Pojistka smrti

• USA Double Indemnity (více)

MarekT

Jakmile v nějaké běžné konverzaci padne jméno Billyho Wildera, můžete si být jistí, že většina si asi vybaví jeho konverzační komedie z pozdějšího tvůrčího období (abych si nelhal do kapsy - já osobně se řadím do zmíněné "většiny", však také jej rád tituluji jako "mistra dialogu"). Ovšem tímhle svým raným filmem tak výrazně promluvil do žánru noir, že se o tom nesnilo žádnému filmaři s výjimkou Hitchcocka. Je to především záruka originalizování námětu běžné kriminálky, podobně jako u zmíněného Hitche - setkání s pojišťovacím agentem je v tomto žánru ojedinělé, navíc Wilder svůj scénář ještě vykrystalizoval retrospektivním vyprávěním děje, které bylo ku prospěchu - dle mě je to tím, že kdyby to celé probíhalo tak, jak jsme zvyklí, zájem o průběh celé historky by upadl na minimum. Takhle si divák láme hlavu nad všemi otázkami a těší se na to, co se stane. A když už se to stane, je taktéž na co koukat - filmařsky je sice snímek rutinnějšího charakteru a nijak nevybočuje z konvence té doby, ovšem dohání to napětím - především sekvence s provedením fikaného plánu nepotřebuje slov (tady je potřeba zmínit, že nemyslím jen jednu bezvýznamnou scénu, ale opravdu celou pětiminutovou sekvenci, od auta až po vlak). Pochválit se taktéž musí herci, kteří dokazují, že nemusíte být nejprovařenější tvář, aby vám byl svěřen prostor k podání maximálního výkonu - svoji roli zvládl nad očekávání jak Fred MacMurray, tak Barbara Stanwyck coby příkladná femme fatale. Opravdu, v zemi svého původu je tento film honorován zaslouženě... 100% ()

Pajky3

Jestli je tohle nejlepší film-noir, tak vážně nechci vidět moc dalších. I když vím, že mě jich ještě pár čeká. Pro mě je to pouze průměrný film, který předkládá příběh, jež v současnosti ždímá každý krimi seriál minimálně jednou do roka. Milenecké odstranění překážejícího manžela a ještě se na tom co nejvíc napakovat. Podle mě by pojišťovák měl umět vymyslet mnohem lepší pojišťovací podvod, než byl tenhle. ()

c.tucker

Zábavný noir se vším všudy. Pobaví diváka jak konzumního, tak i ostatní. Děj svižný a pointa je odhale hned ze začátku, ale to je vedlejší, protože stále čekáte a jste napnuti co se přihodí. ()

WolfR

Neuvěřitelný kousek! Úžasná atmosféra a hlavně po cele dobu velká porce napětí! Mnohdy jsem nedýchal! S tímhle by se mělo učit na filmových školách! 5 hvězd. ()

mortak

Jeden z mála případů, kdy je film lepší než kniha. Krátká novela Jamese M. Caina je sice dobrá, ale vlastně kopíruje vzorec Cainovy prvotiny Pošťák zvoní vždy dvakrát. Wilder z ní udělal nezapomenutelnou jízdu do pekel tím, že rozpracoval charaktery jednolivých postav tak, že každá plasticky vystupuje z plátna jako ve 3D. ()

Mol

THEY'RE STUCK WITH EACH OTHER AND THEY GOT TO RIDE ALL THE WAY TO THE END OF THE LINE AND IT'S A ONE-WAY TRIP AND THE LAST STOP IS THE CEMETERY!!! Robinson herecky přehrává všechny. MacMurray je tu takový ten roztržitý ňouma nebo na mě aspoň tak působí a fememe fatale Barbara je opravdu zlá a prohnilá tak, že by si od ní ani Šanghajští obchodníci s orgány nic nevzali. Fajnové film-noirko, ale pro mě spíše průměr než nějaký top. Nechápu proč to lidi velebí až do nebe.. já to vidím, tak někde v mracích. HELLO KEYES. ()

majo25

Film má dobre fungujúcu zápletku, ktorá z neho asi robila v čase uvedenia v rámci žánru prelomový trhák. Aj keď poisťovací agent ako sebavedomý dvojnásobný vrah, no neviem. Škoda, že prvá polovica je rozvláčna a strašne ukecaná, druhá už chytá atmosféru i prvky napätia. Z hercov by som vypichol iba skvelého Edwarda Robinsona; komu ale napadlo obsadiť do hl. ženskej role takú ošklivku, ako je B. Stanwycková, nepochopím. ()

stOKYi

Film noir je môj najobľúbenejší žáner. Škoda že ho nieje v takom množstve ako by som potreboval, ale o to viac si vychutnávam každý jeden film, každý jeden záber a dialóg. A tak isto to to bolo aj tu. Skvelé .Na Kubrickove " zabíjanie" to síce nemalo, keďže tomu som udelil 110 % , ale aj tak tento počin zhrniem do jednej vety. " Takéto filmy ja naozaj môžem" :) 95% (18.10.2010) ()

Noviik

Od začátku do samotného (zvláštního) konce jsem hltal slovo od slova, scénu od scény, postavu po postavě. Skvěle rozehrané krimi, nejlepší film-noir, který jsem (do dneška) viděl. ()

andrii

"Někdo to rád vražedné...." Kolečka noirovské parádivosti se roztáčejí, rukavice promyšleného a "nutného" zločinu je vhozena do ringu časované vražedné kapsle blond "stepfordskou paničkou," ženou vamp Barbarou Stanwyck, jež byla oživena šémem chamtivosti a vypočítavosti a jejím "princem na bílém koni," lišácky bláhovým hrdinou Fredem MacMurraym, jenž uvízl v bažině prvotního hříchu. Hra kočky s myší cum grano salis v nemilosrdném zrcadle prohnilosti, v průchodu paprsků pokání v "pokoji smrti." Pojistka zpovědi osudové neodolatelnosti a posledního sbohem bídníkům ze salónu snobské propasti a cynicky /ne/dokonalého zločinu. ()

