První část dokumentárního projektu OLYMPIA zobrazující letní olympijské hry konané roku 1936 v Berlíně. Po prologu připomínající původní antické olympijské hry následuje přehlídka národů a jednotlivé soutěžní disciplíny konané převážně na olympijském stadionu. (ČSFD)

kaylin

Ať je v tom propagandy, kolik chce, první "Olympia" je prostě nádhernou ukázkou toho, jak zajímavě natočit sportovní dokument, jak předvést sportovce jako skutečné hrdiny a jak skvěle pracovat s kamerou a jednotlivými záběry. Už tehdy Riefenstahl ukazovala, jak je možné efektně využívat zpomalené záběry. Film mě doslova vrátil o osmdesát let zpět a já jsem fandil jednotlivým sportovcům, aby dokázali překonat ostatní a sebe samé. ()

rt12

Propaganda jako prase, to by asi tak bylo v kostce. Více: mystické záběry Akropole a cesty pochodně do Berlína, antické sochy a záběry na správná vysportovaná Germánská těla. Tento úvod zakončuje záběr na vybrané defilující ostudné státy se zvednutou pravicí (takhle vysoko skáče náš pes i u nás ve Francii). Potom jsou na řadě samotné disciplíny a sportovci. To, že je na snímcích černý Owen nebo Polská oštěpařka je jasné, vždyť vyhráli a s touto skutečností se nedalo nic dělat (a pak ani jedna země zatím Hitlerovi nevadila, brousil si zuby na nás). Ovšem nedá se popřít , že dokument je na vysoké profesionální úrovni a určitě stojí za zhlédnutí. ()

Wiliem

Zrpvu se tento snímek zdá jako velmi propagandistický, což mi tedy docela vadilo. Postupem času objektivita roste a dostavuje se tak naprosto úžasný, ničím nerušený zážitek ze sledování. Je úžasné jak se za těch více než 70 let některé sporty posunuly vpřed. Už jen třeba vítěžství Finů v běhu na 10km v čase 30.15, kdepak jsou Fini i všichni evropané dnes. Skok vysoký, je neuvěřitelné že i s takovou technikou dokázal někdo skočit 2.03m. Nejvíce mě uchvátil asi maraton s neuvěřitelným množstvím poloh kamery, nápaditými záběry a úžasnými výkony, kdepak je taky ale čas 2h 29m dnes, je to síla jak se jednotlivé sporty posunuly. Jedná se bezesporu o mistrovské dílo. 95%. ()

zette

Takovy uceleny sestrih cele olympiady bohuzel kazda nema. To, ze tu berlinskou tocila Leni Riefenstahl je jen zarukou kvality. ()

mr.filo

Propaganda od Leni jedna báseň. Kvalitní, ale mrtě dlouhé. Sám od sebe bych na to nešel. (viděno jako součást výuky) ()

Master19

Skvěle natočený dokument z nejzneužitější olympiády v historii. Úvodní řecká předehra je krásná a styl natáčení sportovců originální i na dnešní dobu - věnuje se pohybu, ladnosti a sportovním výkonům, nejen medailím, což je mi na tomto, víceméně propagačním díle, docela sympatické. ()

Prekarkar

Tak pokračuje mé poznávání Leni Reifenstahl. Tento film je pro mě něco neuvěřitelného. Jeden z nejlepších dokumentačních sportovních filmů s velmi vysokou uměleckou hodnotou. Neotřelé záběry, na tehdejší dobu nevídané. Citlivé dvojexpozice, nové úhly pohledu! Prostě skvost. A kdyby měl někdo problém s propagandou, tak ať se podívá na některé filmy a dokumenty natočené v Čechách mezi léty 1948-1989, že? ()

mohamedsfinger

Dokumentární film, s takouvou uměleckou hodnotou se jen tak nevidí a já musím před Leni Riefenstahl smeknout, protože takhle se už dnes o sportu netočí. Ano, většina zde použitých záběrů se používá dodnes, ale pojetí snímků bývá úplně jiné. Celý film je hlavně oslavou lidského těla a člověka, který se dokáže vzepnout k úžasným výkonům, to se zde povedlo zachytin naprosto dokonale. Propagandu v tomto filmu, dle mého, mohou vidět jen pokrytci, protože prostoru se zde dostává všem atletům stejně (bez rozdílu barvy pleti, viz Owens). A to, že je zde několik záběrů na Hitlera je celkem logické, protože byl hlavním představitelem pořádající země (tyto záběry také vídáme i v dnešní době). Ještě samozřejmě musím vyzdvihnout technickou připravenost režisérky a celkovou úroveň a originalitu záběrů a také smeknout před nádherným prologem, jaké bych si přál vídat mnohem více u takových akcí. Abych to shrnul, jedná se krátka o mistrovský umělecký dokument a dílo celkově. ()

