Česká satirická veselohra, jejíž děj se odehrává někdy kolem roku 1900. Obyvatele městečka Pětice vzruší záhadná zásilka, která má být doručena nejlepšímu člověku v obci. Na titul nejlepšího člověka si samozřejmě dělají nároky všichni členové městské rady. Nakonec se ukáže, že šlo o chytře promyšlený žert, který měl odhalit skutečný charakter „lepších lidí" města. (Filmový přehled)

kaylin

Vlasta Burian tu dostal minimum prostoru, i když on by měl být teoreticky hlavní postavou, a to nikoli jen pro své herecké a komediální schopnosti, ale primárně pro dějové rozložení filmu. Nakonec se ukazuje, že tu není hlavní postava, ale že tohle je jen variace na český Kocourkov, která není moc zdařilá. ()

Skip

Velmi trefná satira. Když tak koukám na dnešní zastupitele, tak se toho moc nezměnilo, spíš vůbec nic. Všichni ti herci si své role zahráli opravdu s chutí a je radost se na ně dívat. ()

cariada

Jeden z posledních dobrých filmů Vlasty Buriana. Tady je dobře ,že to tvůri hodili na začátek století což tomu jenom prospělo. Pošták Choura dostane zapeklitou zásilku pro nejlepšíjo člověka ,ale kdo to je, To je ale otázka. Městská rada se muže přetrhnou ,až se jako vždy poperou ,když schůzujou a musí zasahovat hasičí. Hercké obsazení je pěkné. Hlavně složení rady J.Hlinomaz,M.Kopecký,V.Vydra a jiný k tomu jim sekunduje J.Kemr. ()

MrPierc

Satira na malé město, kde si zastupitelstvo myslí, že jsou ti nejlepší. Až jednou přijde balíček pro nejlepšího člověka ve městě. Problém je, že každý v zastupitelstvu si myslí, že to on je ten vyvolený. ()

Rodriguez

Kdo je vlastně v Pěticích nejlepší člověk? Starosta? Radní? Poštovní doručovatel? Záhadná zásilka ze Švýcarska udělá ve městě nejeden poprask a přitom řešení je tak jednoduché. 80% ()

