V týlu nepřítele

• Sovětský svaz

Фронт в тылу врага

Válečný / Historický / Drama

Sovětský svaz / Československo / Východní Německo, 1981, 161 min

"V TÝLU NEPŘÍTELE" - přiznám se, že mám menší problém s hodnocením tohoto sovětského válečného velkofilmu, natočeného v 70 mm panoramatickém formátě. To, že vykresluje báťušku Stalina jako rozvážného, moudrého muže, je dost neodpustitelné, stejně jako další zkreslující okolnosti. Naštěstí politického balastu a komoušské propagandy je tu minimum, v prvém plánu jde o napínavý příběh. Příběh party vojáků, pod vedením kapitána v podání skvělého Tichonova, která má za úkol zneškodnit rakety V-2. Napínavé, výpravné, působivé scenérie pracovního lágru. Neubráním se vzpomínce, jaky jsme s klukama v kině čuměli na obrovské plátno, uzpůsobené na panoramatické formáty, tak oblíbené u ruských filmařů. Byl to zážitek jako prase. Možná, kdybych to dnes viděl znova, své hodnocení bych změnil, ale to myslím nehrozí. Dneska ruské filmy prostě nejsou v kurzu a přitom jde mnohdy o filmařsky a někdy i obsahově vynikající díla.(26.12.2003)

• laik_60

osobne mi tak nevadila tradičná sovietska propaganda, ako ten "voľný" pohyb osemstoclennej jednotky v horách a "kde sa vzal tu sa vzal" zrazu akosi priveľa partizánov poľských a československých .. kurnik šopa ... až mi je to divnô. Táto dohrávka trilogie je asi najslabšia :((17.10.2016)

• sator

Národ ktery nemá sebevědomí má potřebu se pořád dělat lepším než je, točí podobné filmy...vzdal jsem to když nastoupil dobrák Džugašvili...(11.1.2020)

Front v tylu vraga... Nedivím se moc tomu že tento film je dost rozporuplný...kroutí dějiny tak jako jiní jeho příbuzní...ať už je to BOJ O MOSKVU nebo PÁD BERLÍNA...avšak na rozdíl od nich to konečně není jeho hlavním významem...konečně je to pořádně napínavé není to nuda...skvělý Vjačeslav Tichonov...navíc se film natáčel hlavně na našem území...na mostecku a ústecku.V kině jsou tyhle filmy daleko působivější působivější...tenhle byl opravdu fajn.(7.9.2008)

• Ozzy2

Když mi bylo 14 let, zahrál jsem si v komparsu německého vojáka.Scéna se natáčela v Karlíně u kostela, venku mrzlo, až praštělo a my v lehkých německých uniformách celý den pochodovali jako o život.Po natáčení jsem dostal 80,-Kčs, což byl pro kluka v mém věku balík. Ovšem díky té zimě si dokážu představit, jak se asi cítili Němci u Stalingradu:) Jen díky tomu nedávám nižší hodnocení, tenhle film je opravdu špatnej, ostatně jako všechny sovětské filmy, kde jsou obyčejní vojáci wermachtu neustále nálepkováni, jako nacisté.(3.12.2015)

• Pitryx

Už po čtvrtině filmu jsem se přestal orientovat co kde a jak. Spousta postav, spousta míst, nazývaných v různých jazycích. No, guláš jsem v tom měl pěkný. Jinak je to příběh dvou rovin, jedna styl alá Stierlitz, druhá třeba Boj o Moskvu. Je tu i kousíček červené knihovny. Který vůl psal scénář, to tedy nevím, a ani se mi to nechce hledat. Pro mne naprosto nudný snímek s nemožnou stopáží. Přesto uděluji soudruhům jednu hvězdu za profi práci.(30.8.2016)

Je to jeden z najlepších sovietskych filmov o veľkej vlastneckej vojny- s pravdivým(!!!!) vykreslením Stalina- nepodlieha západným klamstvám o tomto geniálnom vodcovi. Tichonov exceloval v tomto filme- tak ako vo filme Doj o Moskvu. Takže antistalinisti TRHNITE SI NOHOU!! Nič o Stalinovi neviete a papgájite západná klamstvá o ňom. Dávam ***** . To že Západ neprestajne usiluje o deformáciu veľkého víťazstva sovietskeho ľudu pod vedením Stalina je jasné- Západ nemá prakticky nijaký podiel na víťazstve nad nacizmom a Hitlerom. Revízia dejín sa stala informčnou zbraňou v boji Ruska a Západu- a hanba všetkým,. ktorí podľahli lživej západnej propagande a kriveniu skutočnosti II. svetovej vojny!! Do roklu 1944 bojoval SSSR prakticky SÁM- až keď bolo jasné že nacisti preharajú, potom sa sveľkou slávou "vrhli" do boja-- checheche!!(29.9.2020)

• charles3

Tady docházelo k zajímavým rozdílům mezi dabovanou (35 a 16mm) a titulkovanou (70mm) verzí ve scénách komunikace ruských vojáků s českými partyzány - přes tlumočníka. A jelikož v dabované verzi mluvili všichni česky, tlumočník tam mezi nimi říkal úplně jiné repliky :-)(7.5.2010)

Díky CS Filmu opět na našich obrazovkách a v původním výtečném dabingu. Jako dítě jsem měl z tohohle filmu oči navrh hlavy, po letech už to není takové, přesto za 4.(31.5.2015)

• nanamarak1

Po 50 minutách jsem to vzdal. Další ruská píčovina.(27.9.2020)