36. komnata Shaolinu

• Česko 36 komnat Šaolinu (více)

V 15. století ovládali velkou část Číny Mandžuové. Čínský národ byl krvavě potlačován. Student Liu Ju Té je přesvědčen, že národ má šanci se ubránit jedině když bude ovládat bojovou techniku sha-olinských mnichů. Po dobrodružném útěku z Kantonu se dostává do odlehlého kláštera. Je přijat do řádu a po počátečních těžkostech projde všemi 35 komorami různých stadií techniku kung fu. Jako mistr všech bojových technik se Liu vrací do Kantonu a dává se do boje s nenáviděnými Mandžuy. V divokém souboji pokoří jejich vůdce Tien Taa a zakládá 36. komoru, která má národ vést k odboji… (Intersonic)

agassi68

Schéma kung-fu filmov je pevne daná a malá zmena sa týka takmer vždy spôsobu boja, či prekvapujúcej zbrane. Tu sa nič také nekoná. Hlavný hrdina je najprv potupený a slabý, potom prejde tvrdým tréningom, aby sa vrátil a ukázal tým všivákom "zač je toho loket". Toť vsjo.. ()

kkarx

Přes 80%? Vždyť je to obyčejná bezdějová rádoby duchovní mlátička. Mladík se dostane do kláštera mezi mnichy a snaží se kvůli pomstě naučit kung-fu. Debilní na hlavu postavené výcvikové metody střídají ještě uhozenější souboje a mezitím trapně filozofující mniši předávají studentovi svoje "moudra". V první lekci se učí skákat přes vodu, když nepřeskočí, zůstanou bez jídla, v další nosí na ramenou vodu a když povolí, dostanou pěkně nožem do žeber, v další komnatě si ničí zápěstí, mozek, atd.. Člověka akorát napadá, že ti mniši jsou neskutečný hovada, čemuž se ani nedivím, když si sami prošli všemi těmi komnatami. Nechápu, jak se to může líbit Geminimu, pokud kritizuje Karate Kida především za špatné karate (což je fakt), i když zabírá jen pár minut filmu a není to jeho nosné téma. Zde naopak naprosto otřesné kung-fu zabírá prakticky celý film a pokud nejste ochotni se nostalgicky ponořit do dob vašich 10 let, pak se budete nudit. ()

GrgaPitic

Zde rozhodně nemůžu být objektivní. Prostě dědovo první videokazeta, viděl jsem to určitě alespoň patnáckrát. Pro mě nazapomenutelný film. Nezapomenutelný jednohlasý téměř nesrozumitelný dabing ;-) ()

JimiH

Vím, že je to klasika, ale zestárla víc než jiné hongkongské a japonské filmy 70. let. Místy překvapí skvělými nápady, ale slabší děj a jednoduchý konec ve spolupráci s šílenými střihy kazí celkový dojem. ()

fog

No jeeje, na tenhle filmek jsem narazil po X letech a vzpominam si, jak me jako maleho kluka dostal...:) Neverim ale tomu, ze bych u tak vysokeho hodnoceni zustal i po tolika letech:) ()

Dárius

Pro mě film z mého mládí-tenkrát sledovaný jedním dechem.A také pro mě film kultovní s hlavní rolí kung-fu.A taky asi jediný s tématem kung-fu který vlastním. ()

kilobyte

Škoda toho trapného začátku a slabého konce, protože ten trénink byl úžasný. Jestli vám někdo ubližuje a nebo snad vás dokonce šikanuje, tak tenhle film je přímo pro vás. Po pár trénincích inspirovaných filmem budete ještě rádi, že vás jenom šikanují. ()