tomtomtoma

Film Nejlepší člověk v určitém úhlu pohledu lze využít k potřebám budovatelského agitátorství komunistického uspořádání světa. Je to ovšem pohled krátkozraký, neboť jde o nadčasovou společensko-politickou satiru, která je aktuální v každé době a za každého režimu. Rozdělení na pracující lid a buržoazní smetánku je podružné a zavádějící, to hlavní rozdělení přináší konflikt mezi představiteli moci a poddaným lidem. Mocenská struktura je pevně propojena s ekonomickou nadřazeností, korupčnictvím a zneužíváním moci. Odpor se potírá direktivně, prospěchářsky a bez slitování. Jednotlivé figurky jsou barevně prokresleny ve svých slabostech a přešlapech. Je to svižné, hravé, odvážné a nad vším vládne cynický výsměch, který baví a děsí zároveň. Hlavní postavou šibalské satirické komedie je C. a k. poštmistr Čeněk Plíšek (dobrý Vlasta Burian). Nebojácně a jízlivě začíná vířit zatuchlé radniční vody, prolezlé nenasytností a opojením moci v nebezpečných obrazcích, které ohýbají kdeco a kdekoho. Pokud je silná vůle, touha po spravedlnosti a eso v rukávě, lze s uhlazenou elegancí provětrat i nevyvětratelné. Za sebou zanechává zemětřesení a naprosté prozření všech. Hlavou mocenské hierarchie je starosta města Pětic Bublich (velmi dobrý Václav Vydra ml.), který sebevědomě a přirozeně udává tón a směr prospěchářství mocensko-ekonomické elity. Dalším v pořadí je první radní a stavitel Josef Kopr (dobrý Felix le Breux), ctižádostivý politik a zlodějský ředitel Živnobanky. Ukázkově pokryteckou postavou je lékárník a radní Valerián Kýla (vynikající Miloš Kopecký) ve snaživé přetvářce mravní a společenské vážnosti a bezúhonnosti. Velmi výraznou postavou je obecní tajemník Cukner (skvělý Josef Kemr), patolízal a přitakávač s vlastním invenčním přístupem v ohýbání a zneužívání moci. Důležitou postavou je soukromník a náhradní radní Šerpán (dobrý Gustav Hilmar), uštěpačný komentátor se zdravým rozumem a morálně zneklidňující pozorovatel stavu elitářského uskupení. Z dalších rolí: zvědavý, nenechavý a poslušný poštovní zřízenec a pošťák Choura (zajímavý Stanislav Neumann), našeptávající starostova manželka (dobrá Jiřina Šejbalová), ostýchavý stavitelův syn Arnošt Kopr (okouzlující Lubomír Lipský st.), další vypečené kvítko, řezník a radní Josef Kaněra (zajímavý Oldřich Musil), povýšenecký statkář a radní Halaburda (příjemný Josef Hlinomaz), afektovaná majitelka krejčovství Malvína Kolenatá (dobrá Dana Medřická), snaživý obecní strážník Truneček (skvělý Eman Fiala), čestný hodinář František Vích (sympatický Jaroslav Mareš), starostova vdavekchtivá dcera Otylka (Věra Bublíková), popichující stavitelova manželka (Světla Svozilová), mladá a zamilovaná švadlena Květa Marčanová (zajímavá Míla Myslíková), připravený i zaskočený nájemce Besedy Špaček (Ladislav Herbert Struna). Je to stále aktuální, adresné, výstižné, neposedné, rozverné, vtipné, vrtošivé, provokativní. A ještě k tomu přináší příjemnou náladu, veselí a námět k zamyšlení. ()

zette

Vyborna satiricka komedie s hvezdnym obsazenim. Scenar sice neprichazi s nicim novym v nasem filmu ci literature, forma natoceni a stridmy humor me ale v tomto snimku potesil. Z hlavnich postav clovek nemuze s nikym sympatizovat, a tak se muzeme jen usmivat nad bidou lidske duse, ktera, jak videt se nemeni po desitky, mozna stovky let. ()

Martrix

Tento film je napěchován hereckými hvězdami, které byly vedeny osvědčenými tvůrci. Přesto je výsledek rozpačitý. Ovšem ne kvůli komunistickému podtextu, který si tam mnozí diváci našli; těžko se divit, když se tady šije do politiků, maloměšťáků a povýšenců. Český divák je dlouhodobě našimi politiky natolik znechucen, že v tom většinou nevidí satiru, ale spíš upomínku, že se za těch 80 let nic nezměnilo. Od černobílé komedie pro pamětníky, navíc v takovém obsazení, většina z nás čekala jednoduchou zábavu s nostalgickým nádechem. Vidíme zde většinu předválečných velikánů po boku hvězd budoucích. A to i v minirolích. Jenže scénář to kvantum postav, nemá jak využít. Vtipných replik je jen pomálu a když, tak jde spíš o chytré šťouchance. Výsledkem je rozverná a dobře napsaná studie lidské malosti. Potíž je, že je to nezajímavé, neosobní, nevtahující... .. ()

Šimpy

Nejlepší člověk? Pro mě má tenhle film hlavně tu výhodu, že se natáčel v městě, v němž v současnosti přebývám. Hádejte! ()

dr.fish

Film je tak trochu křížencem Revizora a Až přijde kocour. Nedosahuje sice kvalit ani jednoho, ale to nevadí. Charakteristika maloměsta je více než zábavná zejména dík výborně napsaným postavám dobře zahraným našimi hereckými esy. Sám poštmistr Burian je na svůj věk a zdraví v excelentní herecké formě, jako za starých časů. Nesouhlasím s tím, že zde jeho výkon pokulhává. On a Neumann jsou perfektní páreček komiků. Nejlepší člověk není sice nejlepší film, ale přesto si místo v mé filmotéce zaslouží...80% ()

