Byt

• slovenský

Byt

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1960, 120 min

Nechal som sa zlákať hodnotením a aj pokušením vidieť niečo staršieho dáta po dlhej dobe. Hned začiatok mi upútal pozornosť a to je vždy dobré znamenie. V týchto starých filmoch vypadajú všetci rovnako, chlapi na päťdesiat a baby na štyridsať a tie ženské normálne nerozprávajú, ale pištia alebo spievajú. Do hodiny filmu som nechápal to vysoké hodnotenie. Dokonca som ani len netušil, čo komické by ma malo rozosmiať, či inak rozveseliť, ale s príchodom pani Dreyfusovej a facky doktora Dreyfusa... tak to nemalo chybu a jazda začala. No a ked sa na scéne objavil drsňák Karel Matouška, tak som šiel do kolien! Napadlo mi, aký by asi bol remake tohto skvostu. Romantické komédie sa jednoznačne v polovici minulého storočia ponímali inak, ale mne sa to lúbilo dosť, i ked' zástanca tohto žánru bohvieký nie som. Mimochodom, špageta by uschla už behom pár hodín, takže by si ju okolo prsta len tak neobmotal.(19.4.2012)

Ja by som chcel namiesto hodnotenia kvalít tohto filmu dať ho do pozornosti študentom a kritikom, ktorí majú v pláne napísať nejaký rozbor na tému vývoj romantckej komédie v Hollywoode v priebehu vekov. Byt by bol samozrejme jeden z najžiarivejších príkladov, ako sa má točiť a na základe jeho scenára tento žáner a upozorniť na chyby, ktorých sa dopúšťajú dnešní filmári. Dalo by sa o tom diskutovať do nekonečna. Byt je romantický, má sympatických hrdinov, sociálny podtext a uveriteľnú zápletku (v rámci žánru). Napadá ma množstvo súčasných komédií, v ktorých toto všetko chýba. Chcelo by to viac pozornosti našich televízií, Byt by mohol byť skvelým vianočným evergreenom pre pamätníkov.(27.7.2012)

Nezapomenutelné "útrapy" starého mládence , který si dělá dobré jméno u nadřízených půjčováním svého bytu pro jejich milostné hrátky. A který nakonec sám propadá tak vytouženému milostnému vzplanutí. Neuvěřitelně roztomilý Jack Lemmon v roli mile nervózního pracovitého ne příliš sebevědomého chlapíka. Pasáže, kdy v noci vysedává v parku na lavičce, zatímco je jeho byt využíván k úplně jiným účelům, jsou opravdu k "usmání".(10.2.2005)

Príjemná romantika natočená originálnym a neopozeraným spôsobom, bez pátosu a cukrových kudrliniek, proste ako zo života. Nezabudlo sa ani na humor a citlivé vykreslenie prirodzenej ľudskej povahy. Billy Wilder sa nezaprie, čoho sa chytil, to sa premenilo na nevšedný filmový kúsok, je jedno aký žáner si vybral. A mladá Shirley MacLaine bola veľká kočanda, nečudujem sa, že z nej boli všetci chlapi vo filme paf. Výborná vec, na príjemný víkendový večer ako stvorené. 80/100(20.9.2016)

Tak tohle se mi trefilo přímo do noty. Wilder představuje příběh plný inteligentních vtipů, smutných okamžiků a milé atmosféry. To co v první půlce podává Billy Wilder jako komedie obratně a zručně transformuje do dramatu. Jack Lemmon se role zhostil opravdu na výbornou a z celého příběhu je krásně cítit vánoční atmosféra.(6.11.2005)

• - Billy Wilder byl velmi šetrný při nákupu drobností a tak postel, kterou jednou již zakoupil pro film Slaměný vdovec (1955), musela hrát v dalších filmech. Nejdříve ve snímku Byt (1960), potom v Sladká Irma (1963) a také v Líbej mne, hlupáčku (1964). Zlí jazykové tvrdili, že v jeho filmech budou hrát stále lehčí herečky, aby postel posloužila co nejdéle. (Snorlax)

• - Scéna se žolíky byla do filmu dopsána během natáčení. (Kulmon)

• - Poslední věta ve filmu byla vymyšlena v posledním okamžiku přímo na place. (Kulmon)