez návaznosti na jakoukoli ideologii. Vlastní příběh je vyprávěn formou prolínání dvou dějových rovin - skutečností a fantastického snu, který prožívá inženýr Prokop ( Karel Hoger ) po objevu třaskaviny. Filmový přepis Otakara Vávry je adekvátní Čapkově předloze, znovu si položil otázku možnosti pokroku a současně bezpečnosti lidstva, které z neschopnosti sladit sociální a civilizační zájmy se dostává na pokraj války všech proti všem. ()

bratr_jezek

Mistrovské výkony potržené mrazivou pointou o zneužitém vynálezu, který by mohl zničit lidstvo. Narážka na válečné zbrojení a nebezpečí rozpínavosti fanatismu v Evropě je víc než zřejmé a i dnes by si z něj měli mnozí potentáti vzít ponaučení. ()

petule1

Skvěle zpracované drama podle románu Karla Čapka. Nejvíce mne zaujaly výkony hlavních představitelů (K. Höger, F. Marly a E. Linkerse). ()

Evelyn02

Miluju Krakatit, miluju Čapka, ale film mě zklamal. Höger se mi jako Prokop líbí, princezna je krásná, ale je to opravdu strašně patetické. Nemá to tu atmosféru jako kniha. Neznalci knižní předlohy by možná hodnotili vyšší známkou, já dávám 3* ()

JWK

fantastický film s neopakovatelnou apokalyptickou atmosférou i výjevy... Ďábel nabízí vládu nad světem tak jako to dělal i v případe Ježíše... skvělý film... ()

lenoch

Dosti zajímavé. Má to vnější podobu takových těch meziválečných filmů pro pamětníky, které dnes působí spíš komicky, ale zde se jedná o něco jiného. Vyniká hereckými výkony, dočkáme se dokonce experimentů s formou, působivého a vizionářského scénáře a když si uvědomíme, že se jedná o jedno z prvních sci-fi a srovnáme to s jinými filmy z téhož období, tak si myslím, že si to vysoké hodnocení zaslouží. --- Už pro ten vysílač vln, co mu z koule šlehají blesky - to je esence atmosféry rané fantastiky: na mysl přijde frankenstein, metropolis atd. ()

GrooteLulu

...skvost, od Hogera, co nemá obdoby..... nejradši mám hned tu pasáž, od Vyšehradské brány, podél zábradlí kolem břehu Vltavy, směrem k železničnímu mostu, kdy usedá v horečce na lavičku. Nebo, když poznává staré šlechtické rody, dychtící po jeho "Krakatitu"... ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Otakar Vávra: 1911 - 2011