Boris Karloff ztělesnil nejproslulejší monstrum filmové historie ve snímku, kteří mnozí považují za bezkonkurenčně nejlepší horor všech dob. Dr. Frankenstein (Colin Clive) je odhodlán vzepřít se koloběhu života a smrti a z kusů lidského těla sestaví živé monstrum. Zručná adaptace novely Mary Shelleyové, pod kterou je podepsán režisér James Whale, a Karloffův procítěný portrét monstra toužícího nalézt svou vlastní identitu povýšil Frankensteina na jedno z nejzásadnějších děl světové kinematografie. (oficiální text distributora)

WolfR

Velmi pěkný film, který je na svou dobu velmi technicky vyspělý a navíc má své nezaměnitelné kouzlo. Navíc Boris Karloff je v roli monstra tím pravým. Universal své monstra uměl obsazovat, 4 hvězdy. ()

Radiq

Dík za upozornění na začátku, které tam bylo úplně zbytečné, ale pro diváky z té doby asi ne. Ti se báli asi i vlastního prdu. Boris Karloff zjevil světu vzhled Frankensteinova monstra, který se stal univerzálním vzhledem pro toto monstrum snad všude (nebo aspoň pro ty, co chtějí dát jasně najevo, kde se inspirovali) a to nemůžu mít nikomu za zlé. Tenkrát to asi byla kultovka, ale dnes už to nemá čím zaujmout, aspoň teda mě to vesměs nudilo. Dobré to je vidět jen kvůli tomu, aby se člověk chytal, když na to někdo udělá ve svým filmu narážku nebo něco. ()

Wallas

Klasika všech klasik. Film, který položil základní kámen žánru a ze kterého vzniklo nezpočet kopií. A taky nezpošet klišé. ()

Doudis19

Okouzlující ukázka nadšení, tam kde nebylo možné schovávat se za technické vymoženosti, nebo kopírovat ověřené postupy vedoucí k jistému úspěchu. Inovativní dílo, které žadná další variace na psychopatického vynálezce Frankensteina nedokáže a v podstatě ani nemůže překonat. Ať se Bela Lugosi nezlobí, ale mojím favoritem je jednoznačně Boris Karloff a jeho monstrum. ()

Skuby47

Legendární hororová klasika. I když téma možného stvoření člověka podle novely Mary Shelleyové bylo natočeno mnohokrát, je tento film originální, protože byl první. A nejen to, byl skvělý a nezapomenutelný. Sestavit nového člověka z dílů těl zemřelých se vědci posedlému myšlenkou vyrovnat se Bohu podařilo, a jeho vraždící monstrum se díky skvělým maskám a fascinujícímu výkonu Borise Karloffa stalo nesmrtelným. Přidejme k tomu napínavý příběh, působivé kulisy a hrůznou atmosféru. I když film vypadá dneska zastarale, co víme, kam se budou ubírat transplantace a plastická chirurgie v budoucnosti, když už dnes využívá orgány zemřelých, k záchraně životů nemocných. ()

LeoH

První zvukový, ale celkově až čtvrtý filmový Frankenstein (toho vůbec prvního natočili ještě v Edisonových studiích) není ani věrnou adaptací předlohy, ani opravdovým hororem (byť třeba závěr scény s děvčátkem musel být ve své době vystřižen, což z ní – se zapojením divákovy fantazie – paradoxně udělalo ještě hrůzostrašnější výjev), ale je to ten Frankenstein s ikonickou Karloffovou maskou, hrbatým sluhou, Strickfadenovými sršícími elektrickými oblouky, proslovem o touze po vědění, rozzuřeným davem s loučemi – znám sice jen malou část z tisícovek napodobenin, parodií a citací, ale úplně to stačilo, abych při každé scéně originálu řičel popkulturním nadšením. A krom toho jsou tu i další nenápadnější kvality – třeba Kerrův sympaticky prostořeký starý baron F. nebo příjemná syrovost daná nepřítomností hudby. ()

