Vlk z Wall Street

• slovenský

Vlk z Wall Street

Životopisný / Komedie / Drama / Krimi

USA, 2013, 180 min

Ultimátní tříhodinová jízda, kde mě toho zaujalo moc, hodně jsem se nasmál (je to neuvěřitelná komedie), ale kde mám teď současně pocit, že to chce další projekci hezky všechno lépe vstřebat (podobně jako loni s PAIN & GAIN). A zběsilé tempo, kterým celý film ubíhá, zajímavě odráží spád života své hlavní postavy. Dal bych si bacha nad tím moralizovat(!), ale je to rozhodně podnětný, kontroverzní, super téma na hodinovou diskuzi. Respekt Scorsese. Filmy tak dokonalé jako jeho se moc nevidí.(27.1.2014)

Zhlédnuto v kině. Martin Scorsese se po svém předchozím filmu vrátil ke (svým) kořenům a stylu vyprávění o lidech, kteří nejsou zrovna hrdinové. V případě Jordana Belforta se dá dokonce říct, že je hodně těžké na něm najít něco, co by ospravedlnilo jeho chování (speciálně když si přečtete o Jordanovi něco více, než bylo ve filmu). A přesto se jednou spojili tři géniové, kteří se rozhodli, že by svět měl vědět jeho příběh. Vše začalo tím, že Terence Winter napsal geniální scénář, který předal geniálnímu Martymu, načež on si vzpomněl na jednoho geniálního herce, s kterým už několikrát (úspěšně) spolupracoval a který by charakter Jordana uměl zahrát tak, že byste, i přes všechno, co ve filmu vidíte, chtěli být jeho nejlepšími přáteli a ani nevíte proč. A tomuhle, pánové a dámy, já tleskám. Ne vždy se totiž stane, že film o člověku, jakým byl Jordan Belfort, je tak kvalitní a hlavně upřímný, jako je The Wolf of Wall Street. 100 % bez zaváhání a s povzdechem, že chudák Leo opět ostrouhal na Oscarech (začínám si myslet, že Leo toho Oscara dostane buď za celoživotní zásluhy či in memoriam).(24.3.2014)

Scorsese se umělecky vrátil do 90. let, kdy dramatické scény prokládal popovými klasikami, své hrdiny morálně nesoudil a vše to zabalil do tříhodinového celku, ve kterém ani jedna scéna nenudí. Film roku, který by si Oscara pro nejlepší režii, scénář, film a herce v hlavní roli zasloužil mnohem více než letošní favorit 12 Years a Slave.(20.1.2014)

Další Scorseseho luxusní sága o vzestupu jednoho morálního akrobata aneb od mafiánů k finančníkům a z Vegas na Wall Street. Scénář se na můj vkus moc opájí líčením drogových a sexuálních orgií (které stejně jako opilecké historky nebývají zas tak zábavné, pokud jste nebyli jejich aktéry) na úkor rozvíjení postav a dramatu, ale takový DiCapriův zdrogovaný nástup do Lamba stojí zato. Stejně tak může mít nejeden divák problém s tím, že se mu hlavní hrdina tři hodiny vysmívá zato, že je chudý, protože je blbý a neokrádá ostatní. Kamera, hudební dramaturgie, herecké výkony, všechno špičkové.(29.3.2014)

Podívejme se na to z té druhé strany. Já tedy viděl tříhodinovou ódu na zkurveného zloděje a manipulátora, který doslova promrdal, prohnal čenichem a projachtařil úspory tisíců "spokojených" dyků. Zajímalo by mě, jestli to "přešťastní" investoři do Straton Oukmont, co skončili po těhle pařbách s holou prdelí, vidí také jako roztomilou a hravou komedii, jenž v podstatě dělá z bezskrupulózního zmrda kůl frajera. Po neadekvátním trestu ještě vydělá na tom, že své veselé trampoty sepíše, vykešuje filmová práva a jeden z nejslavnějších režisérských velikánů ho glorifikuje ve filmových análech. Což o to, být to podle neskutečných událostí, je to film zábavný, mistrovsky zrežírovaný a špatně zahraný. Ano, rozhodne si nemyslím, že když Rocco Siffredi jednou vycení zuby a jednou spadne ze schodů, přičemž se zbytek stopáže tváří jako špatně nalubrikovaný genitál, je na jakoukoliv hereckou cenu. No, s takovou se brzy dočkáme i nějakého žertovného počinu místní provenience, kterak dobrák Viki hýří na Bahamách Harwardskými fondy. Bude ho hrát Matonoha a tipuju to tak na sto až dvěstě tisíc infarktů všech těch s jistotou desetinásobku. Filmově za pět, morálně odpad.(16.1.2014)

• - Leonardo DiCaprio navázal se skutečným Belfortem přátelství a nosil si z jejich setkání poznámky. „Chtěl jsem do filmu dostat i intimní detaily, které v knize nebyly," doplnil DiCaprio. (Lucasion)

• - Jonah Hill tolik stál o to, aby se stal součástí obsazení, že ve filmu působil za minimální mzdu, kterou povoluje herecká asociace, a to 60 tisíc amerických dolarů. O svém platu promluvil v Howard Stern Show (od r. 1990). Jonah uvedl, že pracovat pro Scorseseho není o penězích a že bychom měli dělat věci, na kterým nám záleží. (filmsim)

• - Brad Bodnick (Jon Bernthal) má v kufříku zbraň Smith & Wesson Model 36 ráže .38 Special. (dc125)