Mylouch

Wassermanův scénáristický návrat do "Kocourkova" po 20 letech. Zázračná politická satira z 50.let v setkání hereckých generací. Doba vynálezů. ()

filmmovier

Výborná komedie, vůbec jsem nečekal, že bude až takto vydařená. Navíc Vlasta Burian nebyl ve své kůži, zato nemocný. Prostě to už nebyl ten herec, kterého diváci znali dřív. Ale výkon odvedl opět parádní. I tady nám naservíruje pár bezvadných hlášek a nezapomenutelných scén. Velice pěkný je i styl kamery, život na maloměstě tu je velmi dobře ukázán. Kvalitní je i scénář a o to šlo v té době asi nejvíc. Jinak mě moc potěšili další známí herci, nejvíc Miloš Kopecký v další ,, záporné" roli své kariéry. Tato komedie je velmi vydařená a podle mě patří s králem komiků k tomu nejlepšímu. 80%. ()

HonzaBez

Na poměry 50 let poměrně zdařilá politická satiry s Vlastou Burianem v roli poštmistra, který napomáhá odhalit skutečný charakter členů městské rady. Svým charakterem film připomíná klasické prvorepublikové komedie s Vlastou Burianem. Místy jsem se docela nasmál. Závěrečná opakovaná rvačka mi ale připadala poněkud fraškovitá. Možná za tím byla i snaha autorů ony poměry starého režimu patřičně shodit. Socialistický člověk se rád zasměje, jen dnešní je z toho trochu na rozpacích... ()

honz

Po dlouhém nedobrovolném odmlčení skvělý návrat Vlasty Buriana jako poštmistra Plíška v městečku Pětice v Rakousko - uherské monarchii. Poštmistr zde sehraje svou roli v souvislostech s předvolební kampaní do zastupitelstva městské rady. Nejlepší člověk je tak nejen svěží a vtipná komedie, nýbrž i nadčasová (a světe, div se!, natočená v pdesátých létech!). Výborná scéna: "Vy jste tam napsal sebe?!"... "A koho jsem měl volit? Vždyť jste tady jeden větší lump než druhej!" ()

pytlik...

Ne sice příliš humorné, ale tak perfektně zahrané, že ačkoli jinak párky vůbec nejím, teď jsem spořádal všech pět nožiček, co jsem našel v lednici (jeden párek byl asi invalida, chudák). ()

noriaki

Vlasta Burian prožil svá nejslavnější léta v nenáročných a úzkostlivě nepolitických komediích. Až na stará kolena si zahrál v téhle štiplavé satiře. Paradoxně to bylo za (tehdy nového) režimu a ještě paradoxněji se tahle komedie od těch prvorepublikových a protektorátních na první pohled zase tolik neliší. ()

sahe

Z tohoto filmu přímo dýchá komunistická agenda.... ale je tak zaobalená, že to i můžete přehlídnout... i když to se vám asi nepodaří... ()

ghatos

Neměl jsem tušení o této komedii. Hlavně jsem byl zvědavý na Vlastu Buriana a dostalo se mi velkého zklamání. I kdybych stokrát přehlížel politický podtón, nemohu se zbavit dojmu těžkopádnosti a nucenosti. Grandiózní komik je pouhým vlastním stínem v loutkovém maglajzu. Pokud se autoři snažili zesměšnit monarchistický politický systém, tak to nedokázali. 24%. ()

Ironfood

Námět ve spojení s dobou vzniku sice trochu vzbuzuje obavy, výsledkem je ale celkem svižná politická satira,která je v mnoha směrech aktuální i dnes. Burian je v docela dobré formě, navíc ho tu podporuje řada daších dobrých herců. ()