Dívka ve vlaku (2016)

Fajn thriller, ktory stavia hlavne na tom, ze sa pozerame na dej ocami pipky, ktora si nepamata, co sa osudnu noc stalo. Takze toto rozmotavanie je fajn, no len vo vysledku som nemal z toho daky vyrazny zazitok. Taky jemny nadpriemer, da sa to pozret, neurazi to, ale ani som si to viac nezapamatal. [#41/2016]

Deepwater Horizon: Moře v plamenech (2016)

Peter Berg toci filmy stylom, ktory sa mi paci. Realisticka kamera, realisticke dialogy, takto to mam rad. Ale zaroven toci dost rovnako a co mi vadi aj pri jeho inych filmoch, mi vadi aj tu. Trochu moc patetickosti (napr zabery na vlajku), polopatisticke zobrazenie toho, kto su the good guys a kto su bad guys.. A zobrazuje hlavne americke temy a toci tak - nekontroverzne, mozno jednostranne? Ale to by nevadilo, akurat na 5 to u mna este nebolo. Tuto tiez zaujimava tema, informacne, detailne, technicke (to vsetko klady) plus pekne pomalicky gradovane napatie. Len v druhej polke to uz bolo az moc akcne a trochu neprehladne a to zacina byt potom aj trochu unavene, ak to je hadam aj hodinu v kuse. Ale inak v skratke, rozhodne nadpriemer, dobre akcne pozeranie. [#40/2016]

Jason Bourne (2016)

Co by u niekoho bol jeden z jeho najlepsich filmov, u mojho oblubeneho rezisera musim povedat, ze to je zatial jeho najslabsi. Socialne siete, ochrana sukromia, sledovanie statom. Nechcem to vobec zlahcovat, ale toto mi dnes na hlavny motiv pride slabe. Tak isto samotny Bourne a jeho jediny motiv. Cely pribeh je taky za 5 korun: lacny, polopatisticky a lahko pochopitelny uplne pre vsetkych. Takisto technicke schopnosti CIA pritiahnute za vlasy, v kazdej druhej scene. Ked uz teda su takito namakani, zaujimave ze sa Bourne premava po celom svete a oni ho nie a nie najst (ale za to byvala agentka si ho bez problemov najde uplne sama..). Hlavne, ze sa tu priamo angazuje samotny riaditel CIA. Takto riadi operativu? Nema naozaj ziadny iny program? A nedame tam nabuduce rovno prezidenta? Mne sa u Greengrassa vzdy pacila aj forma. Ale tuto to uz s hand-held kamera stylom prehana. Miestami sa kamera zbytocne naschval hybe a meni framing. Dalsia vec, ozdoba Bourne Ultimatum boli paradne prehladne akcne sceny (bitka, car chase). Tuto je v akcnych scenach strih kazdu pol sekundu, akoze takto si dnes modernu akciu na platne uz nepredstavujem, vyslovene ma to otravovalo. Akoze je mozne ze len starnem:) Ale pozerajuc na ine komenty, nie som vobec sam komu to vadilo. Ako je to rozhodne kvalitny filmik, 3 hviezdy su trochu krute, ale povedal by som to takto. Bol James Bond a bol Jason Bourne. James Bond sa v ostatnych filmoch priblizil k Bournovi, a tento James Bourne sa priblizil k Bondovi. Stala sa z neho popcornova zalezitost. [#39/2016]

Svoboda pod nákladem (2016)

Moj prvy Barabas. Pekne, fascinujuce, poeticke... takze take skor pomale a hlbave. Zabery su krasne (plus perfektny ostry obraz, lahoda v digitalnom kine), rozhovory a postavy zaujimave, Ale mozno by nebolo od veci trochu viac storytelling-u, tj prist s nejakym pribehom, ktory chce dokument vyrozpravat. Kludne pridat trochu faktov a hlavne, ako vyzera buducnost nosicov u nas. [#38/2016]

Týpci a zbraně (2016)

Dost presne medzi 3 a 4. Film je fajn, zabavny, dramaticky.. len trochu som ostal zmateny, ci sa jedna o komediu, alebo true story, az mi prislo, akoby si ani sam film tym nebol isty. Ale mozno som mal len zle ocakavania z traileru - tam mi to prislo ako blazniva komedia. Jonah Hill inak perfektny, totalne mu rola sadla, inak velmi podobna ako vo vlkovi. Nakoniec davam 3 len preto, ze taky Lord of War mi prisiel este o triedu lepsi. [#37/2016]