Rozjimatel

Priznám sa, že podľa rôznych ohlasov som očakával, že to bude viac o nacistickej propagande, lenže tá tam napokon hraje dosť nepodstatnú rolu. Nejakú tú politickú rovinu film výrazne presahuje a navzdory svojmu politickému posolstvu je film predovšetkým významným a nadčasovým umeleckým dielom. Jasne to naznačuje už v prológu, keď sú veľmi pôsobivým spôsobom zobrazené najskôr antické sochy športovcov a následne aj živé nahé telá v pohybe. Potom sa nám postupne predstavujú výpravy jednotlivých krajín, pričom bolo zaujímavé sledovať, akým spôsobom sa zdravia, čo poukazuje na dobové politické reálie. Čo som bol dosť prekvapený, bolo to, že hajlovali aj výpravy Francúzska a Grécka. Samotné športy sú potom predstavené z dvoch rôznych stránok. Tá prvá stránka je klasické športové spravodajstvo, na danú dobu (primitívna technika) mimoriadne zručne a veľmi invenčne nakrútené. Pri opakujúcich sa udalostiach sa používa množstvo variácii tak, aby sa stále udržiavala vizuálna zaujímavosť diela. Niektoré postupy pôsobia veľmi moderne, v prakticky nezmenenej forme sa používajú dodnes. Z jednotlivých športov dnešného športového fanúšika asi najviac zaujmú skoky do výšky, ktoré sa od tých dnešných výrazne líšia, skokani vtedy používali veľmi rozmanité štýly (len nie ten dnešný). Táto športovo-spravodajská stránka filmu asi nie je pre športových nefanúšíkov až taká zaujímavá a môže pre nich byť dosť zdĺhavá. Je tu ale ešte druhá stránka filmu, ktorú by som nazval stránkou umeleckou a ktorá je veľkým prínosom tohto diela. Ide doslova o poéziu pohybu ľudského tela, jednotlivé pohyby sú nádherne rytmicky zostrihané a spolu s pôvabnou hudbou tvoria pôsobivý celok. V tomto smere vynikajú dve športové disciplíny, skok o žrdi v nádhernej nočnej scenérii a veľmi umelecký pojatý maratón. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

smetyl

Krásně natočený dokument z olympiády, která proběhla roku 1938 v Německu. Tedy nedlouho předtím, než došlo k vpádu do Polska a k počátku 2.světové války. Oceňuji, že se filmařka věnovala hlavně sportu nikoli propagandě. Hitler se objeví jen v pár záběrech a to očividně vynervovaný z německých neúspěchů. Dokument má historickou hodnotu. Je vidět, jak se všechno amatérsky měřilo a také výsledky sportovců byly o hodně velký kus horší. V dokumentu nebyl pochopitelně použit nejzajímavější moment a to, když Hitler nepodal ruku Jesse Owensovi, černošskému vítězi olympijského závodu. Líbil se mi začátek, kdy z černobílých záběrů odhalených sportovců v athénských prostorech vše přešlo k přenosu samotného olympijského ohně do Berlína. Dokument hodnotím kladně a přínosně jako celek ale bylo to jednoduše nudné. Dokonalé ale nudné. Zajímalo by mě jestli se olympiády účastnili u Rusové. Neviděl jsem jediného. http://www.youtube.com/watch?v=M7lkHejeEYI ()

Páně

Myslím, že tady dala Leni Riefenstahl skutečně průchod svému talentu a za pomocí tehdy revolučních technik natáčení stvořila toto filmové veledílo plné krásy. ()

Helmut02

Leni Riefenstahl byla naprosto výjimečná filmařka a obrovská vizionářka. Její filmy jsou dodnes úchvatné. Tím samozřejmě míním formu, nikoliv obsah. Bohužel se zaprodala nacistickému režimu, takže po válce její filmařská kariéra více méně skončila. A co se týče samotné Olympie. Potěšilo mě, že tento dokumentární? film není téměř vůbec propagandistický (v porovnání s takovým Triumfem vůle...). A navíc. Kde jinde má člověk možnost vidět takové sportovní legendy jako Jesse Owens, Luz Long nebo korejec (nikoliv Japonec!) Son. ()

JimiH

Menší agitka než Triumf vůle, ale to jen zásluhou menších úspěchů německých sportovců než jak se očekávalo. Filmařsky výborné. Hitler opět hlavním hrdinou - zahajuje, chechtá se, gratuluje a prokazuje nadšení nad úspěchy "árijských" sportovců. Snímání z podhledu opět pomáhá vytvořit iluzi o jeho nadzemské síle... ale už se to stává s každou dalším scénou větším klišé... ()

Joski

Po umeleckej-formálnej stránke nemožno Leni R. nič vytknúť. Predstihla svoju dobu a natočila (dnes už bežný v televíznej podobe...) dokument-záznam olympijských hier. Skvelý režisérsky a kameramansky postavený koncept! Po obsahovej stránke jednoznačne propagandisticky zameraný film, ktorý presahuje dokumentárny záber. Olympia paradoxne spája obe myšlienkove cesty príčiny a následku! 4**** za umelecký prínos, ale 2** by som dal za obsah! 75% ()