Polsko je niekedy dost podivinska krajina - Poliaci su mentalitou uplne inde ako Cesi, Slovaci a cechoslovaci, a to sa na filme plne podpisuje. Ono je to aj dobre, kazdy narod ma mat svoju mentalitu. Vyborne su zobrazene polske komunisticke realie z konca 70. rokov, perfektne dialogy a Bareja /Maskot 1981/ je u mna este lepsi reziser nez vseobecne precenovany Krysztof Kieslowski. 77 %(6.3.2019)

Co mi uděláš, až mě chytíš... Poláci i Polky mají zvláštní vkus. Podvádět svou blonďatou fenu domácí s jakousi mladou unylou jezevčicí (avšak s dobrým rodokmenem) může jen zazobaný ředitel podniku a dobrý člen polské komunistické strany. Stejně tak jen v Polsku se může podváděná blonďatá a řádně zajištěná fena spustit s čokliskem, které se svou vizáží, rychlostí i inteligencí může směle měřit se psem poručíka Columba. Nu což, každý národ je nějaký. Dost odvážným způsobem kritizovat politické i společenské poměry bylo na konci 70. let v Polsku již možné, a tak vznikaly filmy, jako je tento (Barejovi to prošlo vícekrát). Korupce všudepřítomná, efektivita výroby v lepším případě neznámá, nahraditelnost nepohodlných funkcionářů okamžitá... zkrátka: pravda je krutá, avšak v tomhle filmu se jí můžeme zasmát. 80%(4.12.2016)