Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

BMW12

Ve své době to musela být pecka! Epický, monumentální film s obrovskou výpravou, kulisami, zajímavým příběhem a skvělými herci. Ale já pár negativ najdu. Prvním je délka, která je naprosto šílená! 3,5 hodiny je prostě moc, navíc když se ve filmu vyskytuje řada scén, které by si zasloužily zkrátit. Film by se úplně v pohodě dal zkrouhnout na 2,5 hodiny. Také bych více zapojil do děje Ježíše, ukázal alespoň jedno jeho kázání či jeden jeho zázrak. Ale chápu, je to příběh o Ben Hurovi. Přesto však děj filmu chválím, bavilo mě to. Celkově hodnotím 3,5*. ()

poz3n

Je to podobné jako třeba u Spartaka, anebo Lawrence. Pověst předchází samotný film, který však svůj stín umě překračuje a obzvlášť v některých chvílích ukazuje proč se honosí takovým výjimečným postavením ve filmových dějinách. Jen je třeba také ještě vydržet výjimečnou stopáž. 7/10 ()

HellFire

Hollywoodský velkofilm. A to by bylo, aby takový křesťanský velkofilm nezískal nějakou tu sošku. Pro mě je to ale jen film s několika dobrými scénami proloženými nudným povídáním, natažený do dlouhé stopáže. ()

kajda.l

Po zhlédnutí Ben Hura již Scottův Gladiátor nikdy nebude tím čím býval. Býval vůbec něčím!? :) Nejepičtější, nejvýpravnější a hlavně nejinteligentnější ze všech velkofilmů, co kdy byly (a budou) natočeny. Najít jednu konkrétní nejlepší scénu u Ben Hura nejde, protěžovaná scéna závodu kvadrig je jen jedna z mnoha geniálních, které na sebe plynule navazují. Prostě velkofilm s velkým Vé a nebudu už dál kecat. Neprožil jsem sice stoprocentní filmový zážitek, ale méně než pět zářivých si dát nedovolím. 90% ()

Sawy

Velkofilm všech velkofilmů.Neuvěřitelně epický,rozmáchlý přes několik let,prakticky každá scéna filmu je klenot,který zaslouží velkou pozornost a studii.A já se filmu tak bál! Přece jen,koho by neodradila ta tři a půl hodinová stopáž?Obavy byly ale absolutně neopodstatněné,Ben Hur nenudí ani na chviličku a jeho příběh je tak silný,že dokáže překonat i těch padesát let,které už uplynuly od vzniku filmu.Je tady všechno.Akce,napětí,zhrzené přátelství,pomsta,láska.Charlton Heston zahrál svou složitou postavu výtečně,Messala je v podání Stephena Boyda skutečně ukázkový záporák.A ti koně byli úplně všichni nádherní.Scéna závodu koňských spřežení je úchvatná,ale to je jen jedna z mnoha,ta nejslavnější.Tenhle film by měl vidět každý.Má v sobě obrovský kus té zašlé slávy antických eposů,jaké se dříve v Hollywoodu točili často,zatímco dnes je povedený jen málokterý.A Ben Hur,i když možná zestárnul,pořád je jedním z vrcholů žánru,pokud ne vůbec ten nejlepší.95 % ()

