Román známého amerického autora Johna Irvinga Modlitba za Owena Meanyho (1989, česky 1994) vypráví neobyčejný příběh mladíka, který přes výrazný tělesný handicap (porucha růstu) nepřestává hledat duchovní rozměr svého bytí a ve jménu nalezené víry dokáže obětovat vlastní život. Americký scenárista a režisér Mark Steven Johnson (nar. 1964), který se uvedl scénářem k úspěšné komedii Dej si pohov, kámoši (1993), v níž navzdory svému mládí projevil vzácné pochopení pro soupeření dvou staříků v podání Jacka Lemmona a Waltera Matthaua, však objemnou knihu natolik redukoval a pozměnil, že byl nucen vyhovět přání autora a změnit jméno hlavního hrdiny a tedy i název filmu. Příběh malého Simona Birche (Ian Michael Smith, trpící vzácným Morquiovým syndromem) je vyprávěn z pohledu jeho nejlepšího kamaráda Joea (Joseph Mazzello), který žije s milující matkou a nejvíc trpí tím, že je mu zatajováno jméno jeho skutečného otce. Pátrání po otcově identitě tvoří páteř snímku, zvláště po tom, když Joeova matka přijde při bizarní nehodě o život. Johnson vytvořil pozoruhodné dílo, jež vedle sugestivního portrétu maloměstského života v 60. letech vykresluje i dětský svět plný tužeb a fantazie. Oba chlapci podávají přesvědčivé výkony a v rolích dospělých bodují zejména Ashley Juddová (Joeova matka Rebecca), Oliver Platt (její nápadník Ben) a David Strathairn (reverend Russell). V úloze dospělého Joea-vypravěče se překvapivě objevuje známý komik Jim Carrey. Přes svoji „nevěrnost“ předloze se Simon Birch řadí vedle Pravidel moštárny režiséra Lasseho Hallströma k nejlepším irvingovským adaptacím. (Česká televize)

PTuranyi

Výborný film podľa predlohy Johna Irvinga o neobyčajnom chlapcovi, ktorý má poslanie stať sa hrdinom a jeho najlepšom priateľovi. Výborná atmosféra, kvalitní herci a hlavne veľmi dobrý príbeh. Bonus: Jim Carrey netradične v nekomickej úlohe. ()

byk_1

Narazil jsem na ten film úplně náhodou a nějak jsem se od něj nemohl odtrhnout. Velice silný a poutavý příběh.... ()

Petro

Pěkně jsem se pobavil a v jednu chvíli málem udusil smíchem. Film hraje na city, no jo no. Zaujal mě komentář "dsaiko" (to už tak je pro atraktivitu a kniha je vždy barvitější). ()

RavenSpector

Dětský Forrest Gump? Ale, no ták... To přece nemůže nikdo myslet vážně. Není to ani komedie - nezasmál jsem se ani jednou, ani trošku. A není to ani drama. Je to prostě takový malý film o malém človíčkovi, který podruhé vidět nechci. ()

gizi

Skoro polovinu filmu jsem přemýšlel, zda to nevzdám a film nedokoukám. Vydržel jsem, ale kdybych nevydržel, nic by se nestalo. Absolutně "dosaďte si sami" Simon mě odrazoval, jak jen mohl. Mimo to několik filmových zjednodušení (např. akce v ledové řece, kdy nejen, že hrdinové po koupeli jsou prakticky v pohodě, ale navíc suší, apod.). Za srdce to chytne jen málokoho. 55%. ()

BigBen87CZ

Ačkoliv adatace hraje až příliš na Oh-efekt a závěr s autobudem byl opravdu trochu přehnaný, tak jsem se od obrazovky odtrhnout nemohl ... 83% ()

roman298

Většina z nás nepřemýšlí nad důvody vlastní existence, avšak každý by chtěl věřit, že je na světě z určitého důvodu. Malý Simon je přesvědčen, že je předurčen k velkým věcem. Ač je sám nepatrný vzrůstem, svou touhou po velkých činech převyšuje všechny okolo. Dokáže nakonec najít svůj životní úděl? ()

pausikov

Byl jsem až překvapen kvalitou zpracování tohoto filmu, film vtáhne do děje od prvního momentu, chytí a nepustí. Samozřejmě, že tomu napomohla i výborná knižní předloha, ale zprznit nádhernou knihu není nic neobvyklého ve filmovém průmyslu. 90% ()

KT_2011

Neskutečně špatná adaptace famózní knihy (The Prayer for Owen Meany). Jediné plus filmu (obzvláště pro našince) je vidět postavy a lokace víceméně realizované vizuálně. Všechno ostatní je grandiozní průšvih. Režie je zcela podprůměrná (viz už úvodní scéna). Způsob adaptace knihy značně pochybný, ať už se podíváme na výběr témat z rozsáhlé knihy nebo ubohý způsob změny dvou klíčových scén. Casting doslova mizerný (snad až na 2-3 výjimky). Herecké výkony velmi nevyrovnané, ale to bych přisuzoval ve velké míře castingu a režijnímu "vedení". Jedinou polehčující okolností je fakt, že adaptovat tuto knihu musí být nesmírně obtížné. Omluva to však není. ()

kori_kori

i po tolika letech, kdy jsem film viděla, se mi některé scény vybavují zcela zřetelně a taky přesně vím, v jaké místnosti jsem seděla při sledování, jako by to bylo včera ... proč to vlastně píšu, říkám si ... utkvělo mi to prostě tak nějak komplexně v hlavě, protože ty emoce při koukání a potom, když film skončil, byly hodně silné ... krásné, smutné, dojemné, překvapující i úsměvné, prostě zážitek ze silného lidského příběhu i z výkonu herců ... Irvinga mám docela pročteného, ale tuto knihu (předlohu) si dlužím a myslím, že je to výborný tip, co si číst na dovolené, i když tuším, že budu polykat slzy ()