Numbers (2022) odpad!

Ten, kdo tento film hodnotil jakkoliv jinak než „odpad“, tak je nesvéprávný jantar a měl by odevzdat občanku a všechny ostré předměty. Ne, vážně... co tohle bylo! A opravdu si nemyslete, že jsem jen člověk, kterému tento žánr nic neříká, právě naopak. Sérii Saw umím snad nazpaměť a právě pro podobnost se serií a přítomnost Costase mě přiměla si tento „skvost“ pustit. Člověk opravdu nemusí být nějak extra znalý filmový expert, aby ihned poznal, že ti lidé, kteří se ve filmu vyskytovali, by už nikdy nikde „hrát“ neměli, protože k herectví mají výkony daleko asi jako Andrej Babiš k poctivému člověku. Scénář si autoři filmu nechali napsat pravděpodobně v 1. třídě ZŠ a z těch 10 slov, které děti napsaly, vytvořil poté pan Merino několikavrstvý toaletní papír (also known as „scénář“). Asi nemá vůbec cenu ztrácet nad tímto počinem více času. Jen vám všem radím, ať už jste fanoušci série Saw, Costase nebo třeba Michaela, je to jedno! Tomuto nástroji na lobotomii se vyhněte obloukem s kilometrovým poloměrem a raději si na YouTube pusťte Unboxing nebo Make-Up Tutorial. Věřte mi, ještě mi poděkujete. Hodnocení: 5%

Marvels (2023)

Tak jo, tohle bylo opravdu Pain To Watch! Už z trailerů jsem usoudil, že tento počin pravděpodobně nedokoukám "na jeden zátah" a měl jsem pravdu. Během filmu jsem se několikrát modlil, aby už byl konec. Film jsem dokoukal v podstatě jen kvůli času, který jsem již do MCU vložil. Narativ kolem hlavní záporačky je jakoby vystřižený ze "záporákovské šablony" a nepřináší nic nového. Brie Larson na mě nepůsobí jako nějaký WOW superhrdina (bez většího charisma a takové té "šťávičky") a Iman Vellani je vyloženě otravná. Teyonah Parris je 3.6 (not great, not terrible). SLJ zde odvádí standardní solidní práci, ale také nijak nevybočuje. Ve filmu se vyskytnou i nějaké poměrně zábavné pasáže, ale když si vzpomenu, jaké skvosty nám Studio Marvel v minulosti naservírovalo, nemohu film ohodnotit jinak než jednou hvězdičkou. Jedná se o podivný "digibordel", v němž divák k postavám nechová snad žádné emoce, což se mi potvrdilo na konci snímku. Hodnocení: 25 %

Ochránce (2021) (seriál)

Velmi zdařilá sonda do českého školství a seznámení s úskalími, které toto prostředí skýtá. Příběhy jsou velmi pravdivě zpracovány, herecké výkony jsou velmi slušné a uvěřitelné. Podobně zajímavě nám pak tvůrci přiblížili fungování ministerstva a celé politiky. Lukáš Vaculík tu předvádí velmi solidní herectví (jeho lítající oči jsou fenomenální). Plesl tradičně výborný, ale velmi mile mě překvapil Řezníček, jehož scény byly vždy příjemným kořením celého seriálu. Velmi příjemné překvapení, které má i slabší epizody, ale celkově se jedná o velmi povedený kousek. Hodnocení: 90 %

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Humor dua Smoljak-Svěrák mám velmi rád a je protkaný i tímto filmem, tedy ke scénáři výhrad nemám. Úplně jsem však nepochopil obsazení Marka Brodského do druhé hlavní role. Vedle famózního Zahajského to působí opravdu komicky, až jsem si myslel, že to byl záměr tvůrců, a že možná na Brodského herectví něco zajímavého je. Vzápětí jsem však sám sobě musel vyčíst, že pokud by se nejednalo o duo Smoljak-Svěrák, dávno bych Brodského strčil do šuplíku k Jaromíru Soukupovi. Tento spor nám však pomůže vyřešit i kariéra Brodského jako taková, která není tak košatá jako otcova. Zde tedy jablko padlo velmi daleko od stromu, a ještě se skutálelo ze skály. Obsazení Marka Brodského je však to jediné, co bych filmu vytkl, jinak se jedná o velmi příjemnou komediální detektivku s osobitým humorem a vtipně napsanými postavami. Hodnocení: 80 %

Asterix a Obelix: Říše středu (2023)

Achjo, tohle nebylo dobrý! Dobrý to nebylo snad ve všech ohledech. Tak zaprvé, celý scénář je taková divná nesourodá slepenina, která zkrátka a dobře nefunguje. Zadruhé, obsazení ústřední dvojice... no... Obelix je celkem obstojně nacastovaný a dokonce je dost podobný Gérardu Depardieovi, ale nepochopil jsem, co vedlo tvůrce k nacastování na roli Asterixe, což jsem následně pochopil po zjištění osoby scénáristy a režiséra = sebereflexe 0. Úspěch a oblíbenost zejména prvních dvou dílů série byl hlavně také díky dvěma hereckým esům Gérard Depardieu & Christian Clavier. Je hezké, že v traileru je propagován Zlatan Ibrahimovič, jehož screentime se téměř rovná screentimu Zinédina Zidana ve dvojce, ale to bych ještě tvůrcům byl schopen odpustit, ovšem jeho jméno "Antivirus" stejně jako "Popcornix", to už můj mozek nepřelouskal. Třetí bod bych nevyčítal filmu jako takovému, ale českým tvůrcům dabingu, který je zde naprosto otřesný. Čeští tvůrci dostali "geniální" nápad obsadit dabéry podle fyzické podobnosti postav, tudíž je zde naprosto příšerná dvojice Suchánek-Novotný, kterým značně seKunduje Kohák (čekal jsem, kdy uslyším hlas Genzera a Dangla, aby byla Partička kompletní). Dabing Ujfalušiho, coby fotbalisty jsem ještě tak nějak skousl, jelikož těch vět bylo opravdu malinko, ale porovnám-li dabing s původním obsazením Štěpnička-Trávníček, je to nesrovnatelný krok (skok) dozadu. Ještěže tento "skvělý" nápad obsazovat dabéry dle fyzické podobnosti neměli tvůrci dabingu dříve, neb jsme se mohli v minulosti dočkat např. Semira Gerkhana s hlasem Jiřího Krytináře. Abych se ovšem vrátil zpět k filmu... Byla to nuda, která neubíhala a k postavám jsem si nenašel žádné sympatie. Než taková pokračování, které cílí i na dospělého diváka, to nechť se zrodí raději další animovaný film, kde nehrozí nebezpečí zpackaného castingu. Hodnocení: 25 %

Saw X (2023)

Tak jo, tohle bylo hodně najs! Myslel jsem si, že Spiral posunula laťku opravdu vysoko ve smyslu "Je to SAW, ale vypadá to jako normální film", ale desítka to ještě předčila! Film se rozjíždí pomalu a více než 30 minut máme možnost sledovat narativ Johna Kramera (opět famózně zahraného Tobinem Bellem), který má zde asi největší Screen Time ze všech dílů série SAW. Tvůrci se ale pochopitelně chtějí zavděčit i skalním fandům, kteří do kina úplně nepřišli sledovat drama o zradě a pomstě. Na scénu tedy přichází řada parádních pastiček a velmi solidní GORE (někdy až znepokojivý). Jediné, co mi úplně nesedlo byl konec, kde nepřišlo takové tu SUPER WOW, ale jen decentí wowík, nad čímž jsem nestihl dlouho přemýšlet, jelikož na úplný závěr přišli tvůrci se super překvápkem, které mě velmi potěšilo. Pokud na film tedy půjde zarytý fanda této série s člověkem, který má rád horory, drama a nevadí mu gore (či zakrývat si občas oči a uši), spokojeni budou oba, v čemž film nejde ve stopách SAW 2-7, ale vrací se tím k jedničce (případně k Jigsaw a Spiral). Jediné procenta tedy ubírám za (za mě) ne úplně povedené finále, ale celkově se jedná o velmi povedený kousek! Hodnocení: 85 %

Nic ve zlým (2023)

Klasická komedie, u které přesně víte, kam se děj bude ubírat a ničím Vás nepřekvapí (možná vyjma kompletně nahé Jeninifer Lawrence, kterak dává výprask teenagerům). Hlavní postavy hrají poměrně slušně, Andrew Barth Feldman ve své první větší roli obstál. Mnoho fanoušků pravděpodobně navýší hodnocení kvůli Jennifer, která zde má působit "super hot a sexy" a na řadu fandů to asi zapůsobilo. Já však nejsem její  zarytý fanoušek a dovedu si představit i hezčí herečky. Naopak mě potěšila přítomnost Matthew Brodericka, což je sympaťák, na kterého ve filmu už jen tak nenarazíte. Kolem a kolem se jedná o fajn jednohubku, při které se místy i zasmějete, sráží ji pouze velmi průhledný scénář. Hodnocení: 60 %

Ride On (2023)

Jako obrovský fanoušek Jackieho Chana jsem si řekl, že film se mi bude líbit už jen proto, že v něm hraje Jackie Chan, ale bohužel, nelíbil. Film se snaží být neskutečně sentimentální a občas mi to přišlo jako snaha ukázat, že Jackie Chan umí brečet. Chabý a očekávaný scénář, zbytečně dlouhá stopáž a jedna absloutně zbytečná postava (Jackieho kamarád). Ani krása Haocun Liu nezmění nic na tom, že film se řadí k tomu nejhoršímu, v čem si Jackie Chan zahrál a jen kvůli němu zvedám hodnocení na 2 hvězdičky. Hodnocení: 35 %

Malá mořská víla (2023)

Zdejší hodnocení je opravdu velmi zkreslené, což jsem také předpokládal. Samotnému se mi nelíbí, kterak Disney mění barvu pleti ikonickým postavám. U přidání královny a indického Grimsbyho by to jistě většina diváků pochopilo, ovšem změnit takto hlavní postavu je zkrátka neakceptovatelné (podobně jako ve snímku Peter Pan & Wendy). Halle Bailey se s rolí ovšem popasovala famózně a je vidět, že si to opravdu užívá. Snímek oplývá hravostí a barevností. Humor dodávají zvířecí postavy a celkově na mě film působil velmi dobrým dojmem. Casting Javiera Bardema a Melissy McCarthy je vynikající! Do Jonaha Hauer-Kinga jsem se skoro také zamiloval. Velmi mě bavila také Awkwafina (byť původní dabing byl mužský) a Daveed Diggs. Pokud by studiu narostly opět "koule" a přestalo by tímto způsobem měnit postavy, dal bych hodnocení poměrně vysoké. Takto své hodnocení ponížím právě o tu skutečnost, že rasismus je tímto spíš přiživován než zmírňován, o čemž by mohla Halle Bailey jistě vyprávět. Hodnocení: 65 %

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Je zajímavé, že (skoro) všechny jednotlivé epizody jsou červené, ale seriál má něco málo přes 50 %. Pokud by neexistoval seriál "Arabela", pak by tento počin byl v očích diváků jistě přijat daleko lépe. Původní seriál byl hodně pohádkový a 13 epizod mu opravdu sedělo. Byl zde takový ten balanc, že děti vše pochopili a dospělí si přišli na své. Tento seriál už skýtá mnoho pasáží, které dětský divák nepojme a zároveň se nezavděčí dospělým tolik, jako seriál původní. Tvůrci se zde hodně přibližují ke snímku "Což takhle dát si špenát", ale toho humoru zde není tolik, kolik by bylo potřeba. V podstatě ústřední pár Arabela-Petr je zde hodně na druhé koleji a Vladimír Dlouhý je celý seriál vyloženě nesympatický. Kromě famózního Lábuse, coby Rumburaka, seriál táhne duo Nárožný-Zedníček. Zejména Petr Nárožný je zde excelentní. Objednávka byla na 26 epizod, což se na kvalitě také projevilo. Dějová linka s obrem by zde vůbec nemusela být, to samé platí i o postavě Roxany (s velmi nesympatickou Jaroslavou Kretschmerovou). Je dobře, že se seriál neprezentuje jako druhá série, neb se jedná opravdu o jiný seriál, což je dopředu avizováno, a i proto dávám hodnocení poměrně vysoké. Hodnocení: 80 %