Sejmi eso

Zlož eso

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA / Velká Británie / Francie, 2006, 109 min

• Adrian

Nevydarený zlepenec x-tej variacie gangsterky a la Richie s nedoveryhodnou vyhybkou v zavere do vaznej "dramy" a s otravne premrstenym, zaverecnym twist-pointom. Neskutocne natahovane na dany zaner slabymi "hlaskami" a dialogmi. Navyse, aj akciu Carnahan prestiera iba v kolajach premieru a strihove finesy (tak v obrazovej ako i audio zlozke) taktiez neprinasaju nic nove. Aj na jedno pozretie nevyrazne krmivo. 40-50%(29.1.2007)

Soundtrack Clint Mansell: 1. Surveillance (I-Spy and the FBI) ,2. Yo'te Queiro (Oh Ma Corazon) ,3. Smokin' Aces' ñ Its Buddy's WorldÖ ,4. Three for the Roadkill ,5. Welcome to Tahoe! ,6. Shellshock (Another Day, Another Dollar!) ,7. Aftermath (Body Count) ,8. Dead Reckoning(14.5.2011)

Ak v budúcnosti stavím na dobrú kriminálku a akčným podmazom, ktorá sa nebojí experimentovať a navyše počas deja použije aj niekoľko úctyhodne skomolených zvratov, určite to bude tá Carnahanova. A to Joe teda vôbec nestavil na istotu a určite šiel počas nakrúcania aj proti vlastnému scenáru, pretože tu neplatia žiadne pravidlá. Nenechajte sa zmiasť prvou polhodinkou. Pár minút, počas ktorých sa vám predstavujú jednotliví účasníci tejto coolovej show možno začne nudiť, ale práve to vám vynahradí ten zvyšok. Takmer štyridsať minút trvajúca akcia v hoteli, správne našliapnutá a hlavne zostrihaná. Skoro som ani nevydýchol. Je mi jasné, že nie každému sa to dostane pod kožu, občas aj mňa zarazila zbytočná prekombinovanosť a množstvo postáv, pretože som sa bál, že takáto zmeska sa zvládnuť nedá. A mýlil som sa. A to som rád. A čudujem sa, že popri všetkej tejto frajerine dostalo prietor aj pár hercov, ktorí stihli zo seba aj niečo dostať. 80%.(6.4.2008)

V podstate len ďalšia varianta krimi-videoklipoviek v štýle Guya Ritchieho, ktorá vás neprekvapí ničím novým. Adrenalínová dynamika a expozícia zloduchov je ale opäť na špičkovej úrovni a byť trochu pomalšieho rozjazdu s hlbším predstavením postáv, masakrové finále mohlo tie veľké emócie nielen predstierať, ale aj naozaj vzbudzovať. A potom by išlo o dielko zo zlatého fondu gangsterských kultoviek. Takto Carnahan pokryvkávajúcu dramaturgiou oslabuje vyznenie filmu ako celku a ostáva "iba" pri delikátnosti jednotlivých obrazovo-strihových orgií (niečo podobné by sa možno dalo prehlásiť o prvom KILL BILL, ale tomu hrá do kariet Tarantinova originálnejšia koncepcia).(17.1.2007)

S mírným odstupem času, pilně věnovaného přemýšlení, a po druhém shlédnutí, jsem přeci jenom nakonec tomuto Carnahanovu dítku přišel na chuť. Sice zůstává pravdou, že trailery slibovaly něco úplně jiného, ale výsledek je nakonec přeci jenom zábavná stylovka, která v současnosti rozhodně čouhá nad průměr (a vinu protentokrát nalepme na vychytralý marketing). Hlavně díky perfektnímu režijnímu tahu, a vynikajícímu castingu (Ryan Reynold boduje!), se tento dosti nesourodý celek drží docela pohromadě. Jak bohužel stále vidno, Carnahan jako scénárista nic moc (Buddyho existenciální drama), ale oproti tomu jako řemeslník více než zdatný (střídaní jednoho cool kamerového celku za druhým, samotné střelecké dostihy). S Guyem Ritchiem rozhodně neporovnávat, oba hrají na úplně odlišných hřištích, tohle je mnohem šílenější a místy notně zvrácená podívaná, která rozhodně nenudí, ale při pohledu na ni stále platí, že až režisér natočí ryze akční podívanou, daleko za hranicemi Hollywoodu se mu budou klanět.(31.3.2007)