Shalako

Potulný kovboj Shalako alias Ten, který přináší déšť (S. Connery - Osudové setkání, Past) se objeví právě včas, aby přispěchal na pomoc půvabné Irině (B. Bardot - Podivuhodné příběhy, Viva Maria). Ta se spolu se skupinou bohatých Evropanů dostane do nebezpečí života, když vnikne na indiánské území. Zachránění aristokraté se vracejí do rodné vlasti a Shalako, doprovázen kráskou, se vydává vstříc novým dobrodružstvím... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

ostravak30

Už samotným obsazením film rozhodně zaujme. Mezi bondovkami si přišel western střihnout Sean Connery, který se sice přece jen víc hodil do rolí britského uhlazeného agenta, ale ani mezi ostatními tehdejšími hvězdami westernů by se neztratil. Druhou hvězdou je Brigitte Bardot, která působila jako zaprášená růže mezi trny. Shalako zase připomíná lidskou pýchu. Ani uzavřené dohody mezi bílými a indiány kolonizátoři nebyli schopni dodržovat a pak se moc divili, že se to tzv. rudochům nelíbilo. Film je pro mě běžná střílečka, která se moc nevymyká. Ten, který přináší déšť by klidně mohl být vzezřením i oblečením zaměnitelný s Old Firehandem či Old Surehandem. ()

paddy35

Tak mě se to tedy líbilo. Sean Connery to zahrál, jak nejlíp uměl. Překvapilo mě, jak se sebral a prostě odjel, když měli britskou skupinku přepadnout indiáni. Takový Vinnetou už by se trhal na kousky, aby je všechny zachránil. :D Odehrává se to v dobře zvolené lokaci, opravdu jsem si připadal, jako za časů Divokého Západu. ()

Atron

Srandovní Bardotka, jak má v poušti pořád podmalované oči, jak se to v šedesátkách dělalo. Connery dělal co mohl, ale z průměru tohle vytáhnout nešlo. ()

PTuranyi

Dobrý western so zaujímavou zápletkou aristokracie na love v indiánskej rezervácii. Hviezdne obsadenie a tomu zodpovedajúce herecké výkony. Má všetky atribúty, dobrého hlavného hrdinu aj zradných zloduchov, krásne ženy aj krvilačných indiánov ale žiaľ chýba silný morálny moment s ktorým by musel hlavný hrdina bojovať. 70% ()

Pythonator

Evropský western, který není ani trochu špagetový, ale vypadá ryze eméricky. Connerymu to velmi sluší, až si říkám, že měl zakotvit ve westernech natrvalo. A jak to sluší B.B. snad netřeba říkát - to je nekompromisní kočička své doby. Jako western je to ovšem spíš takový nezáživný průměr bez nějakého snadno zapamatovatelného úchvatného momentu. Z Apačů zase dělají primitivní vrahy a z nebohé šlechty oběti. Přitom jim ti zkurvení aristopotrati přilezli bez pozvání do rezervace a bezdůvodně tam stříleli zvířata, jen tak pro zábavu. Prostě paráda. Až si divák říká, že měl Shalako tu bílou sebranku nechat být a ještě mohl pomoci Apačům je z rezervace vystřílet. Jedno je jisté: Shalako byl neschopný blb, který se ani trochu nesnažil barona přesvědčit o nutnosti okamžité evakuace a nedodržel tak své čestné slovo, které dal náčelníkovi, což je divné vzhledem k tomu, že blížící se masakr byl za současného stavu nevyhnutelně nutný. Jo, ten film má jisté mezery. ()

charles3

Béčkový eurowestern s áčkovým hereckým obsazením od režiséra mé oblíbené Vzpoury na lodi Caine. Scénář mi přišel takový jednoduchý až odbytý, podle stejného autora předlohy byl předtím natočený o třídu lepší western Hondo. Ústřední píseň mi evokovala americké westerny o dekádu starší. Jinak celkem fajn. Connery zde účinkuje rok po (dočasném) přerušení jeho základní bondovské série, Bardotová 5 let před svým ukončením herecké kariéry a van Eyck rok před smrtí (a svou poslední rolí v Mostu u Remagenu). ()

Sejkorka

Docela slušný western s Brigitou v produktivním věku. Je jí sice "už" 34 let, ale stále krásná a smyslná. Sean Connery hraje taky slušně. Černoch (Woody Strode) v roli indiána. Člověk to ani nepozná. O děj ani moc nejde, ostatně jako ve většině westernů z doby natáčení. A pochopitelně - krásné přírodní scenérie. 55% ()

Tempter

Možná remake by mohl být zajímavý, když už nic, tak aspoň by v něm mohli nahradit tu zcela pšíšernou "dobovou" muziku... ()

G.Bookwrom

Byl jsem hodně zvědavý na britské pojetí westernu. Netradiční, zajímavý námět ze kterého by však šlo vyrazit o hodně víc. Takhle to bylo dost rozvleklé. A pak ten závěr. Typický americký Happy end. V reálu by to přeci skončilo tak, že Connery by podlehl v souboji s indiánským soupeřem a všichni běloši potrestáni za vniknutí na indiánské území. Především B. Bardotová by si za svůj naprosto příšerný make-up zasloužila zvlášť krutou smrt. ()