14 vrcholů: Nic není nemožné

• USA 14 Peaks: Nothing Is Impossible (více)

Nebojácný nepálský horolezec Nimsdai Purja stojí před výzvou, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek. (Netflix)

dom156

Dokument jsem shlédl na doporučení, bohužel jsem nedostal nic, kromě sestříhaného materiálu a trocha povídání.  Vše co dělá dokument dokumentem zde selhává, ale zase musím vzít potaz, že se jedná o poctu člověku, který dokázal něco neuvěřitelného. Proto dávám průměr. ()

Lischai

Je to všechno tak letem světem, až to působí jako naprostá banálnost. Vylezl na K2 - vidíme týpka jak šlape sněhem - za dva dny vylezl na Gašerbrum - tejpek šlape sněhem jinde. Pak támhle něco za den, přeskočil 3 postupové tábory a dal Everest na jeden zátah - znovu tejpek šlape sněhem. V hlavě si u toho říkáte: "Moment, jak jako... druhý den? Jako jako přeskočil tři postupové tábory?" Ale dokument se u těhle insane věcí nezastaví, jen tak nějak popisně frčí dál. Nemáte z toho dokumentu ani trochu pocit, že jste něco zažili nebo pochopili, je to jak článek z Wiki s obrázkama. ()

Attta

Film by si asi zasloužil delší stopáž nebo nějak rozdělit. Je unáhlenej stejně jako Nimova myšlenka zvládnout všechny vrcholy. Trošku se to ve mě bije. Pěkný záběry, skvělý příbeh, ale trošku to odráží dnešní cringefluencery co chtějí přeskočit všechno a přes noc získat zkušenosti které normálně lidé získávají desetiletí (ikdyž Nim si to nejspíš vydřel a má za tím svý důvody). Trošku mi tam chybí ten backround plánování a nesnáze. Hodilo to na mě jen ty sluncem zalité věci, ale jelikož vím jak je plánovat jakokouli výpravu složité, tak mi tam chybělo trošku toho logicstického backgroundu a bordelu. Pokud bych to chtěl ohodnotit v rámci žánru, tak na Meru a Higher tohle nemá. ()

Pajky3

Inspirující nápad, jen je škoda, že dokument působí stejně výsledek - tedy uspěchaně. Mnohem víc by tomu slušela třídílná minisérie (rozdělení na fáze) a člověka by to mnohem víc vtáhlo. Takhle na nic není čas a vždy se zmíní akorát povinný záběr z vrcholu hory, i když věřím, že ta výprava byla mnohem zajímavější. To ani trochu nesráží to, co Nims dokázal, ale výrazně to sráží zážitek pro diváka, protože tohle mohl být dokument, který od začátku do konce sledujete s otevřenou pusou. ()

alchac

Po zhlédnutí tohoto snímku jsem asi konečně v plném rozsahu pochopil, jak je možné, že prapradědové protagonistů zvládli v 19. století sehrát roli tak ostré osiny v zadku Východoindické vykořisťovatelské a.s., že Britové raději začali domorodce verbovat, než by riskovali vzpříčené kukri v hrdle. Nepálci krom toho, že disponují nosností a vytrvalostí mravenců (s trojitými plícemi), jsou zjevně též totální magoři bez pudu sebezáchovy, co si klidně střihnou tři osmitisícovky za 48 hodin, nebo vylezou na jeden zátah nad osm a půl tisíce (a ještě k tomu s hladinkou), nahoře si řeknou „Hm, dobrý,“ udělají čelem dolů a po cestě ještě zachraňují dva jedince bez kyslíku, na něž se kdosi zřejmě vykašlal (stát se to o dva roky později, Hovninky.cz by měly materiál na sólokapra o nejvýše zaznamenaném koronárním úmrtí). A byť jeden u sledování cítí, že občas je to dramatično tlačeno trochu na sílu, tak zdolat v daném čase všechny osmitisícovky i za naprosto ideálních podmínek je výkon z žánru sci-fi patrně i pro nadstandardně zdatného horolezce, natož pak pro vyměklou kancelářskou krysu mého typu. Za takových okolností lze úplně s klidem odpustit tvůrcům i trochu toho patosu, neb pokud někam patří, pak právě sem. No a záběry na majestátní štíty velehor, jakkoliv třeba kýčovité, se prostě neokoukají nikdy. Ergo velmi povedená reklama na slušivé Šerpy, jež ovšem v Říši středu asi skončí na indexu a pro mě zase důvod tiše závidět. ()

sator

Za 6 měsíců a 6 dní a překonal 6 horolezeckých rekordů...666 😮🎖👏 * navíc za situace kdy pomáhal druhým a ohrozil tím svůj život i svůj projekt... Kdyby měl důvěru nějaké televize, mohli jsem se dnes těšit nesjpíš z  dokumentárního cyklu... ()

