• Krátkometrážní

Kosmický hřích (2021) odpad!

Sci-fi splašek, co spláchl i to nejlepší, co měl k dispozici. A sice Bruce Willise a Franka Grilla. Uboze realizovaná slátanina, ke které je nutné mít manuál. Přiznám se, že většinu dění jsem vůbec nechápal, o co vlastně má jít. Absolutně se do filmu nedostala ani špetka něčeho jen drobně zajímavého. A kdybyste toužili po napětí, tak i televizní reklamy na dámské intimní potřeby jsou napínavější. Naděje spočívala v akčnosti. Tu ještě se do filmu podařilo dostat, jenže jakýkoliv akční střet působil nezajímavě, bez nějakého režijního nápadu. Režisér Edward Drake je opravdu zvláštní postavička, co toho moc z režijního řemesla nepobrala, ovšem dokonale umí přesvědčit kvalitní herce, aby se jeho děsivým projektům upsali. A řádně se v nich znemožnili. A jejich společnou tupou až nulovou snahu odnese negativně divák, který se raději oddá hrátkám s análním kolíkem, než by sledoval smutný kariérní úpadek kdysi skvělého herce. 0/10

Flash (2023)

Nejrychlejší superhrdina Flash dostal svůj sólový film. A hned je ho dvakrát, musí absolvovat časoprostorové hrátky i časové paradoxy, co umožnily jeho rozdvojení, a taky se musí vypořádat s různými verzemi Batmana. Prvořadým úkolem je ale zabránit jeho velké rodinné tragédii. V titulní dvojroli exceluje kontroverzní Ezra Miller. Působí poměrně neokoukaně a dokáže být i vtipný a akční. Film má ještě více předností. Velmi zajímavým se ukázala postupná originální prezentace netopýřích mužů. A je v rámci vypointovaného důvtipného záměru dobré vědět, kdo v minulosti Batmana ve filmových verzích ztvárnil. Začneme u Bena Afflecka, největší prostor si ale urval veterán Michael Keaton. O režii se postaral talentovaný Andy Muschietti, který tlačí na to, aby z filmu udělal mumraj, přičemž dokázal zachovat přehlednost dění. Pochopitelně celé dějství provází velká porce trikové složky. Záchrana mimin z bortící se budovy nemocniční porodnice na úvod ukázala nápaditý potenciál celého filmu, který využíval nápaditost scénáře. V této spojitosti se objevila i na pár okamžiků hříšně svůdná Gal Gadot jako Wonder Woman. Pochopitelně záchrana budoucnosti, což je zde prvořadá zápletka, nepředstavuje žádnou velkou originalitu. Pokud ovšem režisér nezačne na neoriginálním základu tvořit drobné i výraznější vylepšování, vtipné a nápadité nuance. Dozvíme se tak (mimo jiné), že se v budoucnosti po zásahu mění i hlavní představitel sci-fi trilogie Návrat do budoucnosti. A takových důvtipných špeků obsahuje film nemalé množství. Akční scény jsou kvalitně zvládnuté. A kdo fandí zrození ženských superhrdinek, tak pro něj je zde bojovná Sasha Calle. DC se svými comicsy u mě boduje více než stagnující Marvel. Flash je osvěžující comicsová lahůdka, která má příjemně překvapivé rozměry. 10/10

Bastardi: Reparát (2023)

Zhubnutý Tomáš Magnusek se po letech vrátil ke své kontroverzní postavě pedagoga, který poté, co na třech mladých delikventech vykonal pomstu za svoji zabitou sestru, skončil na dlouhá léta ve vězení. Po výkonu trestu mu pomocnou ruku podá jeho romský spolužák ze základní školy, který mu poskytne azyl v romském ghettě. A na učitele Majera čeká nejedno překvapení. Ať už je to setkání s jeho bývalými žáky, kteří mezitím dospěli, tak i nemilé setkání s mafiánem (Jiří Krampol), který mu smrt svého vnuka nikdy neodpustil. A ve hře je také znovuotevření speciální základní školy, která dávno zanikla. Jak si autor projektu naordinoval dietu, tak se to promítlo i do scénáře, který je také značně dietní. Hlášky zcela vymizely, je jich opravdu mimořádně poskrovnu. Film se plácá ve své absolutní vážnosti. A je tradičně přehlídkou populárních tváří, ze kterých se režisér snaží vydolovat herecké výkony. Copak o to, Zdeněk Godla, Gabriela Gášpárová. Karlos Vémola a jim podobní jsou pro účely filmu celkem snesitelní. Jenže zrada v podobě techniky ozvučení je skutečně nemilosrdná, takže polovině replikám není vůbec rozumět. Určitě nikoho nepřekvapí, že i kamera tentokrát dostála lacinému vizuálu. A našla se i místa, kdy najatý nájemný zabiják na odstranění učitele už dosahoval parodických rozměrů. Kdo se chtěl kochat věznicí Bory, tak mu byl dopřán autentický zážitek. A nějaký ten erotický zážitek, jako s Bárou Mottlovou v posteli, také prospěl. Jen to chtělo více pohybu, razantnosti a života do znaveného pietního vzpomínání na minulost, nějakou zapamatovatelnou scénu a větší dějovou hutnost, aby se tenhle návrat nedostal do intencí těch nadbytečných. Tenhle pedagog má opravdu tuhý kořínek. 5/10