Smrt ve tmě (2016)

U mna zatial thriller/horror roku, spolocne s tymto, a mozno to nebude nahoda, ze sa znovu jedna o uzavrety priestor a malo ludi v nom. Moja lahka klaustrofobia si chrochkala blahom:) Perfektny namet, skvele napatie a mrte sa mi pacila aj taka ta rozmanitost novych situacii, ktore museli riesit, tj neni to len utekanie z miestnosti do miestnosti. Akoze neni to bezchybne, treba odpustit aj zopar hluposti v konani postav, ale uplne v pohode som ich prekusol. Pre mna super zabava a fakt odporucam. [#36/2016]

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Neviem cim to je, ale ostatne Eastwoodove filmy ma dako nedostali. Napriek nespornej kvalite, paci sa mi ten civilny styl ako toci, aj temy si vybera fakt zaujimave, len to vo mne nevyvolal emocie. OK, su to hlavne temy ktore zarezonuju v Amerike, ale nemyslim si ze to je tym. Aj na tento namet som sa tesil, ale na to, ze to je true story, tak mi ad 1 prislo zopar scen nerealne natocenych - napriklad akoby v lietadle nenastala ziadna panika, co sa mi len tazko veri. Ale co mi vadi najviac, je pokracovanie pribehu, ktore ale nechcem spoilerovat. V kazdom pripade nechce sa mi verit, ze to takto hlupo naozaj prebieha (a teraz nespochybnujem potrebu toho procesu), len teda ak sa to napokon vyriesilo fakt takto jednoducho, to mi pride pritiahnute za vlasy.. budem si muset nastudovat ako moc to bolo realne, alebo to bola len dramatizacia pre film.. Ale v celku je to rozhodne kvalitka, Tom Hanks ako vzdy super, a aj je to pekna pocta realnym ludom. Ked sa tak zamyslim 3 mi pridu malo, ale ten pocit po filme bol proste taky nemastny neslany. Edit: Fakt funny scenka od Saturday Night Live:) [#35/2016]

Stranger Things (2016) (seriál)

Ja niesom zrovna serialovy hardcore konzument, ani z tohto niesom uplne paf (momentlane 16. najlepsi serial?). Ale rozhodne uznavam kvalitu spracovania, pekna kamera, skvela hudba a cele to sympaticke retro 80s. Tvorcovia sa rozhodne bavili a tu spomienkovu atmosku uspesne preniesli aj na divakov. Pribeh tiez vpohode, pacilo sa mi ako sa 3-4 dejove linie postupne k sebe priblizovali. Stari herci cool, mladi este lepsi a este o level vyssie vycnievala Eleven. Co mi vadilo bola len taka strasna sablonovitost postav, ale tak mozno aj to bolo cielom.

Buchty a klobásy (2016)

V celkovom hodnoteni taky priemer. Je to uletene, vulgarne, "zhulene", a aj s kopou narazok na trtkanie (to su tie klady, hehe), ale dako mam pocit, ze na to aky je to dobry napad, tak zvysok bol trochu odflaknuty. Uvod fajn, stred trochu kapor a zaver slusny ulet. Ale myslim si, ze z tej paralely by sa dalo vytrieskat viac. Fakt dobrych joke-ov bolo asi 5. Na pozretie ok, ale ziadna epicka zabava. [#34/2016]

Zhasni a zemřeš (2016)

Na totok ma namotalo JASM-ove plne hodnotenie, ale od zaciatku som sa nevedel ubranit pocitu, ze sledujem trochu lacne B-cko. Zopar scen, kde preblikava svetlo, je celkom slusnych (najma jedna k zaveru so strelbou) ale zvysok sa mi nepacil. Divne spravanie postav a vpodstate hlupost scenar. Bol to teda duch alebo monster? A ked pochopime, ze v tme nam hrozi nebezpecenstvo, tak sa chranime svetlom, ok. Lenze bubak zjavne nema problem rozbit svetlo.. Ech, cele divne. Ako kratkometrazny by to mohlo byt fajn, ale toto bolo take ze ani kratas, ani regulerny film. Ale hodnotenia to zle nema, mozno to len mne nesadlo. [#33/2016]