UhLee

(7,5/10). Kdybych měl hodnotit výkon odvážného a mimořádného horolozce Nimsdaie Purje, tak bych dal nejvyšší hodnocení. Jeho výkon je neskutečně inspirativní a motivující. Hlavně důvod, proč to chtěl celé uskutečnit - aby ukázal světu, že i šerpové mají jména a je potřeba o nich mluvit. Taktéž je pravda, že si neuvědomuji, že bych někde zaznamenal článek o jeho výkonu. Právě proto, že není ze západního světa, ale "pouze" z Nepálu. Klobouk dolů a má můj nesmírný respekt. Pokud se bavíme o dokumentu, tak jsem svědky dechberoucích záběrů hor a Matky přírody. Naprostá nádhera na pohled. Měl bych výhrady pouze k chaotickému střihu. Věřím, že by to byl úžasný seriál, který by se víc zaměřil na jednotlivé hory, které si zaslouží mnohem větší pozornost. Ale chápu, že na to prostě nebyly prostředky. Nakonec bych zmínil jeden paradox. Kdyby nebylo čínských komunistických úřadů, které si potřebují vždycky získat pozornost, tak věřím že to zvládl ještě rychleji. ()

Cedr

Neuvěřitelný výkon zachycený v neuvěřitelně příšerném dokumentu. Neschopnost prodat něco takhle úžasného je prostě nepochopitelná. Minimum pěkných záběrů ze samotného lezení, nulové dojmy z lezení, popis cest, popis výkonu, nic, prostě nic (okey, krom možná cesty na K2) Nims se z pochopitelných důvodů naváží do západních lezců ale celé to působí poněkud komicky, protože ač si mnohé se svými nepálskými kolegy strčil tímto výkonem do kapsy, tak to světu bohužel ukázal v mizerném a těžce nesympatickém dokumentu. Škoda. ()

Mrkvič

14 vrcholů je pecka! Sympatický nepálský horolezec si plní sen a vypráví nám ho pomocí úžasných záběrů velehor. Protože příběh nepíše nějaký scénárista, je jedna z nejzajímavějších věcí hned na první hoře, kdy se celý tým vrací pro ztraceného horolezce - mazec. Tahání se s čínskými úřady o možnost zdolat poslední horu  zajímavý. Záběry z Mont Everestu - k zblití. Setkání s ne tak sympatickou češkou, která má u nás doma vlastní dokument, který se na K2 protne - příjemné provázaní jak z nějaké Marvelovky. A jako třešnička na dortu působí rozhovory s legendárními horolezci v čele s Mesnerem. ()

Tosi

Další dokument z míst, kde nikdy nebudu a asi po tom ani netoužím. Uznávám, že obsahuje nespočet nádherných záběrů, ale jeho největší nevýhodou je zaměření na kvantitativní cíl. Prostě se to moc hrnulo a mně v hlavě neutkvěl žádný konkrétní výstup, ani nějaký okamžik, při kterém se tajil dech. Tím nechci ubírat nic na fascinujícím úspěchu toho nepálčana a samozřejmě i jeho třech přátel, kteří to celé odmakali s ním. ()

dvopet

Předně kdyby mělo jít o obsáhlou dokusérii, jak tu mnozí píšou, divácký okruh by zůstal mnohem menší a vytrvali by jen fanoušci žánru. Zvolený formát je myslím divácky poměrně atraktivní a docela dobře si poradil i s malým množstvím materiálu z některých výstupů. Objektivní sportovní výkon Purjova týmu těžko může být zpochybněn, snímek ale umožňuje i jiné "čtení" ústřední postavy, a sice Nirmala jako do sebe zahleděného a zejména na "výkon" orientovaného jedince, který sleduje čistě vlastní cíl. Toto čtení může zpochybňovat hlavní linku filmu coby "zrod a oslavu hrdiny" a opakovaná tvrzení o nezištné práci pro Nepál (politický aspekt nerozebírám) a uvažovat nad celým tímto "podnikem" jako o ryzím egocentrickém šílenství. Někde na této hraně celý film balancuje. Ať už jsem se pohyboval na obou těchto pólech, hlavní důvod, který mne k filmu přikoval, byly kamerové kompozice všech osmitisícovek, a to říkám jako člověk nížinný, kterému ani výšlap třeba na takový Triglav nepřipadá jen jako volnočasová vycházka (o takové K2 vůbec nemluvě). ()

