Vlk z Wall Street

• USA The Wolf of Wall Street (více)
Životopisný / Komedie / Drama / Krimi
USA, 2013, 180 min

Martin Scorsese

Předloha:

Jordan Belfort (kniha)

Terence Winter

Rodrigo Prieto

Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie, Matthew McConaughey, Kyle Chandler, Rob Reiner, Jon Bernthal, Jon Favreau, Jean Dujardin, (více)

V tvorbě legendárního režiséra Martina Scorseseho lze opakovaně vnímat tematiku společenského vzestupu a pádu (Zuřící býk, Casino, Gangy New Yorku). V případě snímku Vlk z Wall Street se jedná o vzestup a pád burzovního makléře Jordana Belforta. Ten svůj bouřlivý životní příběh zaznamenal ve stejnojmenné autobiografické knize, která se stala předlohou filmu. Děj se odehrává během divokého období 90. let, kdy Belfort zakládá vlastní makléřskou společnost Stratton Oakmont. Na prodeji podvodných akcií dokáže vydělávat milióny dolarů, které vzápětí roztáčí za svůj rozmařilý život v luxusu. V jeho kancelářích probíhají bujaré večírky, na nichž se běžně defilují nahé prostitutky, ve velkém se šňupe kokain a prolévají potoky šampaňského. Jeho životní styl však začíná drogová závislost ovládat čím dál víc a zároveň se ocitá v hledáčku dotěrného komisaře FBI, který se ho snaží usvědčit z podvodů s cennými papíry a praní špinavých peněz. Hlavní roli v tomto provokativním a zároveň neuvěřitelně zábavném snímku ztvárnil Leonardo DiCaprio, jenž byl za svůj herecký výkon oceněn Zlatým glóbem a nominován na Oscara. (Česká televize)

Trailer 1

Recenze (2 464)

Douglas

Podle mého je sice u Vlka z Wall Street nabíledni srovnání se slavnými opusy Martina Scorseseho Mafiáni (1990) a Casino (1995), ovšem toto srovnání lze následovat nejen v pozitivním definování Vlka z Wall Street jako podobného oběma zmíněným, nýbrž i v negativním definování Vlka z Wall Street jako jim nepodobného. Tato nepodobnost mu pak snad může zajistit pozitivnější přijetí i mimo okruh filmových fanoušků, skrze tuto nepodobnost jej lze kritizovat jako významově problematický, a zároveň se dá skrze tuto nepodobnost hodnotit jako velmi odvážné umělecké dílo. Více v mé analýze zde, pokud by to někoho zajímalo. ()

Cival

Strhující bohoslužba za kapitalismus, nesmírně komplexní freska, a přitom originální, živelné a překvapující drama, které místy sbíhá k čisté komedii. Nejlepší Scorsese od Casina - v takový majstrštyk jsem po uslintaném Hugovi ani v nejmenším nedoufal. A DiCaprio je tu neskutečný a jen potvrzuje svou výjimečnost. ()

Lima

Co mě překvapilo – a to poměrně negativně – je skutečnost, že Scorsese zaujímá k hlavní postavě neutrální postoj. Jakoby říkal, že dojit z lidí prachy, fetovat a brousit kurvy je vlastně docela fajn. A to je pro mě, jakožto zastydlého idealistu, docela velký problém. Zatím u žádného ze Scorseseho filmů na konci nechyběla nějaká katarze, tady jsem se jí bohužel nedočkal. Uznávám fantastickou filmařinu, která ve mně nejednou dokázala vyvolat úlevný smích, ale jinak vždycky raději dám přednost těm „blbejm pošťákům“, kteří si mohou dovolit akcie pouze za deset pencí, než vychcánkům typu Jordana Belforta a jeho vlčí smečce. Do "komplexní fresky", která by o něčem vypovídala a do něčeho se strefovala, má tahle bezuzdná taškařice hodně daleko. ()

verbal

Podívejme se na to z té druhé strany. Já tedy viděl tříhodinovou ódu na zkurveného zloděje a manipulátora, který doslova promrdal, prohnal čenichem a projachtařil úspory tisíců "spokojených" dyků. Zajímalo by mě, jestli to "přešťastní" investoři do Straton Oukmont, co skončili po těhle pařbách s holou prdelí, vidí také jako roztomilou a hravou komedii, jenž v podstatě dělá z bezskrupulózního zmrda kůl frajera. Po neadekvátním trestu ještě vydělá na tom, že své veselé trampoty sepíše, vykešuje filmová práva a jeden z nejslavnějších režisérských velikánů ho glorifikuje ve filmových análech. Což o to, být to podle neskutečných událostí, je to film zábavný, mistrovsky zrežírovaný a špatně zahraný. Ano, rozhodne si nemyslím, že když Rocco Siffredi jednou vycení zuby a jednou spadne ze schodů, přičemž se zbytek stopáže tváří jako špatně nalubrikovaný genitál, je na jakoukoliv hereckou cenu. No, s takovou se brzy dočkáme i nějakého žertovného počinu místní provenience, kterak dobrák Viki hýří na Bahamách Harwardskými fondy. Bude ho hrát Matonoha a tipuju to tak na sto až dvěstě tisíc infarktů všech těch s jistotou desetinásobku. Filmově za pět, morálně odpad. ()

POMO

Trojhodinová prekoksovaná a presexovaná zábava, súčasne cool i prízemná, a snažiaca sa skryť za myšlienku "Kdo sadí vietor, zbiera víchricu". Bavil som sa kráľovsky a určite si dám repete, ale na trojhodinový film mi jedna dramatická scéna (s dcérkou v aute) príde málo. Vlk z Wall Street má hlášky roka a ani chvíľu nenudí, ale pripomenul mi, že na tieto scorseseovky (v čele s Casinom) sa síce parádne pozerá, ale nič vo vás nezanechajú. Prekliaty ostrov, temný a mystický, perfektne vygradovaný, v závere prekvapivý a sofistikovane dvojzmyselný, je môjmu srdcu bližší. To je ten "môj majstrovský Scorsese". ()

• První den natáčení se utrhla rukojeť kufříku, který sloužil jako rekvizita, kvůli čemuž Leonarda DiCapria, jenž jej držel v ruce, na place málem přejelo dobové vozidlo. (paphaja)
  • Belgické hudební producentské duo Dimitri Vegas & Like Mike se inspirovalo ikonickým „zahřívacím pobroukáváním“, kterým se ve filmu povzbuzuje Matthew McConaughey a zahrnulo ho do skladby „The Hum“. Při koncertech si publikum i typicky buší do hrudi. (ELBobes)
  • Natáčelo se od 25. srpna 2012 do 12. ledna 2013 v Itálii, Nevadě, New Yorku, Kalifornii, New Jersey a na Bahamách. (Varan)