Pojistka smrti

• USA Double Indemnity (více)

jerrik7

Ve filmu nemám rád „díry“. Tím myslím nenavazující, nelogický, nepravděpodobný děj, nevysvětlené, nepravděpodobné zvraty a podobně. Děj uměle vykonstruovaný, který by se v realitě sotva mohl stát. V tomhle filmu si pachatelé sice perfektně naplánovaly rafinovaný zločin, ale vůbec nenaplánovali dění po zločinu. Tak se spolupachatelka Phyllis dostavila do, s velikou pravděpodobností sledovaného, bytu svého milého Freda krátce po vraždě, běžně si telefonovali do bytu i do kanceláře a v telefonátech se domlouvali o zásadních záležitostech, které byly jasnými důkazy. A činili i řadu dalších diletantských chyb, které by sotva činil i hodně veliký idiot. Samotný plán vraždy byl nesmyslný a v reálu by sotva kdy takto mohl probíhat. Fred ukrytý před vraždou na zadním sedadle auta - kdyby se oběť Dietrichson rozhodl sednout si na zadní sedadlo, což bylo vzhledem k jeho zlomené noze dost pravděpodobné, plán by totálně zkrachoval dřív než začal. Při cestě ze svého bytu po zadním schodišti a zpět a při chození po městě před a po vraždě by byla pouze náhoda, kdyby jej nikdo nepotkal. Stejně tak bylo dost pravděpodobné, že manipulace s mrtvolou kolem kolejí neproběhne beze svědků. Velmi časté schůzky a dlouhé rozhovory v obchodě přímo řvaly nápadností a nedovedu si představit, že by si jich majitel samoobsluhy nevšiml. Snad nejnesmyslnější byl fingovaný pád oběti z vlaku. Byla jen veliká náhoda, že na vyhlídkové terase vlaku seděl jen jediný cestující. Mohlo jich tam být pět. Jakým zázrakem se Fredovi podařilo odlákat cestujícího na malou chvíli právě v okamžiku, kdy vlak projížděl domluveným místem? Stačilo, kdyby se pán nepatrně zakecal. I při rychlosti vlaku 24 km za hodinu bylo velmi pravděpodobné, že si Fred o kolejnice a pražce doláme hnáty nebo dobije kebuli. Prostě to bylo celé na vodě - bylo tam příliš mnoho „děr“ velikých jako vrata. Od mého názoru mne sotva odradí pojmy jako „Film noir“ nebo „Billy Wilder“. Škoda, že není k disposici deset hvězdiček namísto pěti. Pro napínavost bych film snad ohodnotil přeci jenom lépe. ()

MarekT.

Klasické dílo legendárního studia Paramount, které pomohlo definovat žánr noir. Raymond Chandler zanechal na scénáři velmi viditelnou stopu, která zastínila jeho spisovatelského kolegu z americké drsné školy detektivního románu Jamese M. Caina, jež je autorem knižní předlohy. Ke zdůraznění celého tohoto literárního rozměru, celý film působí jako audiokniha. Což vůbec nepředstavuje problém. Výsledkem je strhující 'hard-boiled' thriller, kde napětí nepovolí do poslední sekundy. Jak se vyvléknout z vraždy? Řešení vězí v detailech, ale i sebelepší plán může jedna nepředvidatelná okolnost poslat ke dnu... ()

Bogrant

Bonnie a Clyde v poisťovacej verzii. Temná noirovka s precízne napísaným príbehom, ktorý púta každú pribúdajúcu minútu viac a viac a skvelými hercami. Charizmatický dlháň a odpudivo výborná blondínka, svieže dialógy. Možno by sa hodil ešte väčší dôraz na napätie (scéna vraždy dosť odľahčená), ale zrejme to tak malo byť pre lepší efekt. Finále chlapsky vyrovnané. ()

EricNor

Po tomhle filmu mi je jasné, proč pro úspěch je třeba hvězda. Dokoukal jsem nadvakrát, ale kdyby tam hrála nějaká hvězda, tak bych to zkouknul napoprvé. Mimochodem ta tehdejší móda byla sexy. ()

JoudaCZ

Chytré, vtipné, snad i napínavé. Nejvíc mě bavil Edward G. Robinson a jeho little man. Naopak femme-fatale v masce transvestity trochu vadila... ()

MannyBianco

Skvělý film z dílny Mistra Noir žánru Billy Wildera. Krásný námět a ještě krásnější provedení. Před tímhle filmem jsem, abych se přiznal, ani žánr Noir moc nesledoval a bylo mi to vcelku lhostejné. Jenže po zhlédnutí téhle záležitosti jsem se přesvědčil, že tenhle styl je něco pro mé smysly... Film vřele doporučuji a nezkoušejte na pojišťovny žádné triky, mají ve svých řadách lidi, jenž díky "pojišťovnickému smyslu" vyslídí kdejakou nepravost! :) ()

phoenix9

Tento film má 72 rokov a za ten čas nezostarol príliš, nie natolko ako niektoré filmy ktoré maju neskorší dátum natáčania a zub času sa na nich podpísal. Tento film nie je ten prípad. 4 * dám len pre ten začiatok ktorý mi až tak nesadol. 75 % ()

McGuffin

Pojistka smrti je o páchání zločinů podle knihy Jamese M. Caina, kterou pro černobílý film za války dotvořil Raymond Chandler a též režírující Billy Wilder. Vražda je narafičená jako nešťastná náhoda, vrah je pojišťovák, manželka oběti a brzká vdova jeho milenka. Pojistný podvod pojišťovákovy klapne, jenž klapne i milostný podvod milence. Zhrzený milenec si proto i bez pojistky střihne další vraždu a jde se udat. Takže jediný, kdo si svůj úkol splní dobře, velkým dílem náhodou, je pojišťovna. Inu tak. https://www.macguffin.cz/ ()

gggggg

Čiernobiela klasika, ktorá ako už na začiatku zistíme, bude postupovať retrospektívne. Aj keď úvod bol na môj vkus vláčny, potom keď sa film rozbehol, už to bolo to pravé orechové s nádychom 40tych rokov. Celú prostrednú pasáž ma film držal v napätí, dokonca aj pri konci som mal zovretý žalúdok ako to celé dopadne. Jeden skvelý dialóg striedal druhý, akurát hlavný predstaviteľ bol podľa mňa nezaujímavý, nevýrazný a vôbec mu rola nesadla. Záver bol podľa mňa moc predvídateľný, čo zrovna neobľubujem pri detektívkach. ()