poster

Talisman (TV film)

Komedie

Československo, 1991, 59 min

 • Marthos
  ****

  Nestroyova úspěšná divadelní hra, vrhající své satirické ostří na bezcharakterní šosáky i zdegenerovanou šlechtu, našla v televizním zpracování pod režijním vedením Jaroslava Dudka velkou oporu především v ženském hereckém obsazení. Jiřina Jirásková (hraběnka), Jiřina Bohdalová (zahradnice) a Iva Janžurová (komorná) dokázaly z poněkud obstarožního kusu vykřesat solidní konverzační komedii, které neschází vtip ani pointa. Kterak zvítězil kapitalismus nad feudalismem.(21.4.2016)

 • martins
  ***

  Tak konečně jsem narazil na název této pohádky nebo spíše komedie, kdysi jsem ji viděl v tv, v neděli ca 13:10, v hlavě mi utkvělo, že zde hrál Vladyka a Bek a že hlavní hrdina je chuďas a má zrzavé vlasy, díky náhodě, když se dostane k paruce a svým schopnostem se dokáže prodrat ve společenském žebříčku vysoko, najde lásku, štěstí a tuším nakonec je po něm pojmenováno i pivo. Ale Igonda - Ševčíková v tom jistě nehraje.(18.4.2014)

 • gudaulin
  ****

  Příjemná televizní satirická komedie, která si bere na paškál pokrytectví a předsudky ve společnosti. Tady je navíc zasazuje do období vzniku kapitalismu, takže si navíc dobírá ten skomírající zámecký svět, který bere za své ve střetu s podnikatelským elánem lichváře a pivovarníka skvěle zahraného panem Sovákem. I když má hra pomalejší televizní tempo a televizně vyhlížející kulisy, jejím plusem je výborné herecké obsazení a řada satirických hlášek. Celkový dojem: 75 %.(15.3.2010)

 • Oskar
  ****

  Stále svěží crazy komedie s vynikajícím ženským obsazením. Miroslava Vladyku nemám úplně v lásce, ale podává zde velmi slušný výkon a nenechá se zastínit zkušenějšími partnerkami. Jiřina Bohdalová, Iva Janžurová a Jiřina Jirásková (myslím, že se v této sestavě sešly snad jen ve Světácích) využily svůj prostor naplno a dělají z této zdánlivě jednoduché konverzačky nadprůměrnou podívanou. Je to jeden z těch případů, kdy vás herci uchvátí natolik, že vás ani nezamrzí, že jde o pouhou tv inscenaci s papundeklovými kulisami. Jediným důvodem, proč nedám pět hvězdiček, je, že inscenace mírně potlačila původní víceznačnost hry. Obrousila její hrany, chcete-li. Podrobnější reference zde: http://modrakrev.blogspot.com/2010/03/talisman.html 80%(28.7.2003)

 • Terva
  ****

  80% Tak jo, tohle šlo, už jen herecké obsazení dává naději. A je to komedie a já se i zasmál, vlastně zasmál jsem se dost.(24.4.2011)