Černé na bílém koni

• Slovensko Čierne na bielom koni (více)
Trailer

VOD (1)

Rasťo Boroš natočil romantickou gangsterku z jižního Slovenska. Jakési nové „historky z podsvětí“ v nichž se mísí atmosféra Kusturicových a Tarantinových filmů. Rozhodně zábavný film bez střílení, kde se zločinci musí zastavit a naslouchat svému svědomí. Krev se v něm prolévá jen proto, že ženy neznají rozdíl mezi líbáním a kousáním... a protože láska přece vždycky trochu bolí. Zvlášť když je to láska k penězům... à propos úžera je slovensky lichva. (Balkanfilm)

Trailer

jedna_vrana

Tento film som si chcela pozrieť, odkedy začali naše rádiá hrať titulnú pieseň  od Jany Kirschner – Lovestory. Príbeh autor rozdelil do ôsmich kapitol, ktoré sú vtipne opísané. Film je určený pre slovenského diváka, mám podozrenie, že za hranicami okresov Rimavská Sobota a Lučenec niektoré reálie divák nepochopí. Áno, je to územie Slovenska, kde počujete skôr maďarčinu ako slovenčinu. Sú to malé mestečká s vysokou nezamestnanosťou a rómskou komunitou. Rasťo Boroš zvolil taktiku -  vytvoril film z prostredia, ktoré dôverne pozná a preto mu, prosím, verte. Úloha Bandyho je napísaná na telo pre Milana Ondríka, postavy podpriemerne inteligentných, ale zato ohnivých junákov mu idú. Protikladom jeho povahy je jeho parťák Lucano, predstavuje gangstra, ktorý neprišiel o srdce a city. Potešila aj rola Janky Bofantiovej, ktorej filmová Janka je prototypom prefíkanej ženskej logiky, ako manipulovať s chlapom a tváriť sa ako naivka. Zsolti Bofanti: „Musíme okamžite vypadnúť.“ Janka: „Teraz?“ Zsolti: „Hneď. Teraz.“ Janka: „Ale ja periem...“ ()

Topco

"Nová (dokonca romantická!) slovenská gangsterka". Za mňa kvalitatívne nanajvýš priemerná a prudko lokálna variácia na Tarantina, koketujúca aj so Scorsesem (zamrznutý obraz). Je to "párty" kúsok, ktorému pomôže pokročilá večerná hodina, hladinka a kolektívny zážitok. Osobne ma veľmi bavili tie tarantinovské "kufrovky" (tzv. trunk-shots). ()

mira007

Slovenská gangsterka z divokého východu alá Kusturica se zajímavým námětem, výborným vizuálem, výborně obsazená a zahraná s feelingem černé komedie alá Guy Richie ve svižném tempu se zajímavými charaktery a femme fatale Polákovou, ... tak proč mi to přišlo o ničem? ()

JimWalker007

Ako pravoverný Lučenčan som si nemohol nechať ujsť premiéru filmu, ktorého dej sa odohráva na slnečnom juhu stredného Slovenska. Žánrovo a spracovaním film osciluje niekde medzi Ritichieho gangsterkami a Kusturicovými balkánskymi nostalgickými burleskami.  Samozrejme, do kvality snímkov menovaných klasikov má druhý celovečerný film Rasťa Boroša ďaleko, veď za málo peňazí veľa muziky nebýva, krvi, streľby, úletov a tanečkov je pomenej.  Sliepky a čikáriovia však nechýbajú. Oceniť treba snahu zachytiť ospalú, ošarpanú atmosféru zlatkopeckých deväťdesiatych rokov,  kameru Tomasza Wierzbickeho aj umelecké výkony pestrej hereckej zostavy, v ktorej sa ocitli aj menej opozerané tváre.  Mizerný bol zvuk, postavám občas nebolo rozumieť, a nebolo to kvôli občasnému používaniu maďarčiny. Za logický lapsus považujem, že keď bossovi z Lučenca mali gorily doviesť všetkých z Rimavskej Soboty, čo zablúdili do jeho rajónu, bez problémov zbalili všetkých okrem najväčšieho šťastného mantáka. Ale to by už koniec filmu vyzeral ináč. Tiež bol zbytočné opakovane zdôrazňovať, že postavy vo filme nikdy neexistovali, tvorcovia tým išli proti jednému z princípov samotného hraného filmu a tým je stotožnenie, prežívanie diváka s postavami v diele. Summa summarum - Čierne na bielom koni je osviežujúcim vybočením z koľají súčasného slovenského filmu, plavbou do neodskúšaných zahraničných vôd.  Oceniť treba odvahu a vytrvalosť tvorcov skúšať niečo nové, veď každý pokus má svoju cenu. Isté je, že minimálne na južnom Slovensku si snímka svojich divákov nájde. ()

Anderton

Je to stále viac sympatický pokus o slovenskú gangsterku, ktorá by bola najviac cool gangsterkou od Bratislavy po Čiernu nad Tisou, než skutočná cool gangsterka. Niečo tu máme z Tarantina, niečo z Ritchieho a niečo z Kusturicu, na originály to samozrejme ani zďaleka nemá, ale to snáď nečakali ani v Rimavskej Sobote, ani v Lučenci. No ja ako sedlák Blavák som nečakal už absolútne nič, aj keď som samozrejme tiež cool a možno to tu raz budem celé vlastniť. Prepletené je to fajn, len tie vyústenia síce dávajú zmysel, ale sú proste v každom jednom prípade iba priemerné. ()

• Film se natáčel ve městě Rimavská Sobota na Slovensku, kde se narodil režisér a scenárista filmu Rasťo Boroš. (SONY_)