Borsalino (1970)

Dvě legendy francouzského filmu, Jean-Paul Belmondo a Alain Delon, spojily síly a navařily gangsterku, co má velmi proměnlivý průběh. Jsou třicátá léta a dva elegantní lupiči stojící na opačné straně zákona si postupně podmaňují podsvětí francouzského Marseille. Jména François Capella a Roch Siffredi znějí dostatečně zvučně, aby na dvě hodiny spolu se svými představiteli uhranula diváka. A právě ty dvě hodiny jsou trochu moc přemrštěné. Režisér Jacques Deray nacpal do svého filmu nadbytečné pasáže, které mnohdy podpořily dojem rozvleklosti. Opravdu tomu chybí větší spád. Pak jsou zde skvěle drsně odvedené scény, kdy protivníci nezřídka končí rozstřílení jako řešeta. Následně je film podbarven hrozně nehodící se hudbou Claude Bollinga, která by spíše zapadla do nějaké grotesky. A český dabing také nehýří nejvyšší kvalitou. Belmondo je sice nadabován svým dvorním dabérem Jiřím Krampolem, jenže se jedná o novodobý dabing, kdy už dabér není v nejlepší hlasové formě. Ústřední herecké duo utáhne i ty nejméně záživné pasáže. Množství scén je působivých, stejně tak určité procento scén neumělo zabavit. Zpočátku filmu chybí podstatná zápletka, což se postupně začalo zlepšovat. Závěr je nečekaný a emočně povedený. Pokračování pod názvem Borsalino a spol. s osamoceným Alainem Delonem mě ale příliš neláká. 6/10

Past (2003) (TV film)

Na poli tv kriminálek se nejedná o mimořádný počin. Měl však k němu blízko. Jenže nulová propracovanost scenáristických dějových postupů, Petr Sudek se řadí spíše k průměrným scenáristům kriminálek, a s tím i spojená určitá nelogická vyústění zabránila dostat tento tv film do většího povědomí. Herecké obsazení je přitom pozoruhodné. Především Miroslav Etzler v šíleném plavém přelivu ukazuje, že jeho kreace labilního delikventa utkví v paměti. Jindy ctnostný Lukáš Vaculík je najednou za zápornou postavu a dokonce svede policejní vyšetřovatelku. Zřejmě měl už ve filmových postelích lepší ženské kousky než je Nela Boudová, ovšem s tím nevyvstal problém. Martin Preiss do záporné party také lehce vklouzl a bylo zaděláno na zajímavý krimi film. Děj ovšem netrpělivě přeskakuje a působí nesoudržně. Zločin je předveden poměrně nedotaženě a policejní práce také působí málo pravděpodobně. Lacinější produkční háv se také zřejmě pod nevyrovnaným výsledkem podepsal. Nebyl dostatečný prostor celý krimi čin lépe a dostatečně rozvést. A i samotné finále je poměrně až moc uspěchané. Řada momentů je ovšem pojata obstojně, Etzler dominuje, pokud je na scéně, a některé scenáristické obraty mají i originální ráz. Jedná se o poslední film zesnulé velezkušené režisérky Anny Procházkové, která občasně zabloudila ve své dlouhé tvůrčí kariéře do kriminálního žánru. Docela se jí v něm dařilo, ačkoliv se jedná o divácky málo známá až zapomenutá dílka, co mají přednost ve svém neobehraném režijním přístupu. 6/10