Kimon

Ano, souhlasím. Gigantické, monumentální, ohromující a jistě velmi drahé (na tu dobu). JENŽE! Několik dní před shlédnutím jsem přečetl knihu Lewise Wallaceho (u nás vydanou nakladatelstvím Vyšehrad v roce 1991) podle jejíž předlohy v originále byl film natočen. Autoři scénáře filmu se samozřejmě doslova nemusí knihou řídit, ale vynechat velmi důležité scény, či vynechat důležitou postavu služky v domě Hurů, která hraje nezanedbatelnou roli při pomoci matce a sestře Bena Hura v těžkých chvílích nemohu nechat bez odezvy. Činy uvedené služky byly ve filmu připsány krásné Ester. Osud tribuna Messaly nepochopitelně změněn. Pro mě nepřijatelné změny obsahu i dialogů se objevují především v druhé části filmu. Mnohá slova, která pronesl ukřižovaný Nazaretský z kříže nezazněla vůbec, některá ("Jest dokonáno) byla podsunuta do úst matky Ben Hura či samotného Ben Hura. Chybělo i vysvětlení, proč tři kříže. Neznalým by zmínka o dalších dvou ukřižovaných (zlodějích) jistě přišla vhod. Z knihy také vyplývá, že drtivá většina z desetitisíců zvědavců aktu ukřižování souhlasila s trestem a mnozí se Nazaretskému dokonce vysmívali za jeho údajné nadpřirozené vlastnosti, kterým nevěřili. Ve filmu tomu tak nebylo a vyznívá to, jako by Nazaretského odsoudili Římané a nikoliv sami Judové, tedy jeho vlastní krajané. Postrádal jsem i významnou postavu Iras, dcery egypťana Baltazara, jednoho ze Tří králů, ... (nebyl on náhodou černé pleti?) a její podlé jednání vůči Ben Hurovi. Inu, takto bych mohl psát ještě mnoho dalších a dalších výtek. Z toho důvodu nemohu dát tomuto filmu více bodů než tři, přestože po filmařské stránce co do profesionality i výpravnosti je snímek opravdu vynikající. Divák, který nečetl knihu předlohy může tedy dojít k mylným názorům, a to by se ve filmovém průmyslu stávat nemělo. Jenže! ... otázka je, která verze ohledně ukřižování je pravdě bližší. Ta knižní či ta filmová? Třeba se ovlivněn knihou mýlím já. A nebo to bylo úplně jinak, stalo-li se to vůbec? Ben Hur je jméno smyšlené, ale k ukřižování pravděpodobně opravdu došlo. Jde tedy o to, kdo vlastně byl ukřižován. Byl to opravdu syn Boží? Nebyl to jen pouhý ubohý potulný kazatel nové víry v Nebeské království, jehož vliv nepřijatelně rychle narůstal, který se vychloubal nadpřirozenými vlastnostmi, který příliš "negativně" ovlivňoval prostý lid a který následně za to trpěl? To už si musíme ve své hlavě i duši každý srovnat sám. V každém případě se jedná o film velmi poutavý a nemohu víc, než jej doporučit. (Zájemcům o rozšíření znalostí doporučuji knihu Mika Waltariho "Jeho království") ()

hendrich6

Velkolepý filmový epos o lásce a pomstě, který mě dlouho odrazoval svými 212 minutami, což je asi nejdelší film, co jsem měl možnost vidět. Chvílemi zdlouhavé, ale nenudil jsem se ani chvíli. Ke konci film trochu ztrácí dech, ta poslední část mě tolik nebavila a být film o 45-60 minut kratší, šel bych asi i na pět hvězd. Takhle tomuhle kultovnímu filmu dávám z úctou přesně čtyři - 80% ()

malylada

No fíííha, do té doby asi nikdo nenatočil podobný blockbuster a ta monstroznost projektu jde dodnes cítit. Výprava, kostýmy, scény s Ježíšem, bitva na moří a závěrem závod tak trikově dokonalý, že si nedokáži představit, co se dělo s lidmi na premiéře, když dnes nad tím kroutím hlavou. Celé je to vypiplané do nejmenšího detailu. Přehnaných je tři a půl hodinová délka filmu, která byla až přespříliš a v některých fázích už nudila......8/10 ()

Baxt

Velikášství a příležitost předvést umění hollywoodské megalomanie, kde limituje pouze konzervativní americko-křesťanská optika, nikdy ne prostředky nebo počet komparzistů ve scéně (kdo by to jinak s takovým rozpočtem odklepl) -> vzniká shluk na sebe křehce navazujících "mikrofilmů", vždy bez potřebného vyvrcholení, což je žádoucí pro napojení na další epizodu. ___ Byl jsem skeptický ohledně obsazení Charltona Hestona, ale obavy se téměř okamžitě ukázaly falešné. Potřeba charismatického hlavního hrdiny, který by nasazením při osobních scénách negoval všudypřítomný příval prvoplánových atrakcí, je splněna na 100%. Wyler, dle mého, balanc na hranici mezi velkofilmem a rodinným dramatem zvládá velmi slušně, ale přeci jen ho mám rád v osobitější poloze (Nejlepší léta našeho života, Prázdniny v Římě). ()

Mononoke.