Motinski

Frankenstein je o triedu lepší ako Dracula. Pútavejší, pochmúrnejši a nepríjemnejší. Má výbornú kameru aj hercov a príbeh je svižnejší. Masky a kulisy nadčasové, no najväčší posun je pre mňa atmosféra. Pri Draculovi som ju cítil iba na začiatku a potom už som dostával len jemné náznaky. Tu bola po celý čas a to je pri horore z roku 1931 najdôležitejšie keďže v dnešnej dobe už nikoho nevystraší. Pár vecí mi ale nesadlo. Chýbala tu hudba. V prvej polovici mi to na prekvapenie vôbec nevadilo a hovoril som si že je to vlastne fajn a hodí sa to sem. V polovici druhej už by ju trebalo aby dodala razantnosť. Umocnila príbeh a spravila z filmu zážitok. Potenciál bol keďže tu máme veľa silných scén (dievčatko, mlyn atď), bez hudby ale pôsobia prázdne. Neužil som si ich ako niečo výnimočné ajkeď bolo vidieť že sú skvelo natočené. No a čo mi kazilo dojem najviac je absencia napätia. Dej plynie a plynie, ale ja som sledoval len pekné obrázky a vôbec necítil strach o postavy ani pocit zvedavosti čo ma čaká ďalej. A tu sa už nedá vyhovoriť na rok natočenia. Frankenstein je klasika ktorá má čo ponúknuť aj v súčasnosti, no až tak výnimočná ako som počul nie je. Vizuál vyhral nad rozprávačstvom. ()

filmmovier

Další universalovská klasika, kterou rozhodně musíte vidět (ostatně jako všechny další monster filmy), ale to je v tomhle případě asi tak vše, jelikož Frankensteinovo monstrum je ze všech monster rozhodně nejslabší a bohužel i nejméně zajímavé. Jako celek to sice nepůsobí úplně špatně (to právě naopak) a je to poměrně konzistentní, ale ve výsledku to je fakt poměrně zklamání. Boris Karloff je samozřejmě naprosto geniální a úchvatný a první polovina byla také vynikající a filmu se dařila i atmosféra, ale pak (paradoxně po příchodu Karloffa) se to celé nějak zkazilo. Druhá polovina se docela vlekla, až na povedené mlýnské finále a celému filmu naprosto zoufale chybí jakákoliv hudba. S knihou to nemá společného prakticky vůbec nic, což by sice ve výsledku nijak nevidělo, jenomže Frankensteinovi chybí jakékoliv napětí a vlatně i atmosféra jeho kolegů. Ale kouzlo to má pořád, určitá kvalita tam je, pár scén je skutečně památných (ale není jich moc), ale tenhle film je skutečně skrz naskrz průměrný a i když je Karloff naprosto geniální, obávám se, že zrovna na něm to vlastně tolik nestojí. Ale je to fajn. 60%. ()

BROKEN_

Ty 3* za dobu vzniku, jinak mě film žádným způsobem neohromil, a určitě nebudu jediný. V dnešní době to člověk ani nepotřebuje vidět, protože mu stačí o tom jen slyšet. Každopádně některé scény jsou nasnímané výborně, a vypadá to i na svojí dobu velmi dobře. Samozřejmě je to z roku 1931, takže co bychom víc chtěli že? : / ()

tnp101

Jsem velice potěšen. I přes své stáří má tento klasický snímek o jednom klasickém monstru stále co nabídnout. Samozřejmě se nejedná o dokonalou filmařinu, ale jako celek na mě film působil jedinečným dojmem, na němž má nepochybně hlavní úlohu Boris Karloff a jeho ztvárnění monstra. Kromě toho mrtvého výrazu a neohrabaného pohybu totiž umí stále podat velikou škálu emocí, díky kterým mi ho (a to myslím asi nejen mě) bylo velice líto. Okamžik, kdy ve mně tyto emoce vygradovali, je scéna s malou bezmocnou holčičkou u jezera, což bych označil za mojí neoblíbenější část filmu. Obecně vzato, velice dobrý klasický horor, kterému by sice ohromně pomohlo větší množství hudby, ale minimálně kvůli "It's alive! ... IT'S ALIVE!" stojí za zhlédnutí. ()