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Strážci stupidní galaxie. I napotřetí se jedná o precizně slaboduchou slátaninu s přetaženou stopáží, co má precizní technické balení. Pet Quill a jeho stará vesmírná parta, ke které se opětovně připojí rebelka Gamora, musí zachránit svého kamaráda Rocketa, mývala (s tímto označením on sám vydatně nesouhlasí), který po zákeřném útoku upadl do bezvědomí. Vyrážejí na vesmírnou misi, která může být jejich poslední. A jak si tam ten mýval leží v bezvládném stavu, odvíjí se jeho vzpomínky na období, kdy byl vězněn ještě s jinými zvířecími druhy pro pokusné účely. Prostě dost dobře nechápu, že tohle dílo může někdo velebit a rozplývat se nad jeho skvělostí. Herci fajn, technické provedení rovněž, ovšem scénář infantilní až připitomělý, absolutně nezáživný. První hodina taková neakční, pak se akce postupně začala objevovat. Nejzajímavější bylo fungování party. To se povedlo. Občasně se nemohli její členové vystát, ale jelikož je pojilo velké přátelství, tak se poškorpili a bylo zase dobře. Úseky, kdy Rocket vzpomíná na své temné období života, také nebyly z nejhorších. Zafungovaly v nich i nějaké emoce, takže v pohodě. Celkově to bylo scenáristicky strašné. Nemohl jsem se vzpamatovat ze závěrečného veselí, kdy se tanečně křepčilo jak v teplárně. Co to mělo jako být?! Dále jsem ne zcela pochopil scénu, kdy má Quill zdeformovaný obličej a následně bez jakéhokoliv smyslu a vysvětlení je v další scéně naprosto v pohodě, zdravý a schopný být v nejlepší formě. To nevím, jestli se vysvětlivky vystřihly, ovšem působilo to katastrofálně. No, a záchrana dětí v nepadnoucích parukách, to už bylo úplně k smíchu. A v neposlední řadě mě iritoval výběr retro songů. Skladatel John Murphy se v podstatě vykašlal složit pro film nějakou zapamatovatelnou hudbu, kterou následně nahradil cajdáky pro důchodce. Ty obludné songy byly k neuvěření a odpálily mně slechy. Osvědčené herecké obsazení na čele s komediálně vyladěným vesmírným dobrodruhem Chrisem Prattem zabaví. Marvel a Pizdney dostal do kleští režiséra Jamese Gunna, který zbouchal pitomoučký scénář, ovšem se svojí kvalitní režií zachránil vesmír, lidstvo i velmi vzdálené galaxie. 5/10

Klub nájemných vrahů (2023)

Každý nájemný vrah má v hledáčku konkurenčního nájemného vraha, kterého musí zlikvidovat. Poslední napěchovaná zakázka na šest kontraktů zněla pro elitního nájemného vraha Morgana lákavě lukrativně. Jenže o to horší bylo riziko ji přijmout a podstoupit. Film se pyšní solidním hereckým obsazením. V čele je Henry Golding, kterého podporují Noomi Rapace, Daniela Melchior a Sam Neill v roli jeho šéfa. Jejich role fungují a hercům se daří v nich zaujmout. Jelikož se jedná o akční thriller, tak je divák zvědav, jak dopadla akční stránka filmu. A není rozhodně špatná. K vidění sice nejsou nikterak rozmáchlé akční scény, pokusy o něco takového ale tady jistě jsou, je jich ale minimum. Bitky najatých zabijáků určitě nepředstavují něco extra špičkového, jsou však do děje dobře zakomponovány. Docela překvapující je postupná překombinovanost dějství. Přišlo mně zajímavé, jak film vršil různé nepředvídatelné tahy a v rámci zvoleného postupu si dokázal vybudovat i originalitu. Co už bylo méně na pochvalu, je finální zúčtování. To se klidně dalo pojat hodně intenzivně. Ale celé se to semlelo nějak moc rychle a méně napínavě, než bych čekal. Režisér Camille Delamarre se ani napotřetí se svým akčním filmem neprobojuje do nejvyšší ligy. V nižších akčních vodách, ve kterých se už nějakou dobu pohybuje, se cítí po tvůrčí stránce jistě, dokáže si s dějem vyhrát a k ruce má kvalitní hereckou sestavu. Kdo nepotřebuje vycizelovanou akci a bravurní režijní techniku, může sáhnout po tomhle akčním uvolnění. 8/10

Dolittle (2020)

