Modrá Electra Glide

Electra Glide in Blue

Modrá Electra Glide

Akční / Krimi

USA, 1973, 114 min

Opravdu dobrý film, na kterém mi nesedělo jen pár dialogů. Honička dobrá, charaktery postav také a napjatá atmosféra nejistého dění, Arizonská plánina ale především odzbrojující finále jsou články filmu, které jej činí nezapomenutelným... Mohl by potvrdit můj otec, který jej snad před 30 lety viděl v kině.(3.1.2010)

Láska na prvý pohľad, rešpekt na druhý a teším sa na ten tretí a ďalší a ďalší... chvíľami som zauvažoval, či je inak "asi najkomplexnejšia filmová reflexia" hippie obdobia Easy Rider úplná bez Electry Glide. Ten film sa ma dotkol na riadne citlivom mieste - mám totiž veľmi rád pohľady z inej perspektívy, pravdivo ľudské príbehy, nekompromisných filmárov a hercov, ktorí nehrajú, ale stanú sa svojimi postavami. A tiež mám rád konce, ktoré neprestávajú rezonovať aj niekoľko týždňov. Ten posledný záber chcem, zachytený v istej veľmi konkrétnej chvíli a v čo najväčšom formáte, na stenu. Celý svet v jedinom takomto obraze!(3.3.2011)

Gimp to vystihl přesně, to samý jsem chtěl napsat. Ale má to jeden háček - kvalit kvalit "jízdy" nedosahuje ani náhodou. Vlastně vůbec nevím co si mám o tomhle filmu myslet. Je to drámo o svérázném policistovi, celý film prostupuje dost drsný ( a místy hodně zvláštní, těžko popsatelný ) humor. Dovolil byh si tenhle film označit za anarchistický ( policisté na motorkách v peckinpahovsky zpomalených záběrech likvidují hipíky, brutální závěr ). Rozhodně ať čekáte cokoliv, dostanete něco jiného, proto tenhle film doporučuji. Kamera Conrada L. Halla je jako vždy vynikajicí.(23.7.2005)

Ťažko nejako opisovať, myslím, že tu niekto vytvoril film z niečoho, čo by sa bežne do filmu ani nepoužilo. Prakticky s minimom deja, ktorý sa delí ako nejaké divadelné predstavenie na scény a výstupy jednotlivých postáv. Viac ako oficiálna hlavná dejová linka o vyšetrovaní (samo)vraždy, ma zaujal životný príbeh servírky v zapadákove, či snaha obyčajného policajta vyšvihnúť sa do vyššej ligy. Najväčší dopad na diváka bude určite mať samotná doba, v ktorej sa film odohráva a jej surovosť, ignorancia a vzájomná nepochopenosť jednotlivých účastníkov deja, či už jednotlivcov (Veľký Joe a Zipper) alebo celých skupín obyvateľstva (polícia proti hippies). Ale film prichádza aj s pár zaujímavými myšlienkami. Najlepšia, podľa mňa, prichádza po koncerte v prázdnej hale. Núti vás zamyslieť sa. Náročné hodnotiť.(21.11.2016)

Síce na motívy skutočných udalostí, ale ide skôr o svojráznu odpoveď na Beztarostnú jazdu, ako keby sa film volal Easy Rider Reloaded, alebo Bezstarostná jazda naruby. Všetko je v tomto filme veľmi zvláštne. Od scenára, cez obsadenie hlavnej úlohy alebo nie príliš veľkého zamerania sa na vyšetrovanie vraždy až po zmeny tónu a žánrov. Konečný dojem je tak síce trochu rozpačitý, ale divák má aspoň dojem, že videl niečo celkom originálne a nejednoznačnosť vyznenia alebo posolstva je myslím skôr plusom.(1.4.2019)

• - Hrubý střih filmu trval zhruba tři a půl hodiny. Výsledný sestřih pro kina je dlouhý hodinu a padesát čtyři minuty. (Morien)

• - Scéna honičky na motorkách se natáčela přes pět dní v městě Victorville v Kalifornii několik měsíců potom, co byla již většina ostatních záběrů pro film dokončena. (Morien)

• - Spoiler: Při zkušební střelbě na střelnici hlavní hrdina střílí na plakát kultovního filmu Bezstarostná jízda (1969). Mezi filmy je možno najít spoustu zajímavých kontrastů, nejhlavnější je ovšem to, že anotace obou filmů fungují jako vzájemný negativ: zatímco Bezstarostká jízda je o dvou hippies, kteří putují po Americe na motorkách a dostávají se do konfliktu se zákonem, tak Modrá Electra Glide je o policistech, kteří na motorkách vynucují dodržování zákona mezi hippies. Oba filmy také končí zhoubnou střelbou. (Morien)