noriaki

Roztomilý horor, jakkoliv divně to může znít. Atmosféra hrůzy je už dávno pryč a z filmu zůstal okleštěný napínavý příběh, a především působivé Monstrum, jediné odolávající času. Frankenstein bude vždy patřit do zlatého fondu kinematografie, ale nebude to díky kvalitě snímku, ani emocím které předává, ale díky perfektní práci maskérů a schopnosti Borise Karloffa ztvárnit složitou psychiku nepochopeného netvora. James Whale při režii své hororové prvotiny odvedl kvalitní práci. Jeho o dva roky mladší Neviditelný muž je ovšem ucelenější a především nadčasový. Tím se bohužel Frankenstein pochlubit nemůže. ()

Brain-D

Baron Frankenstein je jak Don Carleon z Kmotra. Začalo to skutečně strašidelně a myslel jsem, že to bude na plnou, ale pak to nebylo už tak temné... ()

MikeZ

Tohle je teprv klasika! Úžasná atmosféra a kulisy. Nezapomenutelný Boris Karloff (živě si dokážu představit jak si někdy v roce 1931 diváci při prvním pohledu na něj zakrývali oči a citlivější ženy omlévaly) jako hlavní monstrum, jehož vzhled se vryl do paměti diváku po celém světě a každý si dnes při slovech Frankensteinovo monstrum vzpomene právě na Karloffa. Na tehdejší dobu jsou některé scény dost drsné (scéna s malou holčičkou u vody). 8/10 ()

LEGACY

Rozpomněl jsem si na magické opojení, které mě kdysi poskytlo Psycho. Černobílé klasiky jsou lahůdky, byť bývají často vyrobeny v časech, kdy byla kinematografie ještě v plenkách. Hltám každou frázi, oceňuji kulisy, kontrasty, detailní nastudování předloh a celkově zcela jiný přístup než mají filmaři nyní. Dělalo se vše kulantněji, neuspěchaně a pečlivě, i proto se můžeme v tomto příběhu zamyslet nad tím, co pro nás znamená život, smrt, láska, bláznoství, či go beyond. Štvanice na monstrum, které bylo vyprovokováno a naučeno oplácet jiným stejnou mincí.  (inspirace MarkaB.) ()

Dreadd

Některé scény jsou šokující i po 80 letech, viz házení kvítků do rybníka. Absence hudby některé scény dělá lepší, jinde zase působí divně. Děj hodně ubíjí krátka stopáž, a tak se nedočkáme velkého dějového obsahu. Monstrum skvěle zahrané Borisem Karloffem by si zasloužilo trochu větší prostor. ()

Jaro.Krafcik

Tento dnes už legendárny film mal byť ma pripravený na hodnotenie s číslom 11k ale predbehol ho včerajší Halloween Kills. Ked už sme pri tom ide Halloween a tento horor padol ešte pred ním. Ikonická postava tohto obdobia spolu s draculom ktorého som videl uz dávnejšie prekvapila. Aj svojou krátkou dĺžkou a hlavne rokmi dokázala priniesť veľké čaro. 4* ()

Ompus

Je to horrorová klasika klasik. Strašně mám rád tu angličtinu v těhto starých filmech. Je prostě skvělá a má své kouzlo stejné jako tento film. ()

VooDoom

Začínají se mi líbit starší filmy :-) Nechodí se kolem horké kaše a po chvilce se jde rovnou na věc.Krátký úvod do filmu a představení hlavních postav, šup, už máme oživeného Frankýho :) Nejlepší scéna byla s malou holčičkou u jezera(rybníka) Ten výraz ve tváři a následné hození mladé, bezbranné dívky do vody, byl pro mne opravdu luxusní! Smál jsem se na celé kolo a jakmile byl konec filmu, tak jsem si onu scénku pustil znovu :) Celkově 4 hvězdičky... ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Freddy a Frankie plánují návrat

Freddy a Frankie plánují návrat

08.01.2008

Dnes potěšíme příznivce dvou slavných hororových ksichtů. Freddy Kruger a Frankensteinovo monstrum jsou sice i přes žánrovou příbuznost dva naprosto odlišné a vzdálené fenomény, ale v uplynulých… (více)

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)