Reklama

Reklama

12 nezdolných sirotků

  • USA 12 Mighty Orphans (více)
Trailer

Strhující příběh týmu amerického fotbalu Mighty Mites ze sirotčince Fort Worth, který se během velké hospodářské krize probojoval od skromných začátků, kdy hráči neměli ani na boty, až na texaský šampionát. Podvyživení chlapci se v průběhu vítězné sezóny stali inspirací pro své město i celý národ, a dokonce zaujali i prezidenta Franklina D. Roosevelta. O jejich úspěch se zasloužil legendární středoškolský trenér Rusty Russell, který překvapil své kolegy tím, že se vzdal lukrativního zaměstnání a začal učit a trénovat sirotky z Mighty Mites. Rusty si uvědomoval, že jeho hráči nemají šanci porazit ostatní týmy silou. Vyvinul proto inovativní strategie a položil tak základy moderního amerického fotbalu. Film je založený na skutečných událostech. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (34)

Heywood 

všechny recenze uživatele

Pohádkový příběh, kde ti hodní mají mnoho zlých, kradoucích a nenávistných nepřátel. Sirotci z domova bez rodičů se v době Velké krize stávají malými texaskými hrdiny. Hrají americký fotbal a vyhrávají. Filmově kouzelně natočené s atmosférou doby i se sadisty, kteří svou dobu využívali. V příběhu se promítá osobní zkušenost kouče, který prošel I. Světovou válkou, a který svou práci nevidí jako příležitost k „báječnému zisku“, ale k nápravě života dětí, kterým osud ublížil a ony byly bez viny. Je jasné, že filmaři čekali, že příběh chytí za srdce a záměr jim vyšel. Pominu-li některé nezapomenutelné herce, kteří si ve věku 80 a 90 zahráli svůj půvabný part, pak výběr „teens“ byl mimořádně šťastný. K tomu ten prach Texasu, který skoro cítíte z filmu… Film je samozřejmě „americký“, neboť zlo je potrestáno a dobro vítězí, ale tím se dostáváme z „pravdivého příběhu“ do filmové pohádky, kterou všichni tak milují. Sen o chudém americkém chlapci, který to někam dotáhl je věčný. Film nespěchá a vyváženost si užívá i s filmovým doprovodem a s tou vylitou whisky jako symbol pokání a nápravy optimistického, ale alkoholem posedlého doktora-trenéra. I ta nejlepší práce občas nevede k cíli a tak se i divák musí smířit s tím, že výhra občas uteče. Ale nabídka filmu na to, že národ netvoří jen peníze a výhra, ta je hodně lákavá v dnešních USA. Není divu, že film sbírá body, protože dobré filmové řemeslo je sbírá vždy. 80% ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Založené na skutočných udalostiach a založené hlavne na knihe z roku 2008 od Jimyho Denta, autora, ktorý dnes sedí v base. To však nijako príbeh neznehodnocuje, napriek tomu mi prišiel taký priemerný, pomalý, možno miestami až príliš tlačiaci na emócie. Osobne mám rád filmy, ktoré riešia ako sa z nuly stane v športovom svete niekto, ale preferujem zábavnejšiu formu ako napríklad Miracle, Splnený sen alebo kľudne aj Kokosy na snehu. 12 Mighty Orphans má inú formu. Nejde mu len o športový úspech, ale snaží sa dramatickou formou riešiť aj sociálne postavenie daných chlapcov, ktorý v ustavičnom ponižovaní bojujú o rešpekt, možno je to tak trocha odkaz na mentalitu doby. Na úkor toho sú niektoré herecké výkony nepresvedčivé až patetické, k čomu miestami prispievajú neprirodzené dialógy. ()

Reklama

Olík 

všechny recenze uživatele

Jestli jsem někdy viděl větší „sports cliche based on a true story“, tak ať jsou z mých dětí sirotci. Je tam snad úplně všechno, až si člověk říká, že by neškodilo přidat na syrovosti a nejet tu klasickou Hollywood fairy tale. Úplně mi ani neseděl styl vyprávění a vadila absence výrazného charakteru, který by film táhl. Je tam dvanáct osiřelých chlapců, legendární středoškolský trenér a dalších několik postav, o které by se mělo jít opřít…..bohužel jsou buď špatně napsány, nebo zahrány. Ale stejnak to máme všichni rádi…..ty věčné boje Davidů s Goliáši…..ty emotivní motivační projevy…..ty slzy otírající kapesníčky…..ty velkolepé zápasy, při kterých jde o všechno. Takže ruce na sebe a sirotci na tři. ()

p.a.douch 

všechny recenze uživatele

Už dlouho jsem neviděl Martina Sheena a zjevně nic ze svého umu neztratil. Vzhledem k tomu, že jde o film podle skutečné události, nemohli scénáristi moc kouzlit s patosem (i když jím nešetřili). Mám rád americký fotbal, a proto jsem uvítal možnost shlédnout tento film. Nezklamal mě. Wilson podává dobrý výkon, ale výkon Knighta v roli slizouna ho celkem převálcoval. Film mě bavil a s vděkem jsem kvitoval i stručné další osudy hlavních hrdinů na konci filmu. Začátky amerického fotbalu bylo slušné maso. ()

Maximilianus 

všechny recenze uživatele

Príbeh zaujímavý,  avšak spracovanie bolo celkom nezáživné. Film sa snažil byť moc inšpiratívny a niečím zaujať, no v konečnom dôsledku sa mu to moc nedarilo. Postavy boli slabo vykreslené a aj z tímu mali možno maximálne 4 hráči väčší priestor, takže ani nedalo vytvoriť si k nim nejaký vzťah. V tomto trochu pomohli záverečné titulky, kedy sa divák dozvie, ako pokračovali ich životy. 6,7/10. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

  • Film byl natočen podle knihy Jima Denta „Twelve Mighty Orphans: The Inspiring True Story of the Mighty Mites Who Ruled Texas Football“. Autor předlohy se vlastním jménem jmenuje Harry James Dent a byl několikrát ve vězení za řízení pod vlivem alkoholu. V roce 2021 mu byl přerušen 10letý trest odnětí svobody z roku 2015. (p.a.douch)

Reklama

Reklama