Pojistka smrti

• USA Double Indemnity (více)

Deleatur

Líbilo se mi, jak Wilder zdůraznil, že Walter Neff (MacMurray) vraždu spáchal nejen kvůli chtíči, ale i z chamtivosti: "Ano, zabil jsem ho. Zabil jsem ho pro peníze... a kvůli ženské. A nedostal jsem peníze, ani tu ženskou." (To není spoiler, to je začátek filmu.) Spiknutí, vzájemné manipulace a odhalování zločinu byly působivé a napínavé, ale vadilo mi, že se Wilder příliš snažil udržet divácké sympatie jak pro Neffa, tak Phyllis Dietrichsonovou (Stanwycková). A ten její účes byl pitomej. 80% ()

Wolvie

Nejlepší film Billyho Wildera a naprostá povinnost pro všechny fanoušky noir.Před sedmdesáti lety měly filmy tak nějak víc stylu. ()

Rokle

Skvěle budované napětí, kdy se zpočátku zdánlivě nic podstatného neděje. Po naplánování a vykonání onoho činu není možné dopředu odhadnout, kam se příběh posune. Pěkný příklad toho, jak nám ženy mohou zamíchat životem :)... 90%. ()

MickeyStuma

Film noir a jeden z nejlepších. Příběh velice dobře promyšlený a zpracovaný do sebemenšího detailu. Cyničnost a necitelnost hlavních postav snad už lépe být zobrazena ani nemohla. Děj pojednává o pojišťovacím podvodu a svým napětím ve svém vývoji předčí očekávání. Dnes samozřejmě předvídatelné, ale proč si tím kazit neocenitelnou podívanou. V hlavních rolích se blýskli Fred MacMurray a Barbara Stanwyck, jejichž výkon je fenomenální. Ani Edward G. Robinson nezůstává pozadu a dá se říci, že svou energií oba snad i předčil. I v tomto příběhu platí staré známé rčení: ‘Za vším hledej ženu.’ Technické a vizuální provedení je přesnou ukázkou toho, jak má takový noir film přesně vypadat. Vykreslení světla a stínů a i správnými úhly kamery působí na danou atmosféru cíleně a po divácké stránce vděčně. Pro fanoušky noir filmů povinnost. ()

kkarx

Nejslavnější představitel noiru, kde zkažená sexy žena zavleče muže na šibenici. Hudba natolik zapamatovatelná, že se často objevuje v parodiích noir filmů pro navození oné zlé atmosféry 40 - 50. let. McMurray dle mě dobrý výběr pro roli pojišťováka a navíc měl jisté charisma a perfektní hlas pro vyprávění příběhu. ()

xmy

Naprostá klasika, jeden z nejlepších noirů. Skvěle zrežírované, napsané a zahrané. Netřeba více psát, jednoduše nutno vidět. They say all native Californians come from Iowa. ()

GMVajgl

Starší film, kde muži jsou skutečně maskulinní a ženy femininní, kde násilí a sex jsou jen naznačeny - třeba tak, že slyšíme zvuky zápasu, respektive dva se políbí a kamera pomalu ztmavne. Příběhu to nic neubírá, ten je solidní a nepotřebuje kompenzovat jinde. ()

JimiH

Další vynikající klasický noir film. Opět velmi sevřená atmosféra, promyšlené dialogy i vnitřní monology a vynikající režie. U tohohle filmu jsem si navíc říkal, že musel být jedním ze zdrojů inspirací Franka Millera při psaní a kreslení Sin City. ()

Skleni

Prechádzka údolím Film - Noir č.1: Tento film bol prvým z mojej plánovanej etapy žánrom film-noir. Rozhodol som sa na základe kladných ohlasov a vysokého hodnotenia. Musím povedať, že určite si pozriem aj ďalšie tituly z tohoto výnimočného žánru. No pri tomto mám názor, že ak by boli všetky filmy také, tak neviem, neviem. Film má určite parádnu ukážku filmového umenia. Umenia v 20. storočí. Klasická kulisáž, scenár písaný ako pre divadlo. Samotné scény založené na vysokej "afektovanosti" a gestikulácií. Film má veľa čŕt kvalitnej krimi drámi. No miestami som sa nudil. Film ma dostal svojou gradáciou a štýlom "poviem ti to ale aj tak nebudeš o ničom vedieť". To sa mi páčilo. Aj úloha rozprávača, pre film-noir klasického. to ja zbožňujem. No dajako ma film aj tak nepresvedčil na 5 hviezd. Ale určite patrí do tej skupiny treba vidieť aby ste pochopili ako má vyzerať kvalita!. Táto kvalita je za 83% ()

