Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film ACID HOUSE je složen ze tří povídek:
MASAŘKA - Boab má fakt těžkej den; opustila ho holka, vyhodili ho z práce, vyloučili z fotbalového týmu a navíc je vyhozenej z bytu. Ještěže Bůh chodí do stejnýho baru jako on...
MĚKKEJŠ - Johnny je prostě "měkkejš"... Stará se o nevlastní dítě své manželky, která klidně spí se sousedem. Když s ním přijde do jiného stavu, je to zase Johnny, který neumí říct ne...
ACID HOUSE - Narkoman Coco se při jednom drogovém tripu převtělí do těla nově narozeného dítěte. Duše dítěte se zase dostane do Cocova těla. Coco si tak dudlá palec a novorozenec mluví na svou matku sprostě...

Irvin Welsh (autor scénáře kultovního filmu TRAINSPOTTING) ve svých povídkách zabývá klasickými, a přitom moderně pojatými tématy lásky a zrady, manželství a dětí, náboženství a víry v Boha. Každá za tří filmových epizod je samostatným celkem, i když se zde charaktery jednotlivých postav překrývají Jedním z hlavních motivů celého filmu jsou (stejně tak jako v TRAINSPOTTINGU) drogy způsobující ztrátu kontroly nad promarněným a zdánlivě zbytečným životem. Film je velmi kvalitní sondou do života anglické mládeže, a tím i celé anglické společnosti. Režisér Paul McGuigan byl v r. 1998 za tento film nominován na cenu nejlepšího debutujícího režiséra na Filmovém festivalu v San Sebastian. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (177)

frolish 

všechny recenze uživatele

Prva poviedka ok, druha velmi dobra (bolo mi toho chlapa fakt luto) a tretia v podstate uplne bizarna zlatanina, ale celkom zabavna (to decko bolo smiesne a strasidelne zaroven). Mam z toho trochu zmiesane pocity, ale svojou ujetou originalnostou ma to oslovilo, takze sa priklonim k vyssiemu hodnoteniu. Zrovnavanie s celistvejsim, hlbsim a omnoho kvalitnejsie spracovanym Trainspottingom ale podla mna nie je velmi na mieste, navyse ja by som toto ani neoznacil ako film o drogach. 70% ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Takže mám padáka?“ – „Ne. Jen tvé místo se stalo nadbytečným. Pamatuj, že nejde o nadbytečného člověka, ale o místo!“ Hodně zvláštní, absurdní, jistým způsobem poutavý a originální film. Vyváženost dramatických scén a černého humoru je překvapivě slušná vzhledem k obsahu jednotlivých příběhů, stejně tak v případě samotných povídek (akorát Měkkejš nepůsobí tak „mimózně“). Všechny 3 ale mají společné špinavé skotské ulice, jejich povětšinou primitivní a nějakým způsobem jeté obyvatele, losera/y mezi hlavními postavami, odzbrojující přízvuk (u kterého bych si bez titulků zřejmě vůbec neškrtnul) a zoufalé konce (dokonce i symbolické). Nechybí také ponaučení typu: „Neser Boha, promění tě v hmyz.“ (kolika lidem asi tato pasáž nadzvedla mandle?) či „Měkkejš se nikdy nezmění.“ (a ne jak v hollywoodských filmech, že…). A jako bonusy jsou zde 2 psychojízdy v podání masařky (originální a vtipný let za pomstou) a sjetého Coca při bouřce (jeho představitel Ewen Bremmer je opravdovou hereckou hvězdou filmu) + jeho dětského převtělení po porodu (velmi vypiplaného). Jistě ne každému film sedne (třeba kvůli fantasy složce, nesympatickým postavám, typu humoru), mě však Acid House velmi pobavil a přiklepávám mu solidní 4*. „Začínám mít plný zuby toho věčnýho ospravedlňování. Nemáte žádný právo mě kritizovat. Dal jsem vám tuhle zemi a udělal vás, čůráci, k obrazu svýmu. Tak se taky trochu starejte sami. Ten pitomec Nietzsche neměl pravdu, když říkal, že jsem mrtvej. Nejsem mrtvej. Jen na všechno seru!“ ()

Reklama

mchnk 

všechny recenze uživatele

Dnes již rozhodně klasika britské alternativní filmové scény, která nám popisuje perfektní skotskou angličtinou, jakým způsobem lze na konci 90tých let v Británii žít. Irvine Welsh naprosto nekompromisně a natvrdo popsal různé lidské osudy a Paul McGuigan to stejně nekompromisním způsobem natočil. První příběh, inspirovaný kafkovým příběhem Proměna, nám hned ukáže, že tento snímek je potřeba brát s rezervou jako drsnou komedii. I když v druhém příběhu se dočkáme lásky, lhostejnosti, nesnášenlivosti, prozření a odpuštění. Nho a nakonec Ewen Bremner sežere supermária a začne závěrečná jízda. Podle většiny komentářů vidím, že tady byl film pochopen trochu jinak. Jako porovnávací materiál k jinému filmu. Perfektní hudba ve všech třech povídkách a více než výborná režie a kamera. ()

Koryntos 

všechny recenze uživatele

Nejprve se mi do ruky dostala knížka, the Acid House. Po nějaké době od přečtení knihy, jsem měla možnost shlédnout film Acid House. Knížka ani film mě nezklamaly. Působily na mě ponurou depresivní atmosférou, kde i samotný bůh má depresivní sklony a pifku na vše kolem. Ve filmu je hezky vykresleno maloměšťáctví a šeď života v nuzných poměrech. Jakkoliv se všechny postavy snaží vzepřít svému osudu, jsou nakonec potrestány osudem ještě horším. Tento film, jistě nemůže zaujmout širší masy diváků, přesto má něco do sebe, možná by mu prospěla jiná režie. Mohl by pak dosáhnout stejného úspěchu jako slavnější Trainspotting. Na samotném filmu mě nejvíce mrzely dvě věci, nedostala se do něj asi nejzajímavější povídka z celé knihy ( byla o transsexuálovi, ze kterého již byla žena a jeho přítel o tom neměl tušení.) ( Pzn. také tam byla povídka o člověku, který si kupoval edici filmů na VHS a když je shlédnul všechny, spáchal sebevraždu. TAKŽE UPOZORNĚNÍ PRO VŠECHNY, NEBERTE FILMY TAK VÁŽNĚ, AŤ VÁM Z TOHO TÉŽ NEPŘESKOČÍ) Přestože film je hrubý, vulgární, protkaný drsnými sexuálními praktikami tvůrci v době vzniku neměli asi ještě odvahu pouštět se do tabu, jakým byla transsexualita. Zadruhé také to, že se dal určitě lépe zachytit příběh o špatném tripu, kde si prohodí myšlení konzument tripu s miminem. V knize se to povedlo zachytit lépe. Acid House, splnil má očekávání, bohužel je nepředčil. ()

Kanibal 

všechny recenze uživatele

Stejně jako je jasná sestupná hodnota knih Irwina Welshe, tak spadla i kvalita druhého filmu podle jeho předlohy. Trainspotting je nepochybně chytlavý, dobře natočený a celkově působivý film, ale Acid House je jen Trainspotting se všemi svými prvky vytaženými do absurdních extrémů, začíná po chvíli nudit a je velice nevyrovnaný. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Pre Ewena Bremnera a Kevina McKidda je to druhá adaptácia Welshovho diela, v ktorej si zahrali. Ako Spud a Tommy sa už stretli v snímke Trainspotting (1996). Minirolu si opäť strihol autor predlohy Irvine Welsh. (BlackTom)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno