Život v oblouznění

• USA Living in Oblivion (více)

Co se může pokazit, to se pokazí. Půvabná pocta všem nezávislým filmařům... Americký filmař Tom DiCillo patří mezi přední zástupce nezávislého filmu. Začínal jako kameraman prvních celovečerních snímků Jima Jarmusche (Trvalá dovolená, Podivnější než ráj). Později se ale začal věnovat scenáristice a filmové režii. Debutoval autorskou hudební komedií Johnny Suede (1991) s Bradem Pittem v první větší roli. Své zkušenosti z natáčení nezávislých filmů následně zúročil ve svém druhém celovečerním snímku Život v oblouznění (1995). Jedná se o nápaditou černou komedii, která reflektuje komplikovaný proces vzniku nezávislého filmu. Hlavním hrdinou příběhu je mladý ambiciózní režisér Nick Reve, který se se svým filmovým štábem snaží natočit vysněný projekt. Jenže natáčení se rychle stává noční můrou, která se nese ve znamení nečekaných zvratů a pohrom. Nejen režiséra může děsit moment, kdy se napjatá atmosféra na place změní v peklo na zemi. Jenže kdo chce dělat film, ten musí umět čelit daleko výstřednějším situacím. V hlavní roli neurotického ctižádostivého filmaře zazářil Steve Buscemi, který už si předtím podobnou roli vyzkoušel ve filmu Průšvih (1991). Působivá komedie si rychle získala srdce všech milovníků nezávislého filmu a dodnes bývá považována za nejlepší snímek Toma DiCilla, který si na festivalu Sundance odnesl cenu za nejlepší scénář. (Česká televize)

corax8

Tak tyhle filmy miluju. Je tam všechno a to i bez triků a dalších vymožeností. Prostě to bylo vtipný, dobře zahraný a dalo se na to koukat. Chci víc takových filmů, který jsou jenom příjemný a nic víc. V jednoduchosti je prostě síla. ()

jakub.kuba

Nemůžu dostat z hlavy pocit, že tento film ukazuje jaká individua se kolem filmu pohybují. Jaké pochybné existence a kulturisté držící mikrofon stojí za vším, co má každý rád... Ale film byl výborný, i když černobílé pasáže bych z něj odstranil, nějak mi nesedly. ()

stuj

Pohodovej filmek jen s pár postavami. O tom, co všechno se může stát při natáčení filmové scény a o tom, co probíhá při celém natáčecím procesu. Komedie k popukání to není, je spíš k takovému pousmívání a očekávání, co dalšího se ještě přihodí. Asi bude dost záležet na rozpoložení diváka, jak moc se mu dílko zalíbí. Rozhodně to není film pro masy. ()

Herbert007

DiCillo myslím moc dobře ví o čem tenhle film je a proč to natočil. Steve Buscemi výborný jako vždycky, a mile mě překvapil i Dermot Mulroney ()

Sejkorka

Nezávislý/ závislý, nízkorozpočtový/vysokorozpočtový ..... Prostě výborný film. Film o filmu a snech. Výborní hlavní představitelé Steve Buscemi, a pro mne neznámá Catherine Keener,(Box of Moon Light , jiný film režiséra Di Cilla, jehož filmografii právě mapuju). ()