Modrá Electra Glide

Electra Glide in Blue

Modrá Electra Glide

Akční / Krimi

USA, 1973, 114 min

Takový filmy se už dnes nedělají! Dnes se dělají filmy, u kterých člověk uteče před realitou. Smrt se v nich romantizuje, všichni jsou mladí, krásní, vysocí a štíhlí. Tady ne. Tady je Amerika zobrazena dost nevábně - taky asi proto se tento film dostal i na plátna československých kin, kam na něj tehdy šel můj táta se svým tátou. A včera ho pouštěl mě. "Tak takový filmy už se nedělají", řekl jsem. "To protože jich natočili už moc", odvětil táta.(22.7.2018)

Hodně zajímavý film s brilantní kamerou a krásnými exteriéry. Toto vše dotváří neobyčejnou atmosféru filmu. Hlavního hrdinu strážníka Wintergreena už nebaví furt jezdit na motorce, pařit se ve vedru a občas zjebat nějakýho hipíka. Chce řešit vraždy, a když se jedna stane, tak se nehodlá své šance vzdát. Celý film se nese v dost pomalém tempu, ale obsahuje jednu fakt hustou honičku policajtů s motorkářskejma hipíkama. Neznámí herci podávají hodně dobré výkony a jestli máte možnost, tak si tuhle "Bezstarostnou jízdu" o policajtech určitě pusťte.(13.8.2006)

Podobným věcem se já hluboce klanim! Kdy samotný vizuální hodnoty vydaj za ten nejlepší scénář a navíc, když je to i fakt skvěle vymyšlený... kdybych točil filmy, dělám to přesně takhle aneb ta láska k řemeslu je z Modrý Electry Glade cejtit podobně, jako třeba z Tarantinovek i když v tomhle případě se jednalo o jedinej režisérův film;) Za mě teda jednoznačná pětihvězdičková klasa!!!(30.7.2011)

Film o dobrém poldovi, který chce jen dělat poctivě a spravedlivě svoji práci, ale je obklopen nepochopením, závistí, chladnokrevností a zlobou... Vypořádá se s touto realitou, nebo ne.?!! Klasický americký akční snímek ze sedmdesátých let s méně známými herci, ale ne na škodu..! Za všimnutí stojí i nenápadný začínající Nick Nolte coby "mánička"...dost nebezpečná.. :-)(21.12.2010)

Tohle je jeden z nejlepších, čtete správně, nejlepších amerických filmů. A existenciální drama podle klasických předobrazů. A ó, jak je dobře, že ho nezná každý trouba, tak jako každý trouba zná třeba film Easy Rider. Electra Glide je realistická, až to bolí, a ironická a hořká jako život sám. A nasnímaná až oči přecházejí. Ten film by mohl trvat pět hodin, a pořád by bylo nač se dívat. Death Valley je místo, kam všichni chtě nechtě směřujeme. Někteří na policejní Electře, jiní v mikrobusu s puškou pod sedadlem, my ostatní v kombíku narvaném bicykly, dětmi a piknikovými koši. A všichni moc moc doufáme, že Údolí smrti je ještě daleko.(27.10.2008)

• - Představitel hlavní role Robert Blake v rozhovorech uváděl, že film ve skutečnosti většinou režíroval on sám ve spolupráci s kameramanem Hallem, protože Guercia jako debutant neměl potřebné zkušenosti. (Morien)

• - Debutující režisér James William Guercio si velmi přál získat na post kamemaramana legendu tohoto řemesla Conrada L. Halla (kamera např. k filmům Chladnokrevně, Frajer LukeButch Cassidy a Sundance Kid, Den kobylek), ale Hallův obvyklý plat byl větší, než kolik měl Guercio v rozpočtu na kameru vyhrazeno. Raději tedy snížil svůj vlastní plat na jeden dolar, aby mohl s kameramanem spolupracovat. (Morien)

• - Scéna honičky na motorkách se natáčela přes pět dní v městě Victorville v Kalifornii několik měsíců potom, co byla již většina ostatních záběrů pro film dokončena. (Morien)