Nepřivolávej nic zlého

(festivalový název)
  • Dánsko Speak No Evil (více)

Dve rodiny sa stretávajú počas letnej dovolenky v Taliansku a zostanú v kontakte aj naďalej. Rodina z Holandska pozve rodinu z Dánska na návštevu a oni sa rozhodnú vyraziť. V žiadnom prípade ale nepôjde o príjemný víkendový pobyt. (Marceloo)

Daiker

Konečně pořádný psycho film, který má hlavu a patu.... Sice nebylo vysvětleno proč to dělali a co je k tomu vedlo, ale co už..... Já bych se kvůli plyšáku nevracel a už vůbec bych nejel na víkend k cizím lidem.... ()

FeriusParfax

Každý pár má holt jiný společný koníček… Tento horor je o čekání na jeho objevení. V základu se vlastně nic moc neděje. Pozorujete hloupé chování dvou spřátelených rodin. Jedni se chovají dost podivně a druzí dost nelogicky. S druhým párem se nelogičnost a hloupost bohužel táhne až do konce. Tvůrci pro vás nicméně vybudovali skvělou atmosféru, která houstla každým okamžikem. Pomáhala tomu i hudba, která svírala na hrudi. Osobně jsem se už nemohla dočkat až se konečně dozvím, co se z toho vyvrbí. Bohužel, podobně jako Barbar, který byl založený na dost podobném principu, na konci spíš zklamal. Tentokrát souhlasím se všemi v komentářích – logika tu hrála desáté housle. To bohužel zapříčinilo poněkud hořký konec. Ocenila bych také více odpovědí. Celý film mě ale vtáhl a dost bavil, takže 4* jsou zasloužené. P.S. Hoď si kamenem, kdož jsi bez viny ()

samkko

8.4/10 a takto tísnivý pocit jsem už dlouho u žádného filmu nezažil. Speak no evil je psychologický thriller s klasickou zápletkou, ale zpracován tak skvěle, že jakékoliv klišé, či ohranost jste zde schopní odpustit. Herecké výkony jsou neskutečné, fakt máte pocit, že ty lidi znáte a ke každému si automaticky tvoříte potřebné empatie. Atmosféra se postupem času zvyšuje a každá scéna je tak nepříjemnější a temnější. Avšak největším kouzlem těchto napínavých scén je fakt, že se nejedná o scény akční, krvavé nebo nějaké plot twisty. Jedná se pouze o scény, kdy pár lidí stojí nebo sedí v jedné místnosti a napětí mezi jejich vzájemnými vztahy je na drátku. Na tenkém praskajícím drátku, zavěšeném nad nekonečnou propastí věčné temnoty. Konec je marasoidní vyvrcholeni, které však není vůbec nucené a vy z něj máte pak o to horší pocit. Doporučuji. ()

Maximilianus

Až poslednú polhodinu sa vo filme reálne niečo deje. Režisér takmer hodinu spolieha na mierne hustnúcu atmosféru, ktorá nebola zlá, ale nebola ani výnimočná. A celé to bolo také až neuveriteľné, že by sa niekto takto nebránil a nechal plynúť veci. Pravdepodobne chcel film na niečo poukázať, ale moc sa mu to nepodarilo. 6,3/10. ()

John80

Tento film by som nenazval hororom ,skôr by som označil ako psychologický film o sociopatoch , ktorý si pozvú k sebe na návštevu známych a vytipuju si ich ako svoje obete, veľmi divný koniec filmu,  kde ani nieje pointa toho prečo to robia 2* ()

Toshio

Střašně předvídatelné. Naprosto nelogické jednání postav (kvůli plyšákovi se normální člověk nebude vracet do toho horroru, co dělali ty dva holanďani). ()

Cooller

lidska debilita nemá hranic, opravdu šileně nudně podaný příběh lidí co využivají dobroty(hlouposti) jiných lidí, kde to končí samozřejmě vraždou a pravděpodobně ukojení choutek na mrtvolach. Vyřiznout děcku jazyk aby nemohlo mluvit ve věku co ještě neumí psát je ale naprosto genialni nápad, protože nema šanci nijak lidi varovat i když se snaží sebevíc. ()

majesty odpad!

Prosim, nepozerajte to. Tento film nemal vzniknut. Ak ste psychopaticky fetisista, ok. ALE! Ja sa na film divam aj ako na kulturne dielo. Ano, su filmy so zlymi koncami, dobrymi koncami, twistom, volnym koncom. Nikdy, ale naozaj nikdy nepochopim, preco vznikaju (nastastie len obcas) taketo ucelove az odporne a to doslova kraviny, ktore hraju na zakladny pud cloveka ochranu rodiny a hlavne vlastnych deti.  POZOR SPOILER: A ak k tomu priratame retardovanych hlavnych hrdinov, kde muz vlastnej zene nepovie ze videl mrtveho chlapca a trepe jej len tak ze podme prec ved je polnoc :) a ona sa pyta kolko je hodin :) tak Vam zazvoni aj posledny blinker ze toto asi nedopadne dobre. Nasledne je scena v aute tak odporna, ze sa mi chcelo blejt. (moj odkaz reziserovi a vlastne autorom filmu, ktory si samozrejme nikdy neprecitaju :) ale aj pri pravdepodobnosti 0,0000000001 ze sa to k nim dostane im odkazujem: Ste prasteni???) Ano film psychologicky fungoval - nasieraco - pocit ktory vyvolaval nemal nic s kinematografiou, spolocenskym prinosom pripadne inym zazitkom pre divaka. Absolutny odporny hnus ktory sa ani nesnazil nic vysvetlit, nedal divakovi nic a spravil odporny pocit. Bravo! (myslite si ze ste skveli tvorcovia filmu ked natocite vrazdu milujuceho paru a utrapu ich dietata pred ich ocami pretkanu dementnym chovanim oboch hlavnych hrdinov? Ste na velkom omyle. Ak su toto filmy ktore sa zacnu natacat, boch ochranuj kinematografiu. Velmi dlho som nevidel takuto zbytocnu odpornu doslova hovadinu utociacu na zakladny pud rodiny a tvariacu sa ze je to genialne lebo to akoze psychologicky funguje.. no aby nie. Ale ja Vam mozem popisat dalsich 500000 sposobov ktore ak natocite a pustite pricetnemu cloveku, tak to bude mat rovnaky efekt. Chapete co som chcel povedat? ()