st.jim

Proč mám pocit, že se to opět Netflusu nepovedlo. Asi proto, že to tak je. Četl jsem knihu a to byla jiná liga. Tu jsem si velmi užil. Tohle bylo… nechci říct, že odfláknuté. Veškeré záběry hor byly užasné, až dechberoucí. Bohužel dokument byl jako nějaká osekaná light verze. Tenhle projekt si určitě zasloužil minisérii. Škoda :-/ ()

elanius

(15D2/2024) | (2/2022) / Myslím si, že sa netreba nechať rozladiť mierne politickým vyznením a slabšou dramatizáciou a treba si film prosto užiť. Zábery sú krásne, výkon nadľudský a hlavný hrdina je sympaťák. Najlepšie je vychutnať si tú zimu pekne z tepla domova. Mám rád tieto lezecké dokumenty a vždy sa u nich utvrdím v tom, že som človek gaučového typu. (7/10) | EDIT: zvyšujem na 9/10. Paradoxne po pozretí Free Solo a zopakovaní 14 Peaks. ()

LEGACY

Kdysi mě uchvátil dokument Art of Flight, díky kterému jsem byl zazřáný do snowboardingu a začal zkoušet neskutečné triky. Nyní, o několik let později mám na kontě pouhopouhý jarní výstup na Terryho chatu, a proto si říkám, že je načase vystoupit nějaký thousanders. Nim mě inspiroval, nepáslští šerpové odváděli dlouhé roky černou práci a tohle je jejich zadostiučinění. Nims je blázen, který měl štěstí ve svoji neracionální povaze, a stejně tak jak jsme tuším před třemi lety žasli nad Alexem a jeho solo climb, tak teď nám spadla brada při všech summitech tohoto ďábla. Mo mě potěšilo, že byl v dokumentu zahrnut i moment, kdy Nims inspiroval Kláru. Já už mám letos po dovolené, ovšem po tomto snímku mám chuť alespoň na víkend zajet do Tater a vystoupit nějaký ze svých restů - Kriváň, nebo Rysy. V budoucnu doufám, že budou hory Slovinsku, Kavkazu, či Ararat. ()

jefff

Za fyzické a psychické odhodlání, jít za hranu lidských možností a odvaze, kterou Purja musel mít je na pět hvězd, možná víc. Jenže csfd je o filmech a ten tvůrci nezvládli. Ten film mohl mít všechno. Hrdinu, emoce, dobrodružství, napětí, humor. Ale vlastně nic neumí prodat. Vlastně je to taková reportáž o lezení po horách. a to je je pro tak zásadní počin hrozně málo. ()

venca163

Výkon je samozřejmě na 5 kytiček s hvězdičkou, ale ten dokoš je prostě trochu jinak pojatej, než bych si přál. Chybělo mi tam mnohem víc detailů kolem lezení a logistiky celý tý akce. Naopak bych třeba trochu ubral tý mámy. Ono to asi celkově bylo víc cílený na nelezce. (85%) ()

Maynard.

Sina na dvakrát, ale i tak naprostá spokojenost. Po dlouhý době zase pořádnej vejlet do pořádnejch hor. Na ty obrázky se dívá uplně samo. I se uplně sámo poslouchá toho týpka, kterej je neuvěřitelnej. Jasný, zlý jazykové tvrdí, že je to podfuck vylejzat s kyslíkem na kopce. Ale dyť i ten kyslík si tam musíš nýst v báglu jako votrok. Klobouk dolů před výkonem a hlavně odhodláním tědlech borců. I tady se umíralo. Je vidět, že i v dnešní době všech těch vychytávek a cvičenejch šerpů se tam umírá. Co mi přišlo doslova úchylácký a nepochopitelný, tak fronty na Mount Everest. To bych se rači v prdeli viděl než tohle... Hrůza. Dokument skvělej a jde se na Messnera :o) ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD