Modrá Electra Glide

Modrá Electra Glide

Akční / Krimi

USA, 1973, 114 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(9.9.2006)

Tak nekonvenčne ležérnu akčnú kriminálku som dlho nevidel a musím povedať, že to rozvláčne tempo jej celkom prispelo. Ale to hlavne vďaka prostrediu a príbehovej náročnosti, ktorá bola až príliš jednoduchá. Herci (okrem skvelého Roberta Blakea) sa vďaka takmer necharakterovým postavám veľmi snažiť nemuseli, ale aj tak som mal zo všetkých dobrý pocit. Táto poctivá práca však (okrem kamery) nevyčnieva z davu. Síce sa trošku líši svojou zaujímavou inakosťou, ale kvalitou je to pre mňa len mierny nadpriemer. A o tie rozvláčne psychologické výstupy to kľudne mohli skrátiť. 70%.(31.8.2008)

Viděno kdysi náhodně v TV, předtím neviděno neslyšeno, zaujato, dokoukáno vzdor pozdní době, poznamenáno závěrem.(20.12.2010)

Myslím, že lépe vyobrazit dobovost ani nešlo. Docela kultovka.(7.5.2012)

Láska na prvý pohľad, rešpekt na druhý a teším sa na ten tretí a ďalší a ďalší... chvíľami som zauvažoval, či je inak "asi najkomplexnejšia filmová reflexia" hippie obdobia Easy Rider úplná bez Electry Glide. Ten film sa ma dotkol na riadne citlivom mieste - mám totiž veľmi rád pohľady z inej perspektívy, pravdivo ľudské príbehy, nekompromisných filmárov a hercov, ktorí nehrajú, ale stanú sa svojimi postavami. A tiež mám rád konce, ktoré neprestávajú rezonovať aj niekoľko týždňov. Ten posledný záber chcem, zachytený v istej veľmi konkrétnej chvíli a v čo najväčšom formáte, na stenu. Celý svet v jedinom takomto obraze!(3.3.2011)

• - Scéna honičky na motorkách se natáčela přes pět dní v městě Victorville v Kalifornii několik měsíců potom, co byla již většina ostatních záběrů pro film dokončena. (Morien)

• - Film v roce 1973 soutěžil na filmovém festivalu v Cannes, kde se mu od kritiků dostalo velmi chladného přijetí. V komentáři na DVD vydání filmu režisér říká, že díky kritikům z Cannes film dostal pověst "fašistického" díla. (Morien)

• - Vo filme sa objavil aj bývalý člen skupiny Chicago (James Guercio robil producenta tejto skupine) P. Cetera. Hral postavu Boba Zemka. (sudruh sustruh)