Pojistka smrti

• USA Double Indemnity (více)

Antek

Málokdo rozuměl Noir filmu tak jako tihle dva: Billy Wilder a James M. Cain ... Kouřová clona houstne, na stěny se promítá stín Femme Fatale, charaktery jsou pokřivené jako v tom nejbizarnějším zrcadlovém bludišti a nad tím vším se nese MacMurrayův hlas popisující cestu, která může skončit jenom na hřbitově ... dokonalá atmosféra filmu, který vyčnívá nad všechny své pozdější bratříčky o několik výšek. Wilder byl génius a tak stvořil film, na který se nezapomíná (a který všichni napodobovali). A také film, ve kterém jen tak mimochodem naleznete scény, bez kterých si žádný pozdější film neumíte představit (a z kterých se stalo klišé). Jedním slovem: Klasika. "I think you're rotten." "I think you're swell - so long as I'm not your husband." :-) ()

Mishqo

jeden z najlepších reprezentantov filmu noir čo som zatiaľ videl...atmosféra, napätie, hudba, herci, dobre premyslený a originálny príbeh...to všetko sú predpoklady dobrého noir filmu ()

lucascus

Mírné zklamání. Nebýt perfektní ledové krásky Barbary Stanwyck, hodnotím ještě níž. U Billyho Wildera jsem čekal rychlejší spád, větší akci a vtažení do děje. Tady se vše točilo pořád kolem pojistky, ze které chtěli hlavní aktéři vytěžit co nejvíce. Scény jsou však často prakticky nereálné a často nevěrohodné. Ikdyž se herci snaží sebevíc, najdou se dokonce místa, kde se divák začíná nudit (což se mi zatím u ostatních filmů B. Wildera nestalo). Škoda, potencionál to mělo veliký (hodnocení: 70%). ()

mirec88

Výborný film. Žáner film-noir nesledujem každý deň, ale raz za čas si dám takúto lahôdku. Lebo tento žáner považujem za lahôdkový :) A tento ma dostal. Od začiatku síce tušíte, čo sa prihodilo o to viac vás zaujíma každý detail. A tie sú prepracované úžasne. Občasné náznaky vtipu stoja za to - Malý mužíček, čo je vo mne - štatistiky poisťovákov a podobne. Jednoducho - lahôdka, ktorej patrí plné hodnotenie. A naviac film o tom, že žena dokáže často muža len využiť a odkopnúť. A my sa stále dáme zlákať... ()

Dreadd

Fred MacMurray jako muž, který kvůli lásce je schopen i zabít, Barbara Stanwyck jako dokonalá femme fatale a Edward G. Robinson jako pojištovák, který podvod cítí na míle daleko. Perfektní ingredience do noirového koktejlu s názvem Double Indemnity. Příběh je v mnoha ohledech nadčasový. O pojišťovací podvody se lidé snaží od chvíle co vznikly pojišťovny, stejně jako o perfektní vraždu, tentokrát tu máme dokonce obě věci zároveň. Scénář tvořil společně s režisérem i mistr detektivního žánru a voiceoveru Raymond Chandler a jejich výsledek, se všemi jeho postavami, nádhernými dialogy a poutavou zápletkou nelze nemilovat. ()

TheRoller

"I think you're rotten." Poistka smrti je film, ktorý stojí v tieni svojho mladšieho brata Sunset Blvd., pritom nie je o nič horší. Práve naopak. Wilder opäť raz s tým najoriginálnejším možným rozprávaním príbehu, on ma vážne nikdy neprestane prekvapovať. Viacerí (obľúbení) užívatelia hovoria o možnosti premeny na komédiu. Ja som asi inde, ale aj napriek výbornej postave Edwarda G. Robinsona som v tom nevidel ani náznak nejakej príležitosti na smiech. Tak fajn, možno náznak - s väčšou dávkou predstavivosti. Odborníkom sa môže zdať (a zároveň vyčariť na ich tvárach úsmev a tak nabrať možný komediálny charakter), že forma "dokonalej vraždy" popri všetkých tých dokonalých vraždách, čo sme za tých 70 rokov mohli vo filme vidieť, vôbec taká dokonalá nie je, ale ak to človek zoberie s nadhľadom, s ohľadom na ročník, tak v kombinácii navodenia neopakovateľnej atmosféry, akú bolo možné vytvoriť len v týchto časoch (a Wilder ju dokázal vytvoriť geniálne), čierno-bielosť, voice-over, scenár a herecké výkony, ide o geniálny výsledok, od ktorého sa ťažko odchádza bez emócii. U mňa sa v žalúdku usadil akýsi "malý muž" a vyvoláva pocit takej ťažkosti, ako žiaden film pred ním. Scenár, ako to už pri Wilderovi chodí, na jednotku, chvíľami je toho možno trochu moc (v tom vyhráva Sunset Blvd., tam je to trafené do dokonalosti), ale napriek tomu film neobsahuje ani jednu scénu, ktorá by bola nejakým spôsobom zbytočná, alebo nudná. Nedá mi opätovne nevyzdvihnúť štýl rozprávania príbehu - niečo tak originálne sa dnes už nevidí. Čo sa týka hereckých výkonov, u mňa vyhrávajú dámy - Barbara Stanwyck mrazivá, pre mňa spočiatku zdanlivo nevýrazná, ale potom to rozbalila do perfekcie. Oscarový výkon jak lusk. Najviac zo všetkých zaujala mladučká a krásna Jean Heather a ja som sa chcel v momente nemilosrdne vrhnúť na jej filmografiu. Tak veľmi nemám rád, keď zistím, že tak talentovaní ľudia natočia dokopy dva filmy s malou vedľajšou rolou. Nespravodlivosť, holt, bola a bude vždy a všade... Edward G. Robinson skvelý, Fred MacMurray ale vrcholne nesympatický, viackrát som mal problém uveriť jeho prejavu (druhá vec, v ktorej je Sunset Blvd. lepší - MacMurray sa na Holdena nechytá ani náznakom), ale všetká tá dokonalosť naokolo mu veľmi pomohla a tak to nebolo také zlé. Wilder neopakovateľný aj ako režisér - počas pozerania som mal pocit, že mám problém z očami a nejako zle vidím až kým som nezistil, že to atmosféra je taká hustá. Fakt neobyčajný a nevídaný film, ktorý je u mňa horúcim kandidátom na TOP1 v kategórii čierneho filmu. Na toto vyhlásenie musím ale ešte veľa mliečka vypiť a prejsť cez veľa žánrovo podobných filmov. Z dnešného pohľadu ide o trochu naivné zobrazovanie (ako prevedenie vraždy, tak chovanie postáv, hlavne tej hlavnej), ale neviem si predstaviť, čo to muselo robiť s ľuďmi v roku 1944, ktorí boli trochu inej nátury ako my, dnešní skazenci, pretože napriek toľkým rokom a toľkým zmenám v mentalite človeka film za sebou stále zanecháva značnú (emocionálnu) stopu. Neuveriteľne ťaživá atmosféra. Ukážkový Film-Noir tak čierny, že by mohol zbierať bavlnu. 95% Najlepší moment: Posledná konfrontácia Phyllisy Dietrichson (Barbara Stanwyck) a Waltera Neffa (Fred MacMurray). () (méně) (více)

