Válečnice

• USA The Woman King (více)
Trailer 8

Snímek Válečnice vypráví pozoruhodný příběh Agojie, ženských bojovnic, které v devatenáctém století chránily Dahomejské království v Africe se zdatností a odhodlaností, kterým se nikdo nedokázal vyrovnat. Film, který se inspiruje skutečnými událostmi, sleduje emocionální a pozoruhodné úsilí generálky Nansici (oscarová Viola Davis), která cvičí novou generaci rekrutek a připravuje je na střet s nepřítelem, který je odhodlaný zlikvidovat jejich životní a kulturní hodnoty. A to jsou věci, za které je zkrátka nutné bojovat. (Falcon)

Trailer 8

sedm.1

Já se musím v souvislosti s Válečnicí hned na úvod přiznat, že se mi do tohoto snímku vůbec nechtělo, jelikož jsem se obával jeho jisté nevstřícnosti vůči divákům, čímž mám na mysli, že jeho zpracování bude dost okrajové, možná až zbytečně moc atrové, ovšem ve výsledku jsem se nakonec dočkal pravého opaku, respektive když se nad celým tím filmem v podstatě tak zamyslím, tak ono se vlastně v naprosté většině ohledů jedná o tu nejklasičtější podívanou, co si lze snad představit, s jasně danými pravidly, nikterak vyhraněnou zápletkou a jejím vývojem, veškerými postavami a právě i zpracováním, které na diváka ohled rozhodně bere a já se tak díky tomu u Válečnice mohl slušně bavit. Zkrátka tento film není navzdory mému očekávání vůbec určen pro členy klubu náročného diváka, ale naopak si ho daleko více užije to nejkomerčnější publikum, co má rádo svižně odvyprávěné fungující příběhy, s výraznými postavami, s emocemi, s přiměřeným množstvím akce a velice působivou atmosférou, vyčnívající nad vším ostatním. Za velmi povedený a především důležitý lze pak označit i casting, který sice zrovna nenabízí to nejpůvabnější, co se v ženském pokolení vyskytuje, na druhou stranu se ale vesměs jedná o velice, ale opravdu velice výrazné a herecky přesvědčivé tváře, které též dodali celé té podívané zásadní punc věrohodnosti a zajímavosti. Za mě zkrátka The Woman King představuje záživnou podívanou, sice tedy překvapivě dost nenáročnou, o to ale nejspíš zábavnější. ()

filmfanouch

Režisérku Ginu Prince-Bythewood by po tragédii jménem Old Guard: Nesmrtelní 2 roky nazpátek člověk nejradši vzal za flígr a příště jí svěřil maximálně režii reklam na Penny s Michalem Davidem .A jak bylo snadné Bythewood 2 roky nazpátek odsoudit, nyní by jí člověk nejradši na zádech nesl. Zlomit definitivně hůl nad Bythewood by byla chyba, Válečnice je jedním důkazem za všechny. Skvělá historická podívaná, která může fungovat jako ultimátní crowd-pleaser a přitom si status černého koně nadcházející oscarové sezóny naprosto zaslouží. Válečnice je přesně ten typ filmu, který diváka pohltí a jen tak ho nepustí, málokterý filmový zážitek z letošního roku má potenciál zanechat v divákovi tak silný otisk.... ()

Aljak

Vzhľadom na priemerné hodnotenia som nemal žiadne vysoké očakávania, avšak podľa popisu ma to celkom zaujalo a bol som na príbeh bojovníčok Agojie pochopiteľne zvedavý. Páčilo sa mi, že to nebola umelá fikcia, ale že Dahomejské kráľovstvo na území dnešného Beninu skutočne existovalo, a film bol postavený aj na reálnych historických okolnostiach. Musím uznať, že vizuálna stránka filmu je vysoko kvalitná, a rovnako aj vynikajúca výprava. Dejovo to bolo vyvážené, zaujímavé a aj zápletka s epickým rozmerom sa mi pozdávala. Akurát tie akčné scény ma až tak nechytili (ale to bude mojou averziou k takýmto praktikám). Každopádne, napokon milé prekvapenie, ktoré by som určite ohodnotil nadpriemerne. 4* ()

Morholt

Líbivě natočené. Je tu spousta barviček, holky se pěkně vlní do rytmu, občas zazpívají a trylkují skoro tak dobře jako Xena. Bitky také ušly, ačkoliv točit je pomalu bez jediné kapky krve je trošku faux pas. Nicméně celkově je to strašně prázdné. Spousta blábolení o svobodě, mluví se tu prakticky výhradně ve frázích a když vezmu v potaz osobní příběh hlavní hrdinky, ten je tak blbý, až to bolí. Herecky jakž takž, ale co se Violy Davis týče, tak ta se tu tváří, jako kdyby trpěla fakt drsnou zácpou. Tak třeba se dahomejských Amazonek v budoucnu ujme nějaký fundovaný řezník a vznikne něco jiného, než unylé rodinné drámo. 35% ()

Gwaihir

Emočně dosti působivé vyprávění inspirované jedním z již poměrně zapomenutých střípků afrických dějin, které nás zavádí přímo do středu jedinečné komunity bojovnic a jejich světa plného vnitřní bolesti, ale zároveň i naděje a vzájemného respektu, a které zdobí především vynikající zpracování obdařené velkou dávkou citu pro umocnění dopadu jednotlivých pasáží a skvělým hereckým představením. Jistě, lze poznamenat, že samy dahomejské amazonky se většinu doby existence na otroctví přímo podílely a k obratu začalo v tomto ohledu docházet vlastně asi až právě v období, v němž se příběh odehrává, nicméně film se této stinné stránce úplně nevyhýbá, i když by mohl onu změnu akcentovat podstatně více, stejně jako bylo možné v dovětku zmínit třeba následnou roli válečnic v bitvách proti kolonistům a osud jejich kultury po ztrátě nezávislosti. 80 % ()

• Účast Dahomeje na mezinárodním obchodu s otroky (především tom transatlantickém) skončila až v roce 1852, a to díky silnému (a někdy i vojenskému) nátlaku Britů, kteří celkem úspěšně usilovali o potlačení transatlantického obchodu s otroky (jak z ideologických, tak pragmatických důvodů – otroctví se s probíhající průmyslovou revolucí jednoduše přestávalo ekonomicky vyplácet). (vojtaruzek)
  • Ekonomika Dahomejského království byla založena zejména na vývozu otroků. První doložená smlouva o vývozu otroků je z roku 1472 (s Portugalci) a poslední loď s otroky odjela roku 1885 do Brazílie. Váleční zajatci nebyli pouze prodávání do otroctví, ale byli i zabíjeni při pravidelných každoročních slavnostech v hlavním městě Abomey. Lidské oběti se pohybovaly v řádech stovek až tisícovek. V roce 1727 bylo usmrceno 4 000 lidí. (p.a.douch)
  • Žena jménem Nawi, identickým jako má jedna z hlavních hrdinek ztvárněná Thuso Mbedu, zemřela v roce 1979 a byla zřejmě poslední známou Agojie, která bojovala s Francouzi ještě v roce 1892. (Jirka_Šč)

Související novinky

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

04.05.2022

Zatímco nové vedení studia Warner Bros. vymýšlí, co vlastně sakra dělat s jejich hraným DC portfoliem, respektive jak kupu nesourodých projektů usměrnit tak, aby z toho postupem času vzešlo druhé MCU… (více)