Trampoty pana Humbla jsou televizní adaptací románu předního českého spisovatele Vladimíra Neffa, který vyšel v roce 1967. Jeho hlavním hrdinou je pan Humbl, který si je neochvějně jist svými vysoce morálními kvalitami, ačkoliv ledacos svědčí o pravém opaku. Prostřednictvím inscenace je nám umožněno nahlédnout nejen do duše, ale i přepestrých osudů muže, který se během svého života setkal s několika politickými systémy a bylo jen na něm, jak se k nim postaví. Scénář, který je založen na příkrém rozporu mezi tím, jak vidí tento člověk sám sebe a jak ho vidí a hodnotí jeho okolí, má formu horečnatého snu, v němž hrdina stojí před pomyslným soudem těch, kterým tak či onak za svého života ublížil. (oficiální text distributora)

Aniki

Asi je to ostuda, ale tuto skvělou "televizi" jsem dnes viděl úplně poprvé. Vynikající způsob ztvárnění vlastně běžně se ve společnosti vyskytujícího charakteru páně Humblů a jim podobných. Donutil na svém prvním (mladším) vrcholu herecké kariéry a je to znát - nádherně pojatá role, tradičně skvělý Suchařípa, taktéž výborná Zawadská, krásná Batulková...no je toho hodně k vidění, ale nad vším tím jako by těžce visel ten marast složitého "trojobdobí", kdy si nikdo nemohl být jistý ani vlastním nosem mezi očima. Hodnocení je bez diskuse plnotučné - five stars!!! ()

Ironhead

No pokazil to trošku až závěr, kdy se rozhodnutí "božího soudu" otočilo o 180° jen tím, že pan soudce přestal být nestranným pozorovatelem... což vlastně bylo dost nespravedlivé. ()

AlDelon

Byť ke konci film vykrystalizuje, není to do čisté polohy, komorní uzavření je podvědomě příliš tísnící, jakoby bránící se příběhu rozlétnout do jisté oslovitelnosti, ovšem s tím že Donutil, tak ten stvořil podrazáka par excelence. ()

Pasternak

Výborná sonda do lidské duše. Originální zpracování a strhující výkon pana Donutila mě donutili dát plný počet. Ale vynikající jsou i ostatní herci ( Pátrám v paměti, zda pánové Dulava, Suchařípa, Vlach, Vlasák a i Langmajer někdy hrají špatně, a co teprve paní Zawadská! ). Ovšem konečný "zvrat" je lepší než v Šestém smyslu.....to jako opravdu. ()

zuzam

Výborně zpracovaná televizní inscenace na motivy románu Vladimíra Neffa. V hlavní roli skvělý Miroslav Donutil. Téma, které je stále aktuální i 50 let po napsání románu a 20 let po vzniku této inscenace. ()

milos.bradik

Škoda, že to nebylo pojato trochu více zeširoka, ono totiž takových Humblů bylo hodně a vždycky bude. Stačí se jen podívat, kolik je dnes ve funkcích bývalých komunistů, kteří budují kapitalismus se stejnou vervou, s jakou budovali socialismus. Hlavně, že jim to přináší osobní prospěch. ()

VN85

Výborný film o tom, jak šikovně převlékat kabáty s každým režimem. Pro mě o to sentimentálnější, že pradědův brácha byl jistý stavitel tunelů Vozihnoj. Ale toho ve filmu zmiňovaný osud nepotkal. ()