Bourneovo ultimátum

Bournovo ultimátum

• Nizozemsko

Akční / Thriller

USA / Německo / Francie / Španělsko, 2007, 115 min

Mnohými posuzováno jako nejlepší Bourne a je pravdou, že honička po střechách domů, kdy kameraman proskakoval okna hned za Mattem Damonem a zajistil tak unikátní a akční záběry, tomu dost nasvědčují, přesto bych se přiklonil k názoru, že první díl je prostě první díl a tudíž nejlepší, ať se vám to líbí nebo ne, bez ohledu na tak krkolomné a takřka nic neříkající souvětí, které jsem zde vytvořil navzdory skutečností, že jsem původně chtěl napsat klasický postulát a bez spoilerů.(27.6.2011)

Ak by som mal filmu napísať prívlastky ako božský, geniálny, famózny, úchvatný, tak pred každý by som musel vsunúť slovko takmer. Záverečná časť totiž len šliape predošlým častiam na päty. Chýbala mi lepšia ucelenosť, originál od Mobyho a charizmatickejší protivník, aj keď celkovo ich bolo požehnane. Reálnosti Jasonovych útekov a naháňačiek dopomáhala nestatická kamera, ktorej otrasy boli miestami až prehnané a v dave som sa neraz stratil. Rovnako ako aj v úvodných neucelených sledoch udalostí. Divák, ktorý nevidel jednu z častí sa len nepriamo dozvedá o čo vlastne ide. Dominantou je však excelentný Jason Damon. Alebo Matt Bourne? Opäť vžitosť a reálnosť na perfekcionistickej úrovni, napätie, akcia, naháňačky, prešpekulovanosť scenára takisto. Už len dúfať, že to snáď ešte duo Greengrass-Damon roztočí. A nemusí to byť projekt Bourne. 80%.(5.9.2007)

Už vím, co mi na slavné bourneovské trilogii nesedí. Je to naprosto nudný, nelidský a nezajímavý hrdina, který prostě programově plní svou pomstu, aniž by přitom vyzařoval nějaké emoce. I přes precizní formu mě to právě proto nějak zvlášť nebaví sledovat a užívám si ten film jen coby poctivou filmařinu, nic jiného.(4.8.2012)

Je na útěku a je nebezpečný. Kdo to vlastně všechno začal???..... Po 20-ti minutách mě napadá jen jedno - SUPER !!! Akční střih dodává váhu dění přede mnou. Napětí ? VÝBORNÉ !!! Zde není žádný prostor na vtipné průpovídky zlehčující situaci. Bourne se vrací domů !!! Greengrass drží laťku z předchozích dílů, ale to zde již napsal každý. Takže: připravte se na lov a modleme se za další díl.(5.1.2008)

Téměř dokonale vybroušený akčně-thrillerový diamant. Už od začátku Greengrass nasazuje vysoké tempo, někdo někoho sleduje, honí, intrikuje se, děj skáče z jedné světové metropole do druhé a především v Maroku je z Bournea ždímáno fyzické maximum. To všechno v záběru syrové a těkavé kamery, která tomu zběsilému mumraji dodává nekompromisní nářezovou patinu. Ale není všechno zlato, co se třpytí. Greengrassův styl je maximálně působivý, jenže hlavně v bitkách muže proti muži má místy za následek chaotickou změť rychlých pohybů. Především souboj Bournea a Araba a automobilová honička jsou díky tomu docela nepřehledné. Ale to je jen malá výtka v moři superlativů. Třetí Bourne asi není boží film, ale úchvatný určitě. A skladba od Mobyho ke konci snímku perfektně pasuje. 9/10(17.8.2007)

• - U všech tří dílů série zazní u závěrečných titulků skladba "Extreme Ways" od Mobyho. Samotná píseň pochází z alba 18, které bylo téměř celé prodáno do reklam. (dukeman)

• - Bourne (Matt Damon) v celé trilogii mluví anglicky, německy, francouzsky, španělsky, holandsky a rusky. (Sealteam6)

• - Ve Vosenově kanceláři můžete na stole zahlédnout autobigrafickou knihu Billa ClintonaMy Life“ a v Clintonově kanceláři pro změnu „Long Walk to FreedomNelsona Mandely. (HellFire)