Nepřikláním se k názoru, že "The Apartment" je nejlepší Wilderův film, není dokonce ani komedií v jeho stylu, opakovanou dívatelnost však rozhodně splňuje, hlavně díky roztomilé Shirley MacLaine i Jacku Lemmonovi, kteří se dokáží prohrát kartami celou scénou bez jediného hluchého místa a Budova rýma by se měla zapsat do nejlépe ztvárněných filmových chorob všech dob, tedy pokud jí Jack Lemmon netrpěl skutečně :-)(19.3.2013)

Wilderova klasika. Bohužiaľ ale nie tak uspokojujúca ako som čakal. Staré Hollywoodske filmy mám rád a tento som odkladal veľmi dlhý čas. V konečnom dôsledku mi ale nepriniesol potrebné divácke uspokojenie. Nemyslím tým, ale to, že by bol film zle spravený, natočený, alebo odohratý. Mne len skrátka vadí téma. A téma naivného dievčaťa a bohatého snoba ktorý si ju neváži k priamej úmere k sympaťákovi je natoľko otrepaná a pre mňa vo všetkých aspektoch neznesiteľná že som trpel. Od začiatku viete ako sa to vyvynie a také to perlenie a originalita sa vytráca. Znova to ale nie je chyba režiséra, alebo doby, ale toho, že som si tieto nedobré žánrovky odbil a už skrátka ma nemajú čím prekvapiť. Každopádne som to dopozeral, ale častokrát som sa dosť nudil, čo sa mi u podobných filmov nestáva.(10.5.2016)

Dost možná nejlepší Wilder, kterého jsem zatím viděl. Kromě jiného pro mě tento film objevil talent Jacka Lemmona, který v sobě dokáže podobně jako Bill Murray výborně skloubit talent pro bláznivou komiku a zároveň přirozenou melancholii. Byt mi definitivně posunul Billyho Wildera do osobní režisérské topky.(9.8.2011)

Na prime Max som si konečne odškrtol jeden z oscarovo úspešných filmov, ktorí je mimochodom i vysoko hodnotený v Top 300 csfd. I po toľkých rokoch stále pozerateľný film, napriek čiernobielej farbe, ktorá pravdepodobne mnohých odradí, čo by bola škoda. Podľa plagátu k filmu som nečakal čiernobiely film, je možné, že existuje i farebná verzia. Ja som však posledný komu by to vadilo. Veľmi príjemný film s ľahkým humorom a jemnou love story, ktorá naplno prupukne až v samom závere a to krásnou scénou - hranie kariet. Shirley Mclaine vyzerala veľmi sympaticky. Billy Wilder už x- krát dokázal, že to bol výnimočný režisér. 80%.(6.3.2016)

Zábavný, ale zároveň trochu nostalgický film, který toho má hodně co nabídnout i mnoho let po svém vzniku. Všechno tady funguje takřka dokonale, atmosféra je perfektní, scénář je chytrý, netuctový, inteligentně vtipný a zároveň nenásilně dojemný, dialogy jsou vybroušené a herecké výkony (v čele s roztomilým Lemmonem) bezchybné. Tohle je zkrátka můj šálek kávy, která časem rozhodně nezatuchne.(28.12.2007)

• - První film, který získal Oscara a výslovně odkazuje na jiné víteze: Grand Hotel a Wilderův Ztracený víkend. (Kulmon)

• - Na začiatku filmu v byte, keď Bud Baxter (Jack Lemmon) telefonuje, si je možné na stene všimnúť obraz  "I and the village" od Marca Schagalla. (filipjj)

• - Přestože Billy Wilder režíroval Marylin Monroe ve filmech Slaměný vdovec a Někdo to rád horké, dál ji obsazovat nechtěl. Štvaly ho její hvězdné manýry. Proto na oplátku zařadil do tohoto filmu postavu, která se Monroe náramně podobala. (Kulmon)