Robert Downey rozmlouvá se zvířátky. To není následek pokročilé schizofrenie. Coby svérázný zvěrolékař ovládá tuhle schopnost na jedničku. Jen v poslední době se před okolním světem izoloval z důvodu ztráty své milované ženy. A když už se dá dohromady, tak ho čeká nadmíru náročný úkol: musí uzdravit anglickou královnu. Se svými zvířecími přáteli a svým novým mladým učedníkem se vydává na dobrodružnou plavbu za zázračným lékem. Není žádným tajemstvím, že vznik filmu provázely produkční těžkosti. Došlo na neoblíbené dotáčky i angažmá dalšího režiséra, Jonathana Liebesmana. A kupodivu film vypadá trikově dobře a je i zábavný, ideální podívaná pro celou rodinu. Určitě mnohem zábavnější, než svého času trapné rozmluvy Eddieho Murphyho se zvířaty v rodinné komedii Dr. Dolittle. Knižní předloha, která u nás vešla ve známost pod názvem Doktor Bolíto, měla naivní pojetí, ale i svůj půvab. Tohle ztvárnění se pokouší být takové, zároveň je ale celá látka uchopena v dobrodružném a výpravném stylu. V ordinaci zvěrolékaře se tedy zdržíme jen v úvodu, kdy hlavního hrdinu vidíme po ztrátě partnerky v zuboženém stavu. Downey je tahoun filmu a ostatní herečtí účastníci nemají role napsány tak, aby ho mohli jakkoliv zastínit. Pestrá fauna kolem zvěrolékaře bude děti bavit. Triková složka sice není vždy absolutně precizní, určitě je místy znát animační nevyrovnanost,  ale stále si to drží vysoké technické známky. Stephen Gaghan se režijně snaží, takže jsou k vidění i originální pasáže. A jak už  to tak bývá, tak se film chce zavděčit všem diváckým kategoriím, tudíž svůj výskyt hlásí trapnější sekvence, které se dají přéžít. Zvěrokékař a jeho zvířecí družina si zaslouží dostat se do hledáčku rodinné zábavy, ve které má své zastoupení humor, dobrodružství a fantaskní prvky. 7/10

Invalida (2023)

Slovenská óda na stylové absurdní černé komedie. A i náznak sociální satiry je přítomen. Zdeněk Godla coby Gabo, oděný v nacistické uniformě, sedí zadržený na policejní stanici v obklopení dvou vyslýchajících vyšetřovatelů a počíná vyprávět absurdní příběh o svém kamarádovi Lacovi, ze kterého se stal po pádu do kanálu bez poklopu pomstychtivý invalida připoutaný na invalidní vozík. Celá ta historka z jeho života je poměrně objemná, vine se celým filmem a u všech momentů z jeho života Gabo rozhodně nemohl být. Divák se postupně seznamuje s charakterem hlavní postavy. Ví o něm, že byl zaměstnancem muzea a vynikal v opravách všeho druhu. Jen není úplně zřejmé, co se na začátku semlelo, až byl nutný zásah policejního komanda. K rozuzlení se dostaneme různými dějovými oklikami v samotném závěru. Zasazeno do devadesátých let.  Natočeno je to schopně. Jonáš Karásek se celkem ve specifickém žánru vyzná a umí nasadit styl. Scénář je ale výraznou slabinou. Známý hudebník Tomáš Dušička, lze ho zahlédnout na začátku filmu jako velitele zásahu, když si sundá kuklu, prostě nedokázal přijít s něčím převratným. Slabiny jsou o to více znát také díky přetažené stopáži filmu, která sahá téměř až ke dvěma hodinám. Gregor Hološka ze Zdenkem Godlou utvořili solidní tandem. Chtěli by být i více komediální, jenže scénář vypráská několik hlášek a potom už se jede bez šťávy, skoro až nudně. Využití nacistické uniformy na cikánovi je extra bizarní vtípek. Další takové bomby už film nabízí pomálu. Gang, v němž se vyskytuje vlasatý Patrik "Rytmus" Vrbovský, silně zavání stylem Guye Ritchieho a v slovenských podmínkách působí poměrně trapně. A raper dostal ve filmu moc málo prostoru. Akční scény s drsným nádechem se povedly a jsou velmi zdárně natočené. Ve filmu se ale více plká než jedná, postupně se vytrácí náboj, který se vynoří až na konci. Režisér a spol. odvedl styl, co slovenské kinematografii chyběl. Jenže v porovnání se západními produkcemi se velký filmový objev nezrodil. 6/10