junxi91

Film nabitý akcí a neuvěřitelnými bojovými scénami, a to vše je zastřešeno budhistickým učením a bojem za spravedlnost. Mladý student jménem Liu Yude žije v Číně, které bezohledně vládne mandžuská dynastie. Jeho učitel z univerzity jej vezme do skupiny, která vede proti cizincům odboj. Mandžuští vládci v čele s krutým generálem Tien Taem povstání na univerzitě odhalí a potlačí, školu zničí a povraždí studenty a jejich rodinné příslušníky. Liuovi zabijí otce, prodejce mořských plodů. Prostě odboj potlačí bez sebemenšího slitování. Yudemu se s pomocí jeho kamaráda povede utéct a přemoci pronásledovatele. Chce však osvobodit svůj lid a vydává se do chrámu Shaolin, aby se naučil kung-fu. Do chrámu pronikne nepozorovaně a mniši jej nejprve odmítají. Vrchní opat však najde slitování a dovolí mu zůstat. Yude přijme nové jméno San Te a věnuje se modlitbám a meditacím, ale chce něco více. Chce se učit bojovému umění (aby mohl pomstít svůj lid) a po roce pobytu se k tomu dostává. Trénink probíhá v 35 chrámových komnatách, a v každé z nich se učí jednomu aspektu bojového umění kung-fu. A všechny jsou pěkně náročné na zvládnutí, upřímně bych nezvládnul ani jednu na 10% obtížnosti. Některé z komor jsou zobrazené v tréninku San Teho. "Nejvyšší komnata" představuje osvícení a moudrost a recitují se v ní zpaměti mnišské buddhistické sútry. Hlavní mistr se ptá ostatních mnichů na náhodné verše a pokud ti odpoví špatně, pak jsou požádáni, aby šli stranou. Účelem této komnaty je přimět mnichy správně ovládat sútry, aby mohli odemknout sílu čchi, která jim umožňuje bojovat v kung-fu. San Teo ukáže svou neznalost a je požádán, aby odešel, ale když protestuje, tak jej hlavní mistr srazí k zemi pomocí síly čchi. San Te prchá a začíná na nejnižší úrovni. Ve "35. komnatě" se učí lehkosti a rovnováze, mniši musí skočit na svazek tyčí plovoucí v kaluži vody, aby se dostali do jídelny. Pokud spadnou do vody, tak si musí vysušit oblečení a jsou o hladu. San Te to samozřejmě vůbec nejde, a tak se musí učit balancovat na válcích a sudech a nakonec se mu to povede překročit jen jednou nohou. Ve "Třetí komnatě" se mniši učí síle paží a nosí vodu v kbelících s čepelemi připevněnými k pažím. Slouží také jako prádelna. "Čtvrtá komnata" zase trénuje sílu zápěstí a mniši musí udeřit do gongu dlouhou bambusovou tyčí v rytmu úderů hlavního mistra. San Te musí začínat od poloviny tyče a postupně se přibližuje ke konci, kdy se zatížení díky momentu sil zvyšuje. "Pátá komnata" trénuje zrak a mniši musí sledovat světlo, aniž by otočili hlavou, jinak se popálí o tyče s kadidlem. A pak jsou zde také zrcadla, od kterých se odráží světlo svíčky. "Šestá komnata" trénuje sílu hlavy. Mniši musí rozrážet hlavou pytle plné písku a následně položit na oltář vonné tyčinky, když mají otřes mozku. Po zvládnutí této komory se San Te konečně může učit samotné kung-fu. Je dokonce pochválen za to, že všechna základní školení zvládnul za méně než dva roky. "Sedmá komora" slouží pro trénink prázdných rukou". Dále se učí kopy, ovládání meče atd. Prostě pořádně náročný a dlouho trvající záhul, po kterém se z mnicha stane smrtící nástroj na údery a kopy. San Te se za šest let stane zástupcem dozorce v jedné komnatě. Náčelník kláštera jej však vyzve, aby se s ním utkal v zápase. San Te je pokaždé poražen, ale nevzdává se a vymyslí si zbraň jménem trojdílná tyč a díky tomu konečně zvítězí a může se stát dozorcem jedné z komnat. Nakonec přizná, že chce hlavně učit obyčejné lidi bojovému umění kung-fu, aby se mohli bránit svým utlačovatelům. Za to je naoko vykázán, vrací se do svého rodného města a sežene si lidi a pomstí své blízké a svou rodinu. Film plný bojových scén, moudrosti, ale také krutosti a historie - tak bych charakterizoval tento snímek. () (méně) (více)

AbelXavier

Na dědově čtyřhlavém videu jsem s dědou sjížděl jednu kung-fu akčňárnu za druhou. Jediných 36 komnat mi utkvělo v paměti. Po shlednutí jsme si já i děda byli jisti, že na nás nikdo nemůže, že odteď máme prostě kung-fu v krvi:) ()

Chegynka

Příjemné překvapní na to, že staré kung-fu filmy nevyhledávám. Myslela jsem si jaká nuda to nebude a nakonec jsem se dozvěděla i něco o šaolinu. Pytlem do hlavy bych ale dostávat nechtěla, ani dobrovolně. ()

Armin82

Jedna z mnoha kung-fu vzpomínek,který v sedmdesátých a osmdesátých letech,spatřily světlo světa a určitě jedna z těch lepších...když pominu chvílemi až pohádkové scény(když mnich naznačí rukama a hlavní hrdina odlítne metr dozadu)je tohle moc pěkná podívaná.Ta propracovaná bojová choreografie,hlavně se zbraněmi je opravdu úchvatná.KDyž si pomyslim,že v tý době nějaký počítačový úpravy nepřipadaly v úvahu,tak se nestačim divit,jak výborně ty fighty dokázali natočit.Hezky vymyšlený komnaty bojových dovedností,výbornej hlavní hrdina,tragickej dabing v podobě ,,tříkloubé tyče,když měla klouby jenom dva,tady řešit nebudu,již zmíněné výborně natočené fighty,mě nasměrovaly k hodnocení ---->80% jen škoda,že ten závěrečnej fight nedostal víc prostoru,ale i tak není o čem...prostě nostalgie :) ()

vincchuppo

36 komnat Šaolinu, Tak to mi babička pouštěla, když jem byl ještě malý chlapec. Výborná kung-fu záležitost! Tvrdý tréning pro ty nejlepší bojovníky. ()

Luxocculta

Naprostá klasika, které jsem byl někdy v tom devadesátém nadšeným fanouškem. Uběhlo čtvrtstoletí a já se dívám na úplně jiný film, u kterého se nudím. Moje devítileté Já na mě jen nevěřícně zírá s otevřenou pusou a v duchu se zříká jakékoli spojitosti s mojí osobou. Budu si to někdy muset pustit ještě jednou. ()