VOD (1)
Obsahy(2)
Bohatý muž se rozhodne získat výjimečnou schopnost, aby mohl podvádět při hazardních hrách. Adaptace oblíbeného příběhu od Roalda Dahla z dílny Wese Andersona. (Netflix)
Videa (1)
Recenze (125)
Všechny 4 povídky hodnotím jako jeden film. Líbí se mi to jako formální experiment (doslovné čtení textu herci do kamery), byť jen to jenom nadstavba klasického Wessovskeho manyrismu. Asi nejdivadelnější film, jakého jsem byl svědkem (včetně některých záznamů divadelních představení). Zároveň je ale kadence slov taková, že se často těžko sleduje, naspeedovanost bere prostor samotnému herectví a povídky často nudí. SPOILER: Nejvíce si mě získal Jed, který ve mně vyvolal napětí a zasáhl mě pointou (xenofóbní zmrd). ()
"Koukám na nové shorty Wese Andersona," napsala přes Instagram dívka, kterou silv_r posledních pár týdnů s nadšením vídá. Protože si jednoho večera uvařil večeři a sedl k televizi, hledal něco krátkého, co si může pustit zatímco by jedl. "Hele, Henry Sugar!" zvolal a říkal si, že aspoň bude mít nové téma pro konverzaci. Následující je popis filmu, tak jak jej vnímal. Plátno, kulisy a choreografie připomínaly divadlo. Omezený počet herců tento pocit pouze umocňoval. "Ježíš, to je tak krásně udělaný," zamumlal silv_r tiše pro sebe. Bylo. Celý film měl náladu, jako když v podzimní odpoledne prší a pod dekou srkal čaj, přičemž vedle prská krb. Zkrátka takové útulné příjemno. Dějově byl film zajímavý, ale stylizace a způsob vyprávění je ten prvek, který z něj dělá, co bylo před chvílí popsáno. Ono útulno spočívala v tom, že kde jiné filmy své nedostatky schovávají, Anderson je zde přijímá a dělá z nich přednost. Film skončil. "No, jdu napsat recenzi," řekl silv_r a šel tak udělat. Byl spokojený. ()
Celkově tvorba Roalda Dahla jde mimo mě. Moc jí nemusím a jen některá zpracování se mi líbí, protože záleží jak jeho tvorbu pojmou. Wese Andersona na druhou stranu ale ráda mám a tady se střetávají dva protipóly a vyšel nám z toho čistý průměr. Benedict je ale skvělý a nemohla jsem od něj odtrhnout oči, nicméně mi to přišlo ale nudné a zdlouhavé. ()
Dát si jednou za čas Wese Andersona je super! Navíc, když to je kraťas, je půl dvanácté v noci a vy nechcete začít sledovat nic dvouhodinového. Nejlepší (andersenovský) výkon podal (podle mě) Dev Patel, nicméně i ostatních několik (slavných) herců bylo výborných. Velmi kompaktní příběh, pravděpodobně proto, že Wes nemusel ani natahovat ani zkracovat a převyprávěl knihu prostě tak, jak mu to vyšlo. ()
Podivuhodný příběh Henryho Sugara je velice povedený kraťas, který rozhodně stojí za zhlédnutí. Není to sice asi Andersonův nejlepší film (ono také těžko srovnávat krátký příběh s celovečerním), ale minimálně působí jako čerstvý vzduch mezi jeho posledními projekty, mimo jiné díky skvělému a neokoukanému obsazení a nápaditému způsobu vyprávění. Anderson vzal vše, co ho dělá dobrým, a vložil to do necelých čtyřiceti minut, a přidal k tomu něco nového. Příjemná délka, krásné vizuály, nápaditý přístup a fantastičtí herci. Více zde. ()
Galerie (19)
Zajímavosti (10)
- V úvodním záběru je na pravém zadním rohu stolu fotka norského polárního badatele Roalda Amundsena. (OJan)
- Wes Anderson vysvětlil, jak se Ralph Fiennes vžil do postavy Roalda Dahla: „V našem domě máme nahrávku Dahla, jak čte ‚Fantastického pana Lišáka‘. Nahrával se, jak čte docela dost svých knih. Existuje také přiměřené množství dokumentárních materiálů o Dahlovi. Vlastně když jsme začali natáčet Henryho Sugara, Ralph byl na place, v malém prostoru, který je rekonstrukcí Dahlova pracovního místa, a slyšel jsem, jak si sám se sebou povídá. Řekl jsem: ‚Řekni mi, co říkáš.‘ Ukázalo se, že Dahla pozoroval z archivních materiálů, které jsem mu poslal, a znal Dahlovy malé rituály. Hrál je sám, jen v rámci přípravy. A já jsem si říkal: ‚Začni znovu, začni znovu! Natočíme to!‘ A tak film začíná tím, že Ralph úplně improvizuje. Každý záběr byl trochu jiný, protože Ralph tak trochu předvádí Dahla, jak se připravuje na psaní. Ralph je tak zajímavý a autentický.“ (Johnny.ARN)
Reklama