mkubalikova

Vynikající scénář, který Wilder napsal společně s autorem mých oblíbených detektivních románů Raymondem Chandlerem, noirová atmosféra a herecké výkony z filmu dělají nekompromisní lahůdku. 90% ()

vyfuk

Jo, tak to v životě chodí. Jednou koukáš na super film, pak koukáš na totální kravinu. Což je tedy v tomto případě přehnaný výraz, ale budiž. Snímek Harakiri kupříkladu, který jsem viděl předtím, je zajímavý a přišlo mi, že skoro ani jedna minuta z těch dvou hodin nepřišla nazmar. Tady mi přišlo, že koukám na film, který kdyby se sestříhal jen na ty zajímavé části, tak by měl asi jen půl hodiny. Wilder je pro mne chlapec, který dokázal udělat v Americe velké věci a natočil několik suprových filmů, na který budu v mnoha případech skvěle vzpomínat. Toto mezi ty vyvolené rozhodně nepatří. ()

Noctis

Netřeba vystihovat genialitu a dokonalost tohoto filmu. Pro mě osobně se jedná o nejlepší Noir vůbec. Kdo viděl, ví o čem mluvím. A kdo ne, přichází o hóóóóóóódně :) ()

Pecival

S filmem noir jsem zelenáč, ale z těch pár co jsem viděl je tento rozhodně nejlepší. Vynikající dialogy, hodně napínavý příběh a úžasný hlavní hrdina, trousící suché hlášky na potkání. Přestože je pointa vyzrazena ze začátku, film na tom nepadá, a diváka napíná, jak do sebe nakonec vše zapadne. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že to je trošku škoda. Fred MacMurray se na roli dokonale hodí a velmi zdatně mu sekunduje Edward G. Robinson jako jeho šéf. Trochu problém jsem měl akorát s Barbarou Stanwyck, která na nějakou výraznější, manipulativní femme fatale nemá dostatečný šmrnc. To jsou ale velmi drobné chybky na jinak vynikajícím, temném a svým zbůsobem krásně nemorálním filmu. ()

Composter

V zanru film noir jsou rozhodne zajimavejsi a atmosferictejsi moznosti nez Double Indemnity. Wilder se, jako obvykle, vyborne vyradil na dialozich, ovsem z dnesni perspektivy jde o pribeh prilis primocary a predvidatelny (samozrejme i diky tomu, ze spousta jinych filmu, co prislo po nem, z nej cerpalo). Jednani vsech postav navic pusobi trosku debilne. Nadcasovost Sunset Blvd. se nekona. ()

Casablanca

S kulisami Kokořínu a úplňkem, promítané na obřím plátně, zachumlaná do deky, ve skvělé společnosti... Jop, je to kýč!!!! Ale takový kýč, který by mi nevadilo mít každý večer. ()

Hollohlaway

Žánrově téměř dokonalé. Mužný osamělý hrdina, proradná žena, nevinné děvče, zločin, pořád prší, lucerny, stíny...Barbara Stanwyck mi v záporné roli ale bohužel přišla děsně nevýrazná, její obvyklá energičnost tu byla vyměněna za rádoby ledovou mazanost. Fred MacMurray celkem ušel, do role se typově hodí, výborný byl klasicky Edward G. Robinson. Celkově příběh není zlý, celkem i dramatický navzdory naivní zápletce, kouzlo to určitě má, Raymond Chandler je tu hodně znát. Ale Wilder umí dle mě líp komedie. ()

mozkomor

Dokonalý scénář, ještě dokonalejší režie a výborní herci. na jeden z nejlepších filmů všech dob to stačí. ()

mohamedsfinger

Jeden z nejlepších noir filmů, možná ten úplně nejlepší. Vše, proč máme tento žánr rádi, se zde vyskytuje v krystalicky čisté podobě. Jak by řekl můj děda, bylo to take těmne... a já dodám, krásně prohnilé. ()

Thurin

Když jsem nedávno četl o historii hollywoodu, velmi často jsem tam narážel na jméno Billy Wilder a teď už začínám tušit proč. Skvělé krimi s výbornou zápletkou i ústřední trojicí. ()