Bourneovo ultimátum

El Ultimátum de Bourne

Bournovo ultimátum

Akční / Thriller

USA / Německo / Francie / Španělsko, 2007, 115 min

Soundtrack John Powell: 1. Six Weeks Ago [4:31] ,2. Tangiers [7:40] ,3. Thinking of Marie [3:51] ,4. Assets and Targets [7:18] ,5. Faces Without Names [3:31] ,6. Waterloo [10:38] ,7. Coming Home [3:19] ,8. Man Verses Man [5:45] ,9. Jason is Reborn [4:04] ,10. Extreme Ways (Bourne's Ultimatum) - Moby [4:22](10.6.2011)

Bourneovo ultimátum na mňa dejovo nijak extra nezapôsobilo a obsahovo nemá hĺbku ... no na druhej strane je to tak svižne, najmä herecky, hudobne a technicky premakaný film, že som ako milovníčka akčných jednohubiek v žiadnom prípade neprotestovala. Zdalo sa mi, že v Bourneovom mýte Powell - čo sa týka soundtracku - výraznejšie exceloval, no v trojke vo mne jednotlivé dokonale zvládnuté akčné scény evokovali pocit nadšenia z natáčania vážnych inteligentných thrilerov, ktoré sú navyše zaangažované do významných oblastí tajných organizácií. V súčasnosti jasný nadštandard.(6.9.2010)

Téměř dokonale vybroušený akčně-thrillerový diamant. Už od začátku Greengrass nasazuje vysoké tempo, někdo někoho sleduje, honí, intrikuje se, děj skáče z jedné světové metropole do druhé a především v Maroku je z Bournea ždímáno fyzické maximum. To všechno v záběru syrové a těkavé kamery, která tomu zběsilému mumraji dodává nekompromisní nářezovou patinu. Ale není všechno zlato, co se třpytí. Greengrassův styl je maximálně působivý, jenže hlavně v bitkách muže proti muži má místy za následek chaotickou změť rychlých pohybů. Především souboj Bournea a Araba a automobilová honička jsou díky tomu docela nepřehledné. Ale to je jen malá výtka v moři superlativů. Třetí Bourne asi není boží film, ale úchvatný určitě. A skladba od Mobyho ke konci snímku perfektně pasuje. 9/10(17.8.2007)

Naprostý a nedostižný nářez, který sice bezmezmě těží z předchozích dvou dílů, ale všechno dotahuje ad absurdum. Greengrass by mohl o dynamické a civilní režii přednášet a Matt Damon definitivně JE Jasonem Bournem. Bez jakýchkoli pochyb splynul se svojí rozervanou postavou dokonale a ten tam je neurovnaný pocit z Limanova "pilotu". Pokud bychom se bavili o tom, jak má vypadat moderní a inteligentní thriller současnosti, pak nezbývá než si přehrát Ultimátum od první do poslední vteřiny. Je to film, při němž si za a) nevydechnete b) nevzpomenete, že tohle všechno už tu bylo. Prostě proto, že je to tak skvěle provedené, že ty předchozí pokusy neradno vůbec počítat.(17.3.2008)

No popravde receno, krapet zklamani, ale v podstate sem se na tenhle film ani nak zvlast netesil, takze mi to ani nevadi. Pribeh navazuje primo na predchozi dil, nezatezuje se s nakou rekapitulaci nebo vysvetlovanim kdo je kdo a od zacatku opet Jason utika. Ale ono to vlasne nevadi, pribeh je jednoduchej, takze to clovek pochopi a ze mu nic nerikaj postavy, to je v podstate fuk, protoze skoro o zadny postave se nic nedozvime a vzdy se naka objevi aby neco kecla a uz je zaber jinam. No a zaverecny odhaleni je naprosto na picu, kuli tomuhle se jako Jason tri filmy honil? No a uplnej zaver je predvidatelnej. Navic i kdyz se da rict, ze je celej film jedna velka honicka, nemuzu rict, ze by tu byla naka vylozene zapamatovani hodna scena, protoze ta akce spociva v tom, ze Jason nekam bezi, nekdo honi jeho nebo nekoho honi on a je to furt dokola a tech par bitek a honicek v aute neni nic novyho. A tim se dostavam k nejvetsimu problemu filmu, naprosto totalne mega vymastena idiotska zkurvena kamera. Ve filmu neni snad sekunda, kdy by se kamera neklepala a nelitala z mista na misto a do toho zbesilej strih. Je mi jasny, ze tim chteli tvurci ziskat na akcnosti (a povedlo se jim to), protoze sledovat staticky 100 minut beziciho typka by asi moc nenadchlo, jenze diky ty zkurveny kamere si clovek nic neuzije. Nemuzete si vychutnat zadnou bitku nebo honicku, protoze to je vse neprehledny jak kamera lita z mista na misto a nemuzete si vychutnat ani herecky vykony. A taky zadnej zaber kuli kamere nevypada cool. Proste kamera celej film zkurvila. Co se tyce samotnyho Damona, ten je stejnej jako vzdy, tvari se furt stejne, nevypada jako bouchac, ale rozjet to umi. Akorat skoda, ze ma asi jen jednu slusnou hlasku. Jiste, je to jeden z nej akcnich thrilleru roku, ale kuli tomu, ze film je vetsinou stejnej jako druhej dil, konec je debilni a kamera na hovno, tak mi nepride, ze by byl na 5*.(21.9.2007)

• - Mezi dokumenty, které Bourne vytáhne z trezoru je i fax s fotkou agenta. Je na ní herec Richard Chamberlain, který hrál Jasona Bourna ve filmové verzi (1988). (don corleone)

• - Celosvětová premiéra proběhla 25. července 2007 v Los Angeles. (Varan)

• - V Moskvě používá Jason Bourne (Matt Damon) pistoli SIG Pro SP2022. Stejnou zbraň používají i agenti v Madridu, když prohledávají Denielsovu kancelář. V Maroku nosí Bourne pistoli Beretta 92FS, kterou vzal jednomu z místních policistů.V New Yorku má Bourne pistoli Glock 17, stejně jako Noah Vosen (David Strathairn) and Pamela Landyová (Joan Allen). Jason Bourne také použije pistoli Glock 17 při příjímacím pohovoru do programu. Agenti v Londýně mají pistole Glock 19, avšak jeden z agentů používá pistoli Beretta 92FS.Desh Bouksani (Joey Ansah) používá pistoli H&K USP Compact Tactical se supresorem. V New Yorku používá Paz (Edgar Ramirez) SIG-Sauer P229 se supresorem. V Londýně má pistoli Beretta 92SB a pušku SIG SG 552 se supresorem a optikou. Moskevští policisté nosí pistole Makarov PM. (Maulincio)