Krakatit je název pro třaskavinu s nepředstavitelně ničivým účinkem. Sám její vynálezce, inženýr Prokop, se jí zalekne, avšak pro mnohé jiné představuje vytoužený nástroj absolutní moci. Ve stejnojmenném románu Karla Čapka, vydaném roku 1924, byly Prokopovy pokusy a jejich následky čistě autorovou vizí. Proti tomu filmová adaptace, jež vznikla nedlouho po druhé světové válce a útocích na Hirošimu a Nagasaki, zčásti zjevně reflektuje skutečné události. Mimo naléhavý morální apel dodnes strhuje svou delirickou atmosférou a vizuální vynalézavostí v reálných exteriérech i fantastických kulisách. (NFA)

eLeR

Pôsobilo to naozaj veľmi tajomne a depresívne, aj spracovanie bolo dosť dobré, ale celý ten príbeh okolo Ing. Prokopa, jeho krakatitu a jeho troch lások ma extra nebavil a nezaujal, aj napriek silnému posolstvu. ()

Šandík

Dobová "protiatomová" a "protiimperialistická" aktualizace se filmu nevyhnula. Nedá se přitom mluvit přímo o překroucení či zneužití, protože jde o posuny v zásadě velmi jemné a zdánlivě takřka neznatelné. Zpracování této předlohy navíc ve své době možná přispělo k tomu, že komunisté Čapka z literatury nevytěsnili úplně, přestože se jim tento bytostný demokrat jinak "do krámu" příliš nehodil... Film samotný (jako ostatně skoro všechny "vědeckofantastické" filmy) za těch padesát let nesmírně zastaral. Může za to na jedné straně obrovský rozvoj filmových postupů a technologií a na druhé straně mílovými kroky kráčející vývoj techniky. Dodnes však zůstalo skvělé herectví mnoha zúčastněných a také skutečně silné poselství. I když i to nám dnes může připadat i poněkud naivní a dobově podmíněné. Čapek totiž ještě stále věřil tomu, že lze literaturou změnit svět. To je ovšem cíl, který se dnešním literátům (a nejen jim) zdá natolik nedosažitelný, že na něj většinou už zcela rezignovali... ()

giblma

Jeden z nejlepších Čapkových románů se dal ztvárnit líp. I když výprava je dobrá a děj má spád, scény a herecké výkony jsou příliš afektované. ()

Pejpr

Takový potenciál, spoustu nadčasovosti, podobenství a to vše nazmar. Kvantum nudy občas vykryje světlejší moment, ale dočkéte se hlavně velké dávky spánkovosti. ()

sharky

Atmosféra je dokonale ponurá az hruzostrašná, ta je za pět hvězdiček. Mam ale problem s velkym rozsahem Capkova romanu (ma kolem 500 stran). V posledni tretine filmu je knizka doslova vykastrovana na tu nejnutnejsi kostru a sceny skacou ve zbesilem tempu z mista na misto. Kdo knihu necet musi se zakonite ztracet v deji. Navic prichazi o jeji zasadni momenty. Tohle scenarista Vavra prilis nezvadnul. Hřebíčkem do rakve je pak extremne rude zaverecne ponauceni, které pronese vozka (bůh). Nevědět že to napsal Čapek, přiřkl bych autorství Zděnku Nejedlému. Tohle měl Várva raději vystřihnout. V každém případě potěší dokonalý jiří plachý v menší roli ďábla, už vím kde se inspirovali nicholson s pacinem:). Za to představitelka princezny je příšerná, vůbec neumí hrát, chybí ji jakékoli kouzlo, charizma a sexappeal, tezko jsem chapal, co na ni hlavni hrdina vidi. ()

honajz

Velmi solidně vystavěné drama, kde hraje prim kamera a herecké výkony. Nakolik nemám Otakara Vávru rád, tady se zadařilo. Karel Höger hraje skvěle a jednotlivá prostředí mají hodně z mystického realismu, zvláště nábřeží před vyšehradským tunelem... I ta romantická vsuvka má své místo a je výborně zahraná. ()

