Trampoty pana Humbla (TV film)

Česko, 1997, 101 min

"Proti Humblům není obrany." Svatá pravda. Jsou všude, jsou nevykořenitelní a množí se jako plevel. Tohle byla velmi solidní nadčasová záležitost. Karla Humbla je možno potkat prakticky denně a všude, stejně jako šváb by zřejmě přežil i nukleární výbuch a ještě by na tom něco získal. Tento televizní film se tvůrcům opravdu povedl, Miroslav Donutil s Leošem Suchařípou podali skvělé výkony, i když devatenáctiletý Karel byl, jako člen nacistické bojůvky, už trochu mimo. Každopádně jsem film neviděl poprvé ani naposledy.(2.9.2018)

Podle knižní předlohy se film liší tím, že se v noci v horečce panu Humblovy zjevují lidé, kterým ublížil, situace, které v daných chvílích a letech prožíval a jako žalobce vystupuje jeho nevlastní syn. Vše za přítomnosti soudce, který ho má nakonec odsoudit. Je to zvláštně pojaté a Miroslav Donutil v roli pana Humbla je dokonale bezpáteřní. Tahle klasika Vladimíra Neffa funguje parádně jako kniha, i jako tato televizní inscenace. Pan Humbl si dokázal poradit v každé situaci a v každém režimu za cenu vlastního prospěchu a vlastní spokojenosti. Neštítil se udávat lidi, převlékat kabáty, lhát a podvádět. Mistrně nechutný charakter, který Miroslav Donutil zahrál absolutně přesvědčivě.(2.8.2018)

Výborná sonda do lidské duše. Originální zpracování a strhující výkon pana Donutila mě donutili dát plný počet. Ale vynikající jsou i ostatní herci ( Pátrám v paměti, zda pánové Dulava, Suchařípa, Vlach, Vlasák a i Langmajer někdy hrají špatně, a co teprve paní Zawadská! ). Ovšem konečný "zvrat" je lepší než v Šestém smyslu.....to jako opravdu.(25.1.2004)

Proti Humblům není obrany. 1) Při rozhodnutí soudu upřednostnil autor dramatický efekt před logikou či mravní integritou, ale celkové vyznění díla to neovlivnilo. 2) Nepřijde mi, že by pan Humbl si byl "neochvějně jist svými vysoce morálními kvalitami", jak uvádí oficiální text distributora. Spíš v jeho jednání vidím snahu omluvit vlastní činy a najít pro ně alespoň částečné morální opodstatnění. 3) 46letý Miroslav Donutil (Humbl) byl výborná volba.(7.8.2018)

Nadprůměrný televizní film, který ale trochu tlačí i na pilu. Je snad vinný jen pan Humbl? A co ti ostatní, co ho obviňují? Jak s nimi po stránce lidskosti naložil? Klíčem je možná úvod televizního filmu, kde stojí - Záleží vždy na situacích a jak se v nich lidský jedinec zachová, ne na době, společenském zřízení. Myslím, že je to tak.(5.9.2010)