Stíba

Po Sunset Blvd. nejlepší film-noir. Vypiplaný příběh a skvělé dialogy jsou tím co Wilder převedl v jedinečnou podívanou a jeden z nejlepších krimi filmů všech dob. ()

lxbch

Ze začátku trochu naivní příběh, který se však záhy rozjede a nabírá na obrátkách. A tento, podpořen skvělými dialogy, má i neméně skvělý závěr. Jen ten Fred MacMurray se tam nehodil. A to byl prosím herec v hlavní roli... ()

Martinka21

"když se potkali, schylovalo se k vraždě!".... Skoro dokonalá vražda, která měla jednu vadu na kráse a to vraždy a peněz chtivou femme fatale. Neschopna lásky,.. tedy až do prvního výstřelu... Výborný film, který jsem měla možnost shlédnout na Kokoříně (Noir film Kokořín 2013). :) ()

horovska

Dobře udělaný a stylově bezchybný krimi-noir. Rozum v kalhotách, jak by se vyjádřil můj nekompromisní kamarád způsobí, že jiinak vcelku normální a spokojený zaměstnanec pojišťovny se stane úkladným vrahem a podvodníkem. To, co jsem právě napsala je hlavní rozpor, který řeším, pokud přemýšlím o nepravděpodobném vyznění filmu, jenž je navíc ůdajně natočen podle pravdivé uálosti. Hlavní hrdina je pro mne vypodobněn příliš "normálně" na to, aby se takto vyšinul. Ale jinak je příběh vystaven velmi precizně. Uvážím -li rok vzniku, je to jistě ve své době "úkaz". ()

Biopler

Príbeh postavený na slabých základoch, lebo do pavučiny zločinu sa zapletie tied agent z poisťovne, ktorý pozná, že jeho kolega - detektív na poistné podvody - odhalí každý podvod. To už mohol nahovoriť svoju komplicku na uzavretie "accidental death" v inej poisťovni. Navyše ženská je viac prefíkanejšia ako sa na prvý pohľad zdá a i keď sa nám tvorcovia snažia predostrieť osudovosť ich vzťahu vo vyprávaní poisťováka ako rozprávača, akosi som sa celý čas nedokázal naladiť na to, že práve pár v podaní MacMurray & Stanwyck ma ako diváka má ohúriť. Herectvo dvojice je objektívne slabé a keď sa k tomu pridá nefungujúca chémia, tak detektív s malým mužíkom v sebe, ktorý mu stále šepká impulzy pre rozplietanie prípadu, mu musí pošepnúť, aby vzal ťarchu snímky na seba a treba uznať, že sa mu to darí. Chrochkať sa dá na učebnicovom štýle noir, lebo v tomto diele sú všetky jeho prvky. Wildera uznávam, ale jeho topdielo je Sunset Blvd. ()

AnanAss

Těžký životní úděl pojišťováka, zvláště potom co se zaplete s klientkou a rozhodnou se zbavit jejího nepohodlného manžela. No, a když, z uzavřené úmrtní pojistky, kouká ještě balík peněz, tak ani na chvíli nepochybuje a ďábelský plán může začít. V žádném případě to však nepůjde tak jednoduše, jak se zprvu zdá. I přes pomalejší úvod jde o poctivý noir jako řemen, s patřičnými žánrovými atributy a téměř dokonale zinscenovanou samovraždou… kde jinde uvidíte, s naprostou vážností, vyšetřovat smrt, způsobenou vyskočením z vlaku, jedoucího téměř krokem. ■ AnanAss‘s Score: 8/10 ■ ()

druhaveta

Přesilovka Billy Wilder & Raymond Chandler vs James M. Cain nemohla dopadnout jinak - jeden z mála případů, kdy je adaptace lepší (konkrétně v tomto noirovém případě vtipnější, cyničtější a atmosféričtější) než předloha. ()