Tyhle historické antické spektákly mi nikdy k srdci nepřirosli, ale Ben Hur se stal výjimkou. Na vozatajský závod asi dlouho nezapomenu. ()

villon17

Uteklo mi to rychlostí světla (nebo Chucka Norrise). Že to trvalo přes 3 hodiny mi došlo, až když mě začlo bolet pozadí. Každý záběr měl svůj smysl a význam, i zdánlivě protahovaný závod měl svoje místo, zkrátka všechno vypadalo tak, jak mělo. Jedině snad malomocní mohli být víc malomocní, při bouřce mohl víc foukat vítr, při závodě mohlo hrát víc hudby, i když nakonec sem si řikala, jestli díky tomu tichu a jenom řevu všech těch lidí, kteří to prožívali, jako by snad nebyli křoví, to nebylo ještě napínavější. Skutečný velkofilm. ()

Marek1991

Ben Hur, Spartakus a Kleopatra, to sú veľkofilmy svojej doby o Rímskej ríši, ktoré sa vyznačujú prenádherným farebným spracovaním vtedajších stavieb, ale aj oblečenia, no tiež pomalým tempom s poriadne prestrelenou dĺžkou filmu, kde mali akési prestávky slúžiť na to, aby to človek zniesol, no ja som zvolil radšej zrýchlenie filmu. U príbehu mi to neubralo atmosféry podľa mňa, naopak som pochopil, že je to ozaj prehnané, tiež tá určitá zatrpknutosť ma po čase ničila a tak som si to neužil. Zakomponovanie biblických udalostí ma trocha prekvapilo, no žeby mi to nejak extra okorenilo film sa tiež nedá povedať. ()

Revanx

Jeden z najlepších filmov všetkých čias. A možno ten najlepší historický film, aký bol kedy vytvorený. ()

corpsy

Kolos medzi veľkofilmami. Tam kde si dnes tvorcovia pomáhajú digitálnou technikou, tam sa vtedy ručne stavalo ( samozrejme aj tu sú všelijaké dokreslovačky, ale nie až v takom počte ). Ukážkové a najlepšie ( spolu s DESATORO PRIKÁZANÍ ) dielo z dôb, keď bol Hollywood posadnutý historickými spektáklami a širokým plátnom. A táto pocta mu patrí aj dnes. ()

curunir

Vrcholné dielo režiséra Williama Wylera podľa románu Lewa Wallaceho, sledujúce osudy judejského kniežaťa Judu Ben Hura. Bitka na mori nedosahuje takých kvalít, ako bola napríklad v Kleopatre, avšak strhujúci závod vozov je akýmsi predčasným vyvrcholením filmu a stal sa doslova kultovým. Vyzdvihnúť treba úchvatnú hudbu Miklósa Rószu (za život bol 17-krát nominovaný na Oscara a 3-krát ho dostal), vďaka čomu dostáva celé dielo priam gigantické rozmery a hlavne ústredný motív je prekrásny (téma Krista je asi najveľkolepejší hudobný motív aký som kedy počul) . Wyler bol už v tej dobe Pán režisér, takže emocionálne vyznenie je neopakovateľné s množstvom nápadov a nezabudnuteľných scén (práve scéna keď Kristus podáva Hurovi vodu je pre mňa najlepšou a omnoho silnejšou než samotný slávny závod vozov), len ten židovský patriotizmus bol miestami trochu okatý, ale pravdepodobne to bolo tak aj v predlohe. Vo svojej dobe muselo byť toto dielo naozaj prelomom v kinematografii. 11 oscarový úspech svedčí o tom, že film si naozaj zaslúži plný počet v hodnotení. ()

F.man

Jedno z největších děl, které kdy bylo v Hollywoodu natočeno, na kterém se ani těch více jak 50 let nijak výrazně nepodepsalo. Viděl jsem to v roce 2011 znovu a pořád to má to, co mě už jako dítě tak uchvátilo. Pravda, tři a půl hodiny, to už je solidní macek, ale jelikož tady funguje snad každá scéna, nemám s tím žádný problém. Nevím co jiného než pět hvězd. Your eyes are full of hate, forty-one. That's good. Hate keeps a man alive. It gives him strength. ()

DEXTER099

Na tu dobu opravdu dobře natočený film o jedné pomstě a dobrá ukázka,že nic není ztracené.Některé scény jsou opravdu parádní hlavně závody kvadrig,které na tu dobu bez nějakých počítačů jsou natočeny opravdu nádherně.Co mě malinko vadilo i když jsem film popravdě nezhlédl celý tak to byly některé přehrávané herecké výkony,ale to bylo v té době docela běžné podle některých viděných filmů a dnes již starších herců takže to není vyloženě chyba.Za mě tedy 85% a pět hvězd. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014