Aj Maďari maju svojho doktora Švejka. Nevolá sa Strangelove ale Pelikán, má 50 detí a vie kvalitne hubiť sysle. Svieža (zaslúžene kultová) trezorovka, ktorá času láme zuby direktamy úprimnej jednoduchosti veľmi trefnej politickej satiry. "Som skromný a to sa mi na mne páči". Veľké prekvapenie filmovky 09 a nezabudnite kupovať maďarské pomaranče! 95%(28.7.2009)

Velice zručně natočená (docela dost černá a poněkud suchá, ale velmi zábavná) satira na vykonstruované politické procesy v 50. letech a vůbec na celou tehdejší dobu. Pan Pelikán jako jakýsi novodobý "idiot", prochází dobou plnou intrik a absurdit - a prostřednictvím čistoty své duše a činů tyto špinavosti nevědomky narušuje. Film ležel deset let v trezoru - pak se stal jedním z vůbec nejkultovnějších maďarských filmů a jeden z mála opravdu proslavených i v zahraničí (u nás samozřejmě neznámý).(30.11.2006)

Krásny film, krásny. Po technickej stránke veľmi kvalitný, herecky fenomenálny. Našim českým priateľom by som tento film opísal ako niečo medzi Pelíškami a Švejkom. Do neskutočne pochmurnej atmosféry, ktorú vo mne všetky stranícke eskapády vyvolávali, bol veľmi sviežo vsunutý humor, ktorý je mi osobne veľmi blízky. Jedná sa o predstaviteľa zlatého fondu maďarskej kinematografie, a pre mňa najlepší maďarský film, čo som zatiaľ videl.(28.11.2010)

Spoiler. Jedná se o komedii, která vypráví o maďarské politice ze začátku druhé poloviny minulého století a která mnohdy cynicky, tzv. „švejkovsky“ líčí život jednoho snad až outsidera s dobrým charakterem, jenž se dá snadno zmanipulovat od lidí, kteří vědí, jak takto postupovat. Díky nim zakouší paradoxní vzestupy a pády, které jsou podloženy vskutku komickými chvilkami. Je to vlastně jedna velká satira, která má ovšemže dramatický kontext. Vše bylo doplněno tajuplným soudruhem Virágem, který prahne po kariéře velmi duchaplně. Film vrcholí při vykonstruovaném procesu, kdy má hlavní hrdina, Pelikán svědčit proti svému příteli, exministrovi, kterého v minulosti zachránil. Nakonec se tak samozřejmě nestane a satirické dění je dokonáno, když je Pelikán opět omilostněn před pověšením. Film mě neskutečně bavil a trefil se svým vtipným pojetím do mého repertoáru.(28.4.2017)

Satira o hlídači hráze, který jednoho dne porazil na černo prase a celý jeho život se obrátil vzhůru nohama, když se dostává do různých zodpovědných funkcí. Hyperbolizace komunistické rétoriky je decentní, nepřepjatá a místy se nese až v duchu britského humoru á la seriál Jistě, pane ministře. Jakkoli zní některé věci absurdně, v zásadě se neliší od řady oficiálních JZD akcí nebo proslulého projevu o Ježíškovi, který vyrostl a stal se z něj Děda Mráz. Film sám ironizuje situace na několika rovinách - doprovodnými titulky, prostřednictvím vynikající komediální dvojice „blbec Pelikán/vychytralý Virág“ a skrze až během filmu postupně pointované vtípky.(22.4.2007)

• - V Maďarsku byl snímek v době svého vzniku nepřijatelný a putoval na téměř 9 let do trezoru, vyjma občasných promítání pro užší filmařskou obec či novináře. Také si jej půjčovaly stranické orgány, které ho hrály "za odměnu" svým funkcionářům v rámci většinou únavných konferencí a aktivů. [Zdroj: FNR Písek] (hippyman)