jonyyy

Obrovské československé překvapení. Jako první mě dostaly herecké výkony, ale Krakatit nemá slabých článků. Stejně tak dobré jsou i efekty, kulisy, KAMERA a i rámec příběhu, který z filmu dělá do sebe zapadající celek hodný zamyšlení. 75 % ()

borsalino

Literární i filmové zpracování patří již ke klasice. Navíc je ohromné, že i po šedesáti letech má film stále co říci o reálné hrozbě zbraní, které lidstvo stále vyvíjí a přitom právě tyto nové a stále strašnější zbraně vedou k lidstvo do záhuby. Oproti literární předloze je film sice slabší, neboť Karel Čapek velmi důkladně a krásně vyjádřil vnitřní rozervanost hlavního hrdiny, což se na plátno přenést podařilo jen z části, ale i tak jde o kvalitní podívanou. Karel Höger excelentně zahrál roli Ing. Prokopa. ()

Kimon

Mistrný filmový počin, který varuje lidstvo před zrůdností myšlení některých jedinců. Myšlenka, která bude mít aktuální platnost po celou dobu existence lidstva. Člověk, tvor pyšný a nepoučitelný je schopen pro svou nebetyčnou pýchu zničit sám sebe a celé lidstvo. Ponurost myšlenky šíleného člověka umocňuje černobílé provedení snímku a dokonalá hra stínů. ()

Jansen

Hodně dobře udělané sci-fi s podmanivou atmosférou a typickým čapkovským morálním apelem. Navíc je to akční a docela lehce stravitelné. Na sváteční dopoledne ideální. ()

Iggy

Začátek úžasný! Vše se odehrává v horečném snu, všude mlha, deformované prostředí města, atmosféra navozující úzkost a stísněnost. Bohužel postupem času těchto moderních prvků ubývá, film ztrácí dech a stává se nudnějším a značně schematickým sledem jednotlivých dějových epizod. ()

maseer2

i když to bylo místy trochu nudné, tak se mi tahle čapkovská adaptace líbila a při pohledu na signály vysílající telegrafní stanici mě mrazilo v zádech.. závěrečná starcova moudra jsou pak více než pravdivá... ()

Tommassi3

"Chudák, nemá ani jméno !!" Ale to víte, že má jméno !! Ota Vávra přišel s adaptací mého milovaného Karla tak skvostnou, že musím smeknout Čapku.. Nesmírně atmosférický vrchol české scifi tvorby, datu vzniku navzdory.. Či právě naopak ?? ()

JayZak

Hutná dávka paranoie od Otakara Vávry o tom, co se může stát, když se nesprávná věc dá do nesprávných rukou. Kromě i dnes aktuálního námětu oceňuji zejména atmosféru, na tehdejší dobu vynalézavé triky a výborné herce - Karel Höger jako inženýr v nesnázích nebo např. osudově krutá Florence Marly v roli princezny. A teď už abych si sehnal knížku. ()

joehot

Podle mě kvalitní zpracování Čapkova románu, které snese i srovnání se západními sci-fi snímky. Výtky o rozvláčnosti jsou možná pravdivé, ale když ten Vávra snímku dodal parádní (místy až noirovou) atmosféru a Höger válí, nuda se (u mě) nedostavila. ()

Falcor

Těžká diktátorská atmosféra, cítěná katastrofa ve vzduchu a starostlivý hlas dobrého muže, který za to všechno může. Pardon, nejvážnější a nejlidštější vědecko-fantastický film mého mládí. ()

liquido26

Tak ... docela se mi líbila noirová atmosféra, ale to je asi tak vše, co se mi líbilo. Krakatit je příšerně ukecaný film, který se vleče, nudí a nijak nedokáže zaujmout. No je to přesně ten typ filmu, který mnou jen tak prošel a nic ve mě nezanechal. Navíc Högera nijak zvlášť nemusím. ()

corpsy

Technická stránka filmu ( kamera, výprava, hudba, triky...) na svoju dobu a na krajinu pôvodu doslova berie dych. V brilantnej réžii vyznieva snímok nie ako sci-fi, ale ako psychologická dráma o mužovi, ktorý má vo svojich rukách ( či skôr v hlave ) obrovskú moc. Jeden z vrcholov fantastického žánru v Československu. ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Otakar Vávra: 1911 - 2011