Vražedné alibi

Zabudnutý prípad

Vražedné alibi

Mysteriózní / Thriller / Drama / Krimi / Akční

USA, 1995, 98 min

Velmi dobrý thriller, který stojí především na bezchybném Connerym a perfektním dějovém zvratu, který dělá z tuctového snímku příjemnou podívanou. Connery, zde profesor práva Paul Armstrong, se dostává k případu černošského mladíka odsouzeného k trestu smrti za vraždu bílé dívky. Všechny zjištěné okolnosti ukazují na mladíkovu nevinu, takže se nakonec mladík dostává na svobodu. Idylické chvilky však netrvají dlouho a profesor Armstrong zjišťuje, že se stal obětí velmi důmyslného plánu, ve kterém figuruje i jeho vlastní rodina. Snímek začíná jako každá jiná variace na téma čekání v cele smrti a možné neviny, záhy se však mění na celkem napínavý thriller s decentní porcí morbidity a dokáže diváka zaujmout. Kdyby režisér přitlačil více na pilu a nepřestřelil s koncem filmu, dal bych plný počet. Takhle je to u mě za čtyři hvězdy.(31.7.2009)

Začátek dobrý,močál,vražda,tajemno...ale protože hodně rychle přišel "Amstrong" na to,že to "Bobby" neudělal, začal tušit,že se to asi nějak všechno pomíchá....a pomíchalo až moc..ten co to udělal to neudělal a naopak,špatný policajti byli dobrý policajti atd....nějak se mi to zdálo až moc a motiv "Bobbyho" mi taky přišel tak nějak chaotický...film,kde S.Connery nemá příležitost ukázat co umí...(13.8.2007)

V case premiery tohto filmu som mal v kine daleko väcsi zazitok, ako dnes pri nejakej tej reprize. V tom obdobi som absolutne netusil scenar filmu a veril som, ze Bobby Earl je nevinny a cely film som drzal palce Seanovi Connerymu. Pokial je Anthony Hopkins zapamätany ako slavny Hannibal Lecter z MLCANIA JAHNIAT (1991), tak pre mna navzdy zostane Ed Harris zafixovany, aj ked vo vedlajsej ale dokonalej ulohe ako psychopat Blair Sullivan prave v tomto filme a to som si v roku 1995 vobec neuvedomil, ze som ho uz videl ako dobraka v Cameronovej PRIEPASTI (1989). Aj na Scarlett Johansson si okrem ZARIKAVACE KONI (1998) skor pamätam z dospelackych postav, ale ze si ona zahrala v tomto filme malu dcerku Seana Conneryho, to som si vsimol az po filme v titulkoch... 28.12.2009 ______ Sean Connery - (Paul Armstrong) +++ Laurence Fishburne - (Šerif Tanny Brown) +++ Blair Underwood - (Bobby Earl) +++ Kate Capshaw - (Laurie Prentiss Armstrong) +++ Ed Harris - (Blair Sullivan) +++ Ruby Dee - (Evangeline) +++ Scarlett Johansson - (Katie Armstrong) +++ Chris Sarandon - (Lyle Morgan) +++ Produkcia: Sean Connery, Arne Glimcher +++ Hudba: James Newton Howard +++(28.12.2009)

• xenopus

Sean Connery se snaží (i když mi stejně přijde už trochu starý na tatíka desetileté S. Johansson), Laurence Fishburne se snaží, Ed Harris se velmi snaží, ale zase to jako celek moc nefunguje... Vynechme několik drobných iracionalit v námětu, které jsou zřejmé i většině "neprávníků", scénář je vcelku slušně zpracovaný, film utíká a má docela spád, ale prostě nikdo ničím nijak nevyčuhuje z průměru... V momentě, kdy pan Armstrong "vyřeší případ", je divák konfrontován s jinými fakty celého případu, které mohou spoustu lidí příjemně překvapit - i mě, podobné dějové zvraty mám rád. Ale jinak mi tenhle film vyšuměl z hlavy podobně rychle, jako utekla hodina a půl co jsem ho sledoval. Silnější 2*.(17.7.2012)

Thriller, který má trefné herecké obsazení, nemá nablblou zápletku, umí si vyhrát s napětím a nakonec se nechá vším tím trochu unést. Bavilo mě, jaké rafinované postupy při vyšetřování ohavného zločinu, jakým je znásilnění a zabití nezletilé holčičky, tvůrci zvolili. Film si na tom dal záležet a stejně tak herci nehráli nijak strojeně nebo nevěrohodně. Právě naopak. Snesli všichni ta nejpřísnější měřítka. Ke konci film najednou přestal gradovat. To, co mělo vyústit v něco perfektního sice opravdu v docela poutavé finále vyústilo, ale ta dosavadní propracovanost se vytratila. Najednou to byl takový ten standardní thriller, kterému se dařilo dlouhou dobu vyhýbat schematismu, a který si s rozuzlením moc nevyhrál, ale kterému přesto chyběl jen pomyslný krok k vysokému hodnocení. Herci a režisér na to měli, ale scénář nevyužil všechny možnosti naplno. 60%(4.3.2012)

• - Film byl natočen podle stejnojmenné knihy "Vražedné alibi", kterou napsal John Katzenbach. Hlavní postava Paula Armstronga (Sean Connery) byla pro potřebu filmu pozměněna, zatímco postava Bobbyho Earla Fergusona (Blair Underwood) je věrna knižní předloze. (e.v.i.i.k)