Modrá Electra Glide

Electra Glide in Blue

Modrá Electra Glide

Akční / Krimi

USA, 1973, 114 min

Gimp to vystihl přesně, to samý jsem chtěl napsat. Ale má to jeden háček - kvalit kvalit "jízdy" nedosahuje ani náhodou. Vlastně vůbec nevím co si mám o tomhle filmu myslet. Je to drámo o svérázném policistovi, celý film prostupuje dost drsný ( a místy hodně zvláštní, těžko popsatelný ) humor. Dovolil byh si tenhle film označit za anarchistický ( policisté na motorkách v peckinpahovsky zpomalených záběrech likvidují hipíky, brutální závěr ). Rozhodně ať čekáte cokoliv, dostanete něco jiného, proto tenhle film doporučuji. Kamera Conrada L. Halla je jako vždy vynikajicí.(23.7.2005)

Tak polovinu filmu jsem si říkala "ó bóže, ó bóže, toho musím milovat, toho musím okamžitě začít milovat!", abych si potom v náhlém momentu osvícení uvědomila, že ho již dávno miluji, protože to je Lynchův Mystery Man. Scéna, kdy se raduje z toho, že je šoférem, a kývá si samolibě hlavičkou s kloboukem - dokonalost! A musím říct, že si nedovedu v hlavní roli představit někoho jiného, protože postava Johna Wintergreena je tak podivně napsaná - ve filmu prochází vývojem, ale navenek se chová pořád úplně stejně - že nebýt roztomilého a dojemného Roberta Blakea, nevím nevím, jak by to vypadalo. V některých momentech je film dost působivý, některé pasáže jsou zase naopak do té balady tlačené vcelku neobratně. Nevím, jak působila motocyklová honička se Zemkem na dobové diváky, ale dnes už rozhodně vypadá nechtěně komicky a to narušuje atmosféru a vytrhává ze soustředění. A takových momentů je tam ještě několik. Jako celek je to potom zajímavý film, který vzdává poctu Fordovi a jedné filmové éře, ale protože je to oltář vystavěný s neoddělitelnými debutantskými kiksy, tak došlo k tomu, že se nedostal do filmových kánonů a upadl v zapomnění. Já při srovnání s těmi skvělými scénami ty chyby mileráda přehlédnu a můžu říct, že pro mě má tenhle film mnohem větší smysl než Bezstarostná jízda.(16.10.2014)

Nedokážu posoudit, jestli se o Modré Electře dá opravdu mluvit jako o odpovědi na Bezstarostnou jízdu, či do jaké míry jsou oba filmy fakticky spjaté (ani názor nikoho učeného se mi k tomuto nepodařilo vypátrat). Podobnost tématu i zpracování je ale zjevná, odkazu na Jízdu v podobě mihnuvší se fotografie by ani nemuselo být, aby každého trklo. Určitě nejsem první, kdo řekne, že Electra je vlastně Bezstarostná jízda naruby, ale v tomto případě opravdu neexistuje žádné výstižnější přirovnání. Oba filmy ze všeho nejvíc připomínají dva různé pohledy na v podstatě tutéž dobovou situaci. Jízda z perspektivy volnomyšlenkářů, Electra zase z té můžů zákona, a to rozhodně ne černobíle (samozřejmě nepočítáme barevnou kombinaci policejních uniforem :-). Těžko říct, který z pohledů (filmů) je mi sympatičtější, protože jsou oba zatraceně dobré. ...Po krátké úvaze to asi bude pořád Bezstarostná jízda (o vlásek), která je odvážná, byla na světě první a vůbec má hodně do sebe... Každý by chtěl být rebel... nebo snad ne? ;-)(8.8.2011)

Měl bych připomínku k zařazení do kategorií Akční/Krimi. Tohle není ani jedno, ani druhé a už vůbec nějaká akční slátanina. Dějově je to příběh o malým chlápkovi, který je obyčejný policajt, ale chce se stát detektivem. Ale jinak je to spíše o lidských slabostech a o tom, že život umí být taky pěkná mrcha a ne vždy platí, že s poctivostí nejdál dojdeš.(21.8.2008)

Pravděpodobně jako mnozí přirovnám Modrou Electru Glide k policejní Bezstarostné jízdě. Ovšem pohodová atmosféra je zaměněna za policejní práci a sen stát se detektivem, který se z části splní, ale všechno není tak jednoduché a trpké konce jsou hodně ošklivé.(31.7.2010)

• - Ve spolupráci s kameremanem snímal režisér Guercio exteriéry ve fordovském duchu (velké celky, panoramatické záběry atp.) jako poctu režisérskému velikánovi Johnu Fordovi. Píseň "Gentle Annie", kterou lze z rádia slyšet v úvodní sekvenci filmu, je také přímo vzata ze soundtracku Fordova klasického westernu Přepadení (1939). (Morien)

• - Guercio k filmu napísal aj soundtrack - jeho skutočné povolanie je totiž hudobný producent a skladateľ. (sudruh sustruh)

• - Spoiler: Při zkušební střelbě na střelnici hlavní hrdina střílí na plakát kultovního filmu Bezstarostná jízda (1969). Mezi filmy je možno najít spoustu zajímavých kontrastů, nejhlavnější je ovšem to, že anotace obou filmů fungují jako vzájemný negativ: zatímco Bezstarostká jízda je o dvou hippies, kteří putují po Americe na motorkách a dostávají se do konfliktu se zákonem, tak Modrá Electra Glide je o policistech, kteří na motorkách vynucují dodržování zákona mezi hippies. Oba filmy také končí zhoubnou střelbou. (Morien)