Smutná neděle - Píseň o lásce a smrti

Smutná nedeľa - Pieseň o láske a smrti

Gloomy Sunday

Romantický / Drama

Německo / Maďarsko, 1999, 112 min

Niečo na tej piesni podivné naozaj je aj keď jej história je dosť rozdielna. Treba si vypočuť originálnu nahrávku z roku 1933 a preložiť text - a obraz je zrazu úplnejší. (pôvodný originál piesne: http://www.youtube.com/watch?v=p50EsuX_qiE a jej text v maďačine a angličtine tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Gloomy_Sunday)(27.12.2013)

Skvostné... ještě teď, když slyším "hymnu sebevrahů", zježí se mi chloupky na těle. Její melodie je stejně hluboká, jako samotný příběh (i když se od skutečného značně liší). Smutná neděle - Píseň o lásce a smrti. Ten název vystihuje vše... snímek mi nabídl hned několik roztodivných emocí a ani jediná nebyla ošizena. Zajímavý milostný trojúhelník, výborně zachycena atmosféra doby, vykreslení postav, podmanivá hudba a excelentní závěr. Prostě krásný film.(23.4.2008)

Film Smutná nedeľa je skvostom medzi vojnovými drámami, ktorý ponúka mnoho nových pohľadov na lásku aj vojnu bez akejkoľvek irónie či naivnosti až prerastie v komornú vojnovú drámu o hodnotách človeka, o ľudskosti, láske, ale aj závisti a ziskuchtivosti. Film dokladuje, že láska môže byť aj viac stranná a pritom rovnako silná a osudová. Samotná pieseň o láske a smrti je piesňou o ktorej sa hovorí, že v sebe nesie hlbokú myšlienku, dokonca akýsi kód, ktorý núti ľudí k samovražde. Aj keď film je fikciou, má však silné historické pozadie. Odohráva sa v Maďarsku pred 2. svetovou vojnou a potom počas okupácie Maďarska nemeckými vojskami. Hans Wieck v skutočnosti Kurt Becher v rámci operácie Panzerfaust sa vracia do Budapešti, kde je zodpovedný za deportácie budapeštianskych Židov do Osvienčima. Tajne za vysoké úplatky pomáha utekať najbohatším Židom z okupovanej Európy. Bol zatknutý v máji 1945 spojencami a uväznený v Norimbergu, ale nebol stíhaný ako vojnový zločinec, tu vystupoval iba ako svedok na základe čestného prehlásenia Rudolfa Kastnera, ktorý bol vedúci člen židovskej pomoci a záchranného výboru v Maďarsku.(9.10.2015)

Netušila jsem, že to bude až tak intenzivní zážitek Ale ten fakt, že Píseň o lásce a smrti zřejmě podle Wiki opravdu ovlivnila mnoho lidí ke skutečné sebevraždě a dokonce i sám autor této skladby ukončil svůj život skokem z okna, k tomu určitě přispěl. Je to moc zajímavý film, kde se všechno točí hlavně okolo téhle velmi ponuré, zvláštní melodie a současně s ní se line příběh o lásce, někdy tak komplikované, smutku, ale také o lidské důstojnosti. Tři muži a jedna žena s krásnýma smutnýma očima a když k tomu přidám kopec protichůdných emocí, tak je to jasná čtyřka.(22.3.2015)

Tušila jsem, že pro shlédnutí tohoto filmu bude nejlepší neděle ráno. A nespletla jsem se. Tento film je dokonale nedělní a nemá jedinou chybičku, jediné škobrtnutí v žádném směru. Je naprosto dokonalý i v účincích, jaké na mě měl, má a bude mít. Je to velmi silný příběh, který přináší celou škálu situací - komických, milých, tragických, k zamyšlení - a vyvolává celou škálu emocí. Filmové prostředky vyprávění jsou špičkově použity a herecké výkony jsou strhující. Nemohu nezmínit Stefano Dionisiho, ktrého jsem viděla poprvé a naposledy před miliony let coby Farinelliho a byla jsem do něj zamilovaná - i tady je nádherný, uhrančivý a prostě úžasný. Erika Maroszán je opravdu andělská a asi jsem se do ní zamilovala taky:) A ta píseň... ta píseň. Je to opravdu krásná píseň. A teď musím jít.(11.1.2015)