Boris Karloff ztělesnil nejproslulejší monstrum filmové historie ve snímku, kteří mnozí považují za bezkonkurenčně nejlepší horor všech dob. Dr. Frankenstein (Colin Clive) je odhodlán vzepřít se koloběhu života a smrti a z kusů lidského těla sestaví živé monstrum. Zručná adaptace novely Mary Shelleyové, pod kterou je podepsán režisér James Whale, a Karloffův procítěný portrét monstra toužícího nalézt svou vlastní identitu povýšil Frankensteina na jedno z nejzásadnějších děl světové kinematografie. (oficiální text distributora)

JimiH

Co na téhle klasice zaujme nejvíc je asi perfektní výprava. Hřbitov, starý mlýn, městečko... to vše je uděláno na jedničku a patřičně navozuje atmosféru. Maska Frankensteina je taky perfektní. Příběh se možná odvíjí lehce přímočaře, ale to se od klasiky, kterou zná skoro každý prostě dá očekávat. Perfektní začátek velmi zajímavé éry Universalu a skvělý způsob jak využít právě se masivně rozšiřujícího zvukového filmu. ()

Don Carlos

Škoda, že tu chybí jakákoli filmová hudba. A škoda, že znám knižní předlohu. Nebýt ikonického Borise Karloffa (3*) a legendární Frankensteinovy hlášky "It is ALIVE!"(1*), byl by to film hodný zapomnění. ()

Stíba

Některé úseky, zejména v první polovině, jsou velmi vydařené ale místy je to zase spíše vata. Jako celek ale působivé ztvárnění v čele s Karloffovým projevem a scénou s holčičikou u vody. ()

Biopler

Karloff zahral skvele Frankensteinovo monštrum a veľmi zlatý je keď sa zasmeje, napr. v scéne pri vode s dievčatkom. Škoda, že usmievavých scén bolo málo. Absencia hudby je mínus, lebo len rev monštra, hľadajúceho identitu, mi prišlo málo a málo ma to už bavilo. Náš herec Miro Noga sa brutálne podobá na Colina Clivea :) Film hodnotím ako správny a dôležitý krok svetovej kinematografie. Film ako umenie cítiť zo všetkých hercov a taktiež réžia je veľmi dobrá. ()

Kiisaki

Přestože jde o legendární klasiku představující filmovým divákům jednu z nejslavnějších hororových postav, nemůžu se ubránit pocitu silného zklamání. Když opomenu zjevnou neúctu ke knižní předloze (protože s tou má film společný pouze koncept uměle stvořeného monstra a jméno Frankenstein), zůstávám s filmem, který je nezajímavý a nudný. Osnova děje byla nepromyšlená a film zbytečně ztrácí čas nad nezajímavými scénami, zatímco důležitými okamžiky jenom tak proskakuje. I díky tomu se nedá mluvit o nějakém vývoji postav. Z chorobně posedlého Henryho (nikoli Viktora, tak se totiž jmenuje zcela irelevantní vedlejší postava) se během okamžiku stane znovu naprosto příčetný synáček na ženění, monstrum si jen tak chodí a hloupě heká bez zjevné motivace. I když tu vlastně nejspíš ani nepotřeboval, protože nám tvůrci přece ukázali, že má "zlý" mozek. Přitom Frankenstein je příběh, kde hraje psychika a vývoj postav neskutečně důležitou roli - ať už jde o vědce, který si zahrál na boha a musel přijmout za svou posedlost a pýchu hrůznou zodpovědnost, nebo o monstrum, které mělo navzdory hrůznému zevnějšku citlivou duši toužící po lásce a ze kterého se mstící zrůda stala až po sérii příkoří. Herecký výkon představitele Henryho mě nanejvýš iritoval a stejně tak i nesmyslné dějové nesrovnalosti. Hvězdičku dávám za překrásné svatební šaty a za finální scénu ve mlýně, která byla na svou dobu provedena opravdu mistrně. ()

Joski

Napriek času nestráca tento hororovy mílník svoju atmosféru. Najviac zabodoval maskér Pirce. Z Borisa Karloffa urobil najpopulárnejšiu "Monster horor masku". Mne viac sadlo voľné pokračovanie:-) Humorom nabitá FRANKENSTEINOVA NEVĚSTA (1935), ktorá má aj väčšie dejové kvality. Týmto originál snímkom sa roztrhlo vrece na Frankensteinovske verzie, remake a paródie. Spolu s filmom Drakula(1931) http://www.csfd.cz/film/959-dracula/ naplno naštartovali B-éčkovu horor produkciu. ()

Lasombra

Bread gůůůt, Fire not gůůt:) Nejbizardnější scéna je u potůčku s hrající si holčičkou. Boris Karloff bude vždy Frankensteinovo monstrum! ()

sarfian

Pre mňa to bolo ako povinné čítanie. A konečne je to za mnou. Ale nemôžem povedať, že to bola blbosť. Iba tá hudba tu dosť chýba a napätie je takmer nulové. VIDENÉ 1x ()

wito

geniálne dielo, ako film perfekne fungujúce, s jasnou dejovou líniou, presne nasnímané. možno tomu niečo chýba, ale asi len pre nás, rozmaznaných ľudí 21. storočia. ()