StanislachKo

Toto bol jeden z tých zážitkov, ktoré sa ohodnocujú päť hviezdami, pretože 6 ani 7 ani 10 sa nedá! Encyklopédia žánru Noir, ktorá navyše nepôsobí naivne ako tomu zo súčasného pohľadu býva u väčšiny ďaľších noiroviek. + položené základné piliere pre subžáner Bromance (heterosexuálna láska dvoch mužov tu má napriek 70 ročnému jubileju stále navrch). Filmy z tohto vrrhu ma normálne veľmi bavia, ale tento mi zobral dych. ()

Šuplík

Teraz si predstavte, že by do toho nehrala hudba Miklósa Rózsu. Potom ani technická stránka spracovania až tak neohromí. A trefou nakoniec ostane hádam len Wilderov pokus o načrtnutie vzťahu medzi Neffom a Keyesom. Ale čo ostatné postavy? Mimovoľne mám chuť porovnať to s česko-slovenskými filmami z rovnakých rokov, ktoré som videl v poslednej dobe. A neviem, neviem, Billy. Filmy, čo si režíroval, majú ten tvoj štýl, v podstate rovnaký princíp zakaždým, zdá sa mi. To by vôbec nevadilo, keby si vdýchol postavám a príbehom trochu "ducha". Vtedy sa stane, že dva filmy, kľudne s rovnakým námetom, sú úplne iné. (Keď tak nad tým premýšľam, ešte rok-dva dozadu by som bol skoro myslel, že Hollywood 40. a 50. rokov je neprekonateľnou érou filmu. A že tam boli natočené kúsky. Lenže to som ešte nepoznal iné éry a iné lokalitky. Napríklad také 30. roky na Barrandove. A je toho ďaleko viac. Takže teraz si to už nemyslím. Fu, to sú zmeny.) ()

Cedr

Jeden z nejlepších noirů, ne zrovna kladný hlavní hrdina v obtížné situaci. Skvělé dialogy, skvělá atmosféra, skvělé všechno. ()

chelseaman22

Ženský proradný! Prachobyčejný obchodní zástupce přesedlal z prodeje dámských punčoch na vnucování pojištění na celou škálu věcí a situací (včetně pojištění na kousnutí mlokem, Čapek přeci říkal, že mloci útočí). Naneštěstí se zatoulá kamsi do Palo Alta v CA, kde narazí na šmrncovní buchtu v negližé, jež se chce zbavit svého postaršího chotě, jelikož na loži není po operaci kyčle již toliko výkonný. A co by náš obchodní zástupce pro vnady blonďaté děvy neurobil! 83% ()

Dado

Jedným slovom vynikajúce. Kým po Sunset Boulevard som bol v malej miere, možno aj pod vplyvom očakávaní, sklamaný, Poistke smrti nemám prakticky čo vytknúť. Celý dej plynie priamočiaro a svižne, bez zbytočne komplikovaných zvratov v príbehu. Zato je však ozdobený excelentnými dialógmi, ktoré na jednej strane bravúrne dotvárajú tajomnú noirovú atmosféru, no vo vhodných momentoch poslúžia aj na odľahčenie celej nálady. V mojich očiach najlepší Wilderov počin (hoci Witness for the Prosecution mu nepríjemne dýcha na krk). (95%) ()

danoo

Pochmúrnemu filmu noir Billyho Wildera nechýba temnota, cynizmus, istá romantika a samozrejme vražda(y). Avšak z hľadiska žánrového vývoja je novátorský. Rola Barbara Stanwyckovej predstavuje zlom v tradičnom ponímaní ženskej hrdinky v hollywoodskych filmoch. Jej Phyllis Dietrichsonová je chladnokrvná antihrdinka používajúca vonkajšiu krásu ako zbraň na ovládnanie a manipulovanie mužov. ()

Teebo

Řemeslně tatřka dokonale zvládnutá detektivka o tom, jak člověk využije znalosti systému a obrátí se proti němu, aby z toho vytěžil něco ve svůj osobní prospěch (někdy to ve filmu vídáme i opačně, kdy se padouch vykoupí a přejde na stranu zákona - já si vzpomněl na Chyť mě, když to dokážeš). Co je na filmu nejvíce alarmující - samozřejmě kromě ženské vypočítavosti - je, že těžký zločin musí vyšetřovat pojišťovna, jejíž zájem je nepřijít o své peníze, místo toho, aby se činila policie, která je na to zjevně až příliš zaneprázdněná. Jestli takto probíhá každé policejní vyšetřování, potěš pánbůh. Co si myslí policie? - Stala se nehoda. Stačí jim to. Nejde o jejich peníze. ()

T-pack

Aneb jak slepý k noir přišel. Podle CSFD je totiž Double Indemnity můj první film tohodle žánru a já jí to mile rád věřím. A sám nevím, jestli je to žánrem nebo kvalitou tohoto konkrétního snímku, každopádně jsem ho rozkoukal v televizi asi z půlky a tak dokonale mě zaujal, že jsem potřeboval vidět i začátek. Hlavní postava je sympaťák od prvních minut do finále i přes to, co provedl, snad i pro svůj komentář filmem. Ovšem k srdci mi nejvíce přirostl Keyes jako pojišťovací alternativa nerudnýho detektiva. Můj první noir mi sedl - uvidíme, co přinese den příští... ()