Najt

Pomale vystupňované psychologické drama o dvou rodinách, které se seznámí na dovolené v Itálii. Po návratu domů dánská rodina dostane pozvání od té holandské, aby přijeli na víkend. Rodina pozvání přijme a tak se ocitají v domě někde na vesnici s rodinou, která se zdá být v pohodě, ale zdání klame. Psychologický nátlak roste. Začínají se řešit absolutní hovadiny a přeroste to v nepříjemné sociální momenty až po vypjatější situace. Podstatu se nedozvíme, ale je fakt, ze dánská rodina se mohla zachovat úplně jinak a ušetřit se toho konce. Ten byl šokující, ale o dost dříve se něco podobného dalo odhadnout. Na někoho to může působit dost nepříjemně a může ho to zasáhnout, někdo může čekat větší bordel. I když je konec bez hlubšího významu, emočně to je silné. Mě osobně vadila ta odevzdanost. Těžko si člověk představí, jak by se choval sám a ve skutečnosti, ale ve filmu bych čekal nějaký silnější pud sebezáchovy. ()

Homerking

Dánský pár Bjorn a Louisa se svoji dcerkou Agnes příjmou pozvání od Holandské rodiny se kterou se seznámily během dovolené. Patrick a Karin je pozvou k sobě domů na venkov aby se zde obě zpřátelené rodiny lépe poznaly, zpočátku návštěva probíhá ideálně, ale holandští hostitelé a jejich téměř němý synek Abel se brzy začnou chovat velice divně. Speak No Evil je temný, depresivní thriller co určitě není pro každého ale fanoušci slow burn filmů si určitě přijdou na svoje,  je tu pár velice slušných scén, skvělá atmosféra a určitě je třeba zmíňit strhující finále. ()

SilentMemory

Ach tie severské firmy strata času hodina a pol môjho života. Celý film nuda a ani zàver za to čakanie nestal. Tento film je najhoršia mora rodičov alá poslúchaj ženský a materský instinkt. ()

SAINTS

Film má velmi provokativný charakter,lebo zošmiešnuje dánsku kulturu a spôsob života.Film sa v poslednej 30 minutovke zmení z psychologickej drámy na regulárny horor.Film beriem aj ako kritiku škandinavskej zdvorilej politiky,kde muž za vela nestojí a nedokáže ani ochrániť svoju rodinu.Bjorg mal mnoho príležitostí konať a vystupvať ako alfa samec ,ktorý chráni svoju rodinu,no vdaka dánskej kulture je bezmocný.Film nie je velmi vhodný pre slabé povahy,u mňa prevláda spokojnosť. ()

PlysovyMacko

Páčila sa mi hrôzostrašná hudba na začiatku, aj keď na plátne sa diali nevinne veci, ako predzvesť toho, čo bude nasledovať. Atmosféra sa buduje pomaly, na silených vzťahoch, trapnych nedorozumeniach a zdvorilých rozhovoroch. Mínusom je nevysvetlena motivácia útočníkov a prečo obete nebojovali, mali sa na nich vrhnúť a bojovať o život, ved útočníci nemali ani pištoľ ani nôž. ()

Solverino

Tak mě se to hodně líbilo! Hlavně plnotučný konec je skvělý! Je krásně ilustrativní dotaz Táty "ovce" : Proč mi to děláš? A odpověď "Vlka": Protože jsi mi to dovolil. (krásná ukázka několika vybraných kousků "líbodémo frustrátů", kterým rozšlapali bábovičky poněkud drsnějším způsobem. ()

adamix

Podobne ako pri Nočných zvieratách, ani tu som hlavný pár neznášal pre ich silený pacifizmus a neustále odpúšťanie prešľapov ich hostiteľov. Chápem, že psychológia nepustí a keď je niekto v šoku, asi márne hľadá logiku a siaha po správnych rozhodnutiach, ale materinský pud či ochrana vlastnej rodiny je u každého emocionálne vyspelého jedinca asi veľmi vycibrená vlastnosť, ktorá dokáže v prípade nebezpečenstva vyvrcholiť v zúrivosť, ale týchto dvoch by som nechcel mať za rodičov (hovorím o tom dobrom páre). Tieto prešľapy sa spolu s napätím postupne stupňujú, a záver, ktorý mal byť podľa očakávania najsilnejší, ma nakoniec vytočil a ústredný pár dostal pre svoju neschopnosť to, čo si aj zaslúžil. O žiadneho severského Hanekeho sa nejedná, ten mal aspoň inteligenciu a väčší dôraz na moju trpezlivosť a psychiku. ()