Knor

Tahle hororová klasika má k dokonalosti hodně málo. Frankenstein a jeho oživlé monstrum je perfektní hororová látka a když se k tomu ještě přidá tak ošklivá huba Boris Karloff tak to fakt nemá chybu. Moc se mi líbily herecký výkony, záchvaty šílenství Dr. Frankensteina, oživení monstra, hon na něj a likvidace... to jsou všechno výborný scény a myslím, že na tu dobu to bylo i celkem vostrý, protože nehoda u rybníčka celkem působí i dneska. Mě se tohle líbilo, i když verze od Branagha je mnohem lepší, ale je to klasika každým coulem to se musí uznat. ()

Scraffy

Škoda toho zbytočne veľmi zdĺhavého začiatku. Inak sa mi film ale veľmi páčil a to hlavne posledných 20 minút. Navyše scéna, keď otec nesie svoju mŕtvu dcéru na rukách cez celé mesto je až mrazivá. Neviem sa ale zbaviť dojmu, že pred pár rokmi mi to prišlo oveľa lepšie. ()

celticek

Odškrtávám další klasiku ze seznamu. Ale zdejší hodnocení je pro mě více než úsměvné. Jenom pro to, že je to jeden z údajně zásadních hororů, tady nebudu "zadarmo" rozdávat hvězdy. Úvod je celkem slibný, dobrá je zejména postava hrbáčského asistenta a příprava na oživující záblesk. Pobavila záměna mozků normální vs abnormální:) To je také základní dějová premisa, což je od kultu velmi slabé. Mručící monstrum chodící jak robot v nikom nevzbudí nejen strach, ale také ani soucit. Herectví Karloffa? Tak to jsem rád, že jsme od té doby ušli nějakou cestu. Brannaghova adaptace s De Nirem je minimálně o 2 levely výš! Aspoň pro mě. ()

pepino

Prostě klasika hororu. A jeden z prvních filmových Frankensteinů. Sice děj je trochu neúplný a místy zmatený ale přesto bych na tom zbytečné vady nehledal. Na 5 hvězdičešk to sice není ale 4 si zaslouží právem. Pro milovníky hororu povinnost. ()

Romanka89

Chce to nadhled, je jasné, že tento film v nás asi nebude vyvolávat strach, ale ve své době to mohl být slušný horor. Frankenstein je klasika a Karloff též. Každopádné ten film má své kouzlo :) ()

Pokryvac

V roku 1931 to musela byť pecka. Dnešní diváci sú však ukrátení o prvok strachu a najviac ich zaujme pravdepodobne atmosféra a nádherná výprava. Karloff je v úlohe Frankensteinovho monštra úplne bezkonkurenčný - kam sa na neho hrabe Lugosi a De Niro ... ()

AgnesDee

Ten film může být dobře natočený jak chce. Může být ikonický, jak chce. Může klidně dál ovlivňovat lidi v tom, jak monstrum vypadá, nebo jak hluboký má příběh. Ale rozhodně je to jedna z nejhorších adaptací knihy všeobecně. ()

Pitryx

Já bohužel neznám mentalitu lidí z té doby, ale jestli se báli tohoto, tak byli chudáci. Já dávám dvacet za stavby a to je vše. Nic jiného mne filmu nezaujalo. Stejné nudný jako kniha, kterou jsem kdysi pradávno ani nedočetl do konce. Jde o první snímek, dalo by se napsat,  prvním filmové základní série. Následuje Frankensteinova nevěsta, Frankensteinův syn a Frankensteinův duch. Plus další čtyři filmy kde je monstrum s nějakou další obludou. Ty první už jsou však také pokračováním příběhu o vlkodlakovi. ()

adamix

Karloff je bezpochyby fantastický. Dnes už z neho nejde strach, ale obdiv a nie len kvôli famóznemu make-upu či stvárneniu umelo vytvoreného monštra, z ktorého má sálať hrôza. Film je absolútnou ukážkou filmového remesla (i vád) starých čias. Slušná práca s predlohou, ale závažnou chybou tohto celku je nedotiahnutosť tej (a veľmi dôležitej) myšlienky o skrytých emóciách monštra a jeho túžbe milovať. Táto myšlienka je len krátko načrtnutá v krásnej, ale i veľmi smutnej scéne s dievčatkom. Po všetkých ostatných stránkach je to však na tú dobu dokonalé. Nechýba tu ani surovosť a odvaha zájsť trochu ďalej, ktorá mi v slabšom, ale zato ikonickom Browningovom Draculovi schádzala. Za mňa 80%. ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Freddy a Frankie plánují návrat

Freddy a Frankie plánují návrat

08.01.2008

Dnes potěšíme příznivce dvou slavných hororových ksichtů. Freddy Kruger a Frankensteinovo monstrum jsou sice i přes žánrovou příbuznost dva naprosto odlišné a vzdálené fenomény, ale v uplynulých… (více)

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)