Snímek, který nás zavede do Budapešti 30.let, vznikl podle románu Nicka Barkowa "Das Lied vom traurigen Sonntag". Je nejen příběhem osudové lásky jedné ženy ke dvěma mužům, ale i příběhem o zrodu jedné z neslavnějších písní světa, jež získala hořký přívlastek "hymna sebevrahů". Krásná Ilona a její přítel László vedou vyhlášenou a elegantní budapešťskou restauraci, kam přicházejí za skvělými jídly ti největší prominenti, včetně vysokých důstojníků nastupující nacistické smetánky. Jednoho dne se tam objeví i pianista András, který zaujme Lászloa svým procítěným mistrovstvím. Z citů melancholického mladíka s uhrančivým pohledem, který se neubrání lásce ke krásné Iloně, se jednoho dne zrodí stejně melancholická píseň Smutná neděle. Její historie je právě tak pohnutá jako doba, v níž vznikla. Za jejích tónů opustilo dobrovolně tento svět mnoho lidí a píseň se stala prokletím i pro jejího tvůrce. (oficiální text distributora)

janisska

Trauriger Sonntag, dein Abend ist nicht mehr weit/ Mit schwarzen Schatten teil ich meine Einsamkeit/ Schließ ich die Augen dann seh ich sie hundertfach/ Ich kann nicht schlafen und sie werden nie mehr wach/ Ich seh Gestalten zieh´n im Zigarettenrauch/ Laßt mich nicht hier, sagt den Engeln ich komme auch/ Trauriger Sonntag// Einsame Sonntage hab ich zuviel verbracht/ Heut mach ich mich auf den Weg in die lange Nacht/ Bald brennen Kerzen und Rauch macht die Augen feucht/ Weint doch nicht Freunde, denn endlich fühl ich mich leicht/ Der letzte Atemzug bringt mich für immer heim/ Im Reich der Schatten da werd ich geborgen sein/ Trauriger Sonntag ()

bloodcountes

Tušila jsem, že pro shlédnutí tohoto filmu bude nejlepší neděle ráno. A nespletla jsem se. Tento film je dokonale nedělní a nemá jedinou chybičku, jediné škobrtnutí v žádném směru. Je naprosto dokonalý i v účincích, jaké na mě měl, má a bude mít. Je to velmi silný příběh, který přináší celou škálu situací - komických, milých, tragických, k zamyšlení - a vyvolává celou škálu emocí. Filmové prostředky vyprávění jsou špičkově použity a herecké výkony jsou strhující. Nemohu nezmínit Stefano Dionisiho, ktrého jsem viděla poprvé a naposledy před miliony let coby Farinelliho a byla jsem do něj zamilovaná - i tady je nádherný, uhrančivý a prostě úžasný. Erika Maroszán je opravdu andělská a asi jsem se do ní zamilovala taky:) A ta píseň... ta píseň. Je to opravdu krásná píseň. A teď musím jít. ()

chessbeer

Velmi povedené dílo s pěknou d*vkou (nevim proč se tam objevila *, psal jsem normálně slovo dívka), která si získala i mé srdce. Happy end nebyl úplným happyendem, přeci jen dva ze tří hlavních hrdinů se nedožili konce, to je slušný výkon. Navíc válečná doba a super romantickysmutnědepresivněradostnězajímavá píseň, při které jsem si vzpomněl na Titanic - jasných *****. ()

strikeman

Peckovní film o mé oblíbené písni, kterou často s kapelou hráváme. V tomto případě jsem zaujatý, a proto nebudu dále posuzovat:-) ()

Zaitsev

Pro milovníky Budapeště a jejího ducha jasná volba. Krásné záběru exteriérů i interiérů, obzvlášť v noci, v domech, všude...místní koupelnu bych ve své vysněné domácnosti okamžitě zakomponoval! A samozřejmě ona ústřední melodie je opravdu nádherná...Erika Marozsán, ač ve smutných scénách, také...:) ()

GlamourCat

Celkem zajímavý námět. Píseň je pěkná, prostředí je zajímavé. Nicméně je film plný klišé! Femme fatale, kterou chce každý a která se věčně někde vystavuje nahá, Němec - směšný a zároveň zákeřný... Na píseň se váže nějaká legenda, ale s tím, že její autor žije v šťastné trojce s šéfem restaurace a servírkou to nemá co dělat. Hrdinka je mi asi od desáté minuty maximálně nesympatická, už pro její přístup k mužům a věrnosti celkově. Ve filmu se zejména páchají sebevraždy a konec je předpovídatelný a už x krát viděný jinde. Škoda potenciálu. Mohl vzniknout zajímavý film o hudbě, Budapešti, klidně i o válce, ale toto ne! ()

Brinkley

Strašně moc jsem chtěla kvůli zajímavému námětu přiklepnout minimálně 4 hvězdy, ale děj se mi zdál dost zjednodušený a polopatický zároveň (nejvíc samozřejmě závěr), stejně jako jednotlivé charaktery (kromě Lászla, ten byl vynikající; ovšem třeba ona vztahová trojka tak, jak byla vykreslená, moc uvěřitelně nevyhlížela). Škoda, rozhodně jde o promarněnou příležitost. Tklivost ústřední melodie jsem ocenila i bez deprese, samotný film možná melancholický stav diváka přímo vyžaduje. Alespoň mě potěšil štěk brutálního Sebastiana Kocha. ()

reygadas

Zaujímavé poňatie príbehu o vzniku jednej smutne známej skladby "Gloomy Sunday." Príbeh vychádza z fiktívneho základu, ale aj tak mu to na čare neubralo. Je to výborný snímok, ktorý by sa dalo povedať, že doslova vyjadruje odkaz samotnej piesne. Vo filme je autorom piesne pianista a skladateľ András Aradi v podaní Stefana Dionisi-ho, ktorý ju zložil krásnej Ilone, jeho femme fatale. Príbeh sa odohráva v Budapešti 30-tych rokov 20. stor., kde vedie svoju vychýrenú reštauráciu László Szabo so svojou nádhernou ženou Ilonou. Po príchode pianistu Andrása, ktorý získal miesto pianistu v László-vom podniku sa začne zvláštny milostný trojuholník akceptovaný aj samotným László-m. Zvláštne veci sa začnú diať po zložení skladby "Gloomy Sunday," venovanej Ilone k jej sviatku. Skladba začína vplývať na životy ľudí a čoraz viac ich začína páchať samovraždy. Po nahraní a zverejnení skladby sa začína rozrastať vlna samovrážd po celej Európe a USA a nakoniec aj sám András sa zastrelí po jeho zahraní a naspievaní skladby samotnou Ilonou. Toľko asi k fiktívnemu príbehu z filmovej verzie a teraz uvediem trocha viac reálií k vzniku samotnej piesne a jej porovnaním s fikciou z filmu. "Szomorú Vasárnap" (ang. "Gloomy Sunday," nem. "Traurigen Sonntag," v slovenskom jazyku Smutná nedeľa), je skladba skomponovaná maďarským hudobným skladateľom a pianistom Rezső Seress-om v roku 1933, pre poému napísanú maďarským spisovateľom a básnikom László Jávor-om. V skladbe autor trúchli nad pomalou smrťou svojej milenky a uvažuje o samovražde. Pieseň preslávila verzia v podaní Billie Holiday z roku 1941. Vo filme zložil András Aradi aj hudbu aj slová k piesni a v skutočnosti sú autormi dvaja rôzni umelci. Pieseň bola pôvodne napísaná spisovateľom László Jávor-om, ktorý sa v tom čase rozišiel so svojou priateľkou a požiadal svojho priateľa a pianistu Seress-a o skomponovanie hudby k jeho básni. Skladba sa hrá dodnes v miestnej reštaurácii Kispipa Vendéglő v Budapešti. Rezső Seress spáchal sám samovraždu skokom z okna zo svojho malého bytu v Budapešti v januári roku 1968 a jeho žena sa údajne otrávila, tiež pod vplyvom spomínanej skladby. V "The New York Times" zo 14. januára 1968 Seress-ov nekrológ uvádzal jeho vyhlásenie na svojom vrchole: "Moje srdce a ja sme sa rozhodli ukončiť to všetko." Skladateľ povedal, že úspech "Ponurej nedele" skutočne zvýšila jeho nešťastia, pretože vedel, že už nikdy nebude schopný zložiť žiadnu skladbu. Úrady v dobe jeho smrti zverejnili, že Seress vyskočil z okna svojho bytu tú poslednú nedeľu, krátko po jeho 69. narodeninách. Jedno je isté, že aj vo mne zanechala skladba čosi z tej podivne pochmúrnej melanchólie a niet pre ňu lepšieho prívlastku, ako skladba samovrahov. Je to dôkaz toho, ako umenie dokáže ovplyvniť život človeka, ako kedysi aj Goethe-ho kniha "Utrpenie mladého Werthera," ktorá tiež v Nemecku po jej prvom vydaní spôsobila vlnu samovrážd. K tomu na záver patria len tieto posledné slová, že umenie má v sebe silu a príťažlivú osudovosť, ako azda nič na svete. () (méně) (více)

solisoli

Vydarená romantická dráma podľa predlohy románu Nicka Barkowa. Výborný scenár a réžia s dobre rozpracovaným dejom, slušným castingom, trochu v melancholickom duchu, ale za to príbeh nenudil, určite svojim svižným tempom zaujal. Zakončené pôsobivou ideou s efektným záverom. ()

pepito25

Tá melódia vás buď otrávi, alebo ju začnete dýchať a pristihnete sa, že dýchate zhlboka, lebo chcete a musíte. Dialógy sú tu tkané ručne a na mieru. Dotyky sa dotýkajú klavíra, fľaše vína, skáču po príbore a po okraji vane, podpisujú doklady "život alebo smrť", siahajú po zbrani, ktorá bola až do tej chvíle bezvýznamná. Komplikovaný milostný príbeh a tragédia zvrátenej nacistickej ideológie (a tu vidíme, že ju nemožno nazvať ani ideológiou) sú tu navzájom popretkávané tak, že sa divák posúva vpred po jednej súvislej dramatickej línii... A možno mu pri tom až vynecháva srdce. ()

poppy75

aha..tak ja som si myslela,ze to bude podla skutocnosti..a ono je to len veeelmi volne inspirovane mytom okolo pesnicky....ale ocenujem pribeh aj tak...film je dost poeticky..krasne obrazy...reziser sa musel tesit zo svojej profesie,ked sa mu podario tolkokrat vyzliect krasnu eriku :D ... piesen sa naozaj zavrta do hlavy i srdca...prijemna melodrama podfarbena peknou hudbou..mozno sa mohli viac povenovat postave andrasa a menej tematike utrpenia zidov nakolko nazov filmu evokuje skor pribeh tejto slavnej skladby a jej autora....... ()

ezop1012

Daný film ma to určité menšie technické nedostatky ďalšie negatívne veci, tri krát sa tam skáče do rôznych časov, príbeh je, ale veľmi zaujímavý a aj poučný - keď niekomu zachrániš život možno vďaka tomu, ten svoj časom stratíš. Hudba je niekedy veľmi zle vybraná, a to vtedy ak sa dej odohráva v prítomnom čase, to sa netýka tej hlavnej. Hlavní predstavitelia sú výborní, hlavne ti štyria. ()