Tajemná moc (S04E09) (epizoda)

• Německo

Axel Barth

Hermann Joha

210%(27.4.2018)

• Colonist

Vynikající "Janina" je v modrých číslech, zatímco tahle blbost má 77 %? "Tajemná moc" je pro mě jedním z nejhorších dílů seriálu (respektive staré Kobry 11, s novými sériemi nemohu srovnávat). Ani v dětství jsem ho neměl rád, a to je co říct. Omlouvám se "Tulipánům z Amsterdamu", ty jsou v porovnání s touto epizodou majstrštyk. Tohle je neskutečná debilita. To je sice i "Maniak na dálnici", ale to je tak krásně ujetý díl, který se nebere vážně, takže se v konečném součtu jedná o vynikající zábavu. "Tajemná moc" se naopak tváří strašně vážně a to tomuto dílu škodí. Už jen ta zápletka je neskutečně blbá - policejní technička je těžký gambler, a tak za pomoci fantasmagorické EMP zbraně přepadává auta mafiánských kurýrů s penězi. Já v Kobře snesu kdejakou stupiditu, vím, že u toho seriálu musím mít vypnutý mozek, ale tohle už je za hranou. V německém seriálu z roku 2000 působí EMP puška neuvěřitelně směšně. Když už se tvůrci pustili do vod sci-fi, tak radši měli udělat díl, v němž unáší auta z dálnice mimozemšťané, to by bylo alespoň zábavné...dobrá, teď trochu přeháním. Nemyslete si, že ten sci-fi aspekt je tím jediným, co mi na epizodě vadí. Kdepak. To je jen špička ledovce. Špatně je tu úplně všechno. Záporačka je necharismatická a její zázračné počítačové schopnosti, které strčí do kapsy i techniky ze seriálu CSI, jsou rovněž k smíchu. Je to celé prostě neuvěřitelné. Jasně, v Kobře 11 lítají běžně auta vzduchem a hlavní hrdinové jsou nesmrtelní supermani, ale přeci jen by tu měla být určitá realistická mez, která by neměla být překročena. V tomhle dílu nebyla překročena, ale totálně rozmetána. Vlastně mi to celkem připomíná novější epizody Kobry 11, které jsou podobně přehnané (teroristé, atomovky, superhackeři apod.). Obrovská míra přehnanosti je jedním z důvodů, proč nemám rád pozdější série. Ale ani toto není všechno, co je na tomto dílu špatně. Děj, už takhle blbý, je strašně překombinovaný. Když se Laura pokusí falešně obvinit Semira a Toma z korupce, je to celkem zajímavý zvrat, ale přichází moc pozdě, téměř na samotném konci epizody, takže to k ničemu nevede. Většinu špatných epizod Kobry zachraňuje alespoň dobrá akce. Ta tu ale není. Finálová honička postrádá grády a ten úplný konec s Laurou a Semirem v jednom autě už to nevytrhne. Za mě je to prostě příšerný díl. Při sledování se nebavím a cítím, jak mi umírají mozkové buňky. Kobra 11 může být pitomá, ale musí být zábavná. Tomuto dílu zábavnost chybí. A to pak nezbude vůbec nic... Jednu hvězdičku dávám za pár světlých momentů a za to, že je to zapamatovatelný díl. Sice kvůli tomu, jak je špatný, ale aspoň je zapamatovatelný. Nejhorší je blbá šeď.(21.4.2020)