Jeden den muže mimo zákon

Day of the Outlaw

• slovenský

Jeden deň muža mimo zákon

Western

USA, 1959, 92 min

9/10 Po Velkem tichu asi teprve druhy western odehravajici se z vetsi casti v zasnezene krajine, coz hraje dulezitou roli. Ta mensi jsou interiery a studiove zabery se zadni projekci. Docela uveritelny chlapacky film s vybornym Robertem, ktery kazi jen kapku rychlejsi konec a absence toho, co se stalo pak. Banditi jsou spravni hnusaci a jejich sef ma pres smrt na jazyku taktez solidni charisma.(11.4.2012)

Netypický zimní surově realistický western. Armádou pronásledovaná tlupa psanců na útěku navštíví rozhádanou farmářskou osadu pod horami, odkud se už nedá utéci dál. V hlavních rolích Robert Ryan a především skvělý Burl Ives, ten opět hraje roli docela sympatického a čestného vůdce záporných hrdinů (podobný typ, jako jeho Oscarem odměněná role rančera Rufuse Hannasseyho ve slavném westernu Velká země), který přes své zranění je schopen držet desperáty na uzdě. Ryan se rozhodne s tichým souhlasem Ivese kvůli záchraně osadníků odvést psance na přechod hor zasněženým pochodem smrti. Ukázky: http://www.youtube.com/view_play_list?p=01018C772DD88D13(3.7.2009)

Jeden z tych vyrazne lepsich filmov rezisera Andre De Totha /Pitfall 1948, Springfieldka, I Mongoli/, ktoreho westerny su mi neodmyslitelne spojene s menom Randolph Scott. Tu ale Scott nie je, a to som rad, lebo ho dost nemam rad. Namet na zasnezeny western je vyborny - dezerteri, laska on +ona, dobytok, cesta cez nadhewrne zasnezene hory. Za seba jednoznacne beriem, dialogy su perfektne. tak kvalitne rozhovory som uz dlho vo filme nepocul, tempo je masakrozne dobre. No a samostanou kapitolou su herci ako Robert Ryan / Men in War 1957, Dirty Dozen/, dalej "Big Daddy" Burl Ives /Cat on a Hot Tin Roof, Na Vychod od Raje, velka Zeme/ , Tina Louise /Dobrmani pripraveni k smrti, Canicule 1984/ a Nehemiah Persoff /V pristavu 1954, men in War 1957, Posledni Pokuseni Krista/. Nesuhlkasim so sudom, ze scenar tvorcovia nijak nevyhrotili a ze kazda scena bola dopredu utlmena. Ja si myslim, ze najlepsie westerny naopak sa tocili v 40. a 50. rokoch 20. storocia - nepotreboval som nejake vyhrotene sceny, krv a nedajRamzes zbytocne zabijanie len an efekt - zabijanie neznasam a krvilacny jaxi nejsem. 86 % .(15.12.2018)

Ne tak úplně western, spíše drama ve westernových kulisách. Hrdinové nejsou westernově rozděleni na jednoznačně dobré a jednoznačně zlé. Vyjma vedlejších postav, každý z nich má svoji pochopitelnou motivaci, přičemž jejich záíjmy jsou prakticky neslučitelné. Ze všeho nejvíc se řeší věčné téma nutnosti tolerance.(15.6.2009)

Divoká tlupa desperátů na svém útěku přichází do jednoho wyomingského městečka. V dalším útěku jim brání hory. Vyděděnci se tedy usadí v městečku a terorizují obyvatelstvo. Jejich vůdce - bývalý kapitán unijních vojsk - je příliš neusměrňuje. Záchrana městečka tak zbývá na někoho jiného... Můj oblíbený béčkař (co se týče rozpočtu!!! - nikoliv tématu) André De Toth opět čaruje. Klasika z dob černobílého westernu. Syrová, dost stylově násilná, chlapská, zasazená do zasněžených, nemilosrdně tvrdých hor.(2.8.2005)