Byt

• slovenský

Byt

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1960, 120 min

Movie-wise, there has never been anything like "The Apartment" - laugh-wise, love-wise, or otherwise-wise! Tenhle zatraceně chytrý propagační slogan přehání jen malinko. Další důkaz toho, že některé filmy časem nescházejí, ale naopak zrají. Byt je úžasný film. Hluboce smekám v první řadě před výkonem Jacka Lemmona, který famózně skloubil komickou a dramatickou polohu své postavy... a že to byla sakra těžká role, tenhle C. C. Baxter. Klaním se rovněž dokonalému scénáři (s vybroušeností dialogů se drtivá většina dnešní tvorby nemůže rovnat) a sním ruku v ruce jdoucí Billyho režii. A zapomenout bych nechtěl ani na milou Shirley MacLaine, která do role přesně sedla a s Jackem jim to patřičně slušelo. "Ya know, I used to live like Robinson Crusoe. I mean shipwrecked among 8 million people. And then one day I saw a footprint in the sand and there you were." 100%(22.5.2007)

Zbystřete pozornost, sentimentální milovníci. Ať už hledáte radost nebo melancholii, zavítejte do Bytu, protože budete slzet, budete se smát a do poslední chvíle nebudete vědět, co z toho budete dělat na samém konci. Silvestrovská projekce 2007(1.1.2008)

Závěr Bytu směle kandiduje na cenu ne snad nejoriginálnější, ale určitě nejkouzelnější filmové půlminuty.(4.1.2013)

Prijemna romanticka komedia s humornym Jackom Lemmonom a sympatickou Shirley MacLaine, pricom tu nechyba ani par dramatickych chvil. Billy Wilder je pan reziser a tesim sa od neho na kazdy film, ktory som este nevidel. Scenar je zaujimavy, aj ked v niektorych ohladoch predvidatelny, ale to mi vobec nevadilo, hlavne je to, ze som sa ani chvilu nenudil. Najviac som sa bavil na vsimavych susedoch a ako to uz v komediach byva zvykom na roznych nedorozumeniach. _______ Jack Lemmon - (C.C. Baxter) +++ Shirley MacLaine - (Fran Kubelik) +++ Fred MacMurray - (Jeff D. Sheldrake) +++ Ray Walston - (Joe Dobisch) +++ Jack Kruschen - (Dr. Dreyfuss) +++ David Lewis - (Al Kirbeby) +++ Produkcia: Billy Wilder +++ Hudba: Adolph Deutsch +++(4.5.2009)

Rozpočet $3miliónyTržby USA $18,600,000Tržby Celosvetovo $25,149,000║ veľmi šikovne zostavená komediálna dráma, Jack Lemmon exceluje /95%/(15.5.2009)

• - Paul Douglas byl obsazen jako Sheldrake, ale zemřel dříve, než se začalo filmovat. (Kulmon)

• - Billy Wilder použil postavu Sheldrakea také ve filmech Sunset Blvd., Eso v rukávu a Líbej mne hlupáčku. (Kulmon)

• - Vánoční firemní večírek byl točen 23. prosince 1959, aby byli všichni v opravdové vánoční náladě. Vše se natočilo prakticky napoprvé. (Kulmon)