Boris Karloff ztělesnil nejproslulejší monstrum filmové historie ve snímku, kteří mnozí považují za bezkonkurenčně nejlepší horor všech dob. Dr. Frankenstein (Colin Clive) je odhodlán vzepřít se koloběhu života a smrti a z kusů lidského těla sestaví živé monstrum. Zručná adaptace novely Mary Shelleyové, pod kterou je podepsán režisér James Whale, a Karloffův procítěný portrét monstra toužícího nalézt svou vlastní identitu povýšil Frankensteina na jedno z nejzásadnějších děl světové kinematografie. (oficiální text distributora)

Rozjimatel

Film ma v prvom rade prekvapil svojou, na dobu vzniku, výbornou technickou kvalitou a zachovalosťou obrazovej zložky. Má perfektnú výpravu, nádherné štúdiové kulisy a skvelú masku monštra, ktoré aj dnes vyzerá celkom desivo. Zážitok mierne kazia strojené prejavy hercov (len niektorých, Colin Clive je výborný) a hlavne herečky (Mae Clarke), je to ale všetko s ohľadom na danú dobu v znesiteľnej miere. Zo začiatku je film, aj vďaka strojeným dialógom, menej záživný, ale postupne naberá obrátky a od fantastickej scény s dievčatkom (pôvodne vystrihnutej až na 50 rokov) výborne graduje až do skvelého záveru. Konečne jeden naozaj dobrý klasický horor, na ktorom sa čas až tak nepodpísal. Aký to rozdiel oproti Draculovi z toho istého roku. ()

Spectre

Pokiaľ hodnotíme Frankensteina od Jamesa Whalea, nemôžema sa vyhnúť porovnávaniu s druhým dielom pod názvom Frankensteinova nevesta. Áno, snímok nepochybne trpí detskými chorobami zvukového filmu, ako absencia hudby, neistota v strihu a podobne. Tieto chybičky filmári behom veľmi krátkej doby vychytali, ale o tom citlivejšie treba hodnotiť tieto filmy, i keď sa jedná o malý časový rozdiel. Celkovým podaním a snahou ukázať "čosi" sa stal právom tento snímok horrorovou klasikou. Z môjho pohľadu sa to dá brať tak, že i keď som videl obidva snímky a som si vedomý istých nedokonalostí prvého dielu, city vyhrali a nemôžem mu dať inak než plné hodnotenie. ()

mazadlo

Tohle je klasika své doby a některé - tématicky stejné filmy z pozdější doby by mohli atmosféru tomuto filmu pouze závidět. Pro milovníky tajemna/hororu/mysteriozna naprostá nutnost. Počátek filmového hororu. Pro mě neuvěřitelný zážitek z filmového klubu hmm tuším před deseti lety ? :D ()

Mikino00

Naprosto obyčejný příběh v podání průměrné režie. Je to ale i tak o hodně lepší než nová verze z let devadesátých. Karloff jako monstrum působí opravdu dobře, přesně tak jak si Frankensteina představuji. ()

Ollie235

Abych řekl pravdu, čekal jsem něco úplně jiného. Z tohoto zpracování je sice cítit doktorova touha po stvoření života i pozdější uvědomění, že hra na Boha se nevyplácí, ale zcela chybí hororová atmosféra, na kterou jsem se tak těšil. Částečně je to tím, že monstrum nedostává dostatečný prostor k tomu, aby diváka děsilo, největší ,,zásluhu" na tom ale má naprostá absence hudby. Někomu se film možná líbil o to víc, ale mě to dost vadilo. O to víc, že byl v předmluvě slibován děsivý zážitek. Pochvalu naopak zaslouží vizuální stránka, která je na tu dobu opravdu vynikající. Celkově ale za slabší 3*. ()

Klajnik odpad!

Mary Shelley jsem nečetl, ale film podle všeho vynechal jakákoliv morální témata knihy. Zůstala jen hloupá kostra příběhu, jehož banalitu navíc povyšuje hanebně prvoplánový scénář. Řežijně je to naprosto otřesné. Film jako celek nemá ani ždibec atmosféry (kord té hororové). Jednotlivé scény čpí amatérismem svou nevěrohodností i stupidním vyobrazerním (hození holčičky do vody) a na mé tváři vykouzlily opovržení k neschopnosti tvůrců. Výsledkem je, že sedmdesáti minutový film dokáže nudit. Fakt, že film začne upozorněním diváka, protože se chystá shlédnout film, jenž by na něj mohl být “trochu moc” je dnes zcela směšný a jestli v roce 1931 byli lidé postrašeni něčím takovým, tak nechť je to připsáno k jejich citové povrchnosti a nulové představivosti. Slabota, jenž je vysoce hodnocena kvůli kultovnímu statutu, avšak ani Ed Wood by se za toto stydět nemusel. Doba vzniku neomlouvá, protože s technickými vymoženostmi třicátých lze natočit dobrý film. Je k tomu však třeba vize. ()

Marla Singer

Hororová klasika s ikonickým monstrem - ale především skvělý gay film. Díky trochu kašírované výpravě a přepjatému hraní už dnes Whaleovo zpracování působí úsměvně, ale původní motiv hrůzné jinakosti přetrvává a mění se v mrazivý úšklebek. Mladý pán Frankenstein se těsně před svatbou odebere do odlehlého mlýna, aby zde prováděl „experimenty“ na umělém muži. Frankenstein ví, že jeho konání je zvrhlé a protivící se Bohu, ale nemůže si pomoc. Po intervenci od starostlivé snoubenky a pohrdavého otce zkouší chvíli žít tak, jak se od něj očekává, ale monstrum se osvobodí a hrozí, že vše zničí. Přes snoubenčiny prosby se tak Frankenstein v den svatby vydává do kopců, aby monstrum vyhledal… A pokud tohle všechno působí jako mimoděčné tiky, stačí se podívat na grandiózní finále, kdy monstrum Frankensteina unáší do mlýna, aby byli spolu jako dřív. Přičemž je následně zlynčuje dav vesničanů a v roubovaném závěru připíjí šťastný otec na pokračování svého slovutného rodu. Dr. Frank-N-Furterovi pak o čtyři dekády později stačilo ujít jen pár kroků navíc. ___ P.S.: Whale byl v době natáčení filmu dávno vyoutovaný. ()

tenebrae86

Od prvního filmového Frankensteina jsem čekal asi trochu víc. Film je silný hlavně v jednotlivostech a v konkrétních vizuálně úchvatných obrazech. Vstup Karloffova ikonického a dokonale zahraného monstra na scénu, scéna s holčičkou u vody, hořící mlýn a několik dalších působivých a hororových momentů... Naproti tomu děj ve městě, přípravy na svatbu a scény se starým baronem Frankensteinem mě nudily skoro jako nějaký český film pro pamětníky. Takže jako celek to žádná dokonalost není, původně jsem hodnotil třemi hvězdičkami, ale po rozležení ještě jednu přihodím, protože dojem z téhle klasiky mám nakonec čistě pozitivní a zažehlo to u mě zájem o další prastaré horory z třicátých let minulého století. Na SkyShowtime jich několik nabízí, tak hurá na ně 🙂! ()

Brejlil

Základní a zakládající dílo filmového hororu. Prakticky vše, co je dnes jen klišé, je tu nové a svěží. Režisér má nepochybně radost z vymýšlění nových děsivých bizarností a některé scény (topení holčičky) jsou silné i dnes. A Karloff pod maskou a jeho toporné herectví, to je dnes již klasika. ()

bolan

Nedovedu si představit jak film působil na tehdejšího diváka, ale tomu dnešnímu připadá tato klasika poněkud naivní i přestože k ní chová respekt. ()

Petrus1

"Je to jeden z nejpodivnějších příběhů. Zabývá se dvěma největšími záhadami stvoření: Životem a smrtí. Myslím, že vám nažene husí kůži. Možná vás bude šokovat. A možná vás i k smrti vyděsí. Takže jestli někteří z vás nemají na tuhle podívanou dost silné nervy, máte poslední možnost...Dobrá tedy, my vás varovali." To jste moc hodní, děkujeme. Ovšem v dnešní době, to trochu postrádá smysl. Zajímalo by mě, jak to působilo před osmdesáti lety. Herr Frankestein-Mengele a věrný pomocník Fritz-Quasimodo jsou vykradači hrobů, sběrači mrtvol ze šibenic a zloději mozků - hlavně těch chorých. A z tohoto materiálu sestrojí nový život - Monstrum Boris. Ten doktor je prostě blázen. Při oživování je docela vzrůšo, jak tam všude lítají hromy a blesky...to by se fakt člověk až bál. Stejně tak jako když se pomalu blíží ruka ke krku doktora Waldmana. Brrr. A obdobně se bojí Boris ohně - což je pochopitelné - všechna zvířata se přece ohně bojí. Ale Fritz ho stále provokuje a to se mu nevyplatí - on je snad ještě větší bestie. A protože se divoká zvířata nestřílí, ale dají se ochočit, usnadní to útěk Monstra mezi lidi. Malá Maria evidentně nikdy neslyšela nic o úchylech a uměle vytvořená bestie neví nic o hrách - a tak se z téhle idylické chvilky stane hodně nepříjemná záležitost. A já myslela, že bude aspoň trochu hodnej :-) Lidi v městečku jsou stejní jako všude na světě - pár piv a jsou všichni přátelé. A docela mě ještě pobavilo, že je v titulcích na začátku uvedeno, že Monstrum hraje "?". Určitě je to jeden z nejdůležitějších hororů vůbec a proto má své místo jako Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. V knize sem se zas dočetla docela zajímavý názor na toto dílo. "Angličan James Whale měl v Hollywoodu prominentní postavení jediného homosexuálního režiséra své doby. A protože filmový i literární Frankestein je monstrem, které vzniklo bez asistence ženy, stejně jako můžeme sledovat otevřeně homoerotické motivy v navazujícím snímku Frankensteinova nevěsta, bývala Whaleova hororová klasika často vykládána právě z tohoto úhlu. Což je omezující: film podněcuje také otázky třídy nebo genderu... Frankensteina můžeme vnímat jako progresivní alegorii, v níž intelektuální činnost, za jistých okolností, zastiňuje aristokratické konvence, mezi něž v prvé řadě patří manželství a rodina...Časté zaměňování doktora Frankensteina za monstrum, které sestrojil, nakonec elegantně nasvětluje fakt, že v každé konzervativně upjaté společnosti je něco v nepořádku - jak s vědeckými pokusy, tak s vědci samotnými." Své místo si Frankenstein našel i jako Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. "Hororový cyklus společnosti Universal prošel celou škálou vývoje od dokonalosti, přes parafráze a brak až k parodii, ale Frankenstein zůstává dodnes mrazivě vzrušující a svěží, úhelný kámen celého žánru." ()

zdeny99

Dějově mnohem lepší než jakákoliv jiná verze klasického románu Mary Shelleyové. Jenže tehdejší ateliérové kulisy dnes již působí velice kýčovitě a to kazí film dnešnímu divákovi. Ani samotná postava frankensteinova monstra nepůsobí již tak strašidelně jako před desetiletími. Tehdá to bylo úchvatné. Dnes sice také, ale už jen nostalgickým způsobem. [1415. hodnocení, 123. komentář, 79%] ()

Heavyman

Když jsem na to koukal poprvé, musím přiznat, že jsem se doopravdy bál. Karloff vypadá hodně děsivě a ty jeho paskřeky tomu přidávají. Nechybí tu ani dav vidláků s pochodněmi a krásná dáma na škrcení. ()

GOREGASM

Nesmrtelná, ale rozhodně ne bezchybná klasika, která disponuje okouzlujícím a zároveň v potřebné míře strašidelným Borisem Karloffem v roli Frankensteinova monstra. Filmu ubližuje krátká stopáž, kdy jednotlivé scény na sebe tak nějak sekvenčně navazují v působivým černobílých kompozicích, aby jste na konci nabyli pocitu, že hodně děravý scénář vás ošidil o spoustu detailů a nuancí, jejichž absence vede k polovičatému zážitku. Zkratkovité, ale vidět se to musí ;-). 55% ()

MickeyStuma

Do dnešních dob stále nejslavnější filmové zpracování románu literární autorky Merry Shelley, i když je fakt, že tomu na paty dost výrazně šlape stejnojmenný snímek z roku 1994. Filmové klasické mistrovské dílo se zatím stále zdá být nepřekonatelným. Svým způsobem fantastická pohádka pro dospělé je přes docela extrémní poetiku tak dokonale obrazově nasnímána, že se snímek stal inspirací pro další takovéto počiny. Hlavně co se týče noir filmů. Černobílé obrazy mají až neskutečně děsivou atmosféru a mnohé scény jakoby přímo vypadli z nějaké ilustrace. Své tomu dodaly i výrazné kulisy, plně dle představ literární autorky. Co se týče masky samotného Frankensteina, kterou si nechal nasadit guru tehdejších hororových a mysteriózních snímků Boris Karloff, se stala takovým synonymem, že jinak se už takováto postava snad nedá ani představit. I když modernější pojetí ztvárněné Robertem De Nirem, ve výše zmíněném snímku, v podstatě v ničem nezaostává. Příběh jako takový je spíše smutnou bizarní etudou povedeného pokusu o oživení těla sešitého z kousků nejrůznějších mrtvých těl, který byl poté spíše terčem nenávisti než obdivu. Smutný nepochopený tvor v epickém snímku, sice postrádající na svou dobu typickou romantiku, ale v dobovém pohledu hodně zvýrazněný ve svém charakteru. Co je dobré a co špatné? To on neví a tím mu právě vznikají nejrůznější životní problémy. A co si budeme povídat, mnozí, a navíc přirozeně živí, lidé to neví ani dnes. Takže je v tom skryta určitá moralizace člověka? Kdo ví. ()

cogi

Boris Karloff zahrál velmi věrohodně, určitě mnohem víc mě to nadchlo než Dracula ze stejného roku, určitě film po určité době shlédnu znovu ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Freddy a Frankie plánují návrat

Freddy a Frankie plánují návrat

08.01.2008

Dnes potěšíme příznivce dvou slavných hororových ksichtů. Freddy Kruger a Frankensteinovo monstrum jsou sice i přes žánrovou příbuznost dva naprosto odlišné a vzdálené fenomény, ale v